hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

10. Hafta Hamilelik

10. Hafta Hamilelik

10 hafta hamilelik

Hamileliğin 10. Haftası

Hamileliğin 10. Haftası, ilk trimesterın son dönemine, yani 3.aya içine dahildir. Gebeliğin ilk 3 aylık dönemi gebelik şikayetleri bakımından çok zorlu geçmekte, anne adayı bulantı, kusma, halsizlik, yorgunluk gibi pek çok sorun yaşamaktadır. İşte böyle olunca hamileliğin 10. haftasına gelindiğinde de bu zorlu geçen dönem bitmek üzeredir. Gebeliğin 4. ayının başlamasıyla birlikte gebelik şikayetleri de 3 aylığına azalacak son 3 aylık dilimde yine artacaktır.

Hamileliğin 10. haftasında bebeğin gelişimi nasıl olur?

Hamilelik hafta hafta ilerledikçe bebek de büyümeye devam ediyordur. Geçen hafta iri bir yeşil zeytin tanesi kadar olan bebek, hamileliğin 10. haftasında küçük bir erik kadar olmuştur. 10 haftalık bir hamilelikte bebek ortalama 3.1 – 4.2 cm uzunluğunda ve 5 gram ağırlığındadır.

Hamileliğin ilk 3 ayı bebeğin gelişimi ve rahme tutunabilmesi açısından çok önemlidir. Hamileliğin 10 haftası tamamlandığında minik bebeğin, bütün yaşamsal organları oluşmaya başlamıştır. Bu bakımdan hamileliğin 10. haftanın sonu embriyonik dönemin sonu, fetal dönemin başlangıcıdır. Hal böyle olunca bu dönemi sağlıklı bir şekilde atlatabilmek demek, bebeğinin gelişimindeki kritik dönemi geride bırakmak demektir. Çünkü doğuştan (konjenital) gelen sakatlıkların çoğu 10. haftadan önce ortaya çıkar.

Bebeğin doğuştan sahip olduğu sakatlıkların çoğunluğu embriyonik dönemde, yani ilk 10 haftada ortaya çıkarken, çok nadiren ise fetal periyotta, yani 10. haftadan sonra ortaya çıkar. Bu sebeple de anne adayı gebeliğin ilk 10 haftası içinde embriyonik hücrelere zarar verebilecek stres, radyasyon, alkol, uyuşturucu ve kimyasal maddeler gibi zararlı maddelerden uzak durmaya devam etmeliler.

Hamileliğin 10. Haftasında bebekte hangi gelişmeler olur?

Bebek, 10. haftanın sonuna kadar fetal organ sistemlerinin gelişimine hazırlanır ve bebek artık daha çok bir insan görüntüsüne kavuşur. Çok minik de olsa bir insandan bahsetmek mümkündür. Hamileliğin 10. Haftasında;

 • Bebeğin el ve ayak parmaklarını birbirine yapıştıran perdeler gider, parmaklar birbirinden ayrılır.
 • Bebeğin iskelet kemikleri ve kıkırdakları oluşmaya başlar.
 • Bebeğin küçük dirsekleri hareket edebilir durumdadır.
 • Bebeğin göz kapakları şekil alır ve gözleri kapalı haldedir.
 • Bebeğin dış kulakları son şeklini almaya çalışıyordur.
 • Bebeğin diş etlerinin altında dişlerinin ilk minik tomurcukları belirmeye başlar.
 • Bebeğin beyni bu hafta içinde her bir dakikada 250.000 nöron üretiyor, yani beyin hızla gelişiyor.
 • Bebeğin böbrekleri daha fazla idrar üretiyor.
 • Erkek bebeklerde testisler testosteron hormonu üretiyor.

10 hafta hamilelik

Hamileliğin 10. haftasında anne adayı hangi değişiklikleri yaşar?

Hamileliğin 10. haftasına kadar anne adayında yaşanan değişiklikler daha yavaş ilerlemektedir, hatta dışarıdan bakıldığında hamilelik belli olmaz. Henüz anne adayının karnı çıkmamış, gebelik öncesi kıyafetler rahatlıkla giyilebiliyordur. Ancak bazı anne adayları kıyafetlerinin bel bölgesinde hafif bir darlık hissedebileceği için daha rahat kıyafetlere geçme vakti gelmiş olabilir. Bu bakımdan artık kendini içinde rahat hissettiği, vücudunu sıkmayan, kıyafetler giymeye özen göstermelidir.

Her ne kadar daha kilo almaya başlamamış olsa da, anne adayının vücudunda artan kan hacmi dolayısıyla kollarda ve bacaklarda şişkinlik hissetmeye başlamak mümkündür. Bunu hafifletmek için bolca su tüketmek, hafif tempoda yürüyüşler yapmak faydalı olabilir.

Gebelikte kilo alımı konusunda uzmanlar genellikle gebeliğin ilk 3 ayı için 1 -2 kilo alımını normal karşılamaktalar. Bu bakımdan anne adayı hamileliğin 10. Haftası itibariyle kilo almaya başlayabilir. Ancak normal kiloda bir kadının hamilelik boyunca toplam 12.5 – 15 kilo almasının sağlıklı olarak kabul edildiği düşünüldüğünde kesinlikle kilo alımının yavaş ilerlemesi gerekir. Özellikle ilk aylarda olabildiğince az kilo almaya çalışmak önemlidir. Zira gebeliğin son aylarında kilo alımı çok hızlı olacaktır.

Hamilelikte anne adayının vücudu fazla sıvı tutmaya eğilimli olduğundan, yani ödem yaptığından gözün dış tabakası (kornea) kalınlaşmaktadır. Gözde yaşanan bu değişim hamileliğin 10. haftası ve sonrasında gözle görülür hale gelir ve genellikle doğumdan 6 hafta sonrasına kadar devam edebilir. Bu süreçte anne adayının gözlerinin içindeki sıvı basıncı da % 10 oranında azalmaktadır. İşte bu sebeplerden dolayı anne adayının görme yetisi doğum sonrasına kadar hafif bulanık şekilde olabilir.

Hamileliğin 10. hafta belirtileri nelerdir?

Her anne adayının hamilelikte yaşadığı belirtiler genel olarak aynı çerçevede olmakla birlikte, her kadının bu belirtileri yaşama zamanı ve yaşama şiddetinde değişiklikler olabilir. Öncelikle şunu bilmekte fayda var ki; hamilelik bir hastalık değil, ancak anne adayının bünyesi, bağışıklık sistemi, beslenme tarzı, yaşam biçimi, sağlık geçmişi ve kendisiyle ilgili pek çok husus hamilelik sürecini etkiler.

Gebeliğin ilk trimesterına dahil olan 10. haftasında yaşanan belirtiler de gebeliğin erken dönem şikayetleri ile aynıdır. Anne adayı burada sıralanan belirtilerin birkaçını aynı anda ya da hepsini birden veya çok daha azını yaşıyor olabilir. Ancak genel olarak hamileliğin 10. haftasında aşağıdaki belirtiler yaşanır:

 • Aşırı halsizlik, bitkinlik, uyku isteği,
 • Daha sık idrara çıkma,
 • Mide bulantısı ve bazen kusma,
 • Mide yanması, ekşimesi, kaynaması,
 • Hazımsızlık, kabızlık, gaz ve şişkinlik,
 • Göğüslerde dolgunluk, ağırlaşma, aşırı hassasiyet,
 • Meme başlarının koyulaşması, buradaki yağ bezeciklerinin kabarması, şişmesi,
 • Vajinal akıntının miktarında hafif artış,
 • Ara sıra baş ağrısı,
 • İştahın artması,
 • Bazı besinlere karşı normal dışı istek, bazılarından tiksinme,
 • Duygu durumunun çok hızlı değişmesi

Hamileliğin 10. haftasında duygusal dalgalanmalar sıkça yaşanır!

Gebelikte artan hormon salgıları, anne adayının bu yeni duruma alışma çabaları, fiziksel ve ruhsal değişimler duygu durumunu da karmaşık hale getirir. Gebeliğin 10. haftası itibariyle anne adayı önceden normal karşıladığı pek çok duruma karşı daha duygusal yaklaşmaya başlar. Zaman zaman çok karamsar olabilirken, basit konularda bile ağlayabilirken, kimi zaman aşırı neşeli bir hale bürünmek mümkündür. Çünkü hamilelik, anne adayının hayatını duygusal açıdan inişli çıkışlı hale getiren farklı bir süreçtir. Bu durum neredeyse her anne adayında aynı seyrettiği için endişelenmeye gerek yoktur.

Hamileliğin 10. haftasında nasıl beslenmek gerekir?

Hamilelikte sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmek temel kuralken, anne adayının vücudunun protein, vitamin ve mineral ihtiyacının artmış olduğu bir gerçektir. Özellikle de protein anne adayına; fetüs, plasenta, rahim ve göğüslerin gelişmesi ve onarılması için kritik öneme sahip olan amino asitleri sağlamaktadır. Bu bağlamda anne adayı gebeliğin ilk 3 ayı boyunca her gün 180 gram, ikinci ve üçüncü 3 aylık dönemlerde ise günlük 240 gram protein almaya çalışmalıdır. Bu açıdan hem düşük kalorili, az yağlı hem de zengin protein içerikli olan; nohut, peynir, yumurta, yoğurt, süt, tavuk eti, balık, özellikle de somon, yağsız biftek ve hindi eti önerilir.

Hamileliğin 10. haftasında bebeğin zeka gelişimi için ne yemek önerilir?

Hamileliğin 10. haftası içinde bir dakika içinde 250.000 nöron üretilmekte, yani bebeğin beyni hızla gelişmektedir. Bu sebeple de bu dönemde ve aslında tüm gebelik boyunca beyin geliştiriciler olarak bilinen Kolin ve DHA içeren besinler tüketilmesi önerilir. Kolin ve DHA içeren besinler ise; somon, sardalye gibi yağlı balıklar, yumurta, et, ceviz, fındık, çilek, tam tahıllar, koyu yeşil yapraklı sebzeler, lahana, kabak, karnabahar, keten tohumu yağı tüketilmesi faydalı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir