36. hafta hamilelik

Hamilelik dönemi 36. Hafta bebek

1 ) 36. hafta hamilelik döneminde bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

36. hafta ile beraber, bebeğinizin boyu yaklaşık 50  cm, kilosu ise 2700 2800 gr arasındadır. Bebeğiniz her gün yaklaşık olarak 28 gr civarında kilo almaya devam eder.

2 ) Bebekte meydana gelen değişiklikler neler?

Kafa çevresi ile karın çevresinin ölçüleri neredeyse birbirine eşittir. Artık bebekte yağ birikimi yavaşladığı için, kilo artışı da azalmaya başlar. Bebeğinizin vücudunu kaplayan Lanugo denilen tüyler ile beraber, verniks kazeoza olarak ifade edilen ve peynire benzeyen tabaka neredeyse yok olmuştur. Verniksin bir kısmı doğumda kalabilir. Her ikisi de, diğer salgılar ile beraber birlikte bebek tarafından yutulur ve bağırsaklarında bekler. Mekonyum olarak ifade edilen bu siyahi karışım bebeğin ilk bağırsak hareketini oluşturacaktır. Yağ dokusu yanaklarında depolanmaya başlar bu sebepten dolayı da yüzünde bulunan kırışıklıklar ortadan kalkar. Damakları iyice sertleşmiş durumdadır. Bütün organları da gerektiği gibi çalışır.

Bu hafta ile beraber artık bebeğiniz değişimlerini sürdürmekte ve doğuma hazır hale gelmek için gerekli çalışmaları yerine getirmektedir. Bebek artık bütün gelişimi tamamlamış durumdadır. Sadece akciğerler gelişimine kaldığı yerden devam eder. Ancak bu durum, doğumdan sonrada devam edecektir.

Bu haftada bebek prematüre olmaktan çıkar mı?

Bebek, 36. Haftanın sonuna geldiği zaman, artık prematürelükten çıkar. 37 hafta ile 42 haftaları bebek normal gelişimini tamamlamıştır, 37 haftadan önce prematüre, 42. haftadan sonra ise geç doğumdur. Büyük bir olasılık ile şuan bebeğiniz başı aşağıda duracak şekilde beklemektedir. Ancak bebeğiniz ters pozisyonda doğum için bekliyorsa, o zaman doktorunuza dıştan döndürme manevrası yapıp yapamayacağını sorun.

36. hafta hamilelikte ultrason görüntüsü nasıldır?

36. hafta hamilelikte ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir.

36. hafta gebelik

Hamilelik dönemi 36. Hafta anne

1 ) Annede meydana gelen değişiklikler neler?

  • Final çizgisine yaklaşıyorsunuz. Bunun sizde yarattığı etkiden ve heyecandan bahsetmeye gerek yok. Doğuma sadece ve sadece 1 ayınız kaldı. Bebeğiniz erken doğum ile bu haftalarda doğsa dahi, herhangi bir sıkıntı yaşamadan hayatta kalabilir.
  • 36. hafta ile beraber, bebeğiniz artık leğen kemiği boşluğuna yani doğum kanalına doğru girmeye başlar. Bu esnada başının oluşturmuş olduğu baskı ile beraber kasıklarınızda basınç ile beraber ağrı da artar. Bunun yanında mide yanması, solunum ve sindirim güçlüğü şikayetlerinde ciddi bir azalma meydana gelir. Ancak mesanede oluşacak olan baskı sebebi ile tıpkı hamileliğin ilk haftalarında ki gibi sık idrara çıkma isteği artar.
  • Doğum için daha önce hazırlamış olduğunuz hastane çantanız bir köşede beklerken, bir yandan da bebeğinizin dolabını ve ilk giyeceği kıyafetleri de hazırlamaya başlayın. İlk giyeceği kıyafetleri sabunlu su ile ( bebek sabunu olmasına özen gösterin ) temizleyerek hazırlayın.
  • 36. haftadan itibaren, her an doğum yapabileceğinizi unutmayın. Her şeye hazırlıklı olmalısınız. Dinlenin ve mümkün olduğunca eğilmemeye dikkat edin. Ayakkabınızı veya çorabınızı giymek için, eşinizden yardım isteyin.
  • Bu hafta karın oldukça aşağıya inmiştir ve nefes almanız diğer haftalara göre daha kolay bir hale gelmiş

2 ) Sezaryen ile daha önce doğum yapabilirsiniz

Sezeryan doğum yöntemi ile doğum tarihiniz 15 gün önceden gerçekleştirilebilir. Ve  38. Haftada alınabilir. Planlı sezeryan olacaksanız o halde 2 haftanız kaldı demektir.

Author

Write A Comment