hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

11. Hafta Hamilelik

11. Hafta Hamilelik

Hamileliğin 11. Haftası

Tek hayali sağlıklı bir bebek sahibi olmak olan anne adayları için 9 ay 10 günlük, yani 40 haftalık bu süreç çok uzundur. Her bir hafta, her bir gün anne adayına çok uzun gelebilir. Ancak gebelik komplikasyonları, şikayetler ve vücudundaki değişimlerle uğraşırken anne adayı bir de bakar ki, doğum zamanı gelmiş bile. Bu sebeple aslında gebelikte en önemli olan huşulardan birisi kesinlikle bu büyülü sürecin tadını çıkarmaktır. Bu hafta itibariyle anne adayı hamileliğinde 11 haftalık bir süreci tamamlamışken, minik bebek de artık 9 haftalık olmuştur. Hamileliğin 11. haftası, 3. aya dahildir ve ne yazık ki gebeliğin ilk 3 ayındaki şikayetler bu hafta da devam ediyordur.

Hamileliğin 11. haftasında anne karnındaki bebeğin gelişimi nasıldır?

Hamileliğin 11. haftasına gelindiğinde bebeğin baş bölümünden popoya kadar olan uzunluğu 4.4 – 6 cm arasında, ağırlığı ise yaklaşık 8 gramdır. Haşhaş tanesinden, zeytine, çileğe, eriğe ve sonunda minik bir limon boyutuna ulaşmış durumdadır.

Hamileliğin 11. haftasında artık bebeğin tüm organlar artık yerli yerindedir, yani tüm organları vardır. Bebek hızlı bir şekilde büyümeye devam edecek ve hamileliğin 11. hafta ile 20. haftası arasında bebeğin ağırlığı 30 katına, boyu ise 3 katına çıkacaktır.

Bebeğin bu hızlı gelişimine paralel olarak da plasentadaki kan damarları sayı olarak artacak ve hacim olarak da gelişecektir. Ancak bu şekilde bebeğin artan ihtiyaçlarına karşılık vermek mümkün olabilir.

11 haftalık hamilelikte bebeğin kulakları başın yukarısına ve yanına doğru hareket etmektedir. Bununla birlikte bebeğin başı büyüdükçe omuriliğe doğru yaslandıkça, çenesi de göğüsten ayrılır ve boynu gelişir uzar.

Yukarıda bahsedilenlerden de anlaşılacağı üzere 11 haftalık bir hamilelikte bebek henüz 9. haftasındadır ve artık tüm organları tastamam yerli yerindedir.

Hamileliğin 11. haftasında bebeğin cinsiyeti belli olur mu?

Anne adayının rahmindeki bebeğin cinsel organları önce içte, sonra ise dışta oluşur, belirmeye başlar. Hamileliğin 11. haftası da bebeğin dış üreme organlarının ayırt edici özellikler göstermeye başladığı, dışarıdan bakınca belli olabilmesine yardımcı olacak özellikler ortaya çıkmaya başlanan dönemdir. Bu hafta içinde bebeğin dış üreme organları hızla gelişir ve büyür. Önceki haftalarda doku tomurcuğu gibi olan genital organ; artık penis ya da klitoris ve vajinal dış dudaklar şeklinde belirmeye başlıyor. Bebeğinin cinsiyetini öğrenmek isteyen anne ve baba adayları biraz daha sabretmelidir. Zira bebeğinin erkek mi yoksa kız mı olduğu ile ilgili net gelişim yaklaşık 3 hafta içinde tamamlanır ve 14., 15. Haftalarda yapılacak olan ultrason muayenesinde bebeğin cinsiyeti öğrenilebilir.

Hamileliğin 11. haftasında anne adayında hangi değişimler yaşanır?

11 haftalık hamilelikte anneler, ilk 3 aylık dönemin neredeyse sonuna gelmiştir. Bu hafta içinde bebekte büyük, önemli değişimler olurken anne adayında değişimler çok daha yavaş ilerler. Hatta hamileliğin 12. haftasına kadar rahim leğen kemiğinin içine sığabilecek hacimde olduğu için hala dışarıdan bakıldığında kimse hamileliği fark etmez.

Bebek hızla büyümesine, gelişmesine rağmen henüz anne adayı karnında bir hareket de hissetmemektedir. Bu haftalarda bazı anne adayları her ne kadar bebeğin hareketlerini hissettiğini söylese de, bu genellikle karnındaki gazdan kaynaklanmakta ya da hamilelik onun tahmin ettiğinden daha ileri bir aydadır. Zira normal şartlar altında 11 haftalık hamilelikte bebeğin hareketlerinin anne adayı tarafından hissedilmesi mümkün değildir.

Hamileliğin 11. haftasında hormonlar çok etkilidir!

11 haftalık bir hamilelikte ve aslında gebeliğin ilk 3 aylık dönemi boyunca hormon üretimi artarak devam ettiği için anne adaylarında gebelik semptomları sıklıkla yaşanır. Özellikle de bitmek bilmeyen mide bulantıları direkt olarak bu hormonlarla ilgilidir. Bunun yanı sıra göğüslerde hassasiyet ve acıma, baş ağrısı, baş dönmesi, idrara çıkmada artış, uykusuzluk da fazlaca salgılanan hormonlarla ilgilidir.

Hamileliğin 11. haftasında anne adayı nasıl beslenmeli?

Hamilelik beslenmesinde temel prensip vitaminler, mineraller, protein ve faydalı yağlar bakımından zengin, karbonhidrat bakımından ise daha yoksun beslenmektir. Ancak gebeliğin ilk 3 ayı içinde karbonhidratlı gıdalar gelişmekte olan bebeğin gelişimini desteklemek için temel enerji kaynakları olarak bilinmekteler. Düşük kalorili, ancak yüksek karbonhidratlı besinler vücuda alınan proteinin de verimli bir şekilde kullanmasını sağladığı için çok faydalıdır. Bu bağlamda doktorun da önerisini alarak anne adayları en sağlıklı karbonhidrat kaynakları olan; esmer pirinç, tam tahıllı ekmek, patates, muz, elma, armut, yulaf ezmesi, fasulye, soya fasulyesi gibi besinlerden her gün 1 – 2 porsiyon tüketmeye özen göstermeliler.

Hamileliğin 11. haftasında yapılabilen ilk 3 aylık dönem testleri

Hamileliğin ilk 3 aylık dönemi içinde, yani gebeliğin başlangıç döneminde, bebeğinin sağlığı hakkında bilgi almak için bazı taramalar yapılır. Bu testler genellikle hamileliğin ilk 3 ayının sonuna yaklaşıldığı 11. hafta ile 14. haftalar arasında yapılmaktadır.

  1. Kan tahlili

Kan tahlilinde gebeliğe bağlı plazma protein A (PAPP-A) ve beta human koryonik gonadotropin (BETA-HCG) değerleri ölçülür. Bu değerlere göre doktor bir tespitte bulunabilir.

  1. Ayrıntılı ultrason

Bebeğin gelişimini daha ayrıntılı bir şekilde izleyebilmek ve var olan ya da olabilecek bir takım anomalileri erken dönemde saptanabilmek için ayrıntılı ultrason yapılır. Burada bebeğin ense kalınlığı tespit edilir, yani bebeğin ensesindeki dokudaki geçirgen alanın büyüklüğünü ölçmek mümkün olur. Bebeğin ense kalınlığı ölçümü ile başta down sendromu ve trizomi 18 gibi kromozom anomalileri olmak üzere pek çok soruna dair tespitler yapılabilir. Zira kromozomsal çok sayıda rahatsızlıkla bebeğin ense kalınlığı arasında sıkı bir ilişki bulunmaktadır. Bununla birlikte bebekte var olan bir takım kalp, böbrek ve akciğer hastalıkları da kendini ense kalınlığındaki anormal verilerle gösterebilmektedir.

  1. İkili test

Her gebelikte ilk 3 ay içinde mutlaka yapılması gereken testlerden birisi de ikili test, yani halk arasındaki adıyla zeka testidir. Bu test bebeğin down sendromu (trizomi 21) ve trizomi 18 riskleri açısından taranması işlemidir. İkili test sayesinde toplumda sıkça görülen kromozom anomalilerinden olan trizomi 21 (down sendromu) ve trizomi 18 riskinin yüksek olup olmadığı belirlenebilir. Down sendromu (trizomi21), bebekte zeka geriliği ve daha başka tıbbi sorunlara yol açan genetik bir hastalıktır. Bu hastalıkta ceninde 21 kromozomun iki kopyası olması gerekirken üç kopyası bulunmaktadır. Trizomi 18 ise, 18 kromozomunun 3 tane olması durumudur ve genellikle şiddetli deformasyon ve zeka geriliğine sebep olur.

İşte bu tür çok ciddi anomalileri ortaya çıkarma olasılığı tanıyan ikili test, bebeğin başından poposuna olan uzunluğunun 45 – 84 mm arasında olduğu herhangi bir dönemde yapılabilmektedir. Bunun için de en uygun haflar genellikle hamileliğin 11. – 14. haftaları arasıdır. Burada önemli olan husus, bebeğin ense kalınlığının ultrasonla ölçüldüğü gün kan verilerek beta HCG’nin serbest kısmının ve PAPP-A değerlerinin kanda bakılmasıdır. Bu iki hormon kan tahlilinde elde edilen değer, bebeğin ense kalınlığı ve anne adayının yaş riski bir araya getirilerek anomali riski hesaplanmaktadır. Ortaya çıkan sonuç negatif (düşük risk) veya pozitif (yüksek risk) olarak değerlendirilmekle birlikte, ikili test bebeğin % 100 sağlıklı veya hasta olduğunu ifade etmez. Sonuç yüksek riskli çıkarsa kesin tanı için daha ileri tanı tetkiklerinin yapılması için anne adayı yönlendirili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir