hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

27. Hafta Hamilelik

27. Hafta Hamilelik

Hamilelik dönemi ilk 3 ayı kapsayan 1. trimester, ikinci 3 ayı kapsayan 2. trimester ve üçüncü 3 ayı kapsayan 3. trimester olmak üzere 3’er aylık 3 bölümden oluşmaktadır. Gebeliğin ilk 3 aylık dönemi vücudun gebeliğe ve artan hormonlara alışması, değişikliklere adapte olma çalışmaları ile geçtiği için pek çok şikayete, komplikasyona hazır olmak gerekir. İkinci 3 aylık dönem de ise hem vücut hem de anne adayı tüm değişikliklere alışmıştır, şikayetler azalmış ve gebelik keyifli hal gelmiştir. Ancak gebeliğin son 3 aylık dönemi yine 1. trimesterda olduğu gibi zorlu ve sorunlu geçer. Zira bebek epeyce büyümüş ve neredeyse doğmaya hazırdır, anne adayı artık çok kilo almıştır ve bir de yaklaşan doğumun stresi içindedir. Hal böyle olunca da gebelikte ikinci 3 aylık dönem tam bir altın çağdır, anne adayı için gebeliği keyifli, rahat ve huzurlu yapan bir dönemdir. İşte hamileliğin 27. haftasına gelindiğinde de bu rahat 2. trimester sona ermek üzere ve anne adayı bundan biraz daha zorlu ve ağır bir döneme doğru ilerlemektedir. Bu süreçteki tek iyi haber doğuma artık daha az zaman kalmış olması ve yakın zamanda minik bebeğin annesinin kucağına gelecek olmasıdır.

27 haftalık gebelik 6. ayını doldurmak üzere, yani bu hafta sona erdiğinde anne adayı 27 haftayı, 6 ayı, 2 trimesterı geride bırakmış olacaktır. Bu haftadan sonraki 3 aylık dönem gerçekten de pek çok değişiklik ve gelişimin yaşanacağı hızlı ve zorlu bir süreçtir.

Hamileliğin 27. haftasında bebeğin gelişimi nasıl olur?

Bu haftaya kadar bebek henüz bacaklarını uzatıp dümdüz durabilecek durumda olmadığı için bebeğin boyu hep başından poposuna kadar ölçülüyordur. Ancak artık bebeğin boyu kafadan popoya kadar değil, başından ayağına ölçülebiliyor. Bu hafta ölçülürse bebeğin boyu yaklaşık 40 santimetre civarındayken, ağırlığı ise 1 kilo veya bundan biraz daha fazladır.

Artık bebek neredeyse anne adayının yediği her bir besinin tadını alabiliyor. Zira bebeğin ağzında doğumda olacağından daha fazla tat alma tomurcuğu oluşmuş durumdadır. Yani anne adayı ne yiyorsa, içiyorsa bebek onları amniyotik sıvı aracılığı ile fark eder, tadını anlar ve hatta bazı tatlara tepki bile verebilir. Çok kesin olmamakla birlikte anne adayı baharatlı bir şeyler yediğinde bazı bebeklerin buna hıçkırarak ya da tekme atarak tepki verdiği bilinmektedir.

Hamileliğin 27. haftasında bebeğin ciğerleri, karaciğeri ve bağışıklık sistemi henüz tam anlamıyla olgunlaşmamış olmakla birlikte bu gelişimin tamamlanmasına çok az bir süre kalmıştır. Bebek artık o kadar çok büyümüş ve gelişmiştir ki; herhangi bir sebeple bebek bu hafta dünyaya gelirse, yaşama şansı yaklaşık % 85’tir ve bu da kesinlikle yüksek bir olasılıktır. Ancak hiç kimse bir bebeğin bu kadar erken dönemde doğmasını istemez.

27. hafta hamilelik

Hamileliğin 27. haftasında bebeğin hareketleri nasıldır?

Anne adayları hamile olduklarını öğrendikleri andan itibaren sürekli olarak bebeğin hareketlerini hissetmeye odaklanırlar. Ortalama 20. hafta civarında bebeğin hareketlerini net olarak hissedebilen anne adayları her gün bu hareketleri sayar, takip eder ve kontrol eder. Hareketlerde en küçük bir olağandışı bir durum sezinleyen kadınlar hemen endişeye kapılırlar. Oysaki her bebeğin hareketli olduğu ve daha sakin olduğu dönemler vardır ve aslında gün içinde bebeğin hareketlerinin birkaç kez hissedilmesi yeterlidir. Zaten her bebeğin hareketlerinin yoğunluğu hemen her gün değişebilir.

Hem anne adayları hem de uzmanlar genel olarak sık hareket eden bebeklerin daha güven verici olduğunu belirtmekteler. Ancak bebeğin diğer anlara göre daha sakin geçirdiği bazı dönemler olması da gayet normaldir. Yani daha hareketsiz olan bir bebek de gayet sağlıklı olabilir. Bebeklerin de tıpkı bizler gibi gün içinde dinlenmeye ve uyumaya zaman ayırdıkları bir düzenleri olduğu unutulmamalıdır.

Bilmekte fayda var ki; gebelik haftaları ilerledikçe bebeklerin hareket ve uykusu da düzene girmektedir. Bu bağlamda bebeklerin 1 – 3 saat arası artan ya da azalan hareketlilik dönemleri olabilmektedir. Ancak yine de anne adayı her zamankinden farklı bir durgunluk ve hareketsizlik hissederse, bir şeylerin ters gittiğini fark ederse, bebek alışkın olduğun şekilde aktif değilse doktorla iletişime geçmek en doğrusudur.

Tüm yukarıdaki bilgiler ışığında 27 haftalık gebelikte bebek çok hareketli ise bu gayet normal karşılanmalıdır. Zira bebeğin anne adayının rahminde en hareketli olduğu dönem 27 – 32. haftalar arasıdır. Çünkü hem yumruk atacak, tekmeleyecek kadar büyümüştür hem de hala içeride hareket edebileceği kadar alana sahiptir.

Hamileliğin 27. haftasında anne adayında hangi değişiklikler olur?

Anne adayının rahmi bebekle birlikte büyümeye devam ediyor. Bu hafta rahim, göbek deliğinin üzerinde yaklaşık 7 santimetre, pubik simfizden rahmin tepe noktasına kadar ölçüldüğünde ise 27 santimetre olarak ölçülüyor.

27 haftalık gebelikte anne adayının her hafta için yarım kilo alması normaldir. Eğer sağlıklı ve dengeli beslenirse anne adayının aldığı kiloların çoğu vücutta yağ birikimi değil, bebeğin aldığı kilolar, büyüyen plasenta ve amniyotik sıvı ile dokulardaki sıvı birikimi olacaktır.

Vücuttaki progesteron hormonunun harekete geçirdiği için bu ay anne adayının ciğer kapasitesi genişlemeyi sürdürmekte, solunumdaki bu değişim de, kanın normalden daha fazla oksijen almasını ve karbondioksit atmasını sağlar. İşte bunun bir sonuncu olarak da anne adayı normalden daha hızlı nefes alıp verir ve zaman zaman hafif de olsa nefes darlığı yaşayabilir. Bu sorunu önlemek ya da en aza indirebilmek adına hamilelik boyunca nefes egzersizleri yapmak en doğru yaklaşım olacaktır.

Gebelik boyunca anne adayının sindirim sistemi içindeki yiyecekler daha yavaş hareket eder ve her geçen gün genişleyen rahim de bağırsaklar üzerinde baskı yapmaya devam eder. Bundan dolayı da anne adayı sıklıkla mide yanması ya da kabızlık sorunu yaşar.

Hamilelik döneminin rutin sorunlarından olan vajinal akıntının da bu haftalarda artması normal karşılanabilir. Vajinal akıntının kokusuz ya da az kokulu, ince yapıda ve beyaz, şeffaf olması durumunda endişelenmeye gerek yoktur. Ancak kötü kokulu, sarı veya yeşil renkteki vajinal akıntılar enfeksiyon belirtisi olabileceği için doktora bildirmekte fayda vardır.

Hamileliğin 27. haftasında vitaminler önemlidir!

Hamilelik döneminde her anne adayının yeterince A, B ve E vitaminleri alması gerekir. Bunların özellikle doğal beslenme yoluyla alınması, ancak tetkikler sonucunda bir eksiklik görülürse doktor önerisiyle takviye alınması gerekir.

  1. Gebelikte A vitamini

İnsanın üreme yeteneğinin tam olarak çalışabilmesi için çok önemli olan A vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve gebeliğin daha sağlıklı bir şekilde geçirilmesini sağlamaktadır. Bunun için A vitamini bakımından zengin olan; süt, yumurta sarısı, tereyağı, yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller, kayısı, brokoli, karalahana, havuç, şeftali, ıspanak, patates, bal kabağı, brüksellahanası gibi besinlerin günlük beslenmede yeterince alınması önerilir.

  1. Gebelikte B vitamini

Hamile beslenmesinde çok önemli olan B6, B9 (folik asit) ve B12 dahil tüm B grubu vitaminleri; bebeğin sinirlerinin gelişimini ve kan hücrelerinin oluşumunu desteklemektedir. Bu sebeple B vitamini bakımından zengin olan; süt, yumurta, muz, patates, kabak, avokado ve kahverengi pirinç gibi besinlerin tüketilmesi gerekir.

  1. Gebelikte E vitamini

E vitamini; vücutta yağların metabolizmaya karışmasına, kasların ve kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardım etmektedir. Bu sebeple E vitamini bakımından zengin olan; et, zeytinyağı, buğday tohumu, ıspanak ve kuru meyvelerin gebelikte yeterince tüketilmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir