38. hafta gebelik

38. hafta hamilelik döneminde bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

Küçük efendinin boyu 38. haftada yaklaşık olarak 52 cm civarında iken, bu haftada da kilo almaya devam etmektedir. Bu hafta kilosu yaklaşık olarak 3100 gr ile 3200 gr. arasındadır.

 38. hafta hamilelik döneminde  bebekte meydana gelen değişiklikler neler?

Bebekte glukoz gereksinimi ve ısı düzenlenmesi için yağ depolanması devam eder. Kız bebekleri yağ depolama konusunda erkek bebeklere göre biraz daha yavaş olduğundan dolayı, doğuma yaklaşan erkek bebek, kilo açısından daha ağır olarak dünyaya gelebilir.  Verniks iyice azalarak, sadece boyun ve sırt bölgesinde kendini gösterir. Bebeğinizin parmakları ile tutma gücü her geçen gün daha fazla gelişmektedir. Lanugo tüylerinde ise son durum, yok denecek kadar azdır. Bölgesel olarak bir kaç yerde ve çok azdır. Bazı bebekler, kalan bu tüyler ile dünyaya gelebilir. Ancak doğumdan kısa bir süre sonra kendiliğinden dökülür.

Yutma ve emme refleksi de sürekli geliştiği için, atıkların barsakta depolanması artmıştır. Bebeğin vücudundan dökülen lanugo tüyleri ve ciltden dökülen hücreler barsaklarda mekonyumun (ilk dışkı) oluşmasını sağlar. Mekonyum yeşil  veya siyah renkte görülür. Bebeğin doğumun ardından ilk barsak hareketleri ile dışarı atılması sağlanır.

Bebeğiniz bu hafta kendi kendine solunum egzersizleri yapar. Ancak bulunduğu ortamda hava olmadığından dolayı, amniyon sıvısı soluk borusuna kaçarak bebeğinizin hıçkırmasına sebep olabilir.

38. hafta hamiellik

38. hafta hamilelikte bebeğin organ gelişimi tamamlanır mı?

Bebeğinizin organları 38. hafta ile beraber tamamen gelişti ve artık dış dünya için hazır bir şekilde dünyaya gelmek için bekleme modundadır.

38. Haftaya gelmiş olan bebeğin cinsiyeti erkek ise ve inmemiş testis problemi de bulunmuyorsa, testisler torba içerisine artık inmiş vaziyettedir. Ancak bebeğin cinsiyeti kız ise vajina tamamen belirgin bir hale gelmiştir. Bu haftada bebeğin karın çapı ile baş çapı neredeyse birbirine eşittir. 38. hafta ile beraber artık bebeklerde sadece kilo açısından değişiklikler görülür. Bebek gelişiminin büyük bir kısmını tamamladığından dolayı, artık kilo dışında büyük değişiklikler görülmez.

38. hafta gebelik döneminde annede meydana gelen değişiklikler neler?

Bu haftalarda doğumun her an gerçekleşebileceğini sürekli belirtiyoruz, bizce bu sözlerimizi kulak ardı yapmayın ve hazırlıklı olun. Şunu da belirtmek isterim ki, bebeklerin sadece çok az bir kısmı, yani % 5 gibi bir yüzdeliği zamanında doğar. Bu sebepten dolayı da, bu haftalarda doğum yapma ihtimali düşündüğünüzden çok daha yüksektir.

Artık bütün aile fertleri doğum hazırlıkları ve planlar yaparak, o mucize günün gelmesini sabırsızlıkla bekler.

Karnınızda gelişimini tamamlamak üzere olan bebeğin kilosu 3 kg geçtiğinden dolayı, artık  hareket alanı daralır ve hareketleri her geçen gün daha da yavaşlar. Annenin bu dönemlerde bebeğin hareketlerini takip etmesi oldukça önemlidir. Bebeğiniz uzun zaman boyunca hareket etmediyse, hemen tatlı, çikolata gibi besinler yemelisiniz.  Daha sonrasında bebeğinizin sergileyeceği hareketleri kontrol ederek, tepki vermesi için bekleyin. Buna rağmen bebeğiniz hiç bir şekilde uzun süredir hareket etmiyor ise, o zaman vakit kaybetmeden doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz. Böyle bir durumda NST yardımı ile bebeğin hareketleri ölçülerek bebeğinizin sağlık durumu takip ve kontrol altına alınır.

Bu haftada anne adayı yine çok fazla tuvalete gitme ihtiyacı hisseder ve bu haftada meydana gelen akıntıların miktarı da artmaya başlar. Anne adayında görülen bu akıntılar bazen kanlı olabilir.

Bebeğin büyüklüğü had safhaya ulaşmaya yaklaştığından dolayı, karın derisinde çok fazlakaşıntı görülebilir. Deri gerildiğinden dolayı da, bu kaşıntılar daha şiddetli bir şekilde kendini gösterir. Bu durumun önüne geçebilmek için, eczaneden e vitaminli kremler alıp kullanılabilirsiniz.

Anne adayları, artık bu haftadan itibaren çok az hareket etmeli ve kesinlikle kendilerini çok fazla yorulmamalıdırlar. Gerek duyulmadığı müddetçe de ayakta durmamalıdırlar ve kendilerini psikolojik olarak doğuma hazır hale getirmelidirler

Sancılar, sancılar, sancılar

38 hafta ile beraber, anne adaylarının durumu iyice ağırlaşır. Bu haftadan itibaren doğum sancıları artık kendini göstermeye başlar.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu haftalarda meydana gelecek olan gerçek ve yalancı doğum sancılarını birbirinden ayırt etmek gerekir.

Gerçek doğum sancısı düzenli periyotlar ile devam eder ve 10 dakikalık aralıklarla gelen sancı 3 dakika boyunca devam eder. Gerçek doğum sancıları, son derece kuvvetli ve can acıtıcı sancılardır. Kasılmalar yaklaşık olarak 1 dakika boyunca seyir eder. Anne adayları bu sancıları hissettikleri  zaman, doğum yapıyormuş zannedebilirler. Bu hafta ile beraber meydana gelecek olan sancılar, daha önce ki haftalara göre çok daha şiddetli bir şekilde hissedildiğinden dolayı,  yatmak veya dinlemek bu sancıların geçmesi için yeterli olmaz. Kasılmalar belli bir süre sonra sonlanmaz ve düzenli aralıklar ile devam etmeye başlarsa doğum artık başlıyor anlamına gelir.

Yalancı doğum sancısı ise bir anlık gelir ve geçer. Yatma veya dinlenme ile de son bulur. Belli bir müddet sonra yenilenmez. ( 5 dakika da 10 dakika da bir gibi ) Ani bir şekilde gerçekleşir.

Author

Write A Comment