hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

7. Hafta Hamilelik

7. Hafta Hamilelik

Hamilelik dönemi 7. Hafta bebek

1 ) Bebekte meydana gelen değişimler

Hamileliğinin 7. haftasına gelmiş bir anne adayı 7 haftalık hamiledir, ancak bebeği daha 5. haftasındadır. 9 ay 10 günlük, ortalama 40 haftalık uzun bir süreç olan gebeliğin 7. haftasının içindeyken aslında doğuma giden sürecin çok hızlı geçeceği de bir gerçektir. Bebek büyümeye devam edecek, gebelik şikayetleri bir artıp bir azalacak ve göz açıp kapayıncaya kadar doğum anı gelecektir.

Hamileliğin 7. haftasında bebekte hangi değişiklikler yaşanır?

Gebelik süresince bebek aslında düşünüldüğünden çok daha hızlı büyür. Şöyle ki; hamileliğin 7. haftasında bebek, ilk döllenmiş yumurta halinden 10. 000 kat daha büyük hale gelmiştir. Ceninin bu büyüme olayı daha çok baş bölgesinde gerçekleşmekte, hatta dakikada 100 hücre hızıyla yeni beyin hücreleri oluşmaktadır.

  • Bacaklar henüz ölçülebilecek şekilde olmadığından yine bebeğinin baş bölgesinden popoya kadar olan uzunluğu hemen hemen 4 – 5 mm civarına ulaşmıştır.
  • Bu hafta içinde ceninin ağzı ve dili şekillenmeye başlar.
  • Bağırsaklar gelişir.
  • Apandisit artık hazır haldedir.
  • Bebeğin kol ve bacaklarını oluşturacak çıkıntılar oluşur ve el, kol, omuz, ayak, bacak, diz bölümleri şekillenir.
  • Böbrekleri de yerine yerleşmiş, idrar üretimi ve boşaltım görevlerini yapmaya hazırlanıyor.
  • Kafatası oluşumu devam ediyor ve rengi de hala şeffaftır.

Hamileliğin 7. haftasında anne adayında hangi değişiklikler olur?

Hamileliğin 7. haftasında anne adayı aslında bir önceki haftaya göre çok da farklı belirtiler hissetmez. Çünkü gebelik henüz hızlı değil, yavaş yavaş gelişiyor, ilerliyor. Zaten anne adayı fazla kilo da almadığı için hamilelik henüz belirgin değil. Hamilelikte 7. hafta belirtileri daha gebeliğin erken dönem belirtileri ile aynıdır. Zira hamileliğin 7. haftası ilk trimesterin 2. ayı içindedir.

Hamileliğin 7. haftasında da anne adayı; halsizlik, yorgunluk, uyku isteği, mide kaynaması, sık idrara çıkma, kabızlık, hazımsızlık, gaz, şişkinlik, aşerme veya bazı yemeklerden tiksinti, baş ağrısı gibi şikayetler yaşar. Bu şikayetlerin şiddeti kişiden kişiye değişir, daha az ya da daha fazla yaşanabilir.

7. hafta gebelik

Hamileliğin 7. haftasında bulantı devam eder!

Gebeliğin erken dönemlerinde mide bulantısı ve zaman zaman kusma rutin olarak görülebilmektedir. Hamileliğin 7. haftası da özellikle sabahları yaşanan mide bulantısının devam eder. Gebeliğin erken dönemlerinde özellikle sabahları yataktan kalkınca mide bulantıları yaşanması normaldir. Anne adayının günlük yaşamını çok olumsuz etkileyecek boyutta bir mide bulantısı yaşanırsa doktora başvurmak önerilir. Ancak zaman zaman yaşanan mide bulantısı için zencefilli şekerler, tuzlu atıştırmalıklar yardımcı olabilir.

Hamileliğin 7. haftasında bulantı devam eder!

Hamileliğin başından sonuna kadar zaman zaman vajinal akıntı yaşanabilir. 7. haftada da akıntı yaşanır. Gebeliğin erken dönemlerine özel olan lökore adı verilen beyazımsı, hafif vajinal akıntı yaşanabilir. Bu dönemde sulu, hafif kokulu ya da kokusuz akıntı normal karşılanır. Çünkü gebelik hormonları vajinaya baskı yapar.

Hamileliğin 7. haftasında ilaç kullanımına dikkat?

Hamileliğin başından sonuna kadar anne adayının en çok dikkat etmesi gereken hususlardan birisi; kesinlikle ilaç kullanmamaya özen göstermek ve kesinlikle reçetesiz ilaç kullanmamaktır.

Gebelik dışındaki dönemlerde yanlış olsa da zaman zaman birçok kişi reçetesiz ilaçları kendi isteği ile alıp kullanmaktadır. Reçetesiz ilaç kullanmak, aslında herkes için zararlı olsa da hamilelik süresince çok daha ciddi zararlar verebilir. Gebelikte anne adayının yaşadığı ağrılarda, rahatsızlıklarda doktor önerisi olmadan ağrı kesiciler, aspirin kullanmak kesinlikle tehlikelidir. Çünkü ciddi oranda kafein içerir. Bu dönemde kullanılan öksürük şurupları ve uyku ilaçları da % 25 alkol içerebiliyor. Bu ilaçları gebelikte sık sık kullanmak gebelikte şarap ve bira içmekten bir farkı yoktur. Hamilelikte 7. haftanın da içinde bulunduğu, 5 – 10. haftalar arasında anne rahmindeki bebeğin en savunmasız olduğu kritik dönemlerdir. Bu sebeple de kesinlikle dikkat edilmelidir.

Hamileliğin 7. haftasında anne adayı nasıl beslenmeli?

Hamileliğin 7.haftasına gelindiğinde anne adayının beslenme programında en çok dikkat etmesi gereken hususların başında kalsiyum geliyor. Anne adayının rahmindeki bebeğin kemiklerinin güçlenmesi ve dişlerinin geliştirmesi için çok fazla kalsiyuma ihtiyaç vardır. İlerleyen gebelikten dolayı da anne adayının kas ve kemik sağlığı tehlikeye girmiştir. Bunun için gebeliğin başından itibaren anne adayı kalsiyum almalıdır. Gebelikte yeterince kalsiyum almak kemik sağlığının korunması, kan basıncının ve tansiyonun dengelenmesini sağlar. Unutmamak gerekir ki; süt ve süt ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler kalsiyum açısından zengindir ve vücutta kalsiyum emilimini kolaylaştıran D vitamini de içermektedirler.

Anne adayı gebeliğini öğrendikten sonra bir doktora başvurmaktadır. Bu muayeneden sonra da doktor, anne adayına bir kontrol, muayene takvimi oluşturacaktır. Düzenli olarak yapılan bu kontrollerde doktor, anne adayının kilo, boy, kemik yoğunluğu, kalsiyum değerleri gibi özelliklerine göre ne kadar kalsiyum tüketmesi gerektiğini söyler. Buna yönelik olarak da gebelikte anne adayının en sağlıklı beslenebilmesine olanak veren bir beslenme programı uygulanacaktır. Tüm bunlardan yola çıkarak hamileliğin 7. haftasında anne adayları kalsiyum açısından zengin beslenmeli, süt, peynir, yoğurt, keten tohumu, badem, ıspanak, roka, pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler tüketmeliler.

Hamileliğin 7. haftasında kilo alımı

Hamilelik dönemi boyunca anne adayının ne kadar kilo alması gerektiği hususu kesinlikle kişiye göre değişmektedir. Ancak anne adayı gebelik süresince ne kadar fazla kilo alırsa gebelikle ilgili komplikasyonlar yaşanma riski o kadar fazla olur. Gebelikte anne adayının 15 kilonun üzerinde alması uzmanlar tarafından normal karşılanmaz ve risk barındırır. Hamilelik döneminde kilo alımı için ideal bir kilo miktarı belirlemek zor olmakla birlikte, bu konuda asıl belirleyici olan anne adayının gebe kalmadan önceki kilosu ve gebelikte uyguladığı beslenme programıdır.

Uzmanlara göre anne adayları; gebeliğin 20. haftasına kadar haftada 300 gram, 20. ve 40. haftalar arasında haftada 450 gram kilo almalılar. Bu kilo alımının anne adayına göre biraz değişiklik göstermesi normaldir. Tüm bunlara göre, hamilelik öncesinde normalden daha düşük kilolu olan kadınlar gebelik boyunca 14 – 20 kilo, normal kilolu olanlar 12 – 17 kilo, aşırı kilolu olanlar ise 7 – 12 kilo civarında kilo almalılar.

Hamileliğin ilk 3 ayında cinsel hayat nasıl olmalı?

Sağlıklı ve normal devam eden bir gebelikte doğuma birkaç hafta kalıncaya kadar anne ve baba adayının cinsel ilişki yaşayabilmesi gerekir. Gebeliği takip eden doktorun herhangi bir sakınca görmemesi durumunda cinsel yaşamı kısıtlamaya gerek duyulmaz.

Hamileliğin 7. haftası, 2. aya dahildir ve gebeliğin ilk 3 ayına denk gelmektedir. Gebeliğin ilk 3 ayı içinde kadınların çoğu, hamile hormonları kana karışır karışmaz libidolarının düştüğünü fark ederler. Bu süreçte cinsel istek de azalır. Çünkü gebeliğin erken dönemi şikayetlerinden olan mide bulantısı, yorgunluk, halsizlik, acıyan göğüsler cinselliği zor hale getirebilir.

Sağlıklı bir bebek sahibi olmak isteyen çiftler gebelik gerçekleştikten sonra zaman zaman cinselliğin gebeliğe zarar verebileceğine dair de endişeler yaşayabilmekteler. Böyle bir durumda da anne ve baba adayının cinsellikten uzaklaşması söz konusu olabilir. Ancak akıldan çıkarılmamalıdır ki; sağlıklı ve normal seyrinde giden hamile bir kadınla cinsel açıdan sağlıklı eşi için cinsel ilişkide tıbbi olarak hiçbir problem olmaz, endişeye gerek yoktur.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir