hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

18. Hafta Hamilelik

Hamileliğin 18. haftası 2. trimestera, yani 4. aya dahildir. Uzmanlar hamileliği 3’er aylık 3 dilime ayırırken ilk 13 hafta ilk 3 ay, 14 – 26. haftalar ikinci 3 ayı, 27 – 40. haftalar ise son 3 ayın içindedir. Bu bağlamda 18. hafta hamileliğin 5. ayının ilk haftasına denk geliyor.

Hamileliğin 18. haftasında bebeğin gelişimi nasıl olur?

Hamileliğin 18. haftasında bebek genellikle 150 gram civarında bir ağırlığa sahipken, başından poposuna kadar olan uzunluğu ortalama 12.5 – 14 cm aralığındadır.

Bebek artık tekmeleri, yumrukları iyice hissedilecek kadar büyümüştür ve bu haftadan itibaren her anne adayı bebeğin hareketlerini rahatlıkla hisseder.

Birkaç haftadır emme ve yutkunma yeteneklerini geliştiren bebek, bu hafta itibariyle de esnemeyi ve hıçkırmayı öğreniyor.

Haftalardır aralarındaki perdelerin yavaş yavaş açıldığı parmaklar artık özgür olmuş durumda, bebeğin el ve ayak parmakları, parmak izleriyle birlikte tamamlanmış durumdadır.

Hamileliğin 18. haftası bebeğin gelişimi ve büyümesi açısından yeniliklere gebe olmakla birlikte, bu hafta yapılacak olan ultrason muayenesi ile kalpteki bazı anormalliklerin de tespit edilebilmesi mümkün olur. Bunun için ultrason konusunda tecrübeli bir doktor, spesifik kalp kusurları olup olmadığını tespit edebilir, şüpheli bir durumda müdahale edilebilir. Ancak buradaki müdahale bir operasyon şeklinde değil, gebeliği daha yakından takip etmek şeklindedir.

18. hafta hamilelik

Hamileliğin 18. haftasında bebeğin cinsiyeti belli olur mu?

Bebeğin dış üreme organları birkaç haftadır belirgin olmakla birlikte bebeğin cinsiyetini tespit edebilmek için temel koşul ultrason muayenesinde bebeğin uygun pozisyonda olmasıdır. Bununla birlikte de erken haftalarda bebeğin cinsiyetine dair yapılan tespitin ilerleyen dönemlerde yanılma payı bulunurken, gebelik haftası ilerledikçe daha kesin bir yargıya varmak mümkün olabilir. Bu bağlamda gebeliğin 20. haftasına yaklaştıkça cinsiyetin kesin olarak belli olma olasılığı da artmaktadır. Dolayısıyla da gebeliğin 18. Haftası da bebeğin cinsiyetinin tespit edilebileceği haftalardan birisidir.

Hamileliğin 18. haftasında bebeğin hareketleri nasıl olur?

18 haftalık gebelikte anne adayı gün içinde birkaç kez bebeğin hareket ettiğini hissedebilir. Ancak ilk gebeliği olan ve bunun gaz mı yoksa bebek hareketi mi olduğunu anlayamayanlar ise birkaç hafta içinde artık çok net bir şekilde bebeğin hareketlerini ayırt edeceklerdir. Uzmanlara göre rahimde bir canlı olduğuna dair ilk his gebeliğin 14. ve 26. haftaları arasında ortaya çıkar.

Hamileliğin 18. haftasında anne adayında hangi değişiklikler olur?

Bebekle birlikte anne adayının rahmi de büyümeye devam ettiği için rahim artık iri bir kavun kadar ve anne adayını rahmini artık göbek deliğinin hemen altında hissediyor.

Gebeliğin ilerlemesi demek anne adayının da mümkünse yavaş yavaş kilo alması demektir. Hamileliğin 18. haftasına gelindiğinde anne adayı toplamda 4.5 – 5.5 aralığında almış olmalıdır. Gebelikte alınan kilo miktarı her ne kadar değişebilse de fazla almamaya özen göstermek hem bebeğin hem de anne adayının sağlığı açısından çok önemlidir. Hamileliğin 18. Haftası itibariyle 6 -7 kilodan fazla almış olan anne adaylarının gebeliği takip eden doktorla ve bir beslenme uzmanıyla görüşmesinde, profesyonel bir yardım almasında fayda olabilir. Zira anne adayı hamileliğinin daha sadece yarısında ve bundan sonra daha çok kilo alacaktır. Bu sebeple de dikkatli olmakta fayda var.

18. hafta ultrason

Hamileliğin 18. haftasında anne adayı hangi şikayetleri hisseder?

 1. Sırt ve bel ağrısı

Kadının plvis bölgesindeki kaslar normalde sabit bir şekilde yerlerinde durmaktalar. Ancak hamilelikle birlikte bu kaslar, eklemler doğum sırasında bebeğin rahatça geçebilmesini sağlamak için gevşemeye başlar. Bununla birlikte bir de karın bölgesi hızla büyüdüğü için anne adayının vücudunun dengesi bozulur. Anne adayı bunu dengelemek için de istemsizce omuzlarını geriye atıp, boynunu bükmeye başlar. Özellikle de ayakta dururken göbeğini öne doğru çıkarma eğilimindedir. İşte bunlar bilin öne doğru kıvrılmasına, sırt kaslarının da zorlanmasına ve ağrımasına sebep olur. Bu sorunu hafifletmek için anne adayı;

 • Daha düzgün oturmaya, otururken vücudunu olabildiğince düz tutmaya çalışmalı.
 • Uzun süreli oturarak ya da ayakta durarak aynı pozisyonda kalmaktan kaçınmalı.
 • Ağır bir yük ya da eşya taşımaktan, kaldırmaktan kaçınmalı.
 • Gebelik öncesinde ya da gebeliğin başında doktorun önerdiği kilonun üzerine çıkmamalı.
 • Ayağına en uygun ve en rahat edebileceği ayakkabıları tercih etmeli.
 • Otururken ve yatarken hamile yastığından destek almalı.
 • Yukarıda bulunan raflara, eşyalara uzanmamaya özen göstermeli.
 • Sırt ağrısı hissettiğinde kısa süreli olarak sıcak/soğuk kompres yapmalı.
 • Ruhsal ve bedensel olarak rahatlamaya, gevşemeye çalışmalı, stresten uzak durmalı.
 1. Karın ve kasık ağrısı

Gebelik ilerledikçe anne adayı karnın alt taraflarında ve kasıklarında giderek artan bir ağrı hisseder. Çünkü büyüyen rahmi destekleyen kas ve dokuların geriliyordur. Bu süreçte kramp gibi keskin ve ani ya da daha çok ağrı şikayetler de yaşanabilir. Bunlar gebelik için tamamen normalken, ancak yanında ateşli titreme, kanama, baş dönmesi gibi başka semptomlar olursa doktora başvurmak gerekir.

 1. Sık sık idrara çıkma

Hamileliğin belki de başından sonuna kadar en yaygın olarak karşılaşılan sorunlardan birisi sık sık idrara çıkmaktır. Bunun sebebi genellikle rahmin büyümesi ve mesaneye baskı yapmasıdır. Ancak bazı vakalarda idrar yolu enfeksiyonları da normalden daha sık tuvalete gitmeye sebep olabiliyor. Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu idrar torbası ve böbrekleri rahatsız eden bir problemdir. İdrar yolu enfeksiyonunda sıklıkla; acilen idrar yapma hissi, sık sık ve ağrılı bir şekilde idrara çıkma, özellikle idrar sonrasında ağrı ve sızlama hissi, hatta ileri boyutlarda kanama gibi sorunlar yaşanabilir. Bu tür şikayetlerin olması durumunda anne adayı kesinlikle idrar ihtiyacını ertelemeli, tutmamalı, ihtiyaç hissettiğinde en kısa sürede idrara çıkmalı, gün içinde bol bol su içmeli ve en kısa süre içinde doktora gitmelidir.

 1. Ayak şişmesi ve ayak büyümesi

Hamilelikte alınan kilolarla anne adayının sadece karnı, göğüsleri değil, tüm vücudu büyür ve genişler. Bu süreçte özellikle ayakların büyüdüğü ve zaman zaman şiştiği görülür. Bu sebeple de anne adayı hamilelikte rahat edebileceği ve pek de pahalı olmayan ayakkabıları tercih etmeli. Zira ayaklar şişmeye devam edecek ve belki de 1 ay içinde o yeni alınan ayakkabılar da artık ayağa olmayacak.  Bu süreçte büyümenin ve şişmenin bir kısmı hamilelikte ödeme ve kilo artışına bağlanabilirken, pelvis bölgesindeki eklemleri yumuşatıp gevşeten hormonun ayaklardaki kas ve bağları da gevşettiği, kemikleri hafifçe açtığı da bir gerçektir. Bundan dolayı da ayakların büyümesi kaçınılmazdır.

Gebelikte ayakların şişmesini azaltmak ve ayak ağrılarını azaltmak için en doğrusu ayakların rahat etmesidir. Gebelik süresince şık ayakkabılar bir kenara bırakılmalı, rahatlık ön planda olmalıdır. Bunun için gün içinde sık sık dinlenmek, ayakları uzatıp ya da hafif yukarı kaldırıp oturmak, yatmak, zaman zaman masaj yaptırmak, egzersiz yapmak ve mümkünse bir numara büyük ayakkabılar giymek çok faydalı olur.

Hamileliğin 18. haftasında beslenmenin püf noktaları nelerdir?

Anne adayının vücudunda kan hacmi arttığı için bu ihtiyacı karşılamak için her gün belli bir miktar demir almak gerekir. Bunun için anne adayı demir bakımından zengin olan; doğal tavuk, kırmızı et, sakatatlar, yumurta sarısı, ıspanak, lahana, tofu, mantar tüketmeli, bununla birlikte C vitamini açısından da zengin beslenerek vücutta demir emilimini arttırmalıdır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *