34. hafta hamilelik

Hamilelik dönemi 34. Hafta bebek

1 ) 34. hafta hamilelikte bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

Bu haftada bebeğinizin boyu 48 cm civarındayken, kilosu ise 2,200 gr seviyelerine geldi. Bebeğinizin kilosu, boyundan daha hızlı gelişim gösterir.

2 ) Bebekte meydana gelen değişiklikler neler?

  • Bebeğiniz artık bu haftalardan itibaren, yeni doğan bebek gibi hareket etmeye başlar. Bebeklerin büyük bir kısmı, bu haftadan sonra doğum hazırlığı için artık baş aşağı pozisyon almaya başlar. Gözlerini uyuduğu sırada kapatır ve uyandığı zaman da açar. Hatta uyku saatleri dahi belli bir düzen içerisine girmiştir.
  • 34. hafta ile beraber, bebeğinizin bağışıklık sisteminde gelişme tüm hızı ile devam eder. Bebeğinizin böbrek üstü bezleri emzirmeyi sağlayabilmek amacı ile hormonlar üretir ve büyür. Plasenta hormonları artık memelerinizde bulunan sütü aktive etmek için uğraşır. Bebeğinizin bütün vücudunu saran Lanugo tüyleri, bu haftalar ile beraber neredeyse tamamen kaybolur.
  • Bebeğinizin içinde bulunduğu amniotik sıvı 3 saatte bir kendini yenilen. Bebeğin idrar oranı da artacağından dolayı, amnion sıvısının miktarını belirli düzeyde sabit olarak tutmak için çalışır.
  • Bebeğinizin cildi artık daha düzgündür. Merkezi sinir sistemi ise gelişimine tüm hızı ile devam etmektedir. Aynı zamanda bebeğinizin el tırnakları da oldukça uzamıştır.

34. hafta hamilelikte ultrason görüntüsü nasıldır?

34. hafta hamilelikte ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir.

34. hafta ultrason

Hamilelik dönemi 34. Hafta anne

1 ) 34. hamilelik döneminde annede meydana gelen değişiklikler neler?

  • Doğum zamanı yaklaşmaya başlıyor. Bu haftadan sonra artık doğum ve sonrası için gerekli hazırlıkları tamamlanmış olması gerekir. Bebeğinizin normalden daha erken dünyaya gelme olasılığını da göz önünde bulundurarak, hastaneye giderken hem sizin için hem de bebek için ihtiyaç olan doğum çantasını her daim hazır tutmanız gerekir.
  • 34. ve 37. haftalar arasında, zamanından önce dünyaya gelen bebekler, akciğerleri gelişimini tamamladığın için, herhangi bir sağlık problemi olmayan bebekler yeni doğan ünitesinde belli bir süre kaldıktan sonra, tıpkı 9 aylık bebekler gibi sağlıklı olurlar. Bazı bebeklerin kısa süreli de olsa geçici sağlık sorunları olabilir. Bunlar gayet normaldir.
  • Hamilelik döneminin bu haftalarında, kısa süreli ve düzensiz olarak rahimde meydana gelen kasılmalar ağrı yapar. Bacak krampları, geceleri sık idrara çıkma ve karnınızın büyümesi ile alakalı olarak, uykusuzluğa bağlı olarak yorgunluklarda artış görülebilir. Bu sebeplerden dolayı da kendinizi halsiz hissedebilirsiniz. Bu dönemde meydana gelen halsizlikler ve yorgunluklar, tamamen vücudunuzda bulunan ağırlığın ve uykusuz gecelerin etkisi olarak karşınıza çıkar. Doğum zamanı yaklaştıkça, anne adayında hassasiyet ve asabiyet artar.
  • Uzun süre boyunca oturacağınız ve yatacağınız zamanlarda, kollarınız ile ayaklarınızda kan toplanır. Bu sebepten dolayı da, koltuktan veya yataktan kalkacağınız zaman ani hareketler yapmaktan kaçının. Tansiyonunuzun düşmesine ve başınızın dönmesine sebep olabilir
Author

Write A Comment