8 hafta gebelik

Hamilelik döneminin 8. Haftası bebek

1 ) Bebekte meydana gelen değişimler nelerdir?

   
hamilelik döneminin 8. haftasında bebeğinizin boyu 1,5 cm ile 2 cm arasında olur. Bu haftadan itibaren, artık bebeğin kilosundan söz etmek mümkündür. Şuan için yaklaşık kilosu 1 gr. civarındadır. Bebeklerin bu dönem içerisinde gelişimleri çok hızlı bir şekilde devam eder. Anne karnında gelişen bebeğin, 8. Hafta içerisinde göz kapağı ve göz çukurları meydana gelerek, retinada bulunan sinir hücreleri gelişim göstermeye başlar. Göz retinasında ki renk oluşumu da gerçekleşmeye başlar. Aynı zamanda 8. Haftadan itibaren bebeğin burnun ucu da hazır durumdadır. Çene çıkıntısı da oluşmuş, kulaklar hem içten hem de dıştan olması gereken şeklini almıştır.

Kalbin içinde, aort ve akciğerin sahip olduğu tüpler hazır ve belirgin bir şekilde yerinde bekler. Boğazdan akciğere doğru uzanan tüp olan bronşlar, dallara ayrılır.

Bütün bunların beraberinde, bebeğin gövde bölgesi büyüyüp gelişmeye ve uzamaya devam eder. Dirsekler ve ayak parmakları da oluşumunu tamamlamış olur.


Geçen hafta gelişmekte olan kalp kapakçıkları, bu hafta daha çok belirginleşir ve böbrek oluşumu da başlar, Kolların uzaması devam ederken  kıvrılmalar başlar, bunlar dirsek belirtileridir.

Avuç içleri belirgin bir hal alır. Kollarda sinir iletimi başlar. Omurilik ise gelişimine devam eder.

Bu hafta içerisinde beyin bölgesi çok hızlı bir şekilde gelişim gösterdiğinden dolayı, sanki bebeğin başı çok büyükmüş gibi görünür.  Bebeğin dış genital organları şuan için tam anlamı ile belirginleşmemiştir. Ancak hücreler, yumurtalık veya testis olarak oluşmaya başlar. 8.haftadan itibaren bebekler anne karnında hareket etmeye ve yer değiştirmeye de başlar.

8 hafta hamilelik

Hamilelik döneminin 8. Haftası anne

Hamilelik döneminin 8. Haftasından itibaren kasıklarımda kramp tarzı ağrılar hissetmeye başlar. Bebek anne karnında gelişim göstermeye başladıkça, annenin karnının içinde bulunan rahim gerilmeye başlar. bu gerilmeler de, ağrıların meydana gelmesine sebebiyet verir. Bu ağrılar olması gereken ve normal olarak kabul edilen ağrılardır. Sıkıntı yapmanıza ve endişelenmenize gerek yok.

Hamilelik döneminden kaynaklanan hormonal değişimler ile ilişkili olarak, progesteronunuzun yükselişi anne adayını daha da halsiz bırakır. Bu esnada, anne adayında mide bulantıları ve kusmalar devam eder.

Karnınızda ve kasıkta kramp şeklinde ağrılar anne adayını oldum olası rahatsız eder. Bulantı ve kusmaların çok fazla olması halinde ise, anne adayı da yeterli oranda beslenemiyorsa, biraz kilo kaybı ile karşı karşıya kalabilir. Her hangi bir rahatsızlığınız yoksa, ve oldukça iyi bir şekilde hamilelik döneminizi yaşıyorsanız, 8. Haftadan itibaren daha önce giymiş olduğunuz kıyafetleriniz dar gelmeye başlayacaktır.

Daha öncede ifade ettiğimiz gibi, hamilelik döneminin ilk üç aylık döneminde (trimester) hamilelik hormonlarının meydana getirmiş olduğu etki ile cildin yağ salgısı artar. Bu da anne adayının cildinde yağlanma, sivilcelenme gibi cilt değişikliklerini meydana getirir. Bu cilt değişiklikleri birinci trimesterın ardından kendi kendine gider. Hamilelik hormonu seviyelerinin artması ile beraber, bundan sonraki dönemlerde emzirme dönemine hazırlık yapılacağından dolayı, hamilelik dönemi boyunca anne adayının göğüslerinde büyüme ve hassasiyet oluşumu hızla devam edecektir.

Author

Write A Comment