hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

30. Hafta Hamilelik

30. Hafta Hamilelik

Hamileliğin 30. haftasına girdikten sonra artık doğum için en fazla 10 – 11 hafta kalmıştır. Geride bırakılan 30 haftayı düşününce gerçekten çok kısa bir süre sonra bebeği kucağına alabileceğini bilmek anne adayı için müthiş heyecanlı bir durumdur. Gebelik haftası hesaplanırken döllenme günü tam olarak bilinemediği için kadının son adet tarihi kullanıldığından genel bir bakışla 30 haftalık hamilelikte bebek de 28. haftadır büyüyordur. 30 haftalık gebelik, hamileliğin 7. ayının ortasına denk gelir. Artık hızla gebeliğin sonuna geliyor,

Hamileliğin 30. haftasında bebeğin gelişimi nasıl olur?

30 haftalık gebelikte artık bebek çok daha hızlı bir şekilde kilo almaya başlamıştır. Bu hafta bebek yaklaşık 1.400 gram ağırlığında ve başından ayağına kadar ortalama 43 cm boyundadır. Ancak her anne adayı aynı olmadığı gibi her bebeğin de gelişimi aynı oranda olmayabilir. Genel olarak bu şekilde seyrettiğini söylemek daha doğru olur. Düzenli olarak doktor kontrollerini takip eden anne adaylarının bebeklerinde büyük ihtimalle bir sorun olmayacaktır.

Anne adaylarının gebelikte en çok endişe ettikleri konulardan birisi olan bebeğin beyin gelişimi hususudur. Her bir hafta geçtiğinde de bebeğin tıpkı boyu ve kilosu gibi zihinsel işlevleri, beyni de gelişmektedir. Doğumdan sonraki hayata alışmak, yaşamındaki her bir aşamaya uyum sağlayabilmek, başarılı olabilmek için ihtiyaç duyduğu beyni de hızla gelişiyor. Bebeğin beyni, gebeliğin başından itibaren ve özellikle de bu haftadan itibaren karakteristik girinti ve kıvrımlarla gerçek bir beyne benzemeye başlıyor, karşısına çıkacak her veriyi kaydetmeye hazırlanıyor. Beyinde oluşmaya başlayan kıvrım ve kırışıklıklar, minik fetüsü her şeye tepki veren cin gibi bir bebeğe, konuşan, anlayan, bilen bir çocuğa dönüştürecek. İşte tüm bunların gerçeğe dönüşmesi için bebeğin beyin gelişiminin anne rahmindeyken desteklenmesi gerekiyor.

30. hafta ultrason görüntüsü

İnsan vücudunda gerçekleşen pek çok işlev beynin kontrolünde gerçekleşmektedir. Sağlam ve doğru çalışan bir beyin, vücuttaki her bir işlevin olması gerektiği gibi gerçekleşmesi anlamına geliyor. Bu haftadan itibaren bebeğin daha büyük ve daha gelişmiş olan beyni, vücut sıcaklığını da düzenleyebilecektir.

Bu haftalarda bebeğin beyni ısı ayarını yapabilir hale gelir, bir de bebeğin vücudundaki yağ depoları giderek artıyordur. Bundan dolayı da vücut ısısını ayarlamak çok daha olanaklı hale gelmiştir. Bu haftalara kadar bebeği sıcak tutan incecik, yumuşak kürke, yani lanugoya bebeğin ihtiyacı kalmayacak, bu yüzden de bunları yavaş yavaş üzerinden atacak, doğduğunda ise bu tüyler vücudunda olmayacaktır.

Hamileliğin 30. haftasında bebeğin hareketleri nasıl olur?

Hamileliğin 30. haftasında anne adayının dikkat etmesi gerekenlerden en önemli olanlardan birisi bebeğin hareketlerini takip etmektir. Haftalardır zaten gün içinde kimi zaman az kimi zaman çok hareket etse de bu hafta itibariyle bebeğin düzenli olarak her gün hem sabah hem de akşam olmak üzere en az iki kez hareket etmesi önemlidir. Hamileliğin 30. haftasında bebeğin özellikle hıçkırır tarzda hareketlerinin hissedilmesi, bebeğin doğumdan sonra dış ortama hazırlandığı nefes alma alıştırmalarını takip etmek önemlidir.

Doktorun önerdiği gibi bebeğin hareketlerini takip ve kontrol edebilmek için anne adayları;

Sabah uyandığında saate bakmalı ve bebeğin tekme, dönme, çırpınma, sürtünme her türlü hareketini saymalıdır. Anne adayı tam 10 tane hareket saydığında yeniden saatine bakar ve ilk hareket ile 10. hareket arasında geçen süreyi bir yere not eder. Gebeliğin 30. Haftasında anne adayı genellikle 10 dakikada 10 tane hareket hissederken, bu sayı 8 ya da 11 gibi de olabilir.

Burada önemli olan anne adayının bebeğin ortalama 10 tane hareketini sayabilmesidir. Ancak aradan 1 saat geçmesine rağmen 10 hareket sayılamadıysa; anne adayı bir şeyler yiyebilir, içebilir, oturuyorsa ayağa kalkabilir, yürüyebilir veya hafif egzersizler yapabilir. Bundan sonra yeniden uzanıp gevşediğinde bebeğin hareketlerinin sayılabiliyor olması beklenir. Yine hareket olmaması demek, kesinlikle sorun var demek değildir, ancak biraz daha beklediği halde hiç hareket hissedilmemesi durumunda doktorla iletişime geçmek gerekir.

Hamileliğin 30. haftasında anne adayında hangi değişiklikler olur?

Her hafta bahsedildiği üzere 30. hafta için de rahmin büyümeye devam ettiğini söylemek mümkündür. Rahim, göbek deliğinden itibaren ölçüldüğünde 10 santimetre üzerindeyken, pubik simfizden rahmin tepe noktasına kadar 30 santimetredir.

Her ne kadar anne adayına sanki doğurmak üzereymiş gibi gelse de doğuma daha 10 hafta gibi bir zaman var. Anne adayının kaburga kemiğinin altında rahim büyüdükçe o alana sığmak zorlaşır. Bu süreçte hem bebek hem plasenta hem de rahim amniyotik sıvı ile birlikte büyümeye devam ediyordur.

Gebelikte kilo alımı ve özellikle de kaç kilo alınacağı husus da önemlidir. Hamileliğin 30. haftasına gelindiğinde anne adayı haftada ortalama yarım kilo alıyor olmalıdır. Sağlıklı bir gebelik süreci geçirmek, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için anne adaylarına gebelik boyunca ortalama 11 – 14 kilo arasında almaları önerilir. Ancak bu kilo oranı normal kiloda gebe kalanlar için geçerli olmakta, çok zayıfken hamile kalan kadınlar en fazla 16 kiloya kadar çıkabilirler. Gebelikte alınan bu kilonun yaklaşık yarısı rahim, bebek ve plasentaya aittir. Anne adayı gebelik süresince alınan kilolarla büyümeyi özellikle karın ve pelvis bölgesinde fark eder.

Gebelik ilerledikçe bebeğin büyümesi ve alınan kilolardan dolayı vücudun dengesi değişir, anne adayının duruşunda sorunlar ve daha da önemlisi sırtta, bel bölgesinde ağrılar ortaya çıkabilir. Anne adayı uygun bir biçimde duruş pozisyonu alabilirse sırttaki basınç azalacak ve ağrılar da biraz hafifleyecektir. Gebelikte dengesiz kilo alımından dolayı doğru bir vücut duruşu edinmek, bunu korumak biraz çaba gerektirmekle birlikte ağrıları hafifletebileceği için değerlidir. Bunu kazanmak için anne adayının gebeliğin başından sonuna kadar düzenli olarak egzersiz yapması, özellikle de hamile pilatesi ve hamile yogası yapması önerilir. Bu sayede hamileliğe bağlı ağrı ve krampları azalırken doğru bir duruş edinmek de mümkün olabilir.

Hamileliğin 30. haftasında anne adayı nasıl beslenmeli?

Hamilelik boyunca sağlıklı ve doğru beslenme önerileri arasında ilk sıralarda kesinlikle Omega 3 yağ asitleri bulunmaktadır. Özellikle de bebeğin beyninin hızla geliştiğini bu haftalarda Omega 3’ün önemi çok daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bu süreçte anne adayı bebeğin beyninin gelişimine katkı sağlayacak gıdalar tüketmeli, beyin gelişimini desteklemelidir. Bu bağlamda önerilen en kaliteli Omega 3 kaynakları; deniz somonu, sardalye, köy yumurtası, keten tohumu, ceviz, köy tavuğu, roka gibi besinlerdir.

Hamilelikte hangi bitki çayları önerilir?

Gebelik söz konusu olduğunda anne adayının yediği, içtiği her şeyin mutlaka doktor önerisinden geçmesi gerekir. Bu bağlamda düşünüldüğünde de bitki çayları arasından doktorun önermediği herhangi birini asla tüketmemek en doğrusudur. Gebelikte doktorlar; civanperçemi, misk otu, adaçayı, ardıç, öksürük otu, sedef otu, karaağaç otu gibi bitki çaylarının tüketimini kesinlikle yasaklamaktalar. Ancak papatya, karahindiba, zencefil, ısırgan otu, nane çayları ise gebeliğe faydalı olduğu için tüketilmesi önerilmektedir. Zira papatya çayı; sindirim sistemini rahatlatır, karahindiba çayı; mideyi yumuşatır, zencefil çayı; mide bulantısına ve burun tıkanıklığına iyi gelir, ısırgan otu çayı; demir, kalsiyum ve diğer vitaminler açısından zengindir, nane çayı ise; gaz oluşumunu hafifletir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir