hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

24. Hafta Hamilelik

24. Hafta Hamilelik

Hamileliğin 24. haftası, gebeliğin 6. ayının içindedir, 6. ay ise 2. trimesterın son ayıdır. 22 haftadır büyümeye devam eden bebeğin hareketleri artık gayet net ve anlaşılır durumdadır. Gebeliğin 6. ayında bebeğin minik kolları ve bacakları daha sert hareket ediyor, bebek gün içinde sık sık hıçkırıyor. Her ne kadar 2. trimesterın sonuna gelinmiş olsa da daha anne adayının önünde uzun bir 3 ay, alınacak kilolar, daha büyümesi gereken bir bebek var. Gebelikte son 3 aylık dilime girmeden anne adayı her gün daha çok egzersiz yapmaya, hareket etmeye çalışmalıdır. Zira gebeliğin son dönemlerinde aldığı kilolar ve büyüyen bebek sebebiyle çok da rahat olmayabilir. Bir de son dönemde gebelikle ilgili pek çok şikayet de ortaya çıkabilir.

Hamileliğin 24. haftasında bebeğin gelişimi nasıl olur?

24 haftalık bir gebelikte bebeğin kilosu yaklaşık 540 – 675 gram, yani yarım kiloyu geçmiştir. Başından popoya kadar ölçüldüğünde ise bebeğin boyunun hemen hemen 21 cm civarında olduğu görülür. Bu haftadan itibaren bebek artık her hafta yaklaşık 180 gram civarında alacak, hızla tombullaşacaktır.

Her geçen gün doğumda sahip olacağı haline daha da yaklaşan bebeğin artık çok güzel kirpikleri, kaşları hatta biraz saçı bile oluşmuştur. 24 haftalık hamilelikte henüz bebeğin tüylerinde hiç pigment yoktur. Bu sebeple de bebeğin sarışın mı, esmer mi, kumral mı, yoksa kızıl mı olduğu belli değildir, bebek hala kar beyaz renktedir.

Bebeğin içkulağı geliştiği için vücudunun dengesini de sağlayabiliyordur. Bu sebeple de bu hafta artık bebek, amniyotik kesenin içinde baş aşağı mı, yoksa düz mü durduğunun farkındadır. Her ne kadar bebek henüz çok küçük olsa da bu hafta dünyaya gelen erken doğum bebeklerinin yaşama şansının % 50’den fazla olduğu bilinmektedir. Aradan geçen her bir haftada bu şans artacaktır. Tüm bu şansa rağmen bu kadar erken dönemde doğan bebeklerin ciddi anlamda komplikasyonlar yaşayabileceği de bir gerçektir.

Hamileliğin 24. haftasında bebeğin hareketleri nasıl olur?

24 haftalık gebelikte bebeğin hareketleri artık net olarak hissedilebiliyordur. Ancak bu hareketler hala çok düzenli bir hal almamıştır. Bu sebeple de anne adayları, bebeğin bazı günler çok sık tekmelerken, bazı günler çok sakin olmasından endişe ederler. Oysaki endişeye gerek yoktur. Zira minik fetüsler de bir insandır ve dolayısıyla bazen daha hareketli, kimi zaman da biraz durgun olabilirler.

Bebeklerin gün içinde ne kadar hareketli olacakları onların kendi ruh halleri dışında annelerinin hareketleriyle de bağlantılıdır. Anne adayı ne kadar hareketli bir gün geçirirse bebek o kadar sakin, anne adayının sakin geçirdiği bir günde ise bebek çok hareketli olacaktır. Hatta anne adayı yemek yediğinde yükselen kan şekeri ile birlikte bebek hemen harekete geçecektir. Bununla birlikte anne adayı mutsuz, stresli, gergin veya heyecanlı bir gün geçiriyorsa bu adrenalin onun hareketlerinin artmasına sebep olacaktır.

Anne rahmindeki bebeklerin en hareketli olduğu dönem gebeliğin 24 – 28. haftalar arasıdır. Ancak buna rağmen bebeğin hareketlerinin düzensiz olabildiği de bilinmekte ve bunda bir sakınca görülmemektedir. Fakat 28. hafta bittikten sonra anne adayı bebeğin tekmelerini her gün takip etmeli ve normal dışı bir durum fark ettiğinde doktora bildirmelidir.

Hamileliğin 24. haftasında anne adayında hangi değişiklikler olur?

Bebek büyüyor, buna paralel olarak da anne adayının rahmi büyümeye devam ediyordur. Bu hafta itibariyle anne adayının rahmi artık göbek deliğinin üstünde 3.8 – 5.1 cm aralığındadır. 24 haftalık gebelikte anne adayı toplam 6 – 7.3 kg arasında olmalıdır. Her kadının gebelikte haftalar bazında aldığı kilo miktarı farklılık gösterse de burada verilen aralığın çok da dışında olmamakta fayda var.

Her gebelikte rutin olarak yaşanmasa da bazı kadınlar, hamilelikte burun tıkanıklığından ve burun kanamalarından şikayet eder. Gebelikte yaşanan hızlı hormonsal değişim, anne adayının dolaşım sistemini etkilemekte ve dolayısıyla bu tür sorunlar ortaya çıkmaktadır. Hormonlardaki bu değişim anne adayının burnundaki mukus zarlarının ve burundaki geçitlerin şişmesine, daha kolay kanamasına sebep olur. Bu sorun için alınabilecek önlemler için hamileliğin 23. haftası başlıklı içeriğe bakmak faydalı olur.

Hamileliğin 24. haftasında anne adayı hangi şikayetleri yaşar?

  1. Vajinal akıntı

Vajinal akıntı gebelik döneminde neredeyse tüm kadınların mustarip olduğu bir sorundur. Gebelikte vajinal akıntı kokusuz ya da çok hafif kokulu ince ve beyaz olduğu sürece herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak vajinal akıntının sarımsı ya da yeşilimsi bir renkte ve keskin kötü kokulu olması durumunda, bir de vajinada tahriş, kızarıklık ve kaşıntı varsa vajinal enfeksiyon riskinden şüphe etmek gerekir. Böyle bir durumda en doğru yol gebeliği takip eden doktoru durumdan haberdar etmek ve uygun bir tedaviye başlamaktır.

Hamileliğin 24. haftasında anne adayı nasıl beslenmeli?

Hamilelik döneminin en başından itibaren anne adayları bazı sağlıklı beslenme kurallarını gündelik yaşamında alışkanlık haline getirmelidir. Örneğin pişirme yöntemi olarak kızartma yerine buharda pişirme ya da ızgara tercih edilmeli, dondurulmuş ürünler, şeker ve yağ oranı yüksek yiyecekler yerine taze, mevsiminde, şeker ve sodyum oranı düşük meyve ve sebzeler, balıklar tüketmelidir.

Anne adayı gebelikte sağlıklı beslenme planını düzenli olarak uygulayabilmek için dışarıda değil, mümkün olduğunca evinde kendisi sağlıklı koşullarda yemek hazırlayarak beslenmelidir. Zira dışarıda hazırlanan yemeklerin pişirme yöntemi ve içinde kullanılan malzemeler, özellikle de yağ o yemeği daha sağlıksız hale getirebilir. Bu bağlamda anne adayı kalori oranı kısıtlı, besleyici değeri yüksek besinlerle ve sağlıklı koşullarda beslenmeye özen göstermelidir.

Hamileliğin 24. haftasında rahim açılması

Anne adayının rahim ağzının gebelik için yetersiz olması durumunda rahim ağzı ağrısız bir biçimde açılabilir. Ancak gebeliğin 26. haftasından sonra bu durum ağrılı olarak da ortaya çıkabilir ve böyle bir durum prematüre doğumu ile de sonuçlanabilir. Anne adayının rahim ağzının genişlemesi, doğuma kadar kadın tarafından fark edilmez ve genellikle herhangi bir uyarı işareti vermeden bir anda ortaya çıkar. Ancak doktorun vajinal ultrason ile gözlemlemesi durumunda bu durum tespit edilebilir. Anne adayı daha önceki gebeliklerinde bu tür bir sorun yaşamışsa mutlaka doktoruna bu konuda bilgi vermelidir.

Hamileliğin 24. haftasında erken doğum belirtilerine dikkat!

Bir bebek için en sağlıklı olan, kesinlikle doğumun 40. hafta ya da buna en yakın haftada gerçekleşmesidir. Zira bebek tüm gelişimini ancak bu 40 haftalık süreçte tamamlayabilmektedir. Fakat erken doğum diye de bir risk pek çok gebelik için söz konusudur. Gebeliğin 22. haftasından itibaren rahim, kas kitlesine egzersiz yaptırarak doğum sancılarına ve doğuma hazırlanıyor. Bunlar genellikle ara sıra gelen ağrısız kasılmalar olduğu için anne adayını rahatsız etmez.

Ağrılı ya da ağrısız olabilen rahimdeki bu kasılmalar karnın alt bölgesinde ağrı, sırt ağrısı, kramplar, vajinal akıntıdaki değişiklik gibi şikayetlere yol açabilir. Ancak doktora danışmadan bunların erken doğuma işaret olabileceğine dair bir kuşku, endişe yaşamamakta fayda var. Zira günümüzde doktorlar erken doğum riskini saptayabilmek için fetal fibronektin testi yapabilmekteler. Fetal fibronektin, bebeğin içinde bulunduğu amniyotik kesede ve fetal zarlarda bulunan bir proteinin adıdır. Bu proteinin, hamileliğin 22. ve 38. haftaları arasında anne adayının vajinal salgılarında saptanırsa erken doğum riskinin yüksek olduğu kanısına varılır. Böyle bir durumda da doktor erken doğum riskine karşı gereken önlemleri alır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir