hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

16. Hafta Hamilelik

16. Hafta Hamilelik

Hamileliğin 16. haftasına gelindiğinde anne adayının rahmindeki cenin tam 14 haftadır büyümeye, gelişmeye devam ediyor, doğacağı güne hazırlanıyordur. 16 haftalık bir gebelik ay hesabı ile gebeliğin 4. ayına denk geliyor. Uzmanlar hamileliği her biri 13 haftadan oluşan 3 aylık dönemlere, yani trimesterlara ayırmaktalar. 16 haftalık gebelik de işte bu 2. 3 ayık dilimin 3. haftasıdır. Yani 1 hafta sonra artık gebelikte son dönem olan üçüncü 3 aylık döneme girilecektir.

Hamileliğin 16. haftasında bebeğin gelişimi nasıl olur?

Bebek artık hızla büyüyor, gelişiyor. Bebeğin baş bölgesinden poposuna kadar olan uzunluğu 10 – 13 santimetre, kilosu ise yaklaşık 80 – 150 gram arasındadır. Bebeğin başını lanuga adı verilen incecik vücut tüyleri kaplar. Her geçen gün bir bebek görünümüne çok daha fazla yaklaşıyor.

Birkaç haftadır gelişmekte olan el parmaklarının tırnakları tamamen oluşuyor, hızla uzayan bacaklar ise şu an kollardan daha uzun durumdadır.

İnanması güç, ama bebeğin dokunma duyusu da bu hafta daha da hassaslaşıyor. Bu haftadan sonra anne adayı göbeğini hafif dürttüğünde bebek içeride kımıldayabilir.

Hamileliğin 16. haftasında bebeğin hareketleri nasıl olur?

Geçen 15 haftadır gidilen ultrason muayenelerinde bebek daha çok hareketsiz bir görüntü çizerken, artık hamileliğin 16. haftası geldiğine göre bebeğin hareketleri de ultrason incelmesinde görülüyor. Bu hafta itibariyle bebek, gözlerini yanlara doğru hafif hareket ettirebiliyor, kolları ve bacakları da sürekli hareket halindedir.

İşte bu hareketlenme de artık anne adayının haftalardır beklediği bebeğin hareketlerini hissetme hayalini gerçeğe dönüştürüyor. Bu haftaya kadar anne adayı çok istediği için klasik gaz sancılarını, karnındaki gaz hareketlerini bile bebeğin hareketi zannediyordu. Ancak artık bu haftadan itibaren hafif hafif de olsa anne adayı bebeğin hareket ettiğini hissedebilir. Anne adayının ilk hamileliği ise bebeğin bu hareketlerini fark etmesi biraz zor olabilirken, ikinci ya da sonraki hamileliklerde anne adayı zaten bu hislerin anlamını çok daha iyi biliyor olacaktır.

Evet, bebeğin hareketlerinin bu hafta içinde hissedilebiliyor olması gerekiyor. Genellikle de hissedilir. Ancak bu hafta bebeğinin hareket ettiğini henüz hissedemeyen anne adayları da kesinlikle üzülmemeli, endişelenmemelidir. Genellikle bebeğin hamileliğin 16. – 20. haftaları arasında hissedildiği bilindiğinden 20. haftaya kadar endişelenmeye gerek yoktur. Her ne kadar hamileliklerin benzer özellikleri bulunmakla birlikte, her kadın hamileliğinde farklı semptomlar yaşayabilir, şikayetleri ve belirtileri de farklı zamanlarda ortaya çıkabilir. Bebeğin hareketlerini hissetme zamanı da değişiklik gösterir ve aynı zamanda da anne rahmindeki bebeğin ne kadar büyük olduğu da bu konuda önemlidir.

16. hafta gebelik

Hamileliğin 16. haftasında bebeğin cinsiyeti belli olur mu?

Bebeğin cinsiyetinin ne olduğu anne ve baba adayları tarafından çok merak edilmektedir. Genellikle hamileliğin 14. Haftasından sonraki ultrason muayenesinde bebeğin durduğu pozisyon uygunsa cinsiyeti belirlemek mümkün olur. Ancak bu çok düşük bir ihtimaldir. Hamileliğin 14. haftasından sonra gerçekleştirilen her ultrason muayenesinde bebeğin cinsiyetinin görülebilmesi mümkün olabilir. Yani hamileliğin 16. haftasında da iyi bir ultrason cihazı ve deneyimli bir doktor muayenesi ile bebeğin cinsiyeti büyük doğruluk oranı ile saptanır. Erkek bebeklerin önceleri karın içinde bulunan testisler, normalde olmaları gereken testis torbalarına bu haftalarda inmeye başlar. Bu testislerin iniş süreci gebeliğin 30’lu haftalarında sona erecek.

Hamileliğin 16. haftasında anne adayında hangi değişiklikler olur?

Bebek hızla büyürken anne adayının rahmi ve plasenta da aynı hızla büyüyor. 16. Hafta itibariyle rahim yaklaşık olarak 250 gram ağırlığında ve dolayısıyla da anne adayının karnı fark edilir derecede büyümüştür. Hamileliğin 16. haftasında rahim büyüklüğü yaklaşık 7.6 santimetre olmuş ve göbeğin alt tarafında rahatlıkla hissedilebiliyor. Artık dışarıdan bakınca anne adayının hamile olduğu anlaşılır durumdadır.

Bebek büyüdüğü için bebeğin içinde büyüdüğü amniyotik sıvının miktarı da artıyor. Yaklaşık olarak 250 mililitrelik bir sıvı var. Elbette bu da anne adayının vücudunda belli bir ağırlık yapıyor.

Yukarıda sayılan pek çok büyüme ve hacim artışı dolayısıyla da karın ve kasık ağrısı hissetmek gayet normal sayılabilir. Çünkü genişleyen rahmin etrafındaki kas ve bağ dokuları duruma alışmak için her geçen gün esnemeye devam ediyor.

Hamileliğin 16. Haftasında anne adayı kendini ihmal etmemeli!

Hamilelik elbette ki yeni bir durum ve anne adayı bu yeni duruma hem fiziksel hem zihinsel hem de ruhsal açıdan alışmaya çalışıyor. Özellikle de ilk gebeliği olan kadınlar için bu alışma süreci her ne kadar uzun sürebilse de hamileliğin 16. haftası itibariyle artık alışmış olması gerekiyor. İşte bu süreçte de hamilelikle yaşamaya, bebeği sağlıklı bir şekilde büyütmeye konsantre olurken kendini de ihmal etmemeye çalışmak en doğrusu olmalıdır. Zira anne adayı ruhsal, zihinsel ve fiziksel olarak ne kadar sağlıklı olursa bebek de o kadar sağlıklı bir şekilde büyüyecektir. Bundan dolayı da anne adayı kendini en rahat ve huzurlu hissettiği şekilde beslenmeli, yaşamalı, dinlenmeli, sosyal yaşamını değerlendirmeli ve istiyorsa, iyi hissediyorsa çalışmalıdır.

Anne adayının kendine yeterince iyi bakabilmesi bakımından bu dönemde hangi pozisyonda yatmasının daha doğru olduğu ve nasıl beslenmesi gerektiği de önem taşıyor. Bununla birlikte anne adayının hem kendisi hem de bebeği için yapabileceklerinden bazıları da hamilelik yogası, hamilelik pilatesi, spa ve düzenli yürüyüş şeklinde sıralanabilir. Zira unutulmamalıdır ki, huzurlu bir gebelik zinde bir vücutla çok daha kolay ve mümkün olacaktır.

Hamileliğin 16. haftasında anne adayı nelere dikkat etmeli?

Hamileliğin başından sonuna kadar anne adayının dikkat etmesi gereken pek çok husus var. Bunlardan birisi ve özellikle de bu hafta dikkat edilmesi gereken konular arasında anne adayının yatış tarzıdır. Bu haftadan sonra artık yatakta dinlenirken, uyurken veya egzersiz yaparken anne adayı asla sırtüstü dümdüz yatmamalıdır. Gebelikte sırtüstü yatmak damarlara fazladan basınç uygulanmasına ve bebeğe giden kan akışının azalmasına sebep olur. Anne adayından bebeğe giden kan akışı, bebeğin gelişmesi ve büyümesi için ihtiyacı olan besinleri sağlamaktadır. İşte bu kan akışında bir aksaklık olması demek bebeğin beslenmesinde sorun olması demektir. Bu bakımdan anne adayı bu önemli noktayı kesinlikle hatırında tutmalı ve bebeğin gelişimini bu açıdan da desteklemelidir.

Hamileliğin 16. haftasında anne adayı nasıl beslenmeli?

Hamilelik dönemindeki beslenme programında anne adayının ana öğünlere ek olarak da ara öğünleri ihmal etmemesi gerekir. Hele bir de gebeliğin ilerlediği, bebeğin hızla büyüdüğü ve ihtiyacının arttığı bu haftalarda ara öğünler çok daha önemli hale gelmiştir. İşte bunun için sık sık ara öğün tüketmek gerekiyor. Özellikle de 16.haftanın da içinde olduğu gebeliğin ikinci 3 aylık döneminde ana öğünlere ek olarak günde 3 – 4 kere ara öğün yemek çok sağlıklı bir yaklaşım olacaktır. Ancak burada temel kural; ara öğünlerin besleyici olması, ana öğünlere göre daha küçük porsiyonlar halinde olması, taze sebzeler, meyveler, süt ve süt ürünleri, yumurta, kuruyemişler gibi kalorisi düşük, ancak besleyici değeri yüksek ürünler olmasıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir