hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

28. Hafta Hamilelik

28. Hafta Hamilelik

Gebeliğin son virajı olan üçüncü ve son 3 aylık döneme 28. hafta ile birlikte girilir. Bu hafta itibariyle hamileliğin üçte ikisi bitirilmiş, ancak aslında en zor ve heyecanlı döneme girilmiştir. Haftalar hızla geçerken anne adayları bebeği kucağına alacağı an için sabırsızlanır. Anne adayı doğumun yaklaşıyor olmasından heyecan duyarken büyüyen göbeği dolayısıyla da biraz zorlanır, sıkıntı çeker. Zira gebeliğin rahat ve keyifli dönemleri bitmiş, sıkıntılı dönem gelmiştir.

Hamileliğin 28. haftasına girmek demek, 6. ayı bitirip 7. aya girmiş olmak demektir. Ay bazında düşünüldüğünde gebelikte sadece 3 ay kalmış oluyor. Gebeliğin 28. haftası bittiğinde ve bebeğin 40. haftada doğacağı düşünüldüğünde geride daha 12 haftan var. Eğer doğum planlı bir sezaryen olmayacaksa ve normal doğum planlanıyorsa 40. haftaya kadar devam etmesi beklenir. Ancak genellikle gebeliklerin çoğunun 38. haftada tamamlandığı bilinir.

Hamileliğin 28. haftasında bebeğin gelişimi nasıl olur?

Bebek hem kilo alıyor hem de boyu uzuyor. Bu hafta bebeğin boyu başından ayaklarına kadar ölçüldüğünde yaklaşık 35 – 40 cm civarındayken, ağırlığı ise ortalama 1100 – 1300 gram arasındadır. Her anne adayının beslenme ve yaşam koşulları farklı olduğundan bebeklerin de gösterdiği gelişim farklı olabilir. Ancak her şeyin yolunda gittiği gebeliklerde 28. hafta dolaylarında genel olarak boy ve kilo bu şekildedir. Gebelikte en önemli olan husus gebeliği takip eden doktorun fikri ve önerileridir. Doktor herhangi bir sıkıntı, bir sakınca ya da risk görmediği sürece her şey yolundadır, endişeye gerek yoktur.

Gebeliğin ilk 27 haftasında bebeğin diğer organları gibi beyni de düzenli olarak gelişmeye devam eder. Ancak beynin yüzeyi dümdüzdür. Gebeliğin 28. haftası ile birlikte bebeğin beyninin yüzeyinde ona özgü oluklar, çukurlar oluşur ve beyin dokusunun miktarı da artar.

Bebeğin öncelikle kemik, iskelet, kas yapısı oluşur, sonrasında ise bunları saracak yağ dokusu birikmeye başlar. Bu sebeple de gebeliğin ilk yarısında bebeğin derisinin içinde kemikler vardır ve yağ olmadığı için de buruşuk, cılız bir görüntü söz konusudur. Ancak gebeliğin ikinci yarsı ile birlikte bebeğin derisinin altında daha hızlı bir şekilde yağ birikmeye başlar. Özellikle de son 3 ay içinde bu yağ birikimi hızlanır ve bebeğin eski cılız hali biter, doğumdaki haline benzemeye başlar.

Hamileliğin 28. haftasında bebeğin kaşları ve kirpikleri oluşur, artık gözlerini kırpıştırabiliyordur. Her hafta yeni bir yetenek kazanan bebek bu hafta gözlerini kırpmayı öğrenir. Daha önceki haftalarda öğrendiği öksürmek, emmek, hıçkırmak ve nefes almaya ek olarak bir de göz kırpmak öğrenilmiştir.

Her geçen gün gerçek bir bebeğe benzediği için artık düzenli bir şekilde uyuyup uyanıyor, kendine bir yaşam düzeni oluşturuyordur. Şöyle ki; her defasında 20 – 30 dakika uyuyarak dinleniyor, sonrasında çılgın gibi hareket etmeye devam ediyordur.

Bu haftalarda anne adayı bebeğin hareketlerini oturduğu ya da uzandığı zamanlar daha çok hisseder. Ayaktayken, çalışıyorken kendi telaşından ve meşguliyetinden bebeğe konsantre olmak zor olur. Gebeliğin 28. haftasına gelindiğinde doktorlar bir sabah bir de akşam saatlerinde olmak üzere bebeğin hareketlerini günde 2 kez kontrol etmeyi önerir.

28. hafta gebelik

Hamileliğin 28. haftasında anne adayı nasıl değişimler yaşar?

Her hafta bahsedildiği gibi bu hafta da ve hatta doğuma kadar anne adayının rahmi büyümeye devam edecek. Hamileliğin 28. haftası itibariyle de anne adayının rahmi, göbeğin oldukça üzerine çıkmıştır. Bazı haftalar daha yavaş ilerlerken bazen rahim çok hızlı bir şekilde büyüme göstermekle birlikte bu hafta rahim, göbek deliğinin yaklaşık 8 cm üzerindedir. Pubik simfizden ölçüldüğünde ise se rahmin tepe noktasına kadar hemen hemen 28 santimetre hesaplanır.

Hamilelik dönemi boyunca anne adayının neredeyse en çok ilgilendiği konulardan birisi olan kilo alımı da bu hafta da merak konusudur. Yine altını çizmekte fayda var k; hamilelikte kilo alım hızı ve miktarı anne adayının beslenme ve yaşam koşullarına, gebeliğin seyrine göre değişir. Ancak bu konuda genel bir ortalama da mevcuttur. Bu bağlamda gebeliğe normal kiloda başlayan bir anne adayının, gebelik boyunca toplam 11 – 14 kilo arasında alması önerilir. Hamileliğin 28. haftasında ise anne adayının haftalık 500 – 750 gram civarında alması önerilirken, bu haftaya kadar toplam 7.7 – 10.8 arasında kilo almış olması gerekir. Gebelikte sağlıklı ve dengeli beslenmek koşuluyla mümkün olduğunca az kilo almak en sağlıklı olandır.

Hamileliğin 28. haftasında anne adayında hangi şikayetler olur?

Gebeliğin son 3 aylık dilimine girildiği için artık bebek ve rahim iyice ağırlaşmıştır. İşte bundan dolayı da; kasık ağrısı, bel ağrısı, nefes darlığı, mide yanması, varis ve hemoroid (basur) gibi sorunlar artarak doğuma kadar devam edebilir.

  1. Kasık ağrısı

Gebelikte rahim, anne adayının göbek deliği ile göğüs boşluğu arasındaki mesafenin tam ortasına kadar büyür, genişler. Haftalar ilerledikçe rahim, kasık kemiği ile göğüs kafesinin arasındaki alanın tamamını kaplayacak kadar genişlemiş olur. Bu haftalarda ve gebeliğin sonuna kadar da anne adayının kasıklarında hissettiğin ağrının sebebi bu şekilde rahmin genişlemesi ve ağırlaşmasıdır. Buna alışmaya çalışmakta fayda varken, dayanılması güç bir ağrı hissedilirse doktora başvurmak en doğrusudur.

  1. Kanama

Gebelik söz konusu olduğunda kanama hiç de normal karşılanmaz ve her daim kesinlikle endişe uyandırır. Özellikle de gebeliğin ilk 3 ayı ve son 3 ayı içinde yaşanan vajinal kanamalar riskli ve tehlikeli olabilir. Gebeliğin son 3 ayı içinde yaşanan ağrısız vajinal kanamalarda plasenta ile ilgili bir sorundan şüphe edilebilir. Plasente previya adı verilen bu sorunda vajinadan gelen kan kıpkırmızıdır, miktarı nadiren az olsa da genellikle şiddetlidir. Biraz kanama olduktan sonra aniden durabilir, günler ya da haftalar sonra yeniden başlayabilir. Bu tür bir durumda vakit kaybetmeden doktora gitmek ve sorunun tespit edilmesi, tedaviye başlanmasını sağlamak çok önemlidir.

  1. Nefes darlığı

Gebeliğin rutin şikayetlerinden olan nefes darlığı, vücutta progesteron hormonunun harekete geçirmesiyle birlikte ciğer kapasiten genişlemesinden kaynaklanır. Anne adayının ciğer kapasitesi genişleyince, sunum sisteminin çalışmasında yaşanan bu değişim, kanının normalden daha fazla oksijen almasına ve daha fazla karbondioksit atmasına olanak verir. Dolayısıyla da anne adayı daha hızlı nefes alır ve nefes darlığından şikayetçi olur. Bunu hafifletmek için en doğru yol hamilelik boyunca nefes egzersizleri yapmaktır.

Hamileliğin 28. haftasında anne adayı nasıl beslenmeli?

Hamilelik boyunca anne adayı her besin grubundan düzenli olarak küçük miktarlarda almalı, çeşitli beslenmeye özen göstermelidir. Ancak özellikle vitamin, minerale ve protein kaynakları bakımından zengin beslenmek önemlidir. Bu bağlamda sağlıklı beslenmek isteyen bir anne adayı her gün düzenli olarak;

  • 1 porsiyon koyu yeşil veya koyu sarı renkli meyve ve sebzeler,
  • 2 porsiyon C vitaminli meyve ve sebzeler,
  • 1 porsiyon diğer meyve ve sebzeler,
  • 2 porsiyon tam tahıllı ekmek ve kahvaltılık tahıllar,
  • 4 porsiyon süt ve süt ürünleri,
  • 2 porsiyon protein kaynakları (kırmızı et, kümes hayvanları, yumurta, balık) tüketmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir