hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

22. Hafta Hamilelik

22. Hafta Hamilelik

Hamileliğin 22. haftasına gelindiğinde anne adayı gebeliğin 2. yarısına çoktan girmiş oluyor. 22 haftalık gebelikte 5. ayın sonuna gelinmiştir, bu hafta ile birlikte 5. ay bitiyor, tam olarak dolu dolu 5 aylık bir hamilelik vardır. Henüz değil belki ancak yakın zamanda gebelikle ilgili riskler de ortadan kalkmış olacak, bebek erken doğsa bile yaşayabilecek kadar büyümüş olacak.

Hamileliğin 22. haftasında bebeğin gelişimi nasıl olur?

21 haftadır büyüyen, gelişen bebeğin kilosu bu hafta 350 – 400 gram civarında, boyu ise başından poposuna kadar ölçüldüğünde 19 cm kadardır. Anne adayı beslendikçe, haftalar geçtikçe bebeğin vücudu her gün biraz daha büyüyor ve doğum zamanına hazırlanıyor. Her şeyin yolunda gittiği bir gebelikte bebeğin dokunma, görme, işitme ve tat alma duyuları her hafta biraz daha gelişmiş, gelişmeye devam ediyor olur. Bebek artık uyanık olduğu her an yüzüne dokunarak, parmağını emerek ya da vücudundaki bazı yerlere dokunarak dokunma duyusunu geliştiriyor, bunun keyfini çıkarıyor.

Bebeğin üreme sistemi de bu hafta gelişmeye devam ediyor. Erkek bebeklerde testisler, karnından testis torbasına doğru iniyor, kız bebeklerde ise rahim ve yumurtalıklar yerine yerleşiyor, vajina da oluşumuna devam ediyor.

Hamileliğin 22. haftasında anne adayında hangi değişiklikler olur?

Artık anne adayının karnı yeterince belli oluyor, hamilelik tamamen kendini gösteriyordur. Ancak yine de anne adayının hareket etmesine, günlük yaşamını kısıtlamasına sebep olacak, onu engelleyecek bir durum yoktur. Bu sebeple de anne adayı rahatça  eğilebilir, oturabilir hatta çok yorucu, tüm gün ayakta kalmayı gerektirmiyorsa normal şekilde işine de gidip gelebilir.

Hamileliğin 22. haftasında yürümek anne adayı için ekstra bir çaba gerektirmez. Gebeliğin ilk belirtilerinden, şikayetlerinden olan sabah bulantıları büyük olasılıkla geçmiştir ve anne adayı kendini daha iyi, daha rahat hissediyordur. Çünkü bu haftalarda hamile olmak çok keyifli ve mutluluk vericidir.

Hamilelikte tüm gelişimlerin, semptomların hormonların salgılanma düzeylerine göre değiştiği bilinmektedir. Bu bağlamda gebeliğin 5. ayına kadar anne adayında progesteron hormonu seviyesi, östrojen seviyesinden biraz daha yüksek seyreder. Bu ay ise östrojen seviyesi progesteronun salgılanma seviyesi ile neredeyse eşit olur, gebeliğin 21. ve 22. haftalarında ikisinin seviyesi hemen hemen aynı düzeyde olur. Bunların dengesizliğinden kaynaklanan sorunlar da artık hissedilmez.

Hamileliğin 22. haftasında erken dönem gebelik semptomlarının artık geride kalmakla birlikte bu dönemin de kendine özgü belirtileri olabiliyor. Bunlar genellikle rahimde düzensiz kasılmalar, halsizlik, yorgunluk, kansızlık, grip, ishal şeklinde görülebilmektedir.

Hamileliğin 22. haftasında anne adayı kaç kilo almış olmalı?

Gebeliğin daha sağlıklı bir şekilde devam etmesi ve bebeğin gelişimini en uygun şekilde tamamlayabilmesi için anne adayının gebelik süresince kontrollü kilo alması önerilir. Bu bağlamda yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmeye devam eden anne adayları hamileliğin 22. haftasında toplamda 5 – 6.5 kilo civarında almış olmalılar. Gebeliğin son dönemlerine gelmeden bundan daha fazla kilo almış olmak ileriki gebelik haftaları için sorun yaratabilir.

Hamileliğin 22. haftasında rahim kasılması

Hamilelik süresince zaman zaman kasılmalar, ağrılar, sancılar yaşanması normaldir. 22 haftalık gebelikte de bazı anne adayları sancı hissi yaşayabiliyor. Hamileliğin 22. haftası civarında anne adayının rahmi, doğum sancılarına, doğum anına, doğuma hazırlık alıştırmaları yapabilir. Bunun için de kas kitlesine egzersiz yaptırarak yaklaşan doğum için güç toplar. Bunlar genellikle ara sıra gelen ağrısız hafif kasılmalardır. Bu hafta içinde kasık ağrısı yaşanmasının sebebi de aslında bu kasılmalardır. Zira rahmin üst kısmı, alt karın bölgesi ve kasıklarda baskıya benzer bir his ortaya çıkar. Ancak bu kasılmalar gerçek doğum sancısı kasılmalarından çok farklı seyreder, düzensizdir, uzunluğu ve yoğunluğu da değişkendir.

Hamileliğin 22. haftasında halsizlik ve kansızlık

Hamilelik süresince anne adaylarının en sık olarak yaşadığı sorunlardan birisi anemi, yani kansızlıktır. Anne adayı kansızlık sorunu yaşıyorsa, böyle bir durum tespit edilirse mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Kansızlık bebek ve anne adayı için çok ciddi sorunlar yaratabilir. Zira kansız olan anne adayı hamilelik döneminde kendini hiç iyi hissetmez, çok kolay yorulur, sık sık başı döner ve sürekli halsiz olur. Bu bağlamda normalden daha fazla halsizlik hissi, çok çabuk yorulma, sürekli uyuma ihtiyacı gibi sorunlar yaşanmaktaysa anne adayı mutlaka doktora danışmalı, kan ve demir değerlerini kontrol ettirmelidir.

Hamileliğin 22. haftasında grip ve ishal

Hamilelikte anne adayının bağışıklık sistemi daha güçsüz olur ve viral enfeksiyonlara karşı daha savunmasız olur. Bu bakımdan grip gibi diğer viral enfeksiyonlarla birlikte hamilelikte ishal veya nezle de sık sık yaşanır. Hamileliğin 22. haftasında da anne adayının ishal ya da grip olması durumunda mutlaka doktorunu araması ve uygun bir tedavi alması gerekir. Gebelikte ilaç kullanımı çok da uygun olmadığında ishal ya da bir viral enfeksiyon durumunda doktor genellikle; sıvı tüketimini arttırmayı önerir. Bunun için gün içinde bolca su, taze sıkılmış meyve suyu ve et suyuna çorba gibi sıvı gıdalar tüketmeye özen göstermek gerekir. Aynı zamanda yatak istirahati de anne adayının iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Hamileliğin 22. haftasında beslenme programında su tüketimi çok önemli!

Sağlıklı her bir yetişkinin gün içinde ortalama 2 litre su içmesi önerilir. Gebelikte ise bu ihtiyaç biraz daha artar. Anne adayları yukarıda anlatıldığı gibi sadece grip, nezle ya da ishal olduğu zamanlarda değil, tüm gebelik boyunca su ve diğer sağlıklı sıvılardan yeterince almalılar. Zira tüketilen sağlıklı sıvılar vücudun besinleri işlemesine, yeni hücreler oluşturmasına, kan hacminin korunmasına ve vücut ısısının düzenlemesine yardımcı olmaktadır. İşte bu bağlamda hamilelikte yeterince su içenler kesinlikle kendini daha iyi hisseder ve daha sağlıklı bir gebelik geçirir. Bunun için anne adayları günde 6 – 8 bardak, ortalama 2 litre su içmeliler. Hamilelikte yeterince su tüketmek; baş ağrılarını, rahimdeki krampları ve idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olarak daha rahat ve sağlıklı bir gebelik geçirmeye yardımcı olur.

Hamileliğin 22. haftasında anne adayının psikolojisi

Gebelik demek, aslında anne adayının psikolojisinin sık sık iniş çıkışlar, değişimler yaşaması demektir. Özellikle de gebeliğin ilk haftaları, 22. haftanın da içinde bulunduğu gebeliğin ortaları ve doğumun yaklaştığı son haftalarda duygusal değişimler sıkça yaşanmaktadır. Ancak bu hafta geçtikten sonra anne adayının ruh halinde gözle görülür bir düzelme, bir rahatlık ortaya çıkar. Çünkü artık hormon üretimi daha dengeli ve istikrarlı bir hızda seyretmektedir. Yani dengeli bir şekilde salgılana hormonlar, duygu durumunu da dengeli hale getiriyor. Gebelikte ruh halini sakin ve dengeli tutabilmek için;

  • Her gün yeterince ve kaliteli uyumak,
  • Gün içinde mutlaka mola vermek ve dinlenmek,
  • Kitap okuyup, film izlemek ve müzik dinlemek,
  • Düzenli olarak egzersiz ve özellikle de yürüyüş yapmak,
  • Doğru nefes alma tekniklerini uygulamak,
  • Düzenli aralıklarla, vitaminler, mineraller bakımından zengin beslenmek,
  • Endişe ve korku hissetmeye sebep olan sorunları, konuları eşle ve diğer aile üyeleriyle paylaşmak önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir