32. hafta hamilelik

Hamilelik dönemi 32. Hafta bebek

1 ) 32. hafta gebelikte bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

Hamilelik döneminin 32. Haftasına girildiği zaman, bebeğinizin yaklaşık olarak baştan ayağa boyu 48 cm, kilosu ise yaklaşık 1700 gr ile 1800 gr arasında olmaktadır. Bebeğiniz her geçen gün boy ve kilo açısından büyüme ve gelişim sergilediğinden dolayı, rahimde çok yer kaplar. Bu sebepten dolayı da, bebeğin anne karnında ki hareketlerinde yavaşlama ve azalma olabilir. Bu konuda panik yapmayın. Bu dönem içerisinde bebeğinizin beyin gelişimi ön safhada olacak ve her geçen gün hızlı bir şekilde gelişimine devam edecektir.

2 ) Bu haftada bebekte meydana gelen değişiklikler neler? 

  • 32. hafta ile beraber, artık bebeğinizin cildinde bulunan kırışıklıklar azalarak kaybolmaya ve yerini pürüzsüz yumuşak bir cilde bırakmaya başlar. Bununla beraber, yağ ve kas dokusunda meydana gelen artış da hızlanma konusunda nasibini almıştır.
  • Bebeğin kirpikleri ile kaşları, artık son halini almaya başlar ve doğumdan sonrası görünüm için kendini hazırlar. Bununla beraber, bebeğin el ve ayaklarında bulunan tırnaklar da gelişimini tamamlamıştır.
  • Geçen haftalarda bebekte meydana gelen Lanugo tüyleri, artık dökülmeye başlar. Ancak bu tüyler, omuz ve sırt bölgesinde biraz kalabilir. Doğumun gerçekleşmesinin ardından, bir müddet sonra onlarda dökülecektir.
  • Gözlerini açıp kapatarak dışarıdan gelen güçlü ışıklara görme hareketleri ile tepki verir ve buna cevap olarak başını sağa sola çevirebilir. Bebeğinizin uyuduğunu ve uyandığını karnında sergilemiş olduğu  değişik hareketleri ile anlayabilirsiniz.

32. hafta hamilelikte ultrason görüntüsü nasıldır?

32. hafta hamilelikte ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir.

32.hafta ultrason

Hamilelik dönemi 32. Hafta anne

1 ) Anne de meydana gelen değişiklikler neler?

  • Doğuma çok az zaman kaldı. Bu döneme kadar bebek büyük bir gelişim ve büyüme gösterdiğinden dolayı, anne de doğal olarak bayağı bir yoruldu. Bebek ile beraber anne de bu döneme kadar yaklaşık 10 ile 12 kilo arasında bir kilo atışına sahip oldu. Bununla beraber kronik görülen bel ve sırt ağrıları da annenin yanı başından hiç ayrılmadı.
  • Çalışan anneler, artık bu haftadan itibaren dinlenmeyi tercih etmeli ve eğer mümkün ise, doğumdan önce kullanma hakkı olan 5 haftalık iznini doğumdan önce kullanarak, dinlenmeye çekilmelidir. Annenin çok yorulmaması, hem kendisinin hem de bebeğinin sağlığı açısından oldukça etkilidir.
  • Hamilelik döneminin bu haftalarında, anne adayının kalsiyum ihtiyacı daha da artar. Bu konuda doktorunuzun size önereceği kalsiyum takviyelerini almaya özen göstermelisiniz. 2 hafta da bir düzenli olarak doktor kontrollerini de ihmal etmeyin.
  • Hamilelik dönemi ile alakalı olarak meydana gelen hormonal değişiklikler ve büyüyen rahmin etkisi ile beraber, sırt ağrılarında artış görülür. Genişleyen rahim yapısı, anne adayının ağırlık merkezinin değişmesine sebep olur. Bu da, karın kaslarında ki direnci azaltır. Bu sebepten dolayı da anne adayının duşu ve yürüyüşü etkilenir.
  • Bunların dışında, kalça eklemlerinde de gevşeme meydana gelir.

2 ) Bu hafta için anneye öneriler

Daha çok gün içerisinde yemek yedikten sonra yürüyüş yapmaya dikkat edin. Oturma esnasında da sürekli aynı pozisyonda durmaktan kaçının Oturduğunuz yerde küçük hareketler yapmak size iyi geldiği gibi, oluşacak olan ağrıların da önüne geçmesine yardımcı olur.

Ayaklarınızı uzatıp altına yükseltmek için yastık koyun. Bu sayede, kan akışı daha rahat bir şekilde gerçekleşecek ve olası ödemlerin de önüne geçeceksiniz.

Author

Write A Comment