39. hafta hamilelik

39. hafta hamilelik döneminde bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

39. hafta ile beraber bebekte çok fazla bir değişiklik meydana gelmez. Oluşacak olan tek değişiklik kilo alınmasıdır. Ancak bebek aşağı yukarı doğum kilosuna da ulaşmış olur. Bu haftada bebeğinizin yaklaşık olarak boyu 50 – 51 cm arasında iken, kilosu ise 3200 gr ile 3250 gr. arasında olmaktadır.

39. hafta hamilelik döneminde bebekte meydana gelen değişiklikler neler?

Bu hafta ile beraber, herhangi bir aksilik olmaması halinde bebek doğum pozisyonuna girerek baş aşağı bir şekilde duruş almaya başlamıştır.

Bebeğinizin bağışıklık sistemi tam anlamı ile gelişimini tamamlamadığı için, plasenta aracılığı ile anneden antikorları almaya devam eder. Anneden alınan bu antikorlar, doğum gerçekleştikten sonra 6 boyunca da bebeği çeşitli bazı hastalıklardan korumaya devam eder. Bununla beraber, bebek bazı antikorları (Ig A) anne sütünden emzirme yolu ile de almaya devam eder. İşte bu noktada anne sütünün önemi bir kere daha öne çıkıyor.

39. hafta da bebeğin cildindeki değişiklikler neler?

Dünyaya gelmeye sayılı günleri kalan bebeğinizin, artık pembe cildi bu haftalarda beyazlaşmaya başlıyor ( daha pigmentleri gelişmediğinden dolayı, koyu tenli olanlar bebekler de beyazımsı görünecek ). Derisinin altında bulunan yeni deri katmanları da gelişim göstermeye devan eder

Bu haftalarda anne adayının nefes alış verişi daha da rahatlayacak. Ancak annenin yürüyüşünü biraz daha zorlaştıracak kafası çoktan pelvis’e düşmüş olabilir. Derisinin altında bulunan yeni deri katmanları gelişim gösterir ve bebeğin derisi değişmeye başlar.

39. haftada bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

39. haftada ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir.

39. hafta ultrason

39. hafta gebelik döneminde anne de meydana gelen değişiklikler neler?

  • Bu haftalarda bebek fazlası ile geliştiğinden ve dolaylı olarak rahimde çok fazla yeri kalmadığı için, bebek rahim içerisinde sıkışık bir vaziyette durarak çok hareket edemez.
  • Bu sebepten dolayı da bebeğin hareketlerini saymakta güçlük çekebilirsiniz. Ancak gene de çok dikkatli olarak gün içerisinde bebeğinizin ne kadar harket ettiğini kontrol etmeli, gerek duymanız halinde de bu sayıyı doktorunuz ile paylaşmalısınız
  • 39. haftada ve daha sonra ki haftalarda doktorunuz bebeğin durumunu ve pozisyonunu görmek için rahimden muayene ederek bir açılma meydana gelip gelmediğini kontrol eder. Hamilelik devam etmesi veya doğrumun gerçekleşmesi için size bir takım testler yaparak çıkan sonuca göre karar verecektir.
  • Hamilelik döneminizin son günlerinde kendinizi fazlası ile ağırlaşmış ve rahatsız hissedebilirsiniz. Şiddetli kasılmalar bu haftalarda meydana gelebilir. Mide yanması ve kabızlık şikayetleriniz halen devam edebilir. Bol miktarda sıvı alın ve lifli gıdalar almaya özen gösterin.
Author

Write A Comment