hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

8. Hafta Hamilelik

8. Hafta Hamilelik

Hamileliğinin 8. haftasına gelindiğinde 2. ayın son haftasına gelinmiş durumdadır. Yani gebelikte ilk 2 aylık dönem bitmek üzeredir. Hala 1. trimester içinde olan anne adayı gebeliğin erken belirtilerini yine aynı şekilde yaşamakta ve şikayetleri de zaman zaman azalarak ya da artarak devam etmektedir.

Hamileliğin 8. haftasında anne karnındaki bebekte hangi değişiklikler olur?

Gebelik başladığından beri bebek hızla büyümeye devam etmektedir. Bu hafta bebeğin başından poposuna kadar olan uzunluğu yaklaşık olarak 1.4 – 2 cm civarına arasındadır. Yani bebek artık bir barbunya tanesi kadardır.

Bu hafta bebeğin dudakları, burnu, göz kapakları, bacakları ve sırtı yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Henüz birbirine perdelerle yapışık olsa da el ve ayak parmakları bu hafta oluşacak şekildedir. Aynı zamanda bebeğin kolları ve bacakları da uzamaya, belirginleşmeye devam ediyor.

Hamileliğin 8. haftasında bebeğin el ve ayak bilekleri, dirsekleri net olarak görülebilir, hatta dirsek ve bilekler bükülebilir hale gelir.

Yüzü ve yüzündeki organlar da belirginleşmeye başlayan bebeğin gözkapakları oluşuyor. Kulakları, üst dudağı ve burun ucu da belirgin bir şekil almaya başlıyor. İnanılması güç, ancak cenin artık çok minik bir bebek görünümü almaya çalışıyor.

Hamileliğin 8. Haftasında bebeğin kalp fonksiyonları ve dolaşım sistemi de yine gelişmeye devam ediyor, hatta kalbi dakikada tam 150 kez atıyor.

Hamileliğin 8. haftasında anne adayında hangi değişiklikler olur?

8 haftalık hamile olan bir kadın artık yavaş yavaş bel bölgesinde ve giysilerinin lastikli, kemerli yerlerinin ölçüsünde çok hafif bir değişiklik hissedebilir. Bu çok belirgin bir büyüme değildir, ancak hissedilebilir, fark edilebilir. Zira bebeğin büyümesine paralel olarak rahim de gittikçe büyüyor, ancak bu büyüme çok da büyük değildir. Gebeliği takip eden doktor bu hafta bir pelvik muayene yaparsa rahmin genişlediğini fark eder ve anne adayına da söyleyebilir.

Gebelikte rahim büyüdükçe anne adayının şikayetleri artar!

Hamilelikte dışarıdan çok fazla fark edilmemekle birlikte en çok büyüyen, hacim olarak gelişen organlardan birisi rahimdir. Hamileliğin 8. haftasında anne adayı çok hafif de olsa kasık ağrısı ve karın ağrısı hisseder. Bunda endişelenecek bir durum yoktur. Zira bu ağrılar rahmin büyümesiyle bağlantılıdır. Gebelik öncesinde bir kadının rahmi, kendi yumruğunun büyüklüğündedir. Ancak 8 haftalık bir gebelikte rahim iri bir greyfurt büyüklüğüne erişir. Hamilelik ilerledikçe rahim daha da fazla büyüyecek ve gebeliğin sonunda normal büyüklüğünden bin kat daha büyük hale gelecektir.

Hamileliğin ilk 3 ayı tamamlandığında rahim, kadının leğen kemiğinin içine sığacak büyüklüğe erişecektir. Bu büyümeden dolayı da anne adayı sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissedecek. Rahim büyüdükçe idrar torbasına yapılan baskı da artacağı için idrara çıkma ihtiyacının artması da normaldir. Gebelik ilerledikçe ve rahim büyüdükçe karnın altlarında ve yanlarında kramplar ve ağrılar olacak ve bu ağrıların normal olduğu da bir gerçektir.

Hamilelik ilerledikçe ve bebek büyüdükçe, plasenta da büyümeye devam eder ve rahme tutunur. Plasentanın rahme tutunma durumu genellikle normal kabul edilen hafif kanama ve lekelenmelere de neden olabilir. Bunlar her ne kadar normal kabul edilse de anne adayı normal dışı bir kanama ya da katlanılması güç bir ağrı hissederse vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır.

Hamileliğin 8. haftasına dair yukarıda anlatılanların tamamı her anne adayında görülmeyebilir ya da değişik şiddetle görülebilir. Zira her kadının vücudu da, durumlara verdiği tepkiler de farklılık gösterir. Ancak halsizlik, yorgunluk, kabızlık, bulantı, fazla salya, hazımsızlık, gaz, mide kaynaması, baş ağrısı, sık sık idrara çıkma, vajinal akıntı, göğüslerde hassasiyet gibi belirtiler bu dönemin rutin sorunları olarak kabul edilmelidir.

Hamileliğin 8. haftasında siyatik ve sinir ağrısı olabilir!

Hamilelikte zaman zaman siyatik ve sinir ağrıları yaşanabilir. Özellikle de hamilelik ilerledikçe birçok kadın kalçalarında, sırtın alt bölgesinde, dizlerin yan taraflarında dayanılması güç ağrılar hisseder. Siyatik ve sinir ağrısı olarak adlandırılan bu sorunda ağrının her geçen gün büyüyen ve genişleyen rahmin sinirlere yaptığı baskıdan kaynaklandığı bilinmektedir.

Hamileliğin 8. haftasında düşük riskine dikkat edilmeli!

Hamileliğin ilk 3 ayı içinde anne adaylarının ve doktorların en çok endişe duydukları konulardan birisi kesinlikle düşük riskidir. Zira gebelikte düşüklerin % 80’inin gebeliğin ilk 3 ayı içinde gerçekleştiği bilinmektedir ve bu süre içinde yaşanan düşüklere erken düşük adı verilir. 3. ayın sonu ve 5. ayın sonu arasında yaşanan düşükler ise geç düşük olarak adlandırılır.

Neredeyse her gebelikte az ya da çok düşük riski bulunsa da tüm hamileliklerin sadece % 15’inde yaşanır. Anne adayları vajinal kanama, şiddetli kramp, azalıp artan ısrarcı ağrılar, vajinadan et parçası düşürme, sırttan başlayıp karnın alt kısmına doğru ilerleyen ağrı gibi sorunlar yaşadıklarında düşük şüphesiyle doktora başvurmalılar.

Hamileliğin 8. haftasında hangi testler yapılır?

Anne adayı doktor randevusuna ilk gidişinde ya da ikinci gidişinde rutin laboratuvar testleri yapılmaktadır. Bu aşamada Pap Smear testi de dahil olmak üzere pelvik muayene yapılarak riskli bir durum olup olmadığı kontrol edilir. Bunun dışında anne adayına; tam kan sayımı, idrar analizi, idrar kültürü, frengi testi ve rahim ağzı kültürü gibi testler de yapılmaktadır. Ayrıca pek çok doktor anne adayında diyabet araştırması için kan şekeri testi, kızamıkçık hastalığına karşı bağışıklığa bakmak için de test, hepatit testleri de rutin olarak yapmaktadır. Bunlar gebelikte genel olarak yapılırken, doktorun gerek duyması halinde daha detaylı başka testler de yapılabilir.

8 hafta hamilelik

Hamileliğin 8. haftasında anne adayı nasıl beslenmeli?

Genel bir hamilelik sürecinde beslenme konusunda temel prensip; düzenli, dengeli, sağlıklı ve yeterli beslenmektir. Anne adayı ihtiyacın olan besinleri her öğünde ihtiyaç duyduğu kadar almalı ve bunun için de sağlıklı bir beslenme programı hazırlamalıdır. Bu şekilde programlamakta zorlanan anne adayları gebeliği takip eden doktordan ya da bir beslenme uzmanından yardım alabilirler. Neyi, ne zaman ve ne kadar yiyeceğini bilmek anne adayının sağlıklı beslenmesine yardım edecektir.

8 haftalık hamile olan bir anne adayı; hemen her gün yeterince kalsiyum, folik asit, magnezyum, demir, B6, çinko ve E vitamini almalıdır. Bu besin maddelerinden gün içinde ne kadar tüketmesi gerektiğini ise en doğru şekilde gebeliği takip eden doktor belirler. Çünkü anne adayının tahlil sonuçları neye, ne kadar ihtiyacı olduğunu, hangilerinin eksik olduğunu gösterecektir.

  1. Gebelikte yeterince kalsiyum almak için; süt ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuru fasulye, bezelye ve badem alınmalı.
  2. Gebelikte yeterince folik asit almak için; yeşil yapraklı sebzeler, mercimek, kuşkonmaz, narenciye, barbunya, brokoli, yumurta, domates, ay çekirdeği tüketilmeli.
  3. Gebelikte yeterince demir almak için; sardalye, mezgit, uskumru gibi deniz ürünleri, kuzu et, hindi eti gibi et ürünleri, tatlı patates, yeşil yapraklı sebzeler, tahıl ürünleri, çilek, karpuz, incir, kuru erik gibi meyveler, mercimek, domates tüketilmeli.
  4. Gebelikte yeterince magnezyum almak için; ıspanak, kabak çekirdeği, badem, yeşil fasulye, ton balığı, muz tüketilmeli.
  5. Gebelikte yeterince B6 vitamini almak için; ay çekirdeği, hindi, tavuk, muz, avokado, ıspanak, kuru erik tüketilmeli.
  6. Gebelikte yeterince E vitamini almak için; ay çekirdeği, badem, ıspanak, pazı, kuşkonmaz, sarımsak, yer fıstığı tüketilmeli.
  7. Gebelikte yeterince çinko almak için; ıspanak, mantar, kuzu eti, sığır eti, yoğurt, domates, enginar, süt tüketilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir