hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

4. Hafta hamilelik

4. Hafta hamilelik

4. hafta hamilelik

Gebeliğin 4. haftasına girildiğinde anne adayı henüz hamile olduğunun farkında değildir. Çünkü gebelik için en önemli şüphelerden birisini oluşturan adet kanaması gecikmesi henüz gerçekleşmemiştir. Ancak bu haftanın sonunda beklenen adet kanaması olmayınca anne adayının aklına gelen ilk şey hamilelik olur. Bu durumda anne adayı 4 haftalık hamile ise, rahimdeki cenin 2 haftalıktır.

Hamileliğin 4. haftasında anne karnındaki bebek

4 haftalık bir hamilelikte aslında henüz ortada bir bebek yoktur, daha çok bir embriyo olan hücre topağı vardır. Döllenmiş yumurta, hücre topağı anne adayının rahmine ulaşmış ve oraya tutunmaya çalışıyordur. Hamileliğin 4. haftasında embriyo, rahmin iç çeperinde doğuma kadar anne adayına bağlı bir şekilde yaşayacağı yere tam olarak yerleşme aşamasındadır.

Hamileliğin 4. haftasında embriyo rahim duvarına sıkıca tutunduktan sonra büyük bir bölünme yaşar ve 2 gruba ayrılır. İşte bu hücrelerin bir yarısı embriyo, diğer yarısı da rahimde kaldığı sürece onu hayata bağlayan plasentadır.

Hamileliğin 4. haftasında embriyonun boyu sadece bir haşhaş tohumu kadardır. Bu süreçte embriyonun amniyon kesesi ve besin kesesi oluşmaktadır. 3 katmandan oluşan embriyonun her katmanı bu hafta gelişerek vücudun özel bölümlerini oluşturmaya başlar. Embriyo katmanlarından endoderm; iç katmandır,  bebeğin sindirim sistemini, karaciğer ve ciğerlerini oluşturur. Embriyonun orta katmanı, yani mezoderm; bebeğin yakın bir zamanda oluşacak olan kalbi, cinsel organı, kemikleri, böbrekleri ve kaslarından meydana gelir. Dış katman olan ektoderm ise bebeğin; sinir sistemini, saçlarını, derisini ve gözlerini oluşturmaktadır.

4. hafta gebelik

Hamileliğin 4. haftasında anne adayındaki değişiklikler  

Yukarıda da bahsedildiği gibi 4 haftalık bir gebelikte, embriyo henüz bir haşhaş büyüklüğündedir. Dolayısıyla da anne adayının karnı henüz şişmemiştir, hamile olduğu henüz hiç belli değildir. Çünkü henüz anne adayı kilo almaya başlamamış ve dış görünüşü de değişmemiştir. Ancak erken gebelik belirtileri olan; halsizlik, yorgunluk, mide bulantısı, salya artışı, ağızda metalik bir tat, sık sık idrara çıkma, kasık ve karın ağrısı, hafif kanama veya lekelenme gibi şikayetler 4 haftalık gebelikte yaşanır.

Anne adayları hamilelik belirtileri, şikayetleri konusunda da bazı endişeler yaşayabiliyorlar. Ancak her kadının hamilelik döneminin birbirinden farklı seyrettiğini de bir gerçektir. Bu bakımdan her kadın, hamilelik semptomlarını aynı anda ve aynı şekilde yaşamaz. Anne adayı, gebelikle ilgili bir endişe yaşarlarsa da aklına takılan konuları doktorla paylaşmalı, sorularına yanıtlar bulmalıdır.

Hamileliğin 4. haftasında anne adayının vücudundaki değişiklikler

 

  1. Kalp ve dolaşım sistemi

Gebelikte anne adayının vücudunun bebeğe oksijen ve besin taşımak için daha fazla kan üretmeye başlar. Kan artışının en fazla olduğu dönem gebeliğin dolaşım sistemine aşırı baskı yaptığı ilk 12 haftalık süreçtir. Ancak aynı şekilde kalp, artan kan akışına ayak uydurmak için daha sert ve hızlı atar, hatta nabız da dakikada 15 kez daha fazla atış yapar. İşte anne adayının gebeliğin ilk döneminde kendini bu kadar yorgun hissetmesinin, akşam yemeğinden sonra hemen uzanma isteğinin ya da gün içinde daha sık dinlenme ihtiyacının sebebi de bu değişimlerdir.

  1. Göğüsler

Gebelik oluşmaya başladığı andan itibaren yaşanan ilk fiziksel değişim anne adayının göğüslerinde yaşanmaktadır. Zira gebelikle birlikte göğüsler hassaslaşır, bir miktar acı ve ağrı hissedilir. Bu süreçte göğüsler, normalden daha dolgun ve ağırdır. İşte bunun sebebi de artan östrojen ve progesteron üretimidir.

  1. Rahim

Gebeliğin başından itibaren rahim, hızlı bir değişim sürecine girer, rahim çeperi kalınlaşır ve kan damarları da bebeği beslemek için gelişir.

  1. Rahim ağzı

Gebelik gerçekleştiğinde ve sağlıklı bir şekilde süreci tamamlandığında bebeğin dışarı çıkacağı kapı olan rahim ağzı daha gebeliğin başından itibaren yumuşamaya ve renk değiştirmeye başlar.

  1. Duygular

Gebelik sadece fiziksel değil, duygusal değişimlerin de sıklıkla ve yoğunlukla yaşandığı bir dönemdir. Gebeliğin başından sonuna kadar anne adayının duygu dünyası karmakarışık, inişli çıkışlı olur. Gebelik süreci kimi zaman heyecanlı, bazen sıkıcı, sıklıkla umutlu, biraz da kaygılı bir dönemdir. Zaman zaman rahatlatan, bazen de huzursuz pek çok ruh hali gebeliğin doğası içinde yaşanır.

Hamileliğin 4. haftasında mide bulantısı olabilir!

Her gebelik kendine has değişkenler, farklı durumlar barındırmaktadır. Ancak gebeliğin ilk 3 ayı içinde, yani ilk 12 hafta içinde zaman zaman mide bulantılarının yaşanması gebelik için rutin bir durumdur. Hamileliğin başlarında kadınların neredeyse % 75’i mide bulantısından şikayetçidir. Ancak bu süreci neredeyse hiç mide bulantısı olmadan geçiren kadınlar da bulunmaktadır. Bu bakımdan gebelikte mide bulantısını sık sık yaşamak da, hiç yaşamamak da normal karşılanabilir.

Hamilelikte mide bulantısının sıklıkla yaşanması ise; 1.trimesterda kanda yüksek düzeyde bulunan hamilelik hormonunun, yani HCG’nin, yüksek östrojen düzeyinin, reflünün, sindirim sistemindeki kas dokusunun gevşemesinin, hamile kadınların koku alma duyusunun keskinleşmesinin bir sonucu olduğu düşünülmektedir.

4 haftalık gebelikte HCG değeri kaç olur?

Gebelik hormonu, yani HCG; kadının evde gebelik testi yaparken idrarında yüksek olduğu için testin pozitif çıkmasına sebep olan hormondur. Aynı şekilde kanda gebelik testinde de HCG değerinin seviyesine bakılarak gebeliğin var olup olmadığı kararı verilir. Döllenmiş yumurta rahim duvarına yerleştikten sonra birkaç günlük süre içinde gelişmekte olan plasentanın hücreleri HCG üretir ve önce kanda, sonra da idrarda kendini gösterir.

Gebeliğin ilk olarak gerçekleştiği süreçte HCG değeri daha yeni üretilmeye başlandığı için çok düşük çıkar. Ancak her 48 saatte bir ölçüldüğünde neredeyse iki katına çıktığı tespit edilir. 4 haftalık bir hamilelikte HCG değerinin ortalama 50 – 426 (mIU/L) arasında beklenir. Bu değerler arasındaki her değer gebeliğin varlığı için normal kabul edilir.

Hamileliğin 4. haftasında anne adayının dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Hamilelikte 4. haftaya girilmesiyle birlikte anne adayı hamile olduğunu fark etmeye, hamilelik belirtileri yaşamaya başlar. Bu bağlamda hamilelikten önceki günlük yaşam rutininde bazı değişikliklerin yapılması gerekmektedir. Özellikle de sigara ve alkol kullanımı, saç boyatma, çalışma koşulları gibi konularda değişim yapılması çok önemlidir.

Hamileliğin 4. haftasında beslenme

Hamileliğin ister 3. isterse 13. haftası olsun; yeterli, sağlıklı, dengeli beslenmek esastır. Bu sayede hem anne adayının sağlığı korunabilecek hem de bebeğin gelişimi desteklenecektir. Bu düzlemde en önemli olan sağlıklı ve dengeli kilo almaktır. Çünkü bilinçsiz ve kontrolsüz bir kilo artışı gebeliği tehlikeye atabilir.

Gebeliğin ilk haftalarında mümkünse hiç kilo almamak en doğrusudur. Zira daha bebek, henüz çok küçüktür ve ekstra bir besine ihtiyacı yoktur. Bu bağlamda yavaş yavaş kilo almak en doğrusudur.

4 haftalık hamilelikte anne adayının mevsim meyve ve sebzelerinden yemesi, bol bol su içmesi, vitamin, mineral ve protein açısından zengin beslenmesi çok önemlidir. Aynı bağlamda çok şekerli ve yağlı besinlerden, hazır gıdalardan, kafeinden, boş kalorili gıdalardan uzak durmak en doğrusudur. Ancak bu konuda en doğru yaklaşımı gebeliği takip eden doktordan ve bir beslenme uzmanından alınan öğütlerle edinmek faydalı olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir