hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

6. Hafta Hamilelik

6. Hafta Hamilelik

6. hafta gebelik

Hamileliğin 6. Haftası

Hamileliğin tıpkı 5. haftası gibi 6. haftası da ilk trimesterın 2.ayının içindedir. Yani dolu dolu 1 ayını tamamlamış bir gebelikten bahsetmek mümkündür. Çünkü ilk haftalarda da anlatıldığı üzere anne adayının gebelik haftası ve bebeğin haftası arasında zaten 2 haftalık bir süreç vardır. Şöyle ki; gebelik 6 haftalıkken anne adayının rahmindeki cenin daha 4 haftalıktır. Dolayısıyla da hamilelik boyunca annenin gebelik haftası bebekten 2 hafta daha ilerde gider. Bunu da bildikten sonra 6 haftalık bir hamilelikte neler olur, hangi gelişmeler yaşanır bir bakalım!

Hamileliğin 6. haftasında anne rahmindeki bebekte hangi değişiklikler olur?

Hamileliğin 6. haftasına gelindiğinde bebeğin boyunun uzunluğunu tespit etmek için başın tepesinden popoya kadar olan uzunluğu ölçülür. Zira minik cenin o kadar küçüktür ki, yeni yeni oluşan bacakları zaten bükülü bir şekilde durduğundan tam olarak uzunluğunu ölçmek mümkün olmaz. Bu şekilde başından poposuna kadar ölçümde 6 haftalık hamilelikte bebeğin boyunun yaklaşık 2 – 4 mm civarında olması beklenir. Ancak bu hafta içinde boyundaki büyüme hızlanır ve bu değerin 3 katına çıkar. Yani başlangıçta bir haşhaş tanesi kadar olan minik cenin yavaş yavaş büyüyor, gelişiyor. Hamileliğin 6. haftasında bebek gelişiminde yaşananlar:

 • Çene kemikleri ve çenesi gelişmeye başlar.
 • Yanaklar oluşmaya başlar.
 • Henüz kulak değil elbette ki, ancak başın iki yanındaki küçük girintiler kulak kanallarını oluşturmaya başlar.
 • Genel yüz hatlarının oluşması için henüz ilk aşama, başlangıç aşamasıdır.
 • Henüz gözler ortada olmamakla birlikte daha sonraki aşamalarda gözlere dönüşecek olan optik kabarcıklar, yani siyah noktalar oluşmaya başlar.
 • Bebeğin başının önünde küçük bir çıkıntı var. Bu çıkıntı birkaç hafta içinde bebeğin burnunu oluşturacaktır.
 • Bebeğin başı oluşmuş ve genişlemeye devam ediyordur.
 • Bebeğin beyni de büyümektedir.

Hamileliğin 6. haftasında bebeğin kalp atışı duyulur mu?

6 haftalık bir gebelikte bebeğinin minik kalbi dakikada 80 kez atmaktadır. Bebeğin göğsünün ön bölümünde bulunan kalp, ana kan damarlarına kan pompalıyor ve kesinlikle düzenli olarak atıyor. 6 haftalık bir hamilelikte anne adayı doktora gittiğinde ultrason muayenesi yapıldığında şimdiye kadar içinde bir bebeğin büyüdüğüne tam olarak inanamayan anne adayı bebeğin kalp atışlarını duyduğunda tam olarak bebeğe bağlanır. Aslında genellikle anne adayı ve bebek arasındaki duygusal bağın, ilk olarak bu kalp atışlarını duyduğunda kurulduğu düşünülür.

Hamileliğin 6. haftasında anne adayındaki değişiklikler nelerdir?

Hamileliğin 6. haftası geldiğinde anne adayının mide bulantısı, kusma, halsizlik, yorgunluk gibi şikayetleri devam ediyordur. Bu süreçte genellikle anne adayları kilo almaz, ancak bazı kadınlar ilk haftalarda birkaç kilo alabiliyor. Buna keza mide bulantısı yaşayan ve iyi beslenemeyen anne adaylarının kilo vermiş olmaları da mümkündür. Özellikle de ilk hamileliklerde bu ilk haftalarda, ilk aylarda anne adayının karnı henüz çok değişmez, dışarıdan bakıldığında belli olmaz. Bu dönemde anne adayının dar kıyafetleri biraz belini sıkabilir, bacaklarda ve göğüslerde hafif şişkinlikler olabilir.

Hamileliğin 6. hafta belirtileri nelerdir?

Hamileliğin başından sonuna kadar salgılanan hormonların 2 işlevi vardır. Bu hormonlar; bebeğin gelişimi üzerinde etkili oldukları gibi, anne adayının organlarının işleyiş şeklini de değiştirmektedirler. İşte bu bağlamda hamilelik şikayetlerinin de en önemli sorumlusu bu hormonlardır.

6 haftalık bir hamilelikte mide bulantısı, mide yanması, kabızlık, bitkinlik, sık sık idrara çıkma, vajinal akıntı gibi şikayetler sıklıkla yaşanıyor. Zaten hormonlar, gebeliği birçok açıdan düzenler ve gebeliğin semptomlarını ortaya çıkarır, gebeliğin kimyasal habercilerdir. Bu şekilde gebelikte 6. haftanın da içinde bulunduğu 2. ay, anne adayının hormonlarının en yoğun olarak çalıştığı aydır.

Hamileliğin özellikle de ilk 3 ayı içinde en sık olarak yaşanan semptomlardan birisi kesinlikle mide bulantısıdır. Hamileliğin 6. haftasında da mide bulantısı gayet normal karşılanır. Elbette ki hemen her kadın aynı şekilde yaşamamakla birlikte çoğunlukla mide bulantılarından bahsedilebilir. Özellikle de hamileliğin 5. – 8. haftaları arasında bu mide bulantısı ortaya çıkar ve artar. Bu belirtilerin normal şartlar altında hamileliğin 13. – 14. haftalarında hafiflemesi bekleniyor.

Hamileliğin başlarında ve özellikle de ilk 3 ay içinde anne adayının mide yanması, mide kaynaması ve hazımsızlık şikayeti yaşaması sıradan ve yaygın bir durumdur. Bu şikayetler de yeni başlayan gebelik ve sağlıklı bir şekilde ilerleyen hamileliğe işarettir. Gebelik ilerledikçe bazı şikayetler artarken bazıları hafiflemektedir. Ancak mide ile ilgili şikayetlerin ilerleyen günlerde artması riski daha yüksektir.

Hamileliğin 6. haftasında ilk doktor muayenesinde neler olur?

Kadınlar gebe kaldıklarından şüphe ettiklerinde genellikle evde idrar testi yaparlar ve pozitif çıktığında bir sağlık kurumuna gider. Hastanede yapılan kanda gebelik testinin pozitif çıkmasıyla birlikte doktor, muayene için randevu verecektir. Gebelikte doğum öncesi ilk muayene, hamilelik boyunca gerçekleşecek en uzun muayenelerden birisi olabilir. Zira doktor, hem fiziksel muayene yapar hem de anne adayına gebelik ve olası pek çok durum hakkında bilgi verir.

Hamileliğin ilk muayenesinde, aslında tüm gebelik süreci genel olarak planlanır. Bu bağlamda anne adayının ne sıklıkta ve hangi durumlarda doktor muayenesine gelmesi gerektiği konusunda mutlaka bir karara bağlanır. Anne adayı; düşüncelerini, duygularını, fiziksel durumunu, semptomlarını paylaşabileceği ve fikir alabileceği bir doktorla iletişim halinde olması çok önemlidir.

Hamileliğin ilk doktor muayenesinde doktora hangi bilgiler verilmeli?

 • İlk doktor muayenesinde anne adayı jinekolojik geçmişi hakkında bilgi vermeli.
 • Gebelik sürecinin sağlıklı geçmesine ve doğumda sorun çıkmasına sebep olabilecek herhangi bir problem ya da rahatsızlık varsa anlatılmalı.
 • Anne adayının adet dönemlerinin düzenli olup olmaması, yumurtlama düzeni üreme sağlığı hakkında da fikir verdiği için adet düzeninden bahsedilmeli.
 • Gebelik gerçekleşinceye kadar anne adayının son kullandığı doğum kontrol yöntemini doktor bilmek isteyecektir.
 • Anne adayının daha önceden düşük yapması, kürtaj olması, ameliyat veya başka sebeplerle uzun süreli olarak hastanede yatmış olması durumu mutlaka doktora bildirilmelidir.
 • Sürekli olarak alınması gereken ilaçlar veya alerjik reaksiyon gösteren ilaçlar mutlaka haber verilmeli.
 • Diyabet gibi kronik hastalıklarla ilgili bir geçmişi olan anne adayları doktoru bilgilendirmeli.
 • Kan grubunu anne adayı biliyor olsa da, bir yanlışlık olma ihtimali düşünülerek yeniden yapılmasında fayda olabilir.
 • Geçmiş dönemde yaptırılan kızamık, suçiçeği, hepatit gibi aşıların hala koruma sağlayıp sağlamadığının tahlillerle saptanması doğru olur. Bu esnada alınan kan örneği ile anne adayının HIV, toksoplazma, kabakulak gibi hastalıklara olan bağışıklığını ölçen tahliller de yapılması doğru olur.
 • Anne adayından alınacak idrar örneğine yapılacak test ile safra kesesi ya da böbreklerde iltihap olup olmadığı tespit edilebilir.

Hamileliğin 6. haftasında anne adayı nasıl beslenmeli?

Anne adayları hamilelik boyunca kendisinin ve bebeğin ihtiyacı olan gıdaları alabilmek için seçici olmalı, önerilen besinleri doğru miktarlarda, yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmelidir. 6 haftalık bir hamilelikte anne adayı sağlıklı beslenme programını artık planlamış, ayarlamaya başlamıştır. Bu bağlamda her gün yeterince vitamin ve mineral, özellikle demir, kalsiyum, magnezyum, folik asit, ve çinko açısından zengin gıdalardan tüketilmelidir. Bununla birlikte ilerleyen dönemde artması muhtemel olan kabızlık sorununu hafifletmek için lifli ve sıvı gıdalar tüketilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir