hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

20. Hafta Hamilelik

20. Hafta Hamilelik

Hamilelik genel olarak 40 hafta süren kimilerine göre uzun, bazıları içinse çok kısa bir süreçtir. İşte hamileliğin 20. haftası itibariyle de anne adayı gebelik sürecinin yarısına gelmiş durumdadır. Aslında gebelikte yapılan rutin testlerin pek çoğu yapıldı, düşük için riskli dönem atlatıldı, bebeğin hareketleri hissediliyor, anne adayı da gebeliğe alıştı derken gebeliğin en keyifli zamanlarından birisi 20. hafta civarıdır.

20 haftalık gebelikte anne adayı ay hesabı ile 5. ayın içindedir ve 5. ay da ikinci trimesterin 2. ayıdır. Bu dönem anne adayına hareket alanı, özgürlük ve konfor sağlayan bir dönemdir. Zira gebeliğin erken dönem semptomları azalmış, aynı zamanda da henüz gebelik de yeterince ağırlaşmamıştır. Hal böyle olunca da gebelik kesinlikle keyifli hale gelmiştir.

Hamileliğin 20. haftasında bebeğin gelişimi nasıl olur?

Bebek hızla büyüyor, gelişiyor ve dünyaya gelmek için gün sayıyordur. 20. hafta itibariyle bebek yaklaşık bir kelek büyüklüğüne erişmiştir. Bebeğin başından poposuna kadar olan uzunluğu 14 – 16 cm iken, kilosu yaklaşık 260 gram civarındadır.

Hamileliğin 20. haftasında bebeğin cinsiyeti belli olur mu?

Bebeğin cinsiyeti muhtemelen bundan birkaç hafta önce öğrenilmiştir. Ancak hala öğrenememiş olanlar için 20. Haftada yapılan ultrason muayenesinde bebeğin cinsiyeti tam olarak tespit edilebilir. Her gebelikte bebeğin cinsiyetinin öğrenildiği hafta farklı olabiliyor. Şöyle ki; bebeklerde cinsiyet, dış üreme organlarının görünmesiyle anlaşılabiliyor. Ancak üreme organları, cinsiyeti açıkça belli edecek şekilde gelişmiş olsa da ultrason muayenesi zamanında bebeğin pozisyonu yüzünden ya da ultrason cihazının modelinin yeterince uygun olmaması yüzünden cinsiyet tahmininde hata olabiliyor. Eğer bebek kız ise gebeliğin 20. haftasında rahmi tamamen şekillenir ve vajina kanalı gelişmeye başlar. Erkek bebeklerde ise testisler karından aşağı iner ve birkaç ay içinde testis kılıfına düşer.

Hamileliğin 20. haftasında bebeğin cildi, saçı ve tırnakları nasıldır?

Bebeğin cildi bu hafta artık kalınlaşmaya ve dışını saran verniksin koruması altında tabakalar oluşmaya başlamıştır. Cildin bu aralar oluşan katmanlarından epidermis; en üst katman olan üstderi, dermiş; cildin % 90’ını oluşturan ortaderi, subkutis ise; çoğunluğu yağ olan altderidir.

Gebeliğin 20. Haftası itibariyle bebeğin saçı ve tırnakları da gelişmeye devam eder. Bu hafta ultrason muayenesinde anlaşılamasa da bebeğin ince kaşları, saçları vardır, bacakları da kesinlikle çok iyi gelişmiştir.

20. hafta ultrason

Hamileliğin 20. haftasında bebeğin hareketleri nasıldır?

  1. hafta gebeliğin ortalarıdır ve bu dönemde anne adayı bebeğinin hareketlerini iyice hissediyordur. Zira bebek hareket edecek kadar büyümüş, ancak rahim içinde dönecek, kıvrılacak, tekme ve yumruk atacak kadar da yeterli yere sahiptir. Bazı anne adayları bebeğin hareketlerini zaten birkaç haftadır hissediyorken, bazıları ancak bu hafta hissetmeye başlar. Buradaki farklılıklar kesinlikle önemsizdir ve bir soruna işaret etmez.

Hamileliğin 20. haftasında anne adayında hangi değişiklikler olur?

Gebeliğin 5. ayıyla birlikte artık anne adayının karnı büyümüş ve bebeğin hareketleri de hissedilebiliyordur. Bu süreçte anne adayı kendisini ruhsal açıdan da ilk aylara göre daha iyi hisseder, ancak doğumun nasıl olacağı ve bebeğe dair bazı soru işaretleri de zaman zaman onu kaygılandırabilir. Ancak anne adayının vücudunda değişimler olmaya devam ediyor ve gebelik ilerledikçe çok daha değişiklik yaşanacak.

Rahimde değişim devam ediyor!

Gebeliğin 20. haftasında rahim artık göbek deliğinin hizasına kadar gelmiş ve 20. haftadan itibaren daha düzenli bir şekilde büyüyecektir. Bu haftadan sonra her hafta rahim, 1 santimetre kadar büyür. Anne adayının rahminin büyüklüğü, gebeliğin tek mi yoksa çoğul gebelik mi olduğu konusunda da bilgi verebilir. Örneğin gebeliğin 20. haftasında rahmin büyüklüğü 28 santimetre civarında ise ikiz gebelik olup olmadığı ya da gebeliğin haftasının doğru hesaplanıp hesaplanmadığı konusunda bir şüphe duyulur. Aynı bağlamda 20. haftada rahmin büyüklüğü 15 – 16 santimetre ise daha detaylı bir ultrason kontrolünden geçmek gerekebilir. Çünkü böyle bir durumda rahim içi geriliği, gebelik haftasını hesaplamada bir hata ya da başka bir sorunun varlığı gibi riskler söz konusu olabilir.

Hamileliğin 20. haftasında anne adayı kaç kilo almalı?

Gebeliğin 5. ayında anne adayı haftada yarım kilo alarak ayın sonunda toplamda hemen hemen 2 kilo alır. Yani 20. haftanın sonunda toplamda 4.5 kilo civarında almış olabilir. Hamilelikte anne adayının hangi 3 aylık dilimde kaç kilo alması gerektiği konusunda genel tablo şu şekildedir:

  • İlk 3 aylık dönemde, yani gebeliğin 0 – 3 aylık sürecinde 1 – 3 kilo,
  • İkinci 3 aylık dönemde, yani gebeliğin 3 – 6 aylık sürecinde 4 – 5 kilo,
  • Üçüncü 3 aylık dönemde, yani gebeliğin 6 – 9 aylık sürecinde 5 – 6 kilo

Anne adayı yukarıda ortalaması verilen şekilde yavaş yavaş kilo alırsa hamilelikte ortaya çıkan ağrı ve komplikasyonlar daha az yaşanır. Normal şartlar altında anne adayı hamilelik sürecinde toplam kilo 11 – 14 kilo aralığında almalıdır. Zira anne adayının kilosu arttıkça ağrılar, çatlaklar artabilir ve kendisini çok daha sıkıntılı hisseder.

Kalp ve dolaşım sistemi de değişmeye devam ediyor!

Gebelik ilerledikçe anne adayının dolaşım sistemi genişlemeye devam ediyor. Bu sebeple de gebeliğin 5. ve 6. ayı tansiyon değeri normalin altında seyreder, vücut da daha fazla kan yapmaya devam eder. Bu süreçte anne adayı yeterince demir alıyorsa, ilerleyen günlerde vücudun alyuvar üretimi de artacaktır. Anne adayı ihtiyaç duyduğu alyuvar üretimini arttırmaya yarayan günlük demir ihtiyacını alamazsa alyuvarlarda azalmayla kendini gösteren demir eksikliğine bağlı kansızlık ortaya çıkabilir. Bu tür bir hastalık da genellikle gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkar.

Hamileliğin 20. haftasında beslenme nasıl olmalı?

Hamilelik boyunca uygulanacak beslenme programının genel kuralları vardır ve genellikle bu sağlıklı beslenme kurallarını uygulamak sağlıklı bir gebelik süreci yaşamaya yardımcı olur. Bu bağlamda gebeliğin 20. haftasına özel bir beslenme önerisi yoktur. Ancak genel anlamda gebelikte yapay tatlandırıcı kullanmaktan bahsetmekte fayda var. Gebelikte kalori alımını kısıtlamak ve tatlı ihtiyacını gidermek için pek çok kadın kalori şeker yerine suni tatlandırıcılar kullanmaya yönelir. Genellikle en sık olarak kullanılan tatlandırıcılar aspartam, sakarin ve splendadır. Bunlar yiyeceklerde ve içeceklerde kullanılarak kalori alımını kısıtlama yoluna gidilir.

Hamilelik döneminde anne adayı şeker kullanımını kesinlikle sınırlandırmalı, ancak bunun için de suni tatlandırıcıları tercih etmemelidir. Her ne kadar sağlıklı olduğuna dair açıklamalar yapılsa da bunların yapay olduğu bir gerçektir ve bunların hamilelikte tüketiminin güvenilir olmadığına dair pek çok çalışma sonucu bulunmaktadır. Bu sebeple de gebelikte yapay tatlandırıcılardan uzak durmak ve özellikle de kullanmak isteniyorsa öncelikle doktora danışmak en doğru yaklaşım olacaktır.

Hamileliğin 20a haftasında cinsellik nasıl olur?

Uzmanlar, hamileliğin ikinci 3 aylık döneminin cinsel hayat için en uygun dönem olduğunu söylemekteler. Zira ilerleyen dönemlerde daha fazla kilo aldıkça, cinsel ilişki anne adayı için zorlaşabiliyor. Bu bakımdan aktif bir cinsel yaşam için daha bir buçuk aylık bir dönem var. Bu dönmede anne adayı sırtüstü ve yüzüstü yatmadığı, eşinin tamamen ve tüm gücüyle üzerinde olmadığı pozisyonlarda cinsel ilişki deneyebilir. Bunun için geceleri uyuduğu gibi yan yatar pozisyonlar daha sağlıklı ve rahat olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir