hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

19. Hafta Hamilelik

19. Hafta Hamilelik

1 ) 19. hafta hamilelikte bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

Bebeğinizin baş ile popo arasında ki uzunluğu 19. Hafta itibari ile yaklaşık olarak 14 ile 15 cm arasındadır. Bu minik insanın kilosu ise yaklaşık 250 ile 270 gr. civarındadır.

Hamileliğin 19. haftasına girildiğinde, anne rahmindeki cenin de 17 haftadır büyümeye devam ediyordur. Artık anne adayının hamile olduğu ilk bakışta anlaşılıyor, gebeliğin erken dönem şikayetleri de hafiflediği için gebeliğin tadını çıkarma dönemi yaşanıyor. Hamileliğin 19. haftasında hem anne adayında hem de bebekte pek çok değişim yaşanmaktadır.

Hamileliğin 19. haftasında bebeğin gelişimi nasıl olur?

Anne karnındaki bebeklerin her gün, her hafta kaç gram aldığı, boyunun ne kadar olduğu merak edilir. Hamileliğin 19. haftası itibariyle bebeğin başından poposuna kadar olan uzunluğu 13 – 15 cm aralığında, bebeğin kilosu ise 200 – 225 gram civarındadır.

Anne rahmindeki bebeğin hassas cildi, onu çevresindeki amniyotik sıvıdan koruyan, verniks adında yağlı, beyaz bir madde ile kaplıdır. Bu koruyucu tabaka bebeğin doğduğunda cildinin buruş buruş olmasını önlemektedir. Bu koruyucu tabaka olan verniks, doğuma dönemi yaklaşırken ortadan kaybolur, ancak vaktinden erken doğumların bazılarında bebeğin üzerinde hala bu tabakanın olduğu görülebilir.

Bu hafta bebeğin duyma yetisi iyice gelişmiştir. Bu sebeple de aslında müzik dinlemek, dinletmek için başlangıç zamanı bu haftadır. Bu hafta itibariyle bebek, pek çok farklı sesi ayırt edebilir, özellikle de anne adayının sesini kesinlikle tanır. Bu bakımdan anne adayı bebeğiyle sabah, akşam konuşmalı, onu sevdiğini hissettirmelidir.

Bebeğin hem fiziksel hem de zihinsel gelişimi hızla devam ediyor. Bu bağlamda kaslar ve beyin arasında iletişim sağlayan motor nöronların da oluşumu devam ediyor. Dolayısıyla da bebek hem istem dışı hareketler hem de parmak emmek, başını hareket ettirmek gibi bilinçli kas hareketleri yapabiliyor.

Hamileliğin 19. haftasında anne adayında hangi değişiklikler olur?

Hamileliğin 19. haftasında anne adayının göbeği hızla büyürken, göbeğin altında hissedilen rahim artık 1.3 cm büyüklüğüne ulaşmıştır. Anne adayı heyecanlı bir şekilde kendi gelişimini, karnının büyüme hızını kontrol eder, hemen her gün göbeğini kontrol eder. Anne adayının rahminin tepe noktası bir hafta sonra, yani 20. hafta civarında göbek deliğinin hizasını bulur. Hatta bu ayın sonunda rahim, göbek deliğinden 2 cm kadar yukarıya çıkar ve hamilelik artık daha net hale gelir.

Hamileliğin 19. haftası itibariyle anne adayı toplamda ortalama 3.6 – 6.3 kg arsındadır. Ancak yine kilo alımının altını çizmekte fayda var. Zira bu kadar kilonun sadece 200 gramı bebeğe, 170 gramı plasentaya, 320 gramı amniyotik sıvıya, 320 gramı rahme aittir. Bu hafta itibariyle anne adayının göğüslerinin her birinin ağırlığı ise 180 gram civarındadır. Yani aslında 1.370 gram gebelikle ilgili, geri kalanı ise anne adayının kendi vücuduna aldığı kilodur.

Hamileliğin 19. haftasında baş dönmesi yaşanabilir!

Baş dönmesi şikayeti ve hamilelik neredeyse birbirine paralel olarak ilerlemektedir. Gebelik döneminin başında, sonunda ya da ortasında mide bulantısı yaşanması normal karşılanır. Zira her gebelikte düşük kan basıncı sorunu yaşanır. Baş dönmesi sorunu 19 haftalık gebelik sorunları arasında olduğundan çoğunlukla 2. trimesterda başlar. Ancak gebelikteki diğer şikayetler gibi baş dönmesi sorununun ortaya çıkma dönemi ve şiddeti de bünyeden bünyeye değişiklik gösterir.

Hamilelik döneminde baş dönmesine sebep olan hipotansiyonun (düşük kan basıncı) sebepleri nelerdir?

  1. Gebelikte genellikle anne adayı yattığı zaman, özellikle de sırtüstü yattığında büyüyen rahim aort damarına basınç yapar.
  2. Anne adayı; oturma, çömelme ve diz çökme durumundayken aniden hızla ayağa kalktığında baş dönmesi sorunu yaşar. Gebelikte döneminde anne adayı hızlıca ayağa kalktığı zaman yerçekimi nedeniyle kan beyinden hızla ayrılır ve kan basıncı düşer. Bunun için daha yavaş hareket etmek, ayağa kalkarken sakin olmakta fayda var.
  3. Gebelikte en sık yaşanan sorunlardan birisi kansızlıktır ve kansızlık baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik yapar. İşte bunun için de hamilelik döneminde anne adayının kan değerleri düzenli olarak takip edilir ve kan değerlerinde bir sorun varsa baş dönmesine sebep olur.
  4. Kan şekeri seviyesi, kişinin metabolizmasının ve vücut içi sistemlerinin çalışmasında çok önemlidir. Kan şekeri seviyesinin normalde olması gerekenden daha yüksek veya düşük olması ise, baş dönmesi ve yorgunluğa sebep olur.

19. hafta hamilelikte bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

19. hafta hamilelikte bebeğin ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir.

19. hafta ultrason

Hamileliğin 19. haftasında anne adayı nasıl beslenmeli!

Anne adayları ne kadar sağlıklı, düzenli ve dengeli beslenirse bebeğin de o kadar sağlıklı büyümesi, gelişmesi mümkün olabilir. Hem gebelik dışındaki zamanda hem de gebelik döneminde bir kişinin gün içinde kesinlikle uzun süreli olarak aç kalmaması ve öğünlerinde de tıka basa yememesi çok önemlidir. Özellikle de gebelik söz konusu olduğunda bu, çok daha önemli hale gelir. Gebelikte hem sağlıklı beslenmek hem de gereğinden fazla kilo almamak temel prensiptir. Zira gebelik süresince gün boyu sık aralıklarla küçük porsiyonlar halinde yiyen kadınların, tüm gün üç büyük öğün yiyen kadınlara göre bebeklerinin beslenmesini ve gelişimini daha iyi destekledikleri uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Gün boyunca 3 büyük porsiyon beslenen ve aynı besinleri 3 ana, 3 ara şeklinde küçük porsiyonlarda 6 öğün olarak yiyen kadınların kilo ve kalori alımları yaklaşık aynı olmakla birlikte genel vücut sağlığı ve bebeğin sağlığı açısından fark olduğu gözlenmiştir.

Gün içinde 3 ana, 3 ara şeklinde küçük porsiyonlarda 6 öğün olarak beslenen kadınların kan seviyesini ve kan şekerini dengede kalır. Bu da fetal gelişim için çok daha olumlu bir durumdur. Çünkü 3 büyük ana öğün tüketen kadınların kan seviyesi ve kan şekeri oranı gün içinde çok hızlı bir şekilde yükselip alçalır. Bu da büyümekte olan bir bebek için kesinlikle zararlıdır. Bununla birlikte genel sağlıklı beslenme kuralları düşünüldüğünde daha sağlıklı olan sık sık ve az az yemektir. Bu sayede anne adayı; mide bulantısı, mide yanması ve hazımsızlık şikayetleri de önlemiş olur.

Hamileliğin 19. haftasında kalsiyum alımı

Kadınların günlük kalsiyum ihtiyaçları gebelikte, gebelik öncesine göre % 50 artmaktadır. Bu bağlamda normal şartlar altında anne adayının her gün yaklaşık 1200 miligram kalsiyum alması önerilir. Bunun için de; süt, yoğurt ve peynir ürünleri, badem, tofu, brokoli gibi kalsiyum açısından zengin besinler tüketilmelidir.

Hamileliğin 19. haftasında yolculuğa çıkılır mı?

Hamilelik döneminde anne adayının her bir hareketi, yaşamında yapacağı her değişiklik önem taşımaktadır. Bu bağlamda gebelik boyunca yolculuk yapılıp yapılamayacağı da merak edilir. Özellikle de hamilelik yaz dönemine denk geldiğinde anne adayının ne kadar uzaklıktaki bir yere gidebileceği öğrenilmek istenir. Bu bakımdan öncelikle belirtmekte fayda var ki; gebelikte tatil yapmak ve yolculuğa çıkmak için en doğru zaman gebeliğin ikinci 3 aylık dilimidir. Zira ikinci trimesterda bulantı, yorgunluk, halsizlik gibi semptomlar bitmiş, henüz az kilo alındığı için de vücut daha kolay adapte olur. Ancak gebelikte anne adayının yükselen metabolik özellikleri sebebiyle sıcak ve nemli iklime dayanmak zor olabilir. Bununla birlikte vücudun alışkın olduğundan çok yüksek rakımlı bölgelere gitmek de sakıncalı olabilir. Çünkü değişen oksijen seviyesine alışmak zor olabilir, bu süre içinde bebek bazı zararlar görebilir. Ayrıca bazı bölgelere gidilmeden önce aşı yapılması gerekmekte, ancak hamilelikte de bazı aşılar tehlikeli, riskli olabilmektedir. Bu bakımdan gebelikte herhangi bir yönlendirme olmadan sadece doktorun önerisi ve izniyle seyahate çıkılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir