hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

17. Hafta Hamilelik

17. Hafta Hamilelik

Hamileliğin 17. haftasına gelindiğinde artık gebelik tam olarak bellidir, hatta neredeyse gebelik sürecinin yarısı bitmiş olacaktır. Hamileliğin 17. haftası 4. ayın içindedir ve hamilelik 13’er haftalık 3 ayrı dilime ayrıldığında ilk 13 hafta ilk 3 aya, yani 1. trimestera dahildir, 4. ayla, yani 14. hafta ile birlikte de 2. trimester yaşanmaya başlamıştır. İşte bu bağlamda gebeliğin 17. haftası 4. ayın son haftasıdır.

Hamileliğin 17. haftasında bebeğin gelişimi nasıl olur?

Hamileliğin 17. haftasında bebeğin başından poposuna kadar olan uzunluğu 11 – 13 cm civarında, ağırlığı ise 2 haftada neredeyse 2 katına çıkmış durumdadır. Artık bebek yaklaşık 100 – 150 gram civarındadır, boyu da anne adayının eli kadar olmuştur.

Bebeğin vücudu hızla büyürken, gelişirken bu birkaç hafta içinde vücutta yağ oluşumu başlar. Herkesin vücudunda bulunan ve yağlı doku olarak adlandırılan yağ, vücudun ısı üretimi ve metabolizmasının çalışabilmesi için çok önemlidir. Doğum zamanı geldiğinde ortalama 3.5 kilo ağırlığında olan bebeğin yaklaşık 2.4 kilosunun yağ olduğu bilinir.

Büyümeye devam eden bebeğin bu haftalarda kazandığı en önemli yetenekler emmek ve yutmaktır. Doğum zamanına kadar annesinin memesini rahatlıkla emebilecek kadar yeti edinmiş olacaktır.

Bebeğin zihinsel, fiziksel, iç ve dış gelişimi hızla devam ederken kalp atışları da artık beyni tarafından düzenleniyor, kontrol ediliyor. Artık kalp gelişigüzel vuruşlar yerine dakikada 140-150 vuruş yapabiliyor.

Hamileliğin 17. haftasında bebeğin hareketleri nasıldır?

Anne adayı, bebeğin hareketlerini muhtemelen 1 -2 haftadır hafif de olsa ara sıra hissediyordur. Her geçen gün bu hareketler daha hissedilir, daha kolay fark edilir olacaktır. Bu sebeple de hamileliğin 17. Haftasında da bebeğin hareketleri hissedebilir durumdadır. Ancak burada kast edilen hareket henüz çok belirgin olmayabilir ya da ilk hamileliğini yaşayan anne adayları tam olarak fark etmeyebilirler. Bu konuda da endişelenmeye gerek yok. Zira gebelik ilerledikçe zaten bebeğin hareketler kuvvetlenecek ve sıklaşacaktır.

Anne adayının rahmindeki embriyo hamileliğin 7. haftasından itibaren kendi kendine hareketler yapmaya başlamakla birlikte bunların hissedilir olması en erken 14 – 15. Haftalarken bazı anne adayları için bu daha ileri bir tarih olabilir.

Hamileliğin 17. haftasında anne adayında hangi değişiklikler olur?

17 haftalık bir gebelikte anne adayının karnı artık iyice belirginleşmiş ve hamile olduğu daha net olarak anlaşılır duruma gelmiştir. Zira anne adayının karnının alt kısmında belirgin bir şişlik oluşmuştur. Bununla birlikte göbek deliğinin altında olan rahmin büyüklüğü de yaklaşık 5 cm civarına ulaşmıştır.

Gebelikle ilgili her konuda çok heyecanlı olan anne adayı her geçen gün karnının ne kadar büyüdüğünü izler. Ancak bunu fark etmenin en kolay yolu eşiyle her gün kucaklaşmak ve böylece her gün aradaki mesafenin nasıl arttığını görmektir.

Hamilelik ilerlediği, bebek ve dolayısıyla da karın ve rahim de büyüdüğü için artık anne adayının kıyafet seçimi daha rahat ve bol olanlardan yana olmalıdır. Bu haftadan itibaren karnına ya da kasıklarına baskı yapan, beli sıkan, rahatsız kıyafetlerden uzaklaşma vakti gelmiştir.

Gebelikte en önemli hususlardan birisi olan kilo alımına gelindiğinde ise anne adayı 17. haftaya kadar toplam 2.25 – 4 kilo arasında almış olmalıdır. Bundan daha fazlası gebeliğin ilerleyen süreci için hiç de doğru olmayabilir.

Rahimde gittikçe büyüyor!

Hamilelikte her geçen hafta ile birlikte rahmin tepe noktası neredeyse bir küre şeklini alıyor. Rahmin uzunluğu genişliğinden daha hızlı bir şekilde arttığından rahim yuvarlak değil oval bir şekil alıyor. Hamileliğin 17. haftasında rahim, pelvisi doldurmuş ve karna doğru büyüyordur. Bundan dolayı anne adayının bağırsaklar yukarı ve yanlara doğru itilirken, gebeliğin sonlarına doğru da rahim karaciğere kadar uzanır.

17. hafta ultrason

Yuvarlak bağ ağrısı olabilir!

Kadınlarda rahmin üst kısmının her iki yanına ve yan pelvis duvarına bitişik olan yuvarlak bağlar bulunmaktadır. Hamilelik gerçekleştikten sonra ve ceninin büyümesi ile bu bağlar gerilir ve normalden daha uzun, daha ince hale gelir. Bu bağların gerilmesi rahmin büyüdüğüne işaret ederken, rahim ağrısı ve rahim kasılmasına da sebep olabilir. Bu ağrının anne adayı ve bebek için de herhangi bir zararı olmamakla birlikte, ağrı hisseden anne adayının bir süre uzanıp dinlenmesi yeterli olur. Ancak çok şiddetli ağrı durumunda ve başka belirtilerle beraber seyreden ağrı vakalarında mutlaka doktora haber vermek gerekir.

Vajinal akıntı artar!

Hamilelik dönemi boyunca anne adayının zaman zaman artan ve kimi zaman da azalan vajinal akıntı sorunu olur. Bu durum kesinlikle normal karşılanmalıdır. Gebelikte normal olan akıntı genellikle beyaz veya açık sarı renktedir. Böyle olduğunda bunun bir enfeksiyon olmadığı bilinir. Anne adayı külotlu çorap ve naylon iç çamaşırı giymeyerek, hava dolaşımını sağlayan pamuklu iç çamaşırları tercih ederek bu akıntıları hafifletebilir.

Hamilelik döneminde yaşanan vajinal akıntıların vajinal enfeksiyonlardan kaynaklanması da olasıdır ve böyle bir durumda tehlikeli durumlar yaşanabilmektedir. Eğer vajinal akıntı koyu, yoğun kıvamda ise, kötü kokulu ise, rengi sarı veya yeşil ise vajinal enfeksiyondan, iltihaptan bahsedilebilir. Bu durumda aşırı kaşıntı gibi şikayet de olur ve vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir.

Hamileliğin 17. haftasında beslenme programında et tüketimi önemlidir!

Gebelikte sağlıklı, yeterli, dengeli ve her besin grubundan alarak beslenmek çok önemliyken, özellikle de protein alımının altının çizilmesi gerekiyor. Gebelik dışındaki dönemde kişinin et tüketip tüketmemesi kendi sağlığı için kendisinin karar verebileceği bir husustur. Bu bağlamda bazı kadınlar vejetaryen beslenmeyi tercih ederken, bazılarının ise hamilelik döneminde etten midesi bulanır, et tüketemezler. Ancak gebelikte hayvansal protein çok önemli olduğundan etten alınamayan proteinin de diğer besinlerden yeterince karşılanabilir.

Gebelikte et tüketmeyen anne adayları vücudun ve bebeğin ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılamak için kaliteli protein kaynaklarını yeterince tüketmelidir. Bu bağlamda taze meyve, sebze ve bakliyatlar, kuruyemişler protein açısından zengin ve kalitelidir. Gebelikte et dışında kaliteli protein kaynakları; tam tahıllılar, bakliyat, bezelye, chia tohumu, maş fasulyesi, nohut, mercimek, kuru börülce, buğday tohumu gibi besinler aynı zamanda demir, çinko ve diğer mineraller açısından da zengindir.

17. hafta hamilelik

Hamileliğin 17. haftasında üçlü tarama testi mi, dörtlü tarama testi mi yapılır?

Hamileliğin ikinci 3 aylık döneminde yapılan dörtlü tarama testi, anne adayının rahmindeki bebeğin Down sendromlu olup olmadığının belirlemesine yardımcı olur. Bununla birlikte nöral tüp defekti gibi bazı sorunlar da önceden tespit edilebilir.

Dörtlü tarama testi 2. trimesterda yapılması gereken en önemli test olarak bilinir ve yapılması için en ideal dönem gebeliğin 15 – 18. haftaları arasıdır. Bu test en geç gebeliğin 22. haftasına kadar da yapılabilir.

Çok önemli olan bu dörtlü tarama testi, İnhibin A düzeyinin dışında üçlü tarama testi ile aynı sayılabilir. Bu test standart üçlü tarama testinin Down sendromunu belirleme hassasiyetini % 20 oranında arttırmaktadır. Bu bağlamda aslında ikili tarama testi yapıldıktan sonra, üçlü tarama testi yerine direkt olarak dörtlü tarama testi uygulamak daha mantıklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir