40. hafta gebelik

40. hafta hamilelik döneminde bebeğin boyu ve kilosu ne kadar?

Hamilelik döneminin 40. Haftasında bebeğinizin boyu yaklaşık olarak 51 cm iken, kilosu ise  yaklaşık olarak 3300 gr. civarındadır

40. hafta hamilelik döneminde bebekte meydana gelen değişiklikler neler?

Bebeğiniz bir an önce dünyaya gelmek için hazır bir şekilde sabırsızlıkla beklemektedir. Bu hafta için bebeğinizin vücudunda ki su oranı %75, yağ oranı ise % 15 civarındadır. Bebeğinizin vücudunda bulunan yağ katmanının kalınlaşması, doğduktan sonra dünyadaki ısıya uyum sağlaması açısından oldukça önemli olarak kabul edilir. Bebeğinizin beyninin büyüyerek gelişimini tamamlaması, doğumdan sonra 3 ile 4 yıl arasında daha devam eder. Bu haftaya kadar pembe olan cilt rengi beyazlaşamaya başlar. Yeni deri tabakaları gelişmeye devam etmektedir.

Bebeğinizin cildi pembe ile kırmızımsı bir renk arasındadır. Bununla beraber bebeğinizin saç ve tırnakları da halen uzamaya devam eder.

Bebeğiniz artık gelişimini ve büyümesini tamamladığı için, rahimde çok fazla yeri kalmamıştır. Bu sebepten dolayı da hareket alanı daralır ve istediği gibi rahatça hareket edemez.

40. haftada bebeğin ultrason görüntüsü nasıl?

bu dönemde bebeğin ultrason görüntüsü aşağıdaki gibidir.

40 hafta ultrason

40. hafta gebelik döneminde annede meydana gelen değişiklikler neler?

Koskoca hamilelik döneminin neredeyse final çizgisine gelmiş bulunuyorsunuz. Bu haftalarda düzenli ve şiddeti her geçen gün artan kasılmaların meydana gelmesi, nişan bozulması şeklinde ifade edilen sümüksü tıkaçın gelmesi veya suyunuzun gelmesi gibi durumlarda derhal hastaneye giderek doktorunuz ile görüşmeniz gerekir.  Doğum yapma zamanı geldiği zaman, rahim ağzı yavaş yavaş açılmaya başlar. Bu açıklık 10 cm. civarına ulaştığında doğumun ilk aşaması geçilmiş olur.

Bununla beraber hamilelik döneminin 40. Haftası, anne adaylarının en çok sıkıntı yaşadığı ve rahatsızlık duyduğu haftadır. 40. Haftada hazımsızlık ve mide ekşimeleri en üst düzeydedir. Doğumun gerçekleşmesi ile beraber anne adayının karşılaşmış olduğu bu rahatsızlıkların hepsi normale döner. Doğumdan sonra meydana gelecek olan sıkıntıları en aza indirmek için bol bol su içmek gerekir.

Hamilelik döneminin 40. Haftasında meydana gelen kasılmalar ve sancılar artık en üst seviyeden kendini göstermeye başlar. Bebek artık pelvise baskı uyguladığından dolayı, anneyi rahatsız eder. Uygulanan bu baskı sonucunda meydana gelen sancı, aynı adet sancılarına benzer. Bu kasılmalar ve sancılar sürekli artmaya başlar. Doğum aşaması yaklaştıkça bağırdaklarda gevşeme yaşanır. Bu gevşeme, ishalin meydana gelmesine sebep olabilir.

Gebelik döneminin 40. haftasında ishal ile birlikte mide bulantısı da en sık görülen rahatsızlıklardan biridir. İshalin sebebiyet vereceği su kaybını önlemek için, bol bol sıvı almak, vücudun kaybettiği suyu geri kazandırmak gerekir. Bu haftada meydana gelen şiddetli bel ve sırt ağrılarını, ılık su ile hafifletebilir ve önüne geçebilirsiniz

Bunların dışında bacaklarda meydana gelen kramplar, anne adaylarını zorlamaya başlar. Bütün sayılan bu sebeplerden dolayı da, anne adayının enerjisi de iyice düşer ve kendini olabildiğince yorgun ve halsiz hisseder.

2 ) Doğumun gecikmesi gayet normal

Normal doğumun yapılmasına karar kılındığı zaman, ultrason ve NST muayeneleri sonucunda bebeğinizin sağlık durumunun iyi olması halinde, daha önce hiç doğum yapmamış olan  anne adayları 10 gün daha bekleyebilirler. Doğumlarda bu sürenin aşılması oldukça normaldir. Panik yapmanıza gerek yok. Bu süre sonunda da daha doğum gerçekleşmez ise, o zaman doktorlar anneye  suni sancı vererek normal doğumun gerçekleşmesini sağlayabilir. Anneye yapılan bu suni sancının doğumu başlatmaması halinde, derhal sezaryen doğum başlatılır.

Author

Write A Comment