hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

25. Hafta Hamilelik

25. Hafta Hamilelik

25 haftalık bir bebek 23 haftadır rahimde büyüyordur. Anne adayının hamilelik haftası ile bebeğin yola çıkışı arasında 2 hafta fark vardır, bebek 2 hafta geriden gelir. Zira kadın hamile kaldıktan 2 hafta sonra bebek oluşmaya başlar. Bebek henüz oluşmadan önceki 2 haftanın da gebelik sürecine dahil edilme sebebi, uzmanlar tarafından hamilelik başlangıcı olarak ortak kabul edilen tarihin anne adayının son adet tarihi olmasıdır.

Hamilelik dönemi 3’er aylık 3 trimesterdan, 3 bölümden oluşur. Normal şatlar altında hamilelik toplamda 40 haftalık bir süreçtir. 12 aydan her ay 4 haftadan oluşmaz bazı aylar 4, bazıları ise 5 haftadan oluşur. Bu sebeple de gebeliği ay olarak hesaplamak tercih edilmezken, gebelik daha çok hafta bazında değerlendiriliyor. Bu bağlamda hamileliğin 25. haftası 6. ayın içine dahildir. Ancak her ay 4 haftadan oluşuyor olsaydı, 25. hafta 7. aya dahil olurdu. Yani tüm bu hesaplamalar sonucunda 25 haftalık bir gebelikte hala 6. ay dolmamıştır.

Hamileliğin 25. haftasında bebeğin gelişimi nasıl olur?

25 haftalık hamilelikte bebek 700 – 750 gram ağırlığa erişmiş, başından poposuna kadar ölçüldüğünde de boyu 22 cm olmuştur. Bebeğin iç ve dış tüm organları gibi derisi, cildi de hızlı bir değişim ve gelişim içindedir. 25. hafta içinde bebeğin derisinin altında kılcal damarlar oluşmakta ve bunların içleri de kanla dolmaya başlamaktadır. İlerleyen günlerde, haftalarda bebeğin ciğerlerinde kılcal damarlarla kaplı hava kesecikleri oluşacak ve minik bebek ilk nefesini almak için çok önemli hazırlıklara başlayacaktır.

Bebeğin bu haftaya kadar kapalı olan burun delikleri bu hafta yavaş yavaş açılmaya başlıyor ve dolayısıyla da bebek artık nefes alma alıştırması yapabilecek duruma geliyor. Bebeğin ses telleri de çalışabildiği için zaman zaman anne adayının da hissettiği hıçkırmalar başlıyor.

Hamileliğin 25. haftasında bebeğin hareketleri nasıl olur?

Hamileliğin 25. haftası da bebeğin anne karnında çok hareketli olduğu dönemlerden birisidir. Zira bebekler anne karnında 24 ve 28.haftalarda en aktif dönemlerini geçirmekteler. Çünkü bebekler hem hızlı hareket edebilecek kadar büyümüşlerdir hem de rahim içindeki yuvalarında hareket edebilmelerine olanak sağlayacak kadar yer vardır. İşte bu sebeple bu aralar bebeğin rahimdeki yuvasında rahatça dans ettiği, takla attığı, tekme attığı, yumruklarla eğlendiğini hissetmek çok normaldir.

Anne adayı, bu kadar hareketli olan bebeğin hareketlerini arada sırada hissetmekte zorlanabilir. Zira 25 haftalık gebelikte bebeğin anne karnındaki hareketleri düzensiz ve kısa süreli olarak seyreder. Yani her gün, günde birkaç kez bebek hareket edecek diye bir kural yoktur. Ancak ultrason muayenesinde bebeğin hareketlerini net olarak görmek mümkündür. Bebeğin hareketlerinin daha düzenli ve tutarlı bir hale gelmesi ise ancak 28. ve 32. haftalar arasında mümkün olacaktır.

Hamileliğin 25. haftasında erken doğum riskine dikkat!

Hiçbir anne adayı bebeğinin zamanından önce dünyaya gelmesini istemez. Zira anne rahminde yeterince zaman geçiremeyen bebekler gelişimlerini yeterli oranda tamamlayamazlar ve doğduktan sonra da pek çok komplikasyon riskini barındırırlar. Bu bağlamda erken doğum riskinden sakınmakta fayda vardır.

Gebeliğin 25. haftası söz konusu olduğunda çok tercih edilmemekle birlikte bir erken doğum riski bulunmakta ve inanması güç olsa da bebeğin yaşama şansı bulunmaktadır. Hiçbir anne adayı bebeğini bu kadar erken dönemde dünyaya getirmek istemez, ancak prematüre bakım ve vantilatörler, monitörler ve ilaçlar gibi yeni tedavi yöntemleri ile bebeğin yaşama şansı bulunmaktadır.

25 haftalık gebelikte bebek 1 kilodan bile daha küçüktür ve bu kadar erken dönemde doğan bir bebek büyük olasılıkla birkaç ay hastanede kalacaktır. Bu süreçte bebek için enfeksiyon riski ve başka bazı komplikasyonlar da olabilir. Ancak her şeyin yolunda gittiği düşünüldüğünde bebek hayatta kalabilir.

Hamileliğin 25. haftasında anne adayında hangi değişiklikler olur?

Hamileliğin başından beri büyümeye devam eden rahim, bu hafta yandan bakıldığı zaman açıkça görülebilecek kadar büyümüş olacak. Anne adayının pelvik kemiğinde bulunan kemik uzantısından rahmin tepe noktasına kadar 25 santimetrelik bir büyüme ölçülür. Yani artık rahim bir futbol topu kadar olmuştur.

Hamileliğin 25. haftasına gelindiğinde anne adayı artık haftada yarım kilo civarında, ayda ise yaklaşık 2 kilo alıyor olmalıdır. Gebelik süresince anne adayının kilo alımı nispeten istikrarlı olduğu, ani iniş çıkışlar olmadığı sürece herhangi bir sorun olmaz. Ancak genel olarak gebeliğin ikinci 3 aylık diliminde anne adayı toplam 4 – 5 kilo almalıdır. Bu bağlamda normal kiloyla hamile kalan anne adayları gebelik süresince toplamda 11 – 14 kilo civarında almış olmalılar.

Hamileliğin 25. haftasında deri ve kaslar geriliyor!

Hamilelikte ciltte zaman zaman kaşıntı olması sıradan, rutin bir şikayettir. Ciltte herhangi bir sorun yoktur, sadece kaşınıyordur. Anne adayının rahmi büyüdükçe ve pelvisi doldurdukça karındaki deri ve kasların da gerilmesi normaldir, bundan dolayı da kaşıntı ortaya çıkıyor. Bu dönmede anne adayı cildi tahriş etmemeye ve tırnakla kaşımamaya özen göstermeli, doktorun önereceği rahatlatıcı ve serinletici losyonlar ya da nemlendirici doğal yağları tercih etmelidir.

Hamileliğin 25. haftasında beslenmede doğum öncesi vitamin ve mineraller önemli!

Hamilelik döneminde anne adayının vitamin ve mineral ihtiyacı her geçen hafta artmaktadır. Bu ihtiyaç ise normal şartlar altında doğal ve sağlıklı beslenme yoluyla karşılanabilir. Ancak sağlıklı ve doğal bir beslenme programı uygulamakta zorlanan, yeterince kaliteli vitamin ve mineral kaynakları tüketemeyen kadınlar ekstra olarak vitamin ve mineral desteğine ihtiyaç duydukları bilinmektedir.

Kimler hamilelikte vitamin ve mineral takviyesine ihtiyaç duyar?

  • Çok genç yaşta gebe kalanlar,
  • Normalden düşük kilolu olarak hamile kalanlar,
  • Öncesinde çoğul gebelik yaşamış olanlar,
  • Sigara ve alkol kullananlar,
  • Tıbbi kronik hastalığı olanlar,
  • Sindirim sisteminde sorun olduğu için inek sütünü, buğday ve diğer temel gıdaları sindirmekte zorlananlar

Hamilelik dönemi için en doğru alternatif gıda seçenekleri nelerdir?

Her anne adayı kesinlikle en sağlıklı ve en doğru şekilde beslenmek ister. Ancak gebelik uzun bir süreç olduğundan anne adayı yediğin gıdalardan sıkılabilir ve hamilelik ilerledikçe besleyici gıdaları öğünlere eklemekte zorlanabilir. Bunun için bazı basit önerilere dikkat etmekte fayda var:

  • Lif içeriği yüksek olan kompleks karbonhidratlar vücudun enerji kaynağıdır ve daha uzun süre tok tutar. Bunun için tam buğday ekmeği, siyez unundan ekmek, tam tahıllı ekmek, esmer bulgur tipi gıdalar tercih edilmelidir.
  • Ispanak, pazı ve brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler, havuç ve tatlı patates gibi turuncu sebzelerden farklı besin maddeleri içermektedir. Bu sebeple de anne adayı gün içinde hem yeşil yapraklı hem de turuncu besinleri tüketmeli, hatta gün içinde tüketeceklerini sabahtan masanın üzerine sıralayıp sarılar, yeşiller, kırmızılar, turuncular gördüğünden emin olmalıdır.
  • Seçilen besinlerin besleyici değeri yüksek, kalorisi ise düşük olmalıdır. Örneğin meyveler ve sebzeler beslenmede geniş bir yer kaplamalı, bu sayede bolca vitamin ve mineral alınmalıdır. Gebelikte yüksek kalorili besinlerin hiçbir faydası yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir