hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

13. Hafta Hamilelik

13. Hafta Hamilelik

Hamileliğin 13. Haftası

Hamileliğin 13. Haftasına giren anne adayının bebeği 11 haftalık olmuş ve hızla büyümeye devam ediyor. 13 haftalık hamilelikte gebeliğin ilk 3 aylık zorlu dönemi bitmek üzere, 4. aya, yani kesinlikle gebelik şikayetleri açısından daha rahat geçecek ikinci 3 aylık döneme girilmek üzeredir. Bu haftadan sonra gebelik çok daha keyifli hale gelecektir.

Her ne kadar 1 ay 4 hafta üzerinden hesaplansa da 7 günlük 4 tane hafta toplamda 28 gün eder. Oysaki aylar 28 değil, 30 – 31 gün sürmektedir. Bu sebeple de hamilelik süreci 9 ay olarak değil de 9 ay 10 gün, daha çok da 40 hafta üzerinden değerlendirilir. Bu bağlamda normalde 3 ay 12 hafta olarak hesaplanmasına rağmen, hamilelik yaklaşık 13’er haftalık periyodlardan oluşan 3 trimestere ayrılmaktadır. Hamileliğin de 13. haftasıyla birlikte hamileliğinin en zorlu geçen dönemi, yani birinci trimesterı bitecektir. Yukarıda da bahsedildiği üzere bu haftadan sonra hamilelik anne adayı için pek çok açıdan daha rahat geçecektir.

Hamileliğin 13. haftasında bebeğin gelişimi nasıl olur?

Minik bir hücre topağından, bir çilek, ardından erik, limon büyüklüğüne erişen minik bebek, bu hafta itibariyle orta boy bir şeftali kadar olmuştur. 13 haftalık hamilelikte bebeğin baş bölgesinden poposuna kadar olan uzunluğu 6.5 – 7.8 cm, ağırlığı ise 13 – 20 gram arasındadır. Hamileliğin 13. haftası ve 24. haftası arasında fetal büyüme, çok hızlı olacaktır. Bu haftaya kadar bebeğin kafası vücudundan daha hızlı büyürken, bu hafta itibariyle bebeğin vücudunun geri kalanıyla karşılaştırıldığında baş bölgesindeki büyüme yavaşlamaktadır.

Hamileliğin 13. haftasına kadar bebeğin bağırsakları göbek bağının içinde gelişirken bu haftadan sonra bağırsaklar bebeğin karnında olması gereken yerini almaya başlar.

Bu hafta bebeğin ses tellerinin gelişimi için de çok önemlidir. Bununla birlikte bebeğin yüzü de her geçen gün daha çok insan görünümüne ulaşmıştır. Önceleri başın yan taraflarında ayrık bir şekilde duran gözler, her geçen gün birbirine daha çok yaklaşmakta, kulaklar da başın yan tarafında olması gereken yerde pozisyon almaya çalışmaktalar.

Hamileliğin başından beri çok merak edilen bebeğin cinsiyeti de artık belli olmaya başlamıştır. Eğer ultrason muayenesinde bebek uygun pozisyonda durursa dış üreme organları fark edilir derecede görünecektir.

13. hafta hamilelik

Hamileliğin 13. haftasında anne adayında hangi değişiklikler olur?

Hamilelik demek anne adayının rahminin gebeliğin sonuna kadar büyümesi demektir. Bu bağlamda 13. haftada rahim biraz daha büyüyecektir. Hamileliğin 12. ve 13. haftalarında rahim, leğen kemiğini doldurmuş ve anne adayının karnını ileriye doğru büyütmeye başlamıştır. İşte bu sebeple de 13 haftalık hamilelikte anne adayının karnı yumuşak, düzgün ve küçük bir top halini almıştır.

Hamileliğin 13. haftasına girildiğinde anne adayı şimdiye kadar birkaç kilo almış olabilir. Ancak gebeliğin ilk 3 ayında rutin olarak yaşanan sabah bulantısı sorunu fazlaca yaşanmışsa anne adayının iştahı çok da açık değildir ve kilo alınmamış da olabilir. Fakat bu hafta itibariyle gebeliğin bu şikayetleri hafifleyecek ve kilo alımı şimdiye kadar başlamadıysa artık başlayacaktır. Alınan kilolarla paralel olarak da anne adayının bel ölçüsü yavaş yavaş değişir, kıyafetler hafif de olsa dar gelmeye başlar. Bu sebeple de hemen gebelik kıyafeti alışverişine çıkmak değil, ancak gebelik öncesine göre daha bol, rahat kıyafetler giymek doğru olur.

Hamileliğin 13. haftasına girmiş olmak demek bir de anne adayı için vücudun bazı bölgelerinde çatlaklar, şişkinlikler, gaz ve memelerde bazı değişimler demektir.

Hamileliğin 13. haftasında ciltte çatlak oluşumunu önlemek için neler yapılmalı?

Hamileliğin başlangıcından sonuna kadar devam eden kilo alımı süreci maalesef ki anne adayının cildinde, göğüslerde, karın bölgesinde, basenlerde çatlaklara sebep olmaktadır. Doğum sonrasında anne adayı almış olduğu kiloları verse de çoğu zaman bu çatlaklardan kurtulmak mümkün olmaz. İşte bu sebeple de önemli olan çatlakların ortaya çıkmasını önlemek ve daha çatlak olmadan engellemektir. İşte bunun için çok faydalı öneriler:

 • Her gün bol bol su içmek,
 • Beslenme programına antioksidan oranı yüksek sağlıklı gıdalar eklemek,
 • Her gün öğünlere yeterli miktarda protein, az miktarda yağ alarak cildin esnekliğini korumaya çalışmak,
 • Güneşin etkili olduğu saatlerde mümkün olduğunca dışarı çıkmamak, çıkmak gerektiğinde ise yüksek faktörlü güneş kremleriyle korunmak,
 • Düzenli olarak egzersiz yapmak,
 • Kilo alım sürecini yavaş yavaş ve istikrarlı bir hale getirmek,
 • Cildin doğal esnekliğini desteklemek için doktorun önerdiği kremler kullanmak,
 • Besleyici değeri yüksek olan sağlıklı, doğal yağlardan buğday yağı, susam yağı, ceviz yağı, fındık yağı ve zeytinyağı gibi yağlarla cilde her akşam düzenli olarak masaj yapmak çatlak oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Hamileliğin 13. haftasında gaz ve şişkinliği önlemek için neler yapılabilir?

Hamilelikte anne adayının vücudunda fazlaca salgılanan ve dolaşan progesteron hormonu, kalın bağırsaktaki düz kasların gevşemesine neden olarak bağırsakları tembelleştirmektedir. Bu durum ise anne adayının beslenme ile aldıkları gıdaların hepsinin sindirim sisteminde daha uzun süre kalmasına sebep olur. İşte bu sorun ise sürekli olarak şişkinlik ve gaza neden olarak kabızlığın ortaya çıkmasını sağlar. Hamilelikte şişkinlik, gaz ve kabızlığı önlemek için;

 • Bağırsak hareketlerinin düzenli olabilmesi için düzenli aralıklarla beslenmeli,
 • Sık aralıklarla küçük porsiyonlar halinde az az yemeli,
 • Gün içinde 3 ana öğün, 3 de ara öğün çok uygundur,
 • Yemekleri yavaş yemeli, iyice çiğnemeli,
 • Gerginlik, stres ve kaygı vücutta gaz oluşumunu tetiklediği için, stresten, sıkıntıdan uzak durmalı, sakin olmalı,
 • Soğan, kızartma, karnabahar, lahana, fasulye, gazlı içecekler gibi vücutta gaz yapan besinlerden uzak durmalı,
 • Gün içinde bir bardak limonlu ılık su içerek sindirim sistemini rahatlatmalı,
 • Doğru nefes almayı öğrenmeli ve yaşam şekli haline getirmelidir.

Hamileliğin ilk 13 haftasında kaç kilo alınmalı?

Bu hafta itibariyle bebek henüz bir şeftali kadar olduğuna göre bebeğin beslenebilmesi için anne adayının “iki kişilik” yemesine hala gerek yoktur. Geçmiş 1 hafta içinde anne adayının hiç kilo almamış olması daha doğru iken, 1 -2 kilo alması da normal karşılanabilir. Bu haftaya kadar çok az kilo alınmış olması anne adayını yanıltmamalı, eğer dikkat edilmezse 2. ve 3. trimesterlarda kilo kontrolünü sağlamak zor olabilir.

Anne adaylarının hamilelik süresince toplam ne kadar kilo alması gerektiği ise sorusunun yanıtı hamilelik öncesindeki vücut kitle endeksine ya da kilosuna bağlıdır. Şöyle ki; anne adayının;

 • Vücut kitle indeksi 18.5 – 26 arasındaysa normaldir ve gebelikte 11 – 16 kilo alması önerilir.
 • Vücut kitle indeksi 18.5’tan düşük ise zayıftır ve gebelikte 13 – 18 kilo alması önerilir.
 • Vücut kitle indeksi 26 – 29 arasındaysa aşırı kiloludur ve gebelikte 7 – 11 kilo alması önerilir.

Hamileliğin 13. haftasında anne adayı nasıl beslenmeli?

Hamileliğin 13. haftasında beslenme düzeni ile ilgili yine klasik sağlıklı, doğal, yeterli ve dengeli beslenmeden bahsedilebilir. Ancak bu hafta itibariyle anne adayının kafeini azaltması ve hatta tamamen beslenme programından çıkarması en doğrusudur. Uzmanların pek çoğu anne adaylarının günde 2 fincan kahve veya çayın tüketilebileceğini düşünmekteler. Bu bağlamda günde yaklaşık olarak günde 100-150 mg kafein alınması yeterlidir. Ancak daha fazlası kesinlikle minik bebek için çok zararlıdır. Gebelikte yüksek oranda kafein alımı; bebeklerde azalan doğum kilosu ve bebeğin başının normalden daha küçük olması ile yakında ilişkilidir.

Gebelikte alınan kafein plasentadan geçerek bebeğe ulaşmakta, hem anne adayının hem de bebeğin kalsiyum mekanizmasını olumsuz etkilemektedir. Bununla birlikte gebelikte kafein tüketiminin yenidoğan bebekte solunum problemleri riskini arttırdığı da bilinmektedir. Doğumdan sonra da kafein, anne sütüne karışır ve emzirilen bebekte uykusuzluk, sinirlilik yapabilir. Bu bakımdan hem gebelikte hem de emzirme dönmeinde kafein alımı sınırlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir