hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

21. Hafta Hamilelik

21. Hafta Hamilelik

Ortalama 40 haftalık bir süreç olan hamileliğin 21. haftasına gelindiğinde artık yarısı bitmiştir. Anne adayı gebelikle ilgili semptomlara, şikayetlere alışmış, geride kalan 19 haftanın sağlıklı bir şekilde geçirilebilmesi en önemli düşünce haline gelmiştir. Anne adayları gebeliğin her haftasına dair bilgileri, gelişmeleri, neler olacağını, neler olması gerektiğini araştırma ve ona göre kendi takip etme eğilimindedir. Ancak altını çizmekte fayda var ki, her kadının vücudu ve gebeliği kendine özgü özellikler gösterir, bu bağlamda da gelişmeler yaşanır. Bununla birlikte hemen her gebelikte haftalar bazında rutin olarak yaşanan gelişmeler de mevcuttur.

21 haftalık gebelik, gebeliğin 5. ayına denk gelir ve hem bebek hem de anne adayı 5. aya özgü değişimler yaşar.

Hamileliğin 21. haftasında bebeğin gelişimi nasıl olur?

21 haftalık bir gebelikte bebek, yaklaşık olarak iri bir muz büyüklüğünde olur. Bu hafta itibariyle bebeğin ağırlığı ortalama 300 gram, boyu ise baştan popoya kadar ölçüldüğünde yaklaşık 18 santimetredir.

Artık bebeğin tat duyusu da geliştiği için anne adayı ne yerse bebek de onun tadını alıyor ve bu tatlara alışıp onları sevmeye başlıyordur. Çünkü anne adayı ne yerse amniyotik sıvı da ona göre değişiyor, bebek her gün farklı farklı tatları deniyordur. Bebek su ihtiyacını karşılamak, beslenmek, yutma ve hazmetme için amniyotik sıvıyı aldığı için artık tatları da tanımaya başlayacaktır.

20 haftadır büyümeye devam eden kollar ve bacaklar da bu haftanın sonunda olması gereken doğru oranlarını bulur. 21. hafta itibariyle bebeğin, beyinle kaslar arasındaki nöronlar bağlanmış ve tüm vücutta kıkırdak dokular kemiğe dönüşmeye başlamış durumdadır. Bu da anne adayının rahmindeki minik bebeğin hareket ettiğinde hareketleri çok daha eşgüdümlü olacağı ve ani, bilinçsiz kasılmaların artık olmayacağı anlamına geliyor.

Hamileliğin 21. haftasında bebeğin hareketleri nasıl olur?

Gebeliğin başından itibaren anne adayı bir an önce bebeğin hareketlerini hissetmek ister. Özellikle de ilk başlarda yaşanan sıradan gaz sancılarını, kimi zaman kasılmalar ve krampları bebeğin hareketleri zannedebilir. Ancak 21 haftalık bir gebelikte artık anne adayı bebeğin hareketlerini rahatlıkla hissedebilir, fark edebilir. Hatta gebeliğin 20. haftasına gelindiğinde artık net olarak bebeğinin hareketlerinin hissedilmesinden bahsetmek mümkündür. Bu haftalarda hissedilen ilk hareketler anne adayları için önemli bir keyif, rahatlama ve heyecan kaynağıdır. Zira bu hareketlerin hissedilmesi anne adayına bebeğin varlığının, büyüdüğünün en net kanıtı ve güvencesidir. Ancak bu süreç her anne adayı için aynı şekilde net olmayabilir. Bu dönemde bebeğin hareketlerinin gün içinde sadece birkaç kez hissedilmesi ya da bir gün hissedip bir gün hissedilmemesi de olası bir durumdur. Bunun için de endişelenmeye gerek yoktur. Zira gebeliğin 28. haftasından itibaren bebeğin hareketleri çok daha istikrarlı ve belirgin olacaktır. Sadece biraz daha zamana ve sabra ihtiyaç var.

 

Hamileliğin 21. haftasında anne adayında hangi değişiklikler olur?

Bu hafta itibariyle gidilen doktor muayenesinde anne adayının rahmi hemen hemen 21 cm olarak ölçülmektedir. Büyümeye devam eden rahmin yanında anne adayının vücudunun diğer bölümleri de büyüyor ve değişiyordur.

Gebeliğin bu 5. ayında anne adayının bacaklarında, ayaklarında ve bileklerde şişkinlikler görüşür. Bu şişme durumu özellikle de akşam saatlerinde, günün sonunda ve daha çok yorgun geçen bir günün akşamında görülür. Anne adayı gün içinde çok fazla ayakta kalıyorsa, gün içinde mutlaka kısa molalar vererek ayaklarını uzatıp dinlenmeye çalışmalı. Bu şekilde özellikle ayakların daha az şiştiğini görecektir. Bu sorunun hafiflemesi için gün içinde bol bol su içmek de ödeme bağlı şişkinlikleri azaltmak açısından faydalı olur.

Gebelik haftaları ilerledikçe fiziksel değişim de kaçınılmaz oluyor. Bu bağlamda anne adayı bu hafta bel ölçüsünün değiştiğini, biraz genişlediğini fark eder. Hamilelik ilerlemiş, bebek ve dolayısıyla da rahim, göbek büyümüştür. Gebeliğin 21. haftasına gelindiğinde anne adayı ortalama 4.5 – 6.5 arasında kilo almış olacaktır. Bunun da saklanması, fark edilmemesi mümkün değildir.

Hamileliğin başından beri dıştan bakınca fark edilen değişimlerle birlikte içte de pek çok değişim oluyor. Şöyle ki; ilerleyen haftalarda kan akışındaki değişim, rahimden gelen baskı ve artan kilolar anne adayının vücudunda hem içte hem de dışta değişimler yaratıyor. Örneğin bacaklardaki varislerin de daha kötüleşmesi, belirginleşmesi kaçınılmazdır. Özellikle de vücut ağırlaştıkça varisler daha belirgin ve daha acı verici hale gelecektir. İşte bu tür sorunların önüne geçmek isteyen anne adayları dengeli ve kontrollü kilo almaya çalışmalı, ihtiyaç duyulursa da gebelik beslenmesi konusunda bir uzmandan yardım alınmalıdır. Zira gebelikte kısa süre içinde, bir anda kilo alımı birçok sıkıntıyı da beraberinde getirmektedir.

Hamileliğin 21. haftasında anne adayı hangi gebelik şikayetlerini yaşar?

  1. Vajinal akıntı

Hamilelikte rutin olarak normal karşılanan şikayetlerden birisi kesinlikle vajinal akıntının zaman zaman artmasıdır. Zaten gebeliğin başından beri var olan akıntı bu dönemde de aynı şekilde devam edebilir. Bu süreçte vajinadan gelen beyaz renkte sulu akıntının sebebi, hormonların serviksteki bezler ve vajina derisi üzerinde yarattığı etkidir. Bu durum gebelikte normaldir ve anne adayının endişe etmesini gerektirecek bir sorun değildir. Ancak bu akıntı sarı veya yeşile renkte olursa, çok kötü keskin kokulu ise ya da vajinada tahriş, kızarıklık ve kaşıntıya sebep oluyorsa riskli bir duruma işaret edebileceği için vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekir. Zira bu tür bir vajinal akıntı, vajinal enfeksiyon belirtisidir ve diğer tüm enfeksiyonlar gibi vajinal enfeksiyonlar da hem bebeğe hem de anne adayına zarar verebilir.

  1. Nefes darlığı

Gebeliğin 21. haftasının içinde bulunduğu 5.ayda da progesteron hormonunun etkisiyle anne adayının akciğer kapasitesi artmaya devam eder. Bu bağlamda ciğerler her nefes alışta gebelik öncesine göre % 40 oranında daha fazla hava alıp vermektedir. İşte bu sebeple anne adayı normalden biraz daha hızlı nefes alıp verebilir. Pek çok anne adayı gebeliğin bu haftalarında ve ilerleyen dönemlerinde bu değişikliklerden dolayı nefes darlığı şikayeti yaşar. Ancak bunun için endişelenmeye gerek yoktur, ekstra bir durum olursa zaten doktor müdahale edecek ve yardımcı olacaktır.

  1. Mide yanması

Gebelik hormonları anne adayının vücudunda diğer tüm işlevleri olduğu gibi sindirim sistemini de etkiler, ağırlaşır. Bundan ve rahmin her geçen gün genişlemesinden dolayı mide yanması ve kabızlık yaşanabilir. Ancak bu şikayet de rutin bir gebelik sorunudur ve çok ciddi bir durum olmadığı sürece ekstra bir problem yaşanmayacaktır.

  1. İdrar yolu enfeksiyonu

Hamilelikte anne adayında idrar akışı daha yavaştır ve bundan dolayı da her an idrar yolu enfeksiyonu yaşama riski vardır. Anne adayı gebeliğin başından neredeyse sonuna kadar normalden daha fazla idrara çıkar. Ancak idrara çıkma sıklığındaki artışın yanı sıra bir de yanma, ağrı, ateş ya da bel ağrısı oluyorsa idrar yolun enfeksiyonundan şüphelenmek gerekir. Böyle bir durumda acilen doktora gitmek gerekir. Zira gebelikte idrar yolu enfeksiyonu da tehlikeli, riskli sonuçlar doğurabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir