hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

14. hafta gebelik

14. hafta gebelik

Hamileliğin 14. Haftası

Gebeliğin birinci 3 aylık diliminin bitmesi ve ikinci 3 aylık dönemin başlaması anne adayı için bir müjde niteliği taşımaktadır. Çünkü gebeliğin ilk 3 ayı maalesef ki anne adayı için hiç de kolay olmaz, pek çok şikayet üst üste yaşandığı için zorlu geçer. Hamileliğin ikinci 3 aylık dönemi anne adayının çok rahat ve konforlu geçirdiği, bebeğine konsantre olabildiği bir süreçtir. Hamileliğin 14. haftasına gelindiğinde artık ikinci 3 aylık dönem başlamıştır, 4. ayın birinci haftasına girilmiştir.

14 haftalık hamilelikte artık mide bulantıları, halsizlikler, yorgunluklar yavaş yavaş azalır. Bu haftadan itibaren anne adayının enerji düzeyi yükselir, 3 aydır gün içinde sık sık idrara çıkarken, artık daha az idrara çıkma ihtiyacı hisseder. Bu hafta yine göğüsler büyümeye devam etse de, önceki haftalar kadar hassas değildir, anne adayını zorlamaz.

Hamileliğin 14. haftasında bebeğin gelişimi nasıl olur?

Gebeliğin ilk 3 ayı içinde bebeklerin gelişimi yaklaşık olarak aynı seyretmekle birlikte, 4. aydan, yani 14. haftadan itibaren bebekler birbirinden farklı hızlarla büyümeye başlarlar. Bu haftadan itibaren de anne adayının beslenme alışkanlıkları, yaşam şekli, bebeğin anne ve babadan aldığı genetik özellikleri gibi pek çok faktör onun gelişimini etkileyecektir. Anne rahmindeki bebeklerin büyüme hızlarında farklılıklar olmasına rağmen, takip edilen gelişim aşamaları aynıdır.

Hamileliğin 14. haftası itibariyle bebek yaklaşık olarak büyük boy bir şeftali kadar ya da bir yumruk kadardır. Bu arada baş bölgesinden popoya kadar ölçüldüğünde bebeğin ortalama 8 – 9.3 santimetre uzunlukta olduğu, ağırlığının ise yaklaşık 25 gram olduğu söylenebilmektedir.

Bebeğin tiroit bezleri çalışmaya başladığı için hormon üretimi de başlar. Ayrıca 14. haftanın sonunda bebeğin damağı tamamen oluşmuş olur. Yani bebeğin büyümesi ve gelişimi hızla devam etmektedir.

Hamileliğin 14. haftasında bebeğin cinsiyeti belli olur mu?

Bebeğin cinsiyeti gebeliğin öğrenildiği andan itibaren en çok merak edilen hususların başında gelir. Muhtemelen geçen hafta içinde ultrason muayenesinde bebeğin cinsiyeti öğrenilmiştir, ancak uygun pozisyonda değilse 14. hafta cinsiyeti öğrenmek için gayet uygundur.  Erkek bebeklerde bu hafta prostat bezi oluşur, kız bebeklerde ise yumurtalıklar karından pelvise doğru hareket eder. Dolayısıyla da bu hafta bebeğin üreme organları daha fazla gelişmiş olacağı için cinsiyet daha net olarak belirlenebilir.

14. hafta gebelik

Hamileliğin 14. haftasında anne adayında hangi değişiklikler olur?

Hamileliğin 14. haftasına gelindiğinde artık karın daha belirgin hale gelmiş, anne adayının daha bol kıyafetler tercih etmesi gerekmiştir. Daha tam olarak hamile kıyafetleri giymeye gerek kalmamakla birlikte özellikle pantolonların, eteklerin bel bölgesinin dar geleceği kesindir.

Anne adayı artık hazırlıklı olmalı, daha kontrollü beslenmeye çalışmalıdır. Gebeliğin ikinci 3 aylık dilimine girişle birlikte anne adayının iştahı artacak ve büyüyen bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak için daha fazla enerji gerekecektir. Bu da daha fazla kilo almak anlamına geliyor. Bu süreçte, yani gebeliğin geri kalan döneminde daha sağlıklı bir şekilde beslenmek ve kilo kontrolünü elden bırakmamak için gebeliği takip eden doktordan ya da beslenme uzmanından yardım almak faydalı olabilir.

Yukarıda anlatıldığı üzere artık daha hızlı kilo alma dönemine girilmiştir. Hal böyle olunca da anne adayı içinde rahat hareket edebileceği ve kendini iyi hissedeceği kıyafetler giymeye başlamalıdır. Sağlıklı ve huzurlu bir gebelik süreci için anne adayının ruhsal açıdan rahat ve mutlu olması da çok önemlidir. Bu sebeple gebelik kıyafetleri hem görüntü hem de hareket alanı olarak rahat ettirecek özellikte olmalıdır.

Hamileliğin 14. haftanda hamilelik belirtileri

  1. Rahim büyür!

Hamileliğin ikinci 3 aylık dilimine girildiğinde rahim daha yukarıda ve dışa doğru bir pozisyon alır. Rahmin pozisyonu değiştiğinden ve hacmi büyüdüğünden anne adayının vücudunun ağırlık merkezi de değişir. Bu hafta itibariyle rahim, leğen kemiğinin içine sığmaz ve iç organlar da normal yerlerinde rahatsız olurlar. Bundan dolayı da organları saran kaslar ve bağ dokuların üstüne bir baskı olur. Tüm bu değişimler ve büyüme dolayısıyla anne adayının zaman zaman sancı ve ağrı hissetmesi normal karşılanır. Bu süreçte rahim bacak damarlarına baskı yaptığı için anne adayının bacaklarına geceleri kramp girer.

Hamilelik ilerledikçe kasık ağrısı da belirgin bir şekilde artar. Özellikle 4. ay içinde alt karın bölgesinde, yani kasıklarda ağrı şiddetli olabilir. Çünkü rahim genişlemekte, etrafındaki kas ve bağ dokuları da esnemektedir. Bunlar gebeliğin rutin gelişmeleri olduğu için tehlikeli değildir. Ancak anne adayını rahatsız edebilir.

Hamileliğin 14. haftasında anne adayının rahminin genişlemesiyle birlikte hemoroit de ortaya çıkabiliyor. Anüsün çevresinde veya içinde genişleyen kan damarları olan hemoroit, rahim ve pelvis çevresinde kan akışının azalmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bunu önlemek ve tedavi etmek için anne adayının yeterli miktarda lifli beslenmesi, bolca sıvı tüketmesi ve mümkün olduğunca kabızlıktan korunması gerekiyor.

  1. Solunum sisteminde değişiklikler olur!

Artan progesteron hormonu sebebiyle anne adayının akciğer kapasitesi artmış, her nefes alışında gebelik öncesine göre % 30 – 40 daha fazla oksijen almaktadır. Zaten bebek dolayısıyla anne adayının oksijen ihtiyacı da artmış durumdadır. Bu sayede de plasentaya daha fazla oksijen taşınır, vücuttan daha fazla karbondioksit atılır.

Bu nefes alış verişlerin artması sebebiyle de anne adayı daha hızlı nefes alır, kimi zaman da nefes darlığı yaşayabilir. İşte bu sebeple özellikle de bu haftadan sonda anne adayının düzenli olarak nefes egzersizleri yapması faydalı olur.

  1. Ciltteki birtakım değişiklikler ortaya çıkar!

Hamileliğin 14. Haftası itibariyle anne adayı cildinin bazı yerlerinde et benleri ve normla benlerle karşılaşabilir. Özellikle de önceden var olan bazı benlerin biraz büyüdüğü de gözlenebilir. Bununla birlikte ciltte küçük lekeler ortaya çıkabilir. Ciltteki bu değişikliklerin bir cilt doktoruna gösterilmesi faydalı olabilir.

Doğuma hazırlanmak gerekir!

Hamilelik normal şartlar altında 40 haftalık bir süreç olmakla birlikte gebeliğin başından itibaren, hatta gebelik planlandığı andan itibaren doğuma hazırlanmak önerilir. Bu bağlamda gebeliğin daha sağlıklı geçmesi ve doğumun da daha rahat olması için hazırlıklar önemlidir. Anne adaylarına doğuma hazırlık kurslarına katılmaları, bu konuda uzmanlardan öneri ve destek almaları faydalı olur.

Egzersiz yapmak gerekiyor!

Hamilelik süreci, anne adayı için çok önemli ve çok fazla değişkenlik gösteren bir dönemdir. Bu süreçte yaşanan fiziksel ve ruhsal değişimlere ayak uydurabilmek için de mümkün olduğunca rahat olmak gerekiyor. Gebeliğe ve doğuma hazırlanmak, bu süreci daha az kilo alarak ve daha huzurlu geçirmek için de anne adaylarının her gün düzenli olarak egzersiz yapmaları önerilir. Bunun için anne adayının bedenine iyi gelecek aktivitelere, özellikle de açık havada yürüyüşlere zaman ayırması önerilir. Bu bağlamda başta yürüyüş olmak üzere, hamilelik yogası, masaj ya da bir spa deneyimi çok iyi gelir.

Hamileliğin 14. haftasında sağlıklı beslenmek önemlidir!

Hamilelik döneminde kilo alımını kontrol altında tutabilmek için diyet yapmak değil, gerekli kalori alımını olabildiğince değerli besin kaynaklarından karşılamak önemlidir. Zira gereğinden fazla ve kontrolsüzce kilo almak hamilelikte bazı sorunlara yol açar. Özellikle de hamileliğe bağlı diyabet ve yüksek kan basıncı gibi sorunların ortaya çıkmaması, bel ağrısı, bacaklarda varis, ciltte çatlaklar olmaması, halsizlik hissetmemek için kalori alımını kısıtlamak şart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir