22. hafta ultrason

Hamilelik dönemi 22. Hafta bebek

1 ) 22. hafta hamilelikte bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

Bu dönemde bebeğin boyu yaklaşık 26 cm ile 28 cm civarında, kilosu ise 500 gr  yani yarım kilodur. Bebeğin bu haftadan sonra, boydan ziyade kilosunda hızlı bir artış görülür. Bu da ortalama olarak 10 günde 100 gr a tekabül eder.

2 ) Bebekte meydana gelen değişiklikler neler?

  • Hamilelik döneminin 22. Haftasında, bebeğinizin göz kapakları kapalı durumdadır. Ancak buna rağmen, bebek aydınlık ve karanlığı rahat bir şekilde algılar. Bebeğinizin göz kapakları birkaç hafta sonra açılmaya başlayacak. Bebeğinizi emzirmeyi düşünmüyor olsanız dahi, vücudunuz kendini doğal ihtiyaçlar çerçevesinde hazırlar. Siz istemeseniz bile 22. haftadan itibaren göğüs başlarınız ten renginden daha koyu olmaya başlar bu bebeğinizin nereden besleneceği konusunda ona bir yer göstermesi için işarettir.
  • Artık bebeğinizin mini minnacık tırnakları var. Bununla beraber bebeğinizin cinsel organları gelişmiş olacaktır. Hamilelik hormonları ile alakalı olarak, bebeğinizin cinsel organında doğduğu zaman şişlik meydana gelebilir. Kesinlikle panik yapmayın bu durum normal olarak kabul edilir ve doğduktan bir iki hafta sonra normale döner.

Bu dönemde bebeğin kaş ve saçları da iyice belirgin bir hal alır.

Bebeğin beyin dokusu ve iç organları bu dönem içerisinde oldukça hızlı bir şekilde gelişimine son sürat ile devam eder. Bebeğin vücudunda az miktarda yağ oluşumu başlar. Bu yağ, ilerleyen haftalarda daha bariz bir şekilde artar. Bebeklerde, yetişkin insanlarda bulunmayan kahverengi yağ hücreleri vardır.

Kız bebeklerde rahim oluşumunu tamamlanır ve gelişim dönemine geçilir. Erkek bebeklerde ise, testisler karın içinden skortuma, yani torbaya geçmeye başlar. bu süreç, 32. Hafta da tamamlanmış olur.

Gerçekleştirilen ultrason muayeneleri esnasında, bebeğin göz hareketleri kolay bir şekilde izlenir. Ellerinin aktif hareketleri de dikkat çeker. Bu dönemde başparmaklarını ağzına götürüp emme hareketi izlenebilir veya göbek kordonunu tutup, ona sarılabilir.

3 ) Bebeğin ilk oyuncakları siyah beyaz

Bebeğinize ilk oyuncaklarını siyah ve beyaz alabilirsiniz. Bu renk belirtiminin sebebi ise, bebekler doğduktan hemen sonra ancak bu ana renkleri tanımlayabilir. Doğduktan sonra 10 hafta boyunca durum, bebek ara renkleri fark edemez.

22. hafta hamilelikte bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

22. hafta hamilelikte bebeğin ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir.

22. hafta hamilelik

Hamilelik dönemi 22. Hafta anne

1 ) Kasık ağrılarına dikkat!

22. hafta ile beraber, kasık ağrıları kendini gösterebilir. Bu ağrılar kalıcı değildir. Ağrıların meydana gelme sebebi ise, rahim bağları geriliyor olduğundan ve göbek deliğini geçtiğinden dolayı bebeğin uygulamış olduğu baskı ile beraber, bu ağrılar kasıklarda hissedilebilir. Ağrıların şiddetli olması halinde, farklı veya önemli bir durum söz konusu olabilir. Bu sebepten dolayı da doktora görünmeniz gerekir.

2 ) 22. haftada annede meydana gelen değişiklikler neler?

Her geçen gün büyüyüp gelişim gösteren karnınız yüzünden, akşamları nasıl yatacağınızı şaşırabilirsiniz. Aslında buna sevinmelisiniz. Çünkü bu esnada bebeğiniz karnınızın içerisinde büyüyüp gelişim gösteriyor. Bu da size kocaman bir karın olarak yansıyor.  Tabi yatacağınız zaman da ister istemez rahatsızlık hissi veriyor.

Bu haftada görülen bir başka durum ise, kabızlık problemidir. Kabızlık problemi ile beraber, doktorunuza başvurmalı ve size önerilen kabız önleyici ilaç kullanmalısınız. Bu dönem içerisinde, sadece hamilelik için uygun olarak kabul edilen kabızlık şuruplarından kullanabilirsiniz. Zaten doktorunuz size bu konu ile alakalı olarak gerekli bilgileri verecektir. Siz kesinlikle ve hiçbir suret ile kendi başınıza kabızlık ilacı kullanmamalısınız. Çünkü hamilelik dönemi içerisinde ilaç kullanımı yasaktır.

3 ) Yorgun anneler, hareketli bebekler haftası

Anne adaylarının bu dönemde yorgunlukları daha da artabilir. Bebeğin her geçen gün daha fazla ve daha hızlı büyüme göstermesi anneyi yorar. Bununla beraber bebeklerin annelerinden aldıkları vitamin ile mineralleri, anneler yerine koymalıdır. Bu dönemde bebeğin duyduğu gereksinimlerin artmış olması ile beraber, annenin hem diyetine hem de aldıkları vitamin ve demir tabletlerine daha fazla dikkat etmeleri gerektiğine sebep olur.

4 ) Kansızlık ile başa çıkın

Hamilelik döneminin 20 haftasından itibaren, bebeğin artan demir ihtiyacı sebebi ile alakalı olarak, anne adaylarında kansızlık meydana gelir. Bu durum, anne adayına yapılacak olan basit bir kan testi ile beraber saptanabilir.

 Annede tespit edilen kansızlık halsizliğe, yorgunluğa ve çarpıntıya sebebiyet verebilir. Bununla beraber anne adaylarında saç dökülmeleri, tırnak kırılmaları da görülebilir. Diyette özellikle kırmızı et, bakliyat ve yeşil sebze yemeklerinin tüketilmesine özen gösterilmelidir. 20. haftadan sonra anne adaylarına demir takviyesine ihtiyaç duyulabilir. Daha çok Fe tabletleri aç karnına alınmalı ve bununla beraber C vitamini, meyve suyu da tüketilmelidir. Fe tableti alındıktan sonra 2 saat boyunca çay, kahve ve süt ürünleri alınmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü bu besinler, demirin emiliminin azalmasına sebep olur. Bebeğin beyin ve kalp gelişimi için ise, hamilelik döneminin ilk haftalarından itibaren balık tüketilmesi gerekir.

5 ) Kemikler kendini doğuma hazırlıyor

Hamilelik dönemi içerisinde vücudunuzun ağırlık merkezi sürekli olarak değişir. Bu sebepten dolayı da, bel kemikleri de buna uyum sağlamak amacı ile biraz zorlanır. Olabildiğince kamburunuzu çıkarmadan karnınızı rahat bir şekilde taşıyabileceğiniz en iyi duruş pozisyonunu bulmanız gerekir. Çatınızı meydana getiren kemikler, hamilelik döneminin 22. Haftasından itibaren kendini doğuma hazırlamak için hızlı bir şekilde çalışmaktadır. Bu hazırlık çalışmaları esnasında, belinize iyi davranmadığınız takdirde, ilerleyen dönemlerde size ağrı olarak geri dönebilir.

Author

Write A Comment