hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

15. Hafta Hamilelik

15. Hafta Hamilelik

Hamileliğin 15. haftasında anne adayı gebeliğin 4. ayındadır. 15 haftalık gebelikte anne adayı daha çok gebeliğin 2. trimesterına ait özellikler gösterir. Son 2 haftadır zaten gebeliğin ilk 3 ayındaki belirtiler azalmıştır. Zira anne adayının vücudu artık hamileliğe alışmaya başlamıştır.

Hamileliğin 15. haftasında bebeğin gelişimi nasıl olur?

Hamileliğin 15. haftası itibariyle bebeğin baş bölgesinden poposuna kadar olan uzunluğu yaklaşık 9.3 – 10.3 santimetre, ağırlığı ise 50 gram civarındadır. Artık bebeğin biraz büyüdüğünden, iri bir portakal kadar olduğundan bahsetmek mümkündür.

Bu hafta itibariyle bebeğin kaşlar ve kafa derisi üzerinde tüyler çıkmaya başlar, yüzündeki gelişimle birlikte gözleri ve kulakları bir bebeğe artık daha çok benziyor.

15 haftalık hamilelikte bebeğin iskelet sistemini oluşturan kemik ve kemik ilikleri, kas gelişimi de devam hızla ediyor. Her şey yolunda giderse minik bebek bu haftanın sonunda yumruk hareketi yapabilecek kemik ve kas gelişimine erişmiş olacak.

Bebek artık nefes almayı, emmeyi ve yutmayı öğrenmiş, doğumdan sonraki yaşamına hazırlanıyordur.

Hamileliğin 15. haftasında bebeğin hareketleri hissedilir mi?

Hamileliğin 15. haftasında anne adayının bebeğin hareketlerini hissedebilmesi mümkün değildir. Bebek haftalardır hareket ediyor, bol bol egzersiz yapıyor olsa da henüz çok küçük olduğu için anne adayı bunu hissetmez.

Hamileliğin 15. haftasında anne adayında hangi değişiklikler olur?

Hamileliğin 15. haftasında anne adayının karnı, artık belirginleşmiştir. Bu sebeple de kıyafet seçiminde daha bol olanlardan yana tercih yapmak en doğrusu olacaktır. Bu hafta itibariyle anne adayı, göbeğinin altında 7.6 – 10 santimetreye ulaşan rahmini biraz hissedebilir.

Vücutta artan östrojen ve progesteron seviyesi anne adayının göğüsleri ve içlerindeki süt bezlerini ciddi anlamda büyütmeye devam ediyor. Göğüslerdeki süt bezleri büyümeye devam ettiği için zaman zaman meme uçlarından süt gibi bir akıntılar gelebilir. Bu durum normal kesinlikle normla karşılanması gereken bir değişikliktir.

15. hafta hamillik

Hamileliğin 15. haftasında anne adayı hangi konulardan şikayet eder?

 • Ara sıra halsizlik,
 • Azalmakla birlikte sık idrara çıkma,
 • Hafiflemekle birlikte mide bulantısı,
 • Şiddetli kabızlık,
 • Mide kaynaması, mide yanması, mide ekşimesi,
 • Hazımsızlık, şişkinlik,
 • Göğüslerde büyüme,
 • Zaman zaman baş ağrısı, baş dönmesi,
 • Hafif bir baygınlık hissi,
 • Burun tıkanıklığı,
 • Ara sıra burun kanaması,
 • Diş etlerinde hassasiyet,
 • Diş fırçalarken kanama,
 • İştahın artması,
 • Bacaklardaki damarlarda varis oluşması,
 • Zaman zaman hemoroit,
 • Vajinal akıntıda artış

Hamileliğin 15. haftasında anne adayı hangi sorunları yaşar?

 1. İdrar yolu enfeksiyonu

Anne adaylarının sık sık yaşadığı ve çok ciddi rahatsız edici olan sorunlardan birisi kesinlikle idrar yolu enfeksiyonudur. Anne adayının vücudunda artan progesteron hormonu, idrar taşıyan kasları gevşetir ve vücutta idrar akışını yavaşlatır. Bununla birlikte genişleyen rahim de idrar akışını engellemektedir. Bunların yanında bir de idrarına daha fazla glikoz salgılama eğilimi ile de olunca idrar yolu enfeksiyonu riski artmaktadır. Hamilelikte anne adayı normalden daha fazla idrara çıkma ihtiyacı hissettiği halde, idrarını tam olarak yapamıyorsa, idrara çıkarken yanma hissediyorsa ve ateşi çıkıyorsa idrar yolu enfeksiyonundan şüphe edilebilir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden doktora başvurup tedavi olmak çok önemlidir.

 1. Mide yanması

Mide yanması çok klasik bir gebelik semptomudur. Öyle ki, anne adaylarının yarısı mide yanması sorunundan şikayet eder. Gebelikte anne adayının vücudundaki progesteron ve östrojen hormonlarındaki artış, sindirim borusu da dahil olmak üzere, yumuşak kasları gevşetici özellikte olduğu için sindirim sisteminin fonksiyonlarını yavaşlatır. Bu durumda anne adayının yediği besinlerim yemek borusundan mideye gönderilmesi işlemi daha yavaş bir şekilde gerçekleştiğinden ve midenin de boşalması daha uzun sürer. Çünkü bu süre içinde besinler kan dolaşımı tarafından emilerek bebeğe ulaşacaktır. Tüm bunlara bir de rahmin büyümesi ve karındaki diğer organları dışarı itmesi eklenince mide yanması ortaya çıkıyor.

 1. Kasık ve karın ağrısı

Gebelikte zaman zaman kasık ve karın bölgesinde ağrı, sancı hissedilmesi normaldir. Rahim genişliyor ve etrafındaki kas ve bağ dokuları da bundan dolayı esniyordur. Bu dokulardaki ve kaslardaki esneme normaldir ve tehlike arz etmez. Ancak yine de gebelik süresince herhangi bir rahatsızlıkta doktora danışmak doğru olur.

 1. Düşük tansiyon

Anne adayının dolaşım sistemi hızla genleştiğinden tansiyonun düşmesi de beklenen bir durumdur. Özellikle de sıcak havalarda ya da sıcak su ile duş alırken baş dönmesi ve baygınlık hissi normaldir. Zira sıcaklık, ciltteki incecik damarları genleştirir ve kalbe dönen kan miktarını geçici olarak azaltır. Hamileliğin ilk 24 haftasında tansiyon belirgin bir şekilde düşerken, ilerleyen haftalarda gebelik öncesi değerlere döner. Bu süreçte aşırı sıcak havalarda dışarı çıkmamak ve sıcak değil de ılık su ile duş almak önerilir.

 1. Diş ağrısı

Hamilelikte artan hormon salgıları, anne adayının dişetlerine hiç iyi gelmez. Bu sebeple anne adayının diğer mukoz dokuları gibi dişetleri de şişer, zaman zaman yüksek ateş ve kolayca kanamaya sebep olur. Yine hormonlardan dolayı anne adayının diş etlerinde diştaşı ve bakteri oluşumu riski artar, çok sık olmamakla birlikte diş eti iltihabı ve hatta diş çürümesi de görülebilir. Hamilelikte diş ağrısı çok ciddi sorunların da belirtisi olabileceği için kesinlikle vakit kaybetmeden diş hekimine başvurulmalıdır.

Hamileliğin 15. haftasında hangi testler yapılır?

 1. Dörtlü tarama testi

Hamileliğin 15. haftasına gelindiğinde en yaygın olarak yapılan test dörtlü tarama testidir. Bu test ile anne adayının kanındaki 4 maddenin seviyesini ölçülür. Buradan alınan sonuçlara göre bebeğin karaciğerinin ve plasentanın ürettiği bazı hormonların seviyesine bakılır. Bu sayede bebeğin taşıdığı gelişim veya kromozom bozuklukları riski tespit edilir.

 1. Genetik amniyosentez

Genetik amniyosentez, gebeliğin 15 – 20. haftaları arasında yapılır. Çünkü bu dönemde rahimde yeterince amniyotik sıvı bulunmaktadır ve sızıntı riski de düşüktür. Genetik amniyosentez testini hamileliğin 15. haftasından önce yaptırmak gebelik kaybı riskini arttırabileceği için tercih edilmez. Eğer dörtlü tarama testinde riskli bir durum gözlendi ya da şüphe edildiyse, genetik amniyosentez uygulama yoluna gidilir.

Hamileliğin 15. haftasında anne adayı nelere dikkat etmelidir?

 1. Yatış pozisyonu

Anne adaylarının gebelikte rahat edebilmeleri için bol bol yatıp dinlenmeleri gerekir. Özellikle de geceleri deliksiz ve rahat uyumaları çok önemlidir. Ancak gebelikte uyuma pozisyonları konusunda anne adaylarının bazı endişeleri olur, yüzüstü yatıp yatamayacakları sorusunun cevabı da çok önemlidir. Gebelikte genellikle yüzüstü ya da sırtüstü yatılması önerilmez. Zira anne adayının rahmi büyüdükçe; sırtüstü yatmak, rahmin önemli kan damarlarının üstüne yerleşmesine neden olur. Bu da bebeğe ve anne adayının vücuduna giden kan akışını azaltabilir. Hatta bazı anne adayları sırtüstü yattıklarında nefes almak da bile zorlanabilirler. Gebelikte yüzüstü yatmak ise büyüyen rahme fazladan baskı uyguladığı için doğru olmaz. Bu bakımdan gebeliğin ilk haftalarından itibaren anne adayının yan yatmaya ve özellikle de sol tarafına yatmaya alışmasında fayda var. Anne adayı kilo aldıkça yan yatış pozisyonu onu rahatlatır. Gebelik ilerledikçe anne adayı birkaç fazla yastıktan destek alarak yatarsa daha iyi olur. Örneğin arkasına bir tane yastık koyarsa, uykuda sırtüstü döndüğünde yastıktan destek alır ve yine dümdüz uzanmadan durabilir. Bunun yanında bir de bacaklarının arasına yastık koyarak daha rahat yatması mümkün olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir