hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

12. Hafta Hamilelik

12. Hafta Hamilelik

Hamileliğin 12. Haftası

Hamileliğin 12. haftasına giren anne adayını, gebeliğin ilk 3 ayının son haftası içindedir. İşte bu haftanın bitişiyle birlikte gebeliğin aslında en zorlu dönemlerinden birisi bitmiş olacak. Zira hamileliğin ikinci 3 aylık dilimi olan 4., 5., 6. ayları şikayetler, komplikasyonlar bakımından çok daha kolay ve hafif geçecektir.

Hamileliğin 12. haftasında bebek gelişimi nasıl olur?

Her geçen gün, her geçen hafta bebek hızla büyümeye, gelişmeye devam ediyor. 12 haftalık gebelikte bebeğin boyu baştan popoya kadar yaklaşık olarak 6 cm, ağırlığı ise 8 – 14 gram civarındadır. 12. hafta muayenesinde anne adayı büyük ihtimalle bebeğin kalp atışını duyabilir. Bunun için de çok heyecanlı ve gebeliği daha hissedilir hale getirecek bir hafta olabilir. Bu hafta içinde özel bir dinleme cihazı olan doppler ultrason yapılırsa bebeğin kalp atışı rahatlıkla duyulabilir. Zira doppler ultrason bebeğin kalp atışlarının duyulabilmesi için sesin seviyesini arttırıcı özelliktedir.

Hamileliğin 12. haftasında artık bebeğin el ve ayak parmakları ayrılmış, hatta tırnakları da büyümeye başlamıştır.  Doğduğunda görülecek olan ince tüyler de bu hafta vücudun çeşitli yerlerinde belirir.

İç organları oluşmaya, gelişmeye devam ettiği için bebeğin sindirim sistemi, yiyecekleri bağırsaklara doğru iten kasılmaları oluşturabiliyor. Bununla birlikte bebeğin vücuduna giren glikozu, yani şekeri de emebiliyor.

Anne ve baba adaylarının en çok merak ettikleri konulardan birisi olan cinsiyet de bu hafta daha belirgin hale gelir. Şöyle ki bebeğin dış üreme organları erkek ve dişi cinsiyet özellikleri için belirgin işaretler göstermeye başlamıştır.

Bebek içten ve dıştan hızla gelişmeye devam ederken beyindeki hipofiz bezi pek çok hormonu üretmeye başlar, sinir sistemi de gelişimini sürdürür.

Heyecanla bebeğin hareketlerini hissetmeyi bekleyen anne adayı henüz hissedemese de bebek rahmin içinde hareket etmeye başlamıştır.

Bebeğin içinde büyüdüğü ve onun için hayati önem taşıyan amniyotik sıvı miktarı artmakta ve toplam hacim artık 50 mililitreye ulaşmış durumdadır.

12hafta hamilelik

Hamileliğin 12. haftasında anne adayında hangi değişiklikler olur?

12 haftalık hamilelikte gebeliğin ilk 3 aylık zorlu döneminin sonu gelmiştir. Anne adayları için bu kesinlikle sevindirici bir haberdir. Bu haftanın bitişiyle birlikte bulantı, halsizlik, yorgunluk, duygu durumundaki ani iniş, çıkışlar ve diğer pek çok şikayet kesinlikle azalacaktır. Bunun yanında gebeliğin 12. haftasında anne adayının yaşamında, vücudunda pek çok değişim yaşanır.

  1. Östrojen ve progesteron hormonu üretimi artar!

Gebelik demek hormonların artarak salgılanması demektir. Hamileliğin 12. haftasına gelindiğinde bebek ve plasenta, anne adayının yumurtalıklarından daha fazla östrojen ve progesteron hormonu üretir. Vücutta hormon üretimi devam etmekle birlikte, artık görev bebek ve plasentaya geçmiş gibidir. Bu östrojen ve progesteron üretimin artma dolayısıyla da anne adayının göğüsleri ve içindeki süt bezleri hızla büyümeye devam eder. Bu süreçte meme uçlarının etrafındaki kahverengi halkaların da büyüdüğü ve koyulaştığı fark edilir. Bu haftadan itibaren göğüsler daha dolgun ve ağırdır, bununla birlikte hassasiyet ve hissedilen da acı azalır, ancak tamamen bitmez.

  1. Rahim büyümeye devam eder!

Gebelik başladığı andan itibaren doğuma kadar rahim her geçen gün biraz daha büyür. Bu haftaya kadar rahim her ne kadar büyümüş olsa da, leğen kemiğinin içine sığabilecek boyuttadır. Ancak bu haftanın sonunda artık rahim bu alana sığamayacak kadar genişler. Bundan dolayı da rahmin idrar torbası üzerine yaptığı baskı da azalır. Haftalardır çok sık aralıklarla idrara çıkan anne adayı önümüzdeki 3 ay daha az idrar ihtiyacı hissedecektir. Ancak gebeliğin son 3 ayında yeniden idrar torbasına yapılan baskı artacağı için idrara çıkma nöbetleri yeniden sıklaşacaktır.

  1. Kilo artışı başlıyor!

Anne adayları genellikle ilk gebeliklerinde ilk 3 ay içinde ya 1 -2 kilo alır ya da hiç kilo almaz. Böyle durumlarda genellikle kilo alımı 12. haftanın sonu, yani 4. Ayın başlangıcıyla birlikte başlar. Ancak daha önceden bir gebelik yaşamış olan kadınlarda kilo alımı daha erken dönemde başlar. Bu bakımdan daha önce bir hamilelik geçirmiş olan anne adaylarında 12. hafta itibariyle gebelik belli olmaya başlar ve daha bol kıyafetler giyme zamanı gelir. Bu haftanın sonuna doğru anne adayı, karnının yan taraflarından kilo almaya başlayabilir, kalçalarda ve bacaklarda kilo artışı olduğunu fark edebilir. Yani hamileliğinin 12. haftasında anne adayının karnı çıkmak üzeredir. Sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek isteyen anne adayları beslenme programını daha sağlıklı ve dengeli bir şekilde uygulamaya başlamalı ve fazla kilo alımından kaçınmalıdır.

Hamileliğin 12. haftasında hangi şikayetler olur?

  1. Şiddetli baş ağrısı olabilir!

Hamileliğin 12. haftasında anne adayının zaman zaman baş ağrısı yaşaması normaldir. Çünkü vücutta kan üretimi artmıştır. Kan üretimi artınca anne adayının kalbi normalden daha fazla ve daha hızlı kan pompalamaya başlar ve dolaşım sistemindeki bu farklılık da sık sık baş ağrısı yapar. Bunlardan dolayı kimi zaman da baş dönmesi yaşanması normal karşılanır. Bu süreçte baş ağrısıyla başa çıkmak aslında çok da zor değil. Bunun için anne adayı düzenli, sağlıklı ve dengeli beslenmeye, yeterince uyumaya ve gün içinde yeterince dinlenmeye özen göstermelidir. Bunların yanında mümkün olduğunca düzenli olarak açık havada yürüyüş yapmak, doğru nefes alma tekniklerini öğrenmek ve uygulamak, gevşeme egzersizleri yapmak, bulunduğu ortamın aydınlık olmasını sağlamak gibi teknikler de işe yarayabilir. Ayrıca susuzluğun da baş ağrısına sebep olduğu bilindiğinden anne adayının gün içinde artan su ihtiyacını yeterince karşılaması baş ağrısını önlemek ya da azaltmak adına çok önemlidir.

  1. Ciltte değişimler olabilir!

Hamilelik döneminde anne adayının cildinde pek çok değişim ortaya çıkar. Öncelikle anne adaylarının birçoğunda karnın alt kısmındaki cildin rengi koyulaşır ve kahvemsi, siyaha yakın bir ortaya çıkar. 12. hafta itibariyle linea nigra adı verilen koyu renkli dikey bir çizgi oluşur. Bununla birlikte zaman zaman yüz ve boyun bölgesinde ufak tefek kahverengi lekeler ortaya çıkar. Anne adayını çok rahatsız eden bu lekeler çoğunlukla doğumdan sonraki birkaç ay içinde yok olur ya da renkleri iyice açılır. Hamilelikten kaynaklı olarak anne adayının kılcal damarları belirginleşir (anjiyom), cilt üzerinde küçük kırmızı dallara ayrılan kabartılar ortaya çıkabilir. Buna benzer bir oluşum da avuç içinde kızarıklıklar olarak kendini gösterir. Ciltteki bu değişimlerin hepsi hamilelik sürecinde artan östrojen seviyesidir ve çoğunluğu da doğumla birlikte ortadan kaybolur.

Hamileliğin 12. haftasında beslenme nasıl olmalı?

Hamilelikte beslenme konusu aslında birkaç küçük nokta dışında gebelik boyunca aynı şekilde devam eder. Ancak ilk 3 aylık dönem içinde anne adayının fazla kilo almayacak şekilde beslenmesi önerilir. Zira daha baştan çok kilo alan anne adayının ilerleyen aylarda bebeği taşıması zorlaşır ve hatta doğum da daha zor hale gelebilir.

Gebelikte beslenmeye dair temel öneriler ise her sabah mutlaka besleyici bir kahvaltı yapmak, günde 3 tane sağlıklı ana öğün, 3 tane de sağlıklı ara öğün şeklinde beslenmek gerektiğidir. Buna keza günün herhangi bir öğününde hazır fast food besinler tüketilmemeli, mümkün olduğunca hazır gıdalardan uzak durarak evde doğal besin maddeleriyle hazırlanan gıdalar tüketilmelidir. Aynı bağlamda fazlaca yağ ve şeker içeren gıdalardan uzak durup sağlıklı atıştırmalıklar tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir