37. hafta hamilelik

Hamilelik dönemi 37. Hafta bebek

1 ) 37. hafta hamilelik döneminde bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

37. hafta ile beraber, bebeğiniz artık gerçek doğum kilosu ve uzunluğunu alır. Buda yaklaşık olarak 47 cm ile 50 cm arasında boy ve 3000 gr ile 3200 gr arasında kilodur. Bebeğinizin kilosu artmaya da devam eder.

2 ) Artık güçlü hareketleri ile beraber, bebeğiniz adeta “ heey ben buradayım az kaldı “ der.  Aynı zamanda bu haftalarda bebek doğum kanalında yerleşme pozisyonunu alarak, baş aşağı şekilde doğacağı günü bekler. 

37. hafta hamilelikte bebekte olan değişiklikler neler?

Vücudu ise, doğumdan sonraki sağlıklı bir bebek görünümündedir. Beyin hızlı bir şekilde gelişmesine devam eder. El ve ayak tırnakları da uzamış vaziyettedir. Hatta el parmakları herhangi bir şeyi tutabilecek kadar hareket edebilir durumdadır.

Güçlü ışıklara kafasını çevirerek daha bariz tepkiler verebilir. Akciğerleri gelişiminin büyük bir kısmını tamamlandığı için, doğduğunda sağlıklı ve rahat bir şekilde sorunsuzca solunum yapabilecektir.

Bu haftada bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Bebeğin ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir.

37. hafta ultrason

Hamilelik dönemi 37. Hafta anne

1 ) 37. hafta hamilelikte annede meydana gelen değişiklikler neler?

  • Bebek gerekli olan gelişimlerinin hepsini tamamladığından dolayı, canı istediği zaman doğabilir. Kendinizi artık olası doğuma hazırlamanız gerekir. Daha çok 40 haftadan önce, yani bu haftalarda doğum yapma sıklığı oldukça fazladır.
  • Bu haftalarda artık gece uykularınız iyice zorlaşır. Bu sebepten dolayı da, olabildiğince gündüz uyumaya çalışın. Bu haftalarda dinlenmeniz son derece önemli.
  • Doğum zamanı yaklaşmaya başladıkça, heyecan ve endişeleriniz de doğal olarak iyice artar. Bu tür kaygılarınızı eşiniz ile ve sevdikleriniz ile paylaşarak kendinizi rahatlatmaya çalışın.
  • Bebeğinizin hareketlerini takip ederek, sayarak hem onun sağlığından emin olun hem de onun varlığını hissederek rahatlayın. Bebeğinizin hareketlerini kontrol ederken hareketlerinde ciddi bir azalma hissediyorsanız, bu durumu derhal doktorunuza bildirmelisiniz.

2 ) gerçek sancı ile yalancı sancıyı birbirinden ayırın

Bu dönem içerisinde yalancı doğum sancıları ve gerçek doğum sancılarını birbirinden ayırt etmek son derece önemlidir.

Gerçek doğum sancıları, düzenli ve sık periyotlarda şiddeti git gide artarak hissedilir. 10 dakika içerisinde 3 defa sancı hissedilir ve hissedilen her kasılma, yaklaşık 50 saniye ile 1 dakika arasında seyir eder.

Gerçek doğum sancıları dinlenme ile geçmez. Eğer yaşadığınız sancı gerçek doğum sancısı ise, artık yavaş yavaş hastaneye gitme zamanı gelmiş demektir. Rahimde meydana gelen kasılmalar sebebi ile alakalı olarak, bebeği dış ortamdan ayıran rahim ağzı ve rahim içi boşluğu arasında bulunan kanalı kaplayan sümüksü tıkaç (nişan gelmesi) akıntı şeklinde gelebilir.

Yalancı doğum sancıları ise, hissedilen sancılar düzensiz bir şekilde görülür. Bu sancıların arası uzundur ve şiddeti sürekli aynıdır. 

Author

Write A Comment