hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

5. Hafta Hamilelik

5. Hafta Hamilelik

5. hafta gebelik

Hamileliğin 5. Haftası

Gebelik gerçekleştiği andan ya da gebelik testi pozitif çıktığı andan itibaren anne adayları için artık rahimde bir bbek vardır. Bundan önceki 4 haftayı anlatırken aslında bir bebekten değil, bir hücre topağından bahsedildi ve 4. haftada ise ancak ve ancak bir haşhaş tohumu büyüklüğüne erişebildiği belirtildi. Dolayısıyla da bu durumda bir “bebekten” bahsetmek çok da doğru olmuyordu. Zira bebek, anne adayının rahmine düştüğü anda mikroskobik boyutta tek hücreli bir zigottu aradan geçen bu haftalarda, gebeliğin 5. haftasına gelindiğinde 1.25 mm boyuna ulaştı. Böyle düşününce hala küçük olabilir, ancak çok hızlı büyüyeceği de bir gerçek.

Bebeğin ilk olarak çalışmaya başlayacak olan sistemleri kalp ve dolaşım sistemi olduğundan, hamileliğin 5. haftasında artık bebeğin kalbi şekillenmeye başlıyor. 2 – 3 hafta önce tüm vücudu bir haşhaş tohumu kadar olan bebeğin bu hafta kalbi haşhaş tohumu büyüklüğüne erişmiş durumda ve kalp tüpleri adı verilen 2 tane küçük kanaldan oluşuyor. Bu hafta bebeğin kalbinin çalışmaya başladığından bahsedilememekle birlikte çok yakın olduğu söylenebilir.

5 haftalık bir hamilelikte hem bebek hem de bebeğin içinde bulunduğu kese çok küçüktür. İşte bu sebeple de normal ultrasonda bebeğin kesesi gözlenemez. Ancak vajinal yolla yapılan ultrasonla keseyi tespit etmek mümkün olabilir.

Hamileliğin 5. haftasında anne adayı hangi değişiklikleri yaşar?

5 haftalık bir gebelik henüz dışarıdan bakınca anlaşılabilecek bir belirti vermez, anne adayı test yapmadığı sürece kendisi bile gebe olduğunun farkında değildir. Ancak bu haftanın içinde gebeliğin erken dönemine özgü bazı şikayetler, belirtiler ortaya çıkabilir, anne adayı belki de çok kısa bir süre içinde hamile olduğunu hissetmeye başlar.

Hamileliğin 5. haftası, ay hesabıyla 2. aya denk gelmektedir. İşte gebeliğin 2. ayı da çoğu anne adayının bitkinlik ve aşırı yorgunluk hissettiği aylardan birisidir. Anne adayı hiç alışkın olmadığı halde gün içinde saatte bir tuvalete gider, mide bulantıları yüzünden beslenmekte zorlanabilir, karın bölgesinde ciddi bir şişlik hissi de yaşanabilir. Bu bağlamda hamileliğin 2. ayına girmekle birlikte anne adayının vücudunda büyük değişimler ortaya çıkmaya başlar. Bu şikayetler gebeliğin 2. Ayının başı itibariyle; daha sık idrara çıkma, göğüslerde değişim, halsizlik, yorgunluk şeklinde sıralanabilir.

Daha sık idrara çıkmak gerekir!

Gebeliğin başında değişen hormon dengeleri ve sindirim sistemindeki işlevsel hızlanmalar anne adayının gün içinde çok daha sık idrara çıkmasına sebep olur. Hamilelik sürecinin başlarında bu sorun çok yoğun yaşanır, ortalarda daha hafifler, ancak son 3 ay içinde ise doğum yaklaştığı için rahim genişler, idrar torbasına basınç yapar ve idrara çıkma sorunu çok daha şiddetli olur.

Göğüslerde hassasiyet artar!

Hamileliğin başlarında anne adayının göğüslerinde veya göğüs ucunda ağrı, acı, rahatsızlık hissetmesi normal karşılanan yaygın bir durumdur. Gebelik ilerledikçe de meme ucunun rengi koyulaşır ve meme ucunun etrafındaki bezelerin de sayısı artar.

Halsizlik ve yorgunluk hissedilir!

Hamilelik, kesinlikle başında ve son dönemlerinde anne adayları ciddi bir halsizlik, yorgunluk demektir. Sadece gebeliğin ikinci 3 aylık dönemi, yani ortasında kadın kendisini biraz daha enerjik hissedebilir. Gebeliğin 5. Haftasında hissedilen aşırı halsizlik ve yorgunluk hali için anne adayı, doğum öncesi vitaminlerini ve doktorun verdiği ilaçları düzenli olarak almalı ve gün içinde yeterince dinlenmelidir.

Hamileliğin 5. haftasında akıntı olur mu?

Kadınların gebelik süresi boyunca belli bir miktarda vajinal akıntısı olur. Bu akıntı; beyaz renkte, sulu, hafif kokulu ya da kokusuz olabilir. Gebelikte akıntının nedeni gebelik sırasında genişleyen vajina duvarına hormonların yaptığı baskıdır. Bu vajinal akıntı hamilelik boyunca zaman zaman artarken kimi zaman da azalır. Vajinal akıntı kırmızı, bordo, koyu yeşil, koyu sarı renkte, aşırı pis kokulu şekilde olmadığı sürece sorun teşkil etmez.

Hamileliğin 5. haftasında kanama olur mu?

Hamilelik gerçekleştikten sonraki ilk 12 hafta, yani ilk 3 ay içinde zaman zaman çok küçük miktarlarda vajinal kanama veya lekelenme olması normal karşılanır. Kanamanın şiddetli, yoğun ve uzun süreli olması durumunda endişe etmek ve acilen doktora başvurmak gerekir. Bu kanamanın aniden fazla miktarda olması durumunda düşük habercisi olabileceği düşünülür. Bunun için doktor kontrolü doğru olur.

Hamileliğin 5. haftasında nasıl beslenmek gerekir?

Hamileliğin 5. haftasında doğru beslenme üzerine düşünürken hem bu dönemin en önemli şikayeti olan mide bulantısını bastırmak hem de bebeğin gelişimini desteklemek esas alınmalıdır. Gebelik beslenmesi için olmazsa olmazlar olan taze vitamin ve mineral kaynakları olan sebze ve meyveler, kalsiyum bakımından zengin olan süt ve süt ürünleri, protein deposu etler, kuru baklagiller ve kuruyemişler bu dönemde de dengeli ve yeterli bir şekilde tüketilmelidir.

Gebeliğin başında çok yoğun olarak yaşanan mide bulantısını önlemek ya da azaltmak içinse mide asidini uyardığı için kahveden uzak durmak, şekerli besinleri beslenme programından çıkarmak faydalı olur. Bunun yerine tuzlu ve az yağlı besinler çok daha doğru seçim olacaktır. Bununla birlikte hamilelik döneminde sağlıklı ve yeterli beslenmenin gereksiz kilo almamak anlamına geldiği de akıldan çıkarılmamalıdır.

Hamileliğin 5. haftasında bulantıyı azaltmak için neler yapılabilir?

 • Karbonhidratlar açısından dengeli beslenmeli,
 • Yağ oranı düşük ve sadece sağlıklı, bitkisel yağlar kullanmalı,
 • Kolay sindirilebilir besinler tercih etmeli,
 • Hafif tuzlu besinler tüketmeli,
 • Zencefil içeren yiyecek tüketmeli,
 • Baharatlı yiyeceklerden uzak durmalı,
 • Uykuya geçmeden önce yüksek proteinli bir ara öğün alınarak kan şekerini dengelemeli,
 • Mide asidinin emilimine yardımcı olmak için sabah kalkar kalkmaz birkaç tuzlu kraker tüketmeli,
 • Gün içinde limonata içmeli,
 • Yaz aylarında karpuz yemeli,
 • Uzun süre aç kalmamalı,
 • Öğünlerde mideyi çok fazla doldurmamalı,
 • Sık sık ve azar azar yemeli,
 • Bolca sıvı tüketmeli, gün içinde ortalama 2 litre su içmeli,
 • Doktorun önerdiği doğum öncesi vitaminleri aldıktan sonra bulantı hissi varsa, yemek arasında almalı.

Hamileliğin 5. haftasında nelere dikkat edilmeli?

 1. Toksik maddeler

Hamilelikte alkol, sigara, uyuşturucu ve bazı ilaçlar teratojen, yani toksik madde içerir. Gebelikte bu maddelerden uzak durulmalı ve doktorunun bilgisi, reçetesi olmadan herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır.

 1. Enfeksiyonlar

Hamilelik, anne adayının bağışıklık sistemini zayıflatabilir, onun vücudunu enfeksiyonlara karşı savunmasız hale getirebilir. Ancak bu dönemde vücuda alınacak virüs ve bakteriler bebeğe zarar verebilir. Anne adayındaki enfeksiyon da bebeğe geçebilir. Bunun için aşılar ve doğal bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi anne adayını ve bebeği birçok zararlı enfeksiyona karşı korur. Hamilelik döneminde özellikle de suçiçeği, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, hepatit gibi hastalıklara yakalanmamak için önlem almak gerekir.

 1. Radyasyon

Hamilelikte anne adayının radyasyona maruz kalmaması en çok önem verilen hususların başında gelir. Özellikle de kanser tedavisinde kullanılan radyoterapideki gibi çok yüksek dozda radyasyon kesinlikle bebeğe zarar vermektedir. Ancak doktorun tanı amaçlı kullandığı röntgende kullanılan düşük doz radyasyon ışını bebekte doğum kusurları yaşanma riskini pek etkilemez. Fakat anne adaylarının çok gerekli olmadıkça röntgen çektirmemeye özen göstermeleri, daha doğrusu röntgenin sadece doktor önerdiği zaman çekilmesi en doğrusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir