hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

23. Hafta Hamilelik

23. Hafta Hamilelik

Anne adayı 23 haftalık hamile iken, rahimdeki bebek de 21 haftadır içinde büyümeye devam ediyordur. Gebeliğin iyice kendini belli ettiği, anne adayının da gebeliğe iyice alıştığı bu haftalarda hamile olmak gerçekten de keyifli ve kolaydır.

Hamileliğinin 23. haftası ile birlikte anne adayı 6. aya, yani 2. trimesterın son ayına girmiş bulunuyor. 1 ay sonra anne adayı hamileliğin 3’te 2’sini bitirmiş ve doğuma hazırlanıyor olacak.

Hamileliğin 23. haftasında bebeğin gelişimi nasıl olur?

23 haftayı sağlıklı bir şekilde geride bırakmış olan bir bebek hemen hemen 455 gramken, başından poposuna kadar olan uzunluğu ise 20 cm civarındadır. Bebek her geçen gün hem uzamakta hem de tombullaşmaktadır. Ancak ağırlığı artmasına rağmen bebeğin cildi hala buruşuk durumdadır. Zira bebeğin cildi yağlardan daha çabuk gelişir ve henüz onun derisinin içini dolduracak, cildi gergin tutacak kadar yağ oluşmamıştır. Ancak endişeye gerek yok. Çünkü yavaş yavaş yağlar da oluşmakta.

Bu haftadan itibaren bebeğin vücudunu kaplayan tüyler koyulaşmaya, bebeğin yüzü ve vücudu da doğumdaki halini almaya başlıyor. Bebek, her geçen gün doğum anına hazırlanırken ciğerleri de gelişmeye devam ediyor, ciğerlerdeki damarlar da onu solunuma hazırlanmak için büyüyor.

Hamileliğin 23. haftasında bebeğin hareketleri nasıldır?

Anne adayı zaten birkaç haftadır bebeğin hareketlerini hissediyordur. Ancak bu hafta itibariyle ve özellikle de 24. – 28. haftalar arasında bebekler en aktif, en hareketli dönemlerini geçirirler. Çünkü bebek hem hareketlerinin hissedilebileceği kadar büyümüştür hem de rahim içinde rahatlıkla hareket edebileceği kadar alan vardır. Gebelik ilerledikçe bebek büyüyecek ve yeterince alanı kalmadığı için de çok fazla hareket edemeyecektir. Bu hafta bebeğin hareketleri kısa süreli ve düzensiz seyreder, bazen anne adayı bir gün hissedip diğer gün hissedemeyebilir. Bunda endişelenmeye gerek yoktur.

Hamileliğin 23. haftasında rahim büyümeye devam ediyor!

Bu hafta itibariyle anne adayının rahmi göbek deliğinin üzerinde yaklaşık 3.75 santimetre uzunluktadır. Rahim büyüdükçe anne adayının karnı da şekil alıyor, artık tam bir yuvarlak görünüm elde etmiş durumdadır. Ancak her anne adayının karnı aynı haftalarda, aynı büyüklükte olmaz. Bu sebeple de diğer kadınlara bakıp karşılaştırmak doğru olmaz. Bu bağlamda önemli olan her hafta değişiyor ve sürekli büyüyor olmasıdır. Bebek büyüdükçe, plasenta büyür, amniyotik sıvı artar, rahim büyür ve ağırlaşır. Bu süreç böylece devam eder.

Hamileliğin 23. haftasında anne adayı kaç kilo alınmalı?

Gebelikte anne adayı doktor kontrolünde düzenli ve yavaş bir şekilde kilo almaya özen göstermelidir. Bu hafta itibariyle de anne adayının toplam kilo alımın 5.5 – 6.8 kg arasında olması normal karşılanır. Zira en sağlıklı ve doğru olan, hamilelik sürecini toplamda ortalama 11-14 kilo aralığında tamamlamaktır.

Hamileliğin 23. haftasında şeker testi yapılır!

Gebelik öncesinde diyabet hastası olmayan kadınlar, gebeliğin özellikle de 2. ve 3. trimesterlarında idrarlarında fazla miktarda şeker çıkması normal karşılanır. Gebeliği takip eden doktorlar her hamile kadına genellikle de 2. trimestarın sonunda şeker tarama testi yapar. Bu bağlamda hamileliğin 23. haftası şeker yüklemesi yapılması için bir zamandır. Zira 23. hafta gebeliğin 6. ayına ve aynı zamanda da 2. trimesterın son ayına denk gelmektedir.

Gebelikte diyabeti teşhis etmek için yapılan kan testi açlık kan şekeri ve glikoz tolerans testidir. Anne adayının açlık kan şekeri testi için, bir önceki akşam yemek yemesi, ertesi sabah ise hiçbir şey yemeden önce doktora gidip kan testi yaptırması gerekiyor. Normal seyreden bir gebelikte testin sonucu böyle bir riskin mümkün olmadığını gösterir. Ancak anne adayının kanında yüksek düzeyde şeker çıkması durumunda detaylı bir inceleme yapılması gerekir.

Kanda yüksek düzeyde şeker çıktığında anne adayına glikoz tolerans testi, yani şeker yüklemesi yapılır. Bunun için testten bir önceki akşam yemeğinden sonra anne adayının aç uyuması ve ertesi sabah da laboratuvarda, içindeki şeker miktarı ölçülen bir sıvı içmesi gerekir. Tadı gazoza benzeyen bu içeceği içtikten sonra belirli aralıklarla anne adayından kan alınır ve vücudun şekere nasıl tepki verdiği tespit edilir.

23. hafta ultrason

Hamileliğin 23. haftasında lekelenmeler görülebilir!

Hamilelikte anne adayının iç çamaşırında zaman zaman hafif lekelenme şeklinde kanlar görmesi söz konusudur. Gebelikte her türlü kanama, lekelenme anne adayını endişelendirse de, bu kesinlikle gereksizdir. Rahim ağzı dokuları giderek hassaslaştığı için vajinal muayene veya cinsel ilişki sırasında zarar görebildiği için lekelenme olması da normaldir. Bunlar kesinlikle zararsızdır. Ancak yine de endişeleri ortadan kaldırmak için gebeliği takip eden doktora danışmak faydalı olur.

Gebeliğin 23. haftasında kanamaya ek olarak anne adayı karnında ağrı ve rahminde kramp ve rahatsızlık hissediyorsa mutlaka doktoru aramalı ve muayeneye gitmelidir. Böyle bir durumda genellikle ultrason muayenesi bir sorun olup olmadığını net olarak gösterir.

Hamileliğin 23. haftasında burun kanaması yaşanabilir!

Gebelikte anne adayının vücudunda salgılanan yüksek düzeyde östrojen, progesteron ve bunların sebep olduğu artan kan akışı sebebiyle burundaki mukoz dokular şişmeye ve yumuşamaya başlar. Bu süreçte burundaki dokular, enfeksiyon ve mikropları vücuttan atmak için normalden daha fazla mukoz üretiyor ve dolayısıyla da burun tıkanıklığı, burun kanamasına yaşanabiliyor. Gebelikte burun tıkanıklığı ve burun kanamasını önlemek için;

 • Doktor tavsiyesiyle C vitamini takviyesi almak ya da C vitamini içeren gıdalardan bolca tüketmek,
 • Ortamların kurumasını önlemek, nem oranını arttırmak,
 • Kalorifer kenarlarına şişe ya da su kabı asmak,
 • Buhar makinası ile ortamın havasını temizlemek,
 • Burun kanadığında hafifçe öne doğru eğik durumda oturmak,
 • Burun kanadığında başparmak ve işaret parmağıyla burun deliklerinin üzerinden ve burun kemiğinin altından tutup 5 dakika boyunca hafifçe sıkmak öneriliyor.

Burada önerilen eylemlerle kanama kontrol altına alınmazsa doktorla iletişim kurmak gerekir.

Hamileliğin 23. haftasında tansiyon yükselebilir!

Hamileliğin ilk 20 haftasında ve aslında tüm hamilelik boyunca anne adayının tansiyon değeri normalden daha düşük seyreder. Ancak bazı anne adayları gebeliğe bağlı yüksek tansiyon sorunu yaşayabiliyor. Ancak gebelik boyunca düzenli olarak doktor kontrolüne devam eden kadınlarda sorun erkenden teşhis edilebilir ve tedaviye başlanabilir. Gebeliğe bağlı ortaya çıkan hipertansiyon, preeklampsinin (gebelik zehirlenmesi) de belirtisi olabilir. Gebelik zehirlenmesi, yani preeklampsinin belirtileri;

 • Normal dışı yüksek tansiyon,
 • Normal beslendiği halde ani kilo artışı,
 • Ellerin, bileklerin ve yüzün ciddi şekilde şişmesi,
 • Şiddetli baş ağrıları,
 • Mide ekşimesi,
 • Yemek borusunun yanması,
 • Ciltte kaşıntı,
 • Görme yetisinde bozukluk,
 • İdrarda protein tespit edilmesi,
 • Kalbin daha hızlı atması,
 • Karnın üst bölgesinde şiddetli sancı şeklinde sıralanabilir.

Hamileliğin 23. haftasında sodyum alımı sınırlandırılmalı!

Hamilelik döneminde sodyum alımı konusuna dikkat etmek gerekiyor. Zira gereğinden fazla sodyum almak vücutta su tutulmasına sebep olabilir, şişme ve şişkinlikler yaşanabilir. Bu sebeple de gebelikte çok fazla sodyum veya tuz içeren gıdalardan uzak durmak, turşu, tuzlu kuruyemişler, işlenmiş veya konserve gıdaları kontrollü tüketmek önerilir. Anne adayı su tüketimini arttırmalı, sodyum tüketimini ise günde 3 gramla (3000 mg) ile sınırlı tutmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir