33. hafta hamilelik

Hamilelik dönemi 33. Hafta bebek

1  ) 33. hafta hamilelikte bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

Hamilelik döneminin 33. Haftasında, artık bebeğinizin boyu 47 cm. civarında iken, kilosu ise neredeyse 1900 gr. ile 2 kg arasındadır. Bebekler bu haftalarda çok daha hızlı bir şekilde kilo alır.

2 ) Bebekte meydana gelen değişiklikler neler?

  • Yeri her geçen gün daraldığından dolayı, hareket etmekte zorlanır. Anne karnında ki zamanının büyük bir kısmını uyuyarak geçirir.
  • Hamilelik döneminin 33.haftası ile beraber, bebeğin kemikleri sertleşerek iskelet yapısı iyice oluşmaya başlar. Bebeğinizin doğum kanalından rahat bir şekilde geçmesini sağlamak için, kafatasında bulunan kemikler tam anlamı ile kaynaşmamıştır. Bu kemikler beyin hücrelerinin gelişmesine yardımcı olabilmek için, erişkinlik dönemine kadar tam anlamı ile kaynaşıp sertleşmez.
  • Bebeğinizin akciğerleri artık gelişimini tamamlar ve kendi kendine nefes alabilir. Akciğerler tarafından salgılanan surfaktan maddesi artmaya başlar. Bu sayede doğum gerçekleştikten sonra bebek herhangi bir sıkıntı yaşamadan hayatta kalır.
  • Bebeğiniz bu haftada karnınızın içerisinde diz ve dirsekleri bükülmüş, kolları ve bacakları vücudunun önünde çapraz olacak şeklinde durur. Çenesi göğsüne dayanmış şekilde dar bir alanda kendini sığdırmaya çalışır. Hızlı bir şekilde gelişim gösteren sinir hücreleri ile beraber, duyu organları daha da aktiftir. Hissedebilir, duyabilir ve hatta bazı şeyleri görebilir. Gözleri ışığa duyarlıdır. Bundan bir iki hafta önce gözünü açıp kapamaya başlayan bebeğinizin, göz bebekleri ışığa duyarlı olarak küçülüp büyüyebilir.

Hamilelik dönemi 33. Hafta anne

1 )  Anne de meydana gelen değişiklikler neler?

Hamilelik döneminin 32 ile 33. Haftalarından itibaren, artık yalancı doğum sancılarında sıklık görülür. Şuan için ay olarak düşünürsek, 8. Ayın içerisine girmiş bulunuyorsunuz. Bu aylarda artık karnınızın bayağı büyümesi gerekiyor. Karnınız yeteri kadar büyük değilse kesinlikle panik yapmayın. Doktorunuz ultrason muayenesi sonucunda bebeğinizin sağlık durumunun iyi olduğunu size belittiyse, karnınızın büyüklüğü genetik ve yapısal özellikleriniz ile alakalı bir durumdur.

33. hafta gebelikte gece uyku düzeni nasıl olur?

Gece uykuları eskisi gibi değildir ve düzene girmeye başlar. Ellerinizde ve parmaklarınızda uyuşma, ayaklarınızda şişmeler olabilir. Ancak elde ve yüzde şişme, şiddetli baş ağrıları, karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi durumlar ile karşı karşıya kalmanız halinde, muhakkak doktorunuz ile görüşmeniz gerekir.  Bu belirtiler, tansiyon yükselmesi, vücutta şişme ve idrarda protein gibi seyreden gebelik zehirlenmesi (preeklempsi) ciddi bir durumdur ve derhal takip ve tedavi edilmesi gerekir.

33. hafta hamilelikte ultrason görüntüsü nasıldır?

33. hafta hamilelikte ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir.

33. hafta ultrason

33. hafta gebelikte anneyi zorlayan durumlar neler?

Hamilelik döneminin bu haftalarında oturma, kalkma, yatma gibi pozisyonlara girmek, anne adayını artık çok daha zorlar. Kendinizi nasıl rahat hissedecekseniz, o pozisyonları destekleyici yastıklarla veya minderler ile sağlayın.

Cinsel hayatta ise, bu haftalarda gerçekleştirdiğiniz doktor kontrolünde, doktorunuz herhangi bir sakınca veya risk görmediği takdirde, cinsel ilişkinize devam edebilirsiniz. Hamilelik dönemi içerisinde cinsel ilişki yaşamak, oldukça sağlıklı bir durumdur.

2 ) Uyuşmalar

Vücut dokularında sıvı tutulumunun olması, bu haftalardan itibaren el parmaklarınızda uyuşmaların meydana gelmesine sebep olabilir. Medyan sinir, bileğin içinde yerleşik karpal tünel olarak ifade edilen bir boşluktan geçer ve parmaklara ulaşır. Bu kanalın genişliği, tam anlamı ile sinirin genişliği kadardır. Dokularda meydana gelen sıvı tutulumu, bu kanalı daralttığı için el parmaklarınızda uyuşma, yanma ve elektriklenme gibi hisler meydana gelebilir. Bunlar, iyi huylu ve hamilelik döneminden sonra kendiliğinden kaybolacak bir durumdur. Ancak ileri boyutlara vardığı zaman, bu durum karpal tünel sendromu şeklinde ifade edilir ve tedavi edilmesine gerek duyulabilir. Tedavide genellikle el parmakları belli bir pozisyonda sabitlenecek şekilde atele alınır.

Author

Write A Comment