hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

38. Hafta Hamilelik

Hamileliğin 38. haftasına gelindiğinde artık gebelik sürecinin sonuna gelmiş, doğuma en fazla 2 -3 hafta kalmış oluyor. Anne adayı gebelik süresince muhtemelen yaşamının kimi zaman en zorlu, bazen de en keyifli zamanlarını geçirmektedir. İşte bu son haftalarda ise doğum yaklaştığı için elbette anne adayı iyice ağırlaşmış, hareket etmekte zorlanıyor olabilir. Özellikle de yakın zamanda gerçekleşecek olan doğum ile ilgili kaygılar artmıştır. Hem idrara çıkma sıklığının artması hem de bu kaygılar anne adayının rahatlamasını ve deliksiz uyumasını zorlaştırabilmektedir. Ancak artık birkaç hafta kaldı sabredip beklemek en doğrusudur.

Hamileliğin 38. haftasında bebeğin gelişimi nasıl olur?

38 haftalık bir gebelikte bebeğin ağırlığı yaklaşık olarak 3 kilo iken, boyu ise ortalama 47 – 50 santimetre civarındadır. Artık bebek yeterince büyümüş ve bu hafta doğduğunda çok sağlıklı bir şekilde yaşayabilecek kadar gelişmiştir.

Rahimde son 2 -3 haftası kalan bebeğin tüm vücut sistemleri neredeyse hazırken, sadece doğum öncesinde kazanması gereken bazı basit yetiler kalmıştır. Gebelikle ilgili bilinen en net verilerden birisi bebeğin normal şartlar altında mümkün olan en uzun süre anne adayının rahminde kalmasının faydalı olacağıdır. Yani bebeğin rahimde kaldığı her bir gün, her bir hafta onun daha iyi gelişmesi, dış dünyaya daha iyi hazırlanması, son haftalara kadar tenini koruyan verniks ve lanugo tüylerinden kurtulmasını ve daha pek çok olumlu özelliği kazanmasını sağlar. Yani bebeği gerekli olmadığı sürece kendi doğum haftasından önce almak bazı kusur ya da eksikliklere sebep olabilecektir.

38. hafta hamiellik

Hamileliğin 38. haftasında bebeğin hareketleri nasıl olur?

Geçen haftalarda da bahsedildiği üzere doğumdan önceki son haftalarda bebeğin hareketlerinde bir miktar azalma olması normaldir. Bu süre içinde rahimde fazla hareket alanı kalmadığı için daha az hareket hissedilir, biraz da bebek dinlenerek doğum sonrasına enerji topluyordur. Burada önemli olan bebeğin hareketlerinin hissedilme düzeyi azalsa da, hareket sayısının çok fazla azalmamasıdır. Zira bebeğin hareketlerinin sıklığının, sayısının azalması gebelikle ilgili birtakım şeylerin yolunda gitmediğinin işareti olabilir. Böyle bir şüphe durumunda anne adayı bebeğin hareketlerini kontrol etmek için sol tarafına uzanıp hareketleri sayabilir. 38 haftalık gebelikte bebeğin a saat içinde 4 kereden fazla hareket etmesi gerekir, daha az hareket etmesi durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Hamileliğin 38. haftasında anne adayında hangi değişiklikler olur?

Gebeliğin ilk haftasından beri her hafta anne adayının kaç kilo aldığı kontrol edilir ve az ya da çok neredeyse her hafta kiloda bir değişim olur. Ancak gebeliğin 38. haftasına gelindiğinde artık kiloda bir değişiklik olmaz, anne adayı ekstra kilo almaz. Bu haftadan sonra artık bebek çok daha yavaş kilo alacak, anne adayı da gebelik semptomlarının artması dolayısıyla kilo almayacak, hatta 1 -2 kilo verecektir. Çok sık olmamakla birlikte bazı kadınların nadiren bu haftalarda da kilo alabildiği gözlenir. Bu bağlamda doğum zamanı geldiğinde anne adayı toplamda 11 – 14 kilo arasında almış olursa gayet sağlıklı ve normal olduğundan bahsedilebilir.

Gebeliğin sonuna gelindiği bu haftalarda anne adayının rahim ve pubik simfiz arasındaki mesafesi yaklaşık 36 – 38 santimetre, göbek deliğinden rahmin tepe noktasına kadar ölçüldüğünde ise ortalama 16 – 18 santimetre olmuştur.

38 haftalık gebelikte hangi belirtiler yaşanır?

38 haftalık hamilelikte anne adayının vücudu yaklaşan doğuma, bebek ise doğmaya hazırdır. Doğum sonrasında bebeği beslemek için de göğüsler hazır durumdadır. Doğum yaklaştıkça göğüslerden sarımsı protein sıvısı olan ağız sütü de hafif hafif sızıyordur.

Hamileliğin 38. haftasında anne adayını en çok zorlayan durumlardan birisi hala devam eden nefes darlığı sorunudur. Zira yavaş da olsa bebek büyümeye devam ediyor, anne adayının göğüs kafesinin altında ciddi bir baskı oluşuyordur.

Gebeliğin son haftalarında özellikle bacaklarda ve ayak bileklerinde varis damarları daha belirgin hale gelir, hatta yüzde, boyunda ve göğsün üst kısmında kılcal damar çatlakları artar.

Vücut kendini doğuma hazırlamaya devam ederken bağ dokuları da yumuşamaya ve gevşemeye devam ediyor. Anne adayı kimi zaman bacaklar vücuttan ayrılmak üzereymiş gibi hissediyordur.

Hamileliğin 38. haftasında anne adayının duyguları karmakarışık olabilir!

Aradan geçen 38 haftalık süreçte anne adayı duygusal açıdan zaman zaman çok çalkantılı bir ruh haline girer. Kesinlikle bu upuzun ve sürekli değişik semptomlar içeren süreç zorlayıcı olmaktadır. Özellikle de son haftalarda vücudun ağırlaşması, günlük yaşamın zorlaşması, geceleri sık sık tuvalete çıkmaktan dolayı uykusuz saatler, öksürürken, gülerken ya da hapşırırken idrar kaçırma gibi sorunlar hem fiziksel hem de duygusal açıdan yıpratıcı olabiliyor.

Kimi zaman hiç bitmeyecekmiş gibi gelen bu gebelik sürecinin artık sonuna gelmişken anne adayının duygusal desteğe ve zihnini dağıtmaya ihtiyacı vardır. Bunun için eşe ve diğer aile bireylerine çok iş düşüyor. Bunun yanında film izlemek, kitap okumak, eğlenceli elişleriyle ilgilenmek faydalı olabilir. Bu dönemde zamanı aktif geçirmek duygusal dengesizlikleri de hafifletecektir.

Hamileliğin 38. haftasında anne adayı nasıl beslenmeli?

38 haftalık hamilelikte artık anne adayı sağlıklı beslenme çabasından, bebeğe yetebilme duygusundan sıkılmış, bir de son dönem gebelik semptomlarından dolayı iştahı azalmış olabilir. Ancak ne kadar zor olursa olsun sağlıklı beslenmeye, ana öğünlerde çok yemek yerine, enerjiyi yüksek tutacak ve mide yanmasına sebep olacak besinlerden kaçınarak hafif beslenmek faydalı olur. Bu bağlamda sağlıklı ve az kalorili atıştırmalıklar en doğru seçim olacaktır. Bu süreçte hem tatlı ihtiyacını gidermek hem de yeterince demir, potasyum, magnezyum alabilmek için; muz, kuru üzüm, kuru erik gibi atıştırmalıklar önerilir. Son dönemlerde artan kalsiyum ve protein ihtiyacını karşılamak için çok yağlı ve tuzlu olmayan peynir, evde mayalanmış yoğurt ve süt sağlıklı bir ara öğün olabilir. Bunların yanında lif ve yine protein açısından zengin olan; nohut, yulaf, yer fıstığı tercih edilebilir. Vitamin ve mineral değeri yüksek, kalorisi ise düşük olan meyvelerden koca bir kase salata yapıp ya da bir bardak sütünü bir çay kaşığı tarçınla tatlandırıp yemek iyi gelir. Yine ara öğün alternatifi olarak bir dilim tam buğday ekmeğinin üzerine taze fesleğen ve zeytinyağı ile tatlandırılmış domatesi ekleyerek fırında pişirip yemek faydalı olabilir.

Hamileliğin 38. haftasında doğum belirtileri nelerdir?

Gebelik ortalama 40 haftalık bir gebelikte 38. haftaya gelindiğinde doğum her an gerçekleşebilir. Bu hafta bebek dış dünyada yaşayabilecek kadar büyümüş olacağı için doğum gerçekleşse de erken doğum olarak kabul edilmez.

Normal şartlar altında doğumların yaklaşık % 15’inde doğum sancıları başlamadan önce su gelir. Bu su aniden boşalabilir ya da sızıntı şeklinde olabilir, endişelenmeye gerek yoktur. Aşağıdaki durumlar yaşandığında doğum başlıyordur.

  • Anne adayı hareket ettiğinde kasılmalar artar ve pozisyon değiştirdiği halde kasılmalar hafiflemez.
  • Kasılmalar giderek sıklaşır ve daha sancılı, daha düzenlidir.
  • Kasılmalar esnasında anne adayı sindirim sorunlarını ya da regl krampları yaşıyor gibi hisseder.
  • Nişan gelir, pembemsi ve kırmızımsıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *