hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

29. Hafta Hamilelik

29. Hafta Hamilelik

Hamilelik her ne kadar 40 haftalık uzun bir süreç olsa da 29. hafta itibariyle artık doğuma az bir zaman kalmıştır. Hele bir de bu haftaya kadar sağlıklı, sorunsuz bir şekilde gelen bebekler bu hafta doğsalar bile hayatta kalma şansları çok yüksektir. Bu bakımdan bebek için riskli dönemin atlatıldığı da söylenebilir.

Bu hafta anne adayı hamileliğinin 29. Haftasını yaşarken, rahimdeki bebek de 27 haftadır büyümeye, doğuma hazırlanmaya çalışıyordur. Artık bebek iyice hareketlenmiş, anne adayı bu hareketleri her gün birkaç kez hissediyor, bebek de anne adayının sesini duyuyor, yediği, içtiği her şeyin tadını alıyordur.

Hamileliğin 29. haftasında bebeğin gelişimi nasıl olur?

29 haftalık gebelik tam olarak 7 aylıktır ve gebeliğin 3. trimesterının henüz başlarındadır. Gebeliğin bu son 3 ayı da bebeğin artık gelişiminin tamamlanmaya başladığı dönemdir. Bebek yavaş yavaş doğacağı güne hazırlanıyordur.

29 haftalık hamilelikte bebeğin boyu yaklaşık olarak 37 –  43 santimetre arasında, kilosu ise yaklaşık 1.25 – 1.50 kilo civarındadır. Her bebeğin gelişimi, boyu, kilosu anne adayının beslenme ve yaşam koşullarına, genetik olarak aldığı özelliklere göre değişmekle birlikte genel olarak normal devam eden gebeliklerde bu ortalama oranlar geçerlidir.

Bu haftadan sonra bebeğin boyu çok ciddi şekilde değişmemekle birlikte, kilosu kesinlikle artacak derinin altına yağ depolayacaktır. Normal şartlar altında bebeğin geri kalan 11 hafta içinde bu haftaki kilosunun 2 katından fazlasına ulaşması beklenir. Çünkü hala bebek yeterli yağ depolayamadığı için derisi buruşuktur, son haftalarda alacağı kilolarla derinin altında yeterli miktarda yağ depolayacaktır.

Son birkaç haftadır bebek her ne kadar çok hareketli bir dönem geçiriyor olsa da haftalar ilerledikçe bebek kilo alacak ve rahimdeki yeri daralacaktır.  Bu sebeple de bebek büyüdükçe artık eskisi kadar sert tekmeleri atamayacak, hareket kabiliyeti kısıtlanacaktır. Her ne kadar hareket alanı kısıtlansa da anne adayı doğuma kadar bebeğinin hareketlerini hissetmeye devam edecek.

Hamileliğin 29. haftasında anne adayında nasıl değişiklikler olur?

Gebelik ilerliyor, bebek büyüyor, rahim de büyümeye devam ediyor. Bu hafta göbek deliğinden ölçüldüğünde rahim yaklaşık 7.6 – 10.2 santimetre, pubik simfizden ölçüldüğünde ise hemen hemen 29 santimetreye kadar ulaşmıştır. Rahim bu şekilde büyüdükçe idrar torbasına baskı yapmayı sürdürmekte, dolayısıyla da anne adayı özellikle gülerken, öksürürken, hapşırırken zaman zaman idrarını kaçırabilmektedir. Maalesef ki bu da gebeliğin son 3 ayı içinde anne adayının rutin olarak yaşayabildiği sorunlar arasındadır.

Gebelikte anne adayı hafta hafta kaç kilo almış olmasının ideal olduğunu, ne kadar kilo alması gerektiğini özellikle çok merak eder. Zira gebelikte fazladan alınan her bir kilo hem gebeliği ve doğumu zora sokabilir hem de doğum sonrasında anne adayını zorlayabilir. Bu bağlamda 29 haftalık gebelikte anne adayı şimdiye kadar toplam 8 – 11 kilo aralığında almış olabilir. Zaten uzmanlar boyuna göre normal kilolarda hamile kalmış olan anne adaylarının gebeliği toplam 11 – 14 kilo aralığında tamamlaması gerektiğini belirtmekteler. Yani bu haftaya kadar normalden biraz daha fazla almış olan anne adayları bu son 10 -11 hafta içinde biraz dikkat etseler daha iyi olur.

29. hafta ultrason

Gebelik süresince anne adayının vücudundaki her bir organ, hatta her bir hücrede pek çok değişim gözlenir. Bu değişikliklerden birisi de saçlarda olur. Uzmanların önerdiği şekilde sağlıklı ve dengeli beslenen anne adayları gebelik süresince saçlarıyla ilgili pek fazla sorun yaşamazlar. Hatta gebeliğin 29. haftası itibariyle saçların biraz daha gürleşmesi ve dolgunlaşması da mümkündür. Gebelik döneminde anne adayının saç telleri dinlenme evresindedir, normalden daha az dökülür ve bu sebeple de zamanla dolgunlaşır ve gürleşir. Ancak doğumdan sonraki birkaç ay içinde saçlar belirgin bir şekilde dökülür, azalabilir ve bir yenilenme sürecine girer. Bunun için endişelenmeye gerek yoktur. Zira bir zaman sonra vücuttaki diğer organlar ve bölümler gibi saçlar da normal haline döner.

Artık doğum yaklaştığı için vücut da doğuma hazırlık yapıyordur. Bu sebeple rahim, hafif kasılmalarla doğum sürecine hazırlanır. “Yalancı doğum kasılmaları” olan bu kasılmalar düzensiz bir şekilde gerçekleşirken, gerçek kasılmalar gayet düzenli olacak, kademe kademe artacak ve giderek uzayıp şiddetlenecektir. Ancak daha şimdiden bunlar için endişelenmeye gerek yoktur. Zira gebeliği takip eden doktor bu konuda gerekli bilgiyi verecektir.

Gebeliğin son 3 ayı biraz zorlu ve değişimlerin çokça yaşandığı bir süreçtir. Örneğin bu haftalarda vücutta kan dolaşımı arttığı için anne adayı sabahları uyandığında yüzünün ve gözlerinin şiştiğini fark edebilir. Özellikle de yoğun geçen bir günün ardından eller, ayaklar, bilekler normal dışı bir şekilde şişebilir.

Hamileliğin 29. haftasında anne adayı hangi pozisyonda uyumalı?

Gebelik ilerledikçe sıradan bir durum olan yatıp uyumak bile güç bir hal alabiliyor. En konforlu ve bebek için en ideal yatış pozisyonunu bulmak da önemlidir. Çünkü bebek büyüdükçe göbek de büyüyor diğer pek çok aktivite gibi uyumak da giderek zorlaşıyor. Son dönemlerde idrar torbasına, mesaneye yapılan baskıdan dolayı geceleri sık sık idrara çıkma ihtiyacı hisseden anne adayının uykusu bölünür, bazı endişelerden dolayı da yeniden uykuya dalmak kimi zaman uzun süre alabilir.

Gebeliğin rutin sorunlarından olan mide yanması, mide ekşimesi ve bel ağrısı da anne adayının hem rahat bir pozisyon bulmasını hem de deliksiz uyumasını iyice zorlaşır. Büyüyen göbek dolayısıyla yüzüstü yatmak imkansız hale gelmiştir. Bununla birlikte sırtüstü yatmak da sağlıklı değildir. Hal böyle olunca tek seçenek yan yatmaktır. Yan yatarken de bebeğe maksimum kan akışını sağlamak için sol tarafa yatmaya özen göstermek gerekiyor. Bu bağlamda artık anne adayının en uygun yatma pozisyonu sol tarafa dizleri bükerek ve arasına bir yastık koyarak yatmak olacaktır. Bu şekilde hem bebek hem de anne adayı rahat edebilir.

Hamileliğin 29. haftasında anne adayı nasıl beslenmeli?

Sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmenin temel koşulu kesinlikle sağlıklı beslenmektir. Zira anne adayı ne yiyor, ne içiyorsa bebeğe de ancak onlar ulaşıyordur. Anne adayı gebelikte doktorun önerdiği şekilde beslenebilirse hem bebek sağlıklı bir şekilde gelişip büyüyecek hem de anne adayı ideal kabul edilen oranda kilo alımı ile gebeliği tamamlayabilecektir.

Gebeliğin son 3 ayında beslenme konusunda uzmanlar anne adayının vücudunun mesajlarını dinlemesi gerektiğini belirtmekteler. Yani acıktığında ya da susadığında anne adayı mutlaka vakit kaybetmeden ihtiyaçlarını karşılamalı, su tüketimi konusunda susamayı beklemeden kısa süreli aralıklarla su içmelidir.

Bebeğini sağlıklı bir şekilde beslemek isteyen anne adayı kesinlikle daha küçük porsiyonlar halinde ve gebelik öncesine göre daha sık aralıklarla beslenmelidir. Burada önemli olan bebek için kesintisiz bir besin sağlayabilmektir. Bu bağlamda her an besleyici ara öğünler anne adayının yanında bulunmalıdır. Bu dönemde özellikle üzüm, erik, kayısı, incir gibi kuru meyveler, badem, ceviz, fındık gibi kuruyemişler, süt, yoğurt ve peynir gibi besleyici değeri yüksek besinler ara öğün olarak tüketilmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir