9. hafta gebelik

Hamilelik dönemi 9. Hafta bebek

1 ) Bebeğin boyu ne kadar oldu?

 9. haftanın içerisinde, bebeğin ayak parmakları oluşumunu tamamladı ve ayaklar daha belirgin baş bölgesinden kalçaya kadar olan uzunluk ise, yaklaşık 25 mm’dir. Benzetme yapmamız gerekirse, bebeğiniz bu haftalarda orta boy bir zeytin tanesi büyüklüğünde ve 2 ile 3 gr ağırlığındadır.

2 ) 9. Haftada meydana gelen gelişimler nelerdir?

Bu haftada, bebeğin neredeyse bütün sistemleri, kasları ve organları tamamlanmak üzeredir. Beyin ile kas sınır ileti sistemi arasında olan bağlantı da tamamlandığı için, artık bebeğin vücut, el ve kol hareketlerinde artış görülmeye başlar. Annenin 9. Hafta içerisinde bebeğin bu hareketlerini hissetmesi mümkün değildir.  Bu haftadan itibaren, ancak ultrasonda bebeğinizin kol, bacak ve vücut hareketlerini daha belirgin bir şekilde görebilirsiniz. Gözler oluşumunu tamamladı. Ancak göz kapakları 27. Haftaya kadar kapalı bir şekilde kalacak. Bebeğinizin minik kulak memeleri, ağzı, burnu ve burun delikleri biraz birbirine uzak şekilde meydana gelmiştir. Testis ve yumurtalıklar şekil almaya başlar. Cinsel organlar yerini almıştır ancak cinsiyet ayrımı bir kaç hafta sonra belli olacaktır. Parmak uçları biraz daha belirginleşmiş, ense tamamlanmış ve bebeğin başı daha dik duruma gelmiştir. Bebeğinizin kalbinin 4 ayrı bölmeye ayrılması gerçekleşmiş ve kalp kapakçıkları da oluşmaya başlamıştır. Plasenta, hormon üretimi için görevini yerine getirecek kadar gelişmişim göstermiştir.

Bu hafta içerisinde, bebekler  anne karnında bulunan sıvı ile çevrili bir ortamda bulunur ve oksijen ihtiyacını da anne ile olan kan dolaşımı ile karşılar. Bebeğin oksijen alışverişi, anne karnında akciğerler ile gerçekleşmez. Bu haftalarda bebeğin meme başları da şeklini almaya başlar.

Aynı zamanda bebeğin bu hafta içerisinde kolları ve bacakları uzamaya devam eder. Elleri, bilek kısmından kıvrılmış ve kalp bölgesinin üst kısmında durmaktadır. Ayaklar vücudun ortasına doğru yaklaşmaktadır ve gövdenin önüne gelecek kadar uzun olabilir.

Bebeğin dış kulak kepçeleri daha fazla belirginleşmeye başlar ve neredeyse gerçek şeklini almış durumdadır. Bebek 9. Hafta tamamlandığı halde, hala çok küçüktür. Ancak bu küçüklüğe ve tam anlamı ile tamamlanmayan organ ve uzuvlara rağmen,  insan gibi görünmektedir.

9. hafta hamilelik

Hamilelik dönemi 9. Hafta anne

1 ) 9. hafta da anne

Hamilelik döneminin 9. Haftasında bebekte ve anne de hızlı gelişimler, değişimler ve büyümeler devam eder. Ancak anne adayına dışardan bakıldığı zaman, daha anne adayının hamile olduğu çok fazla belli olmaz. Bu hafta içerisinde embriyonik dönemin son haftasına girilmiştir. 10. haftadan itibaren fetal döneme geçiş yapılır. Hamilelik döneminin 9. Haftası içerisinde de annenin şikayetleri kaldığı yerden devam eder.

Bu haftalarda anne adayında meydana gelen şikayetler ise;

Anne adayının midesinde yanma ve ekşime şikayetlerinde artış görülebilir

  • Hazımsızlık ve gaz sorunları yaşanabilir
  • Her geçen gün duygusal değişiklikler artar. En basit şeylere dahi tepki gösterebilir hatta olur olmaz her şeye ağlayabilirsiniz
  • Adet döneminden önceki günlerde, gerginlik ve sıkıntı hislerini yaşayabilirsiniz.

2 ) Gerginlik

Anne adayları hamilelik dönemi içerisinde sıkıntılı ve gergin dönemi daha kolay bir şekilde atlatabilmek için, psikologlarında tavsiye ettiği gibi bir takım çok güzel ve etkili aktiviteler yaparak kendilerini daha rahat hissedebilirler.

Rahatlamak istiyorsanız, sessiz ve sakin bir ortamda oturup, ellerinizi göbeğinizin üzerinde yavaş yavaş gezdirerek bebeğinizi düşünerek hayal kurun. Bebeğinizin ne kadar sağlıklı, sevimli ve şirin bir bebek olduğunu hayal edin. Ona karşı nasıl bir anne baba olacağınızı düşünüp yapmak istediğiniz şeylerin planlarını yapın.

3 ) Hamilelik döneminin 9. Haftasında annede ne gibi değişiklikler olur.

Bebeğin rahim içinde gelişimine devam etmesi ile beraber, anne adayının rahmi de genişlemeye başlar. Bununla beraber, anne adayı belinin zaman geçtikçe daha fazla kalınlaştığını da görür.

Kan hacminiz, gebelik dönemi içerisinde acayip bir biçimde artar. Hamile olmadan önceki miktardan neredeyse % 50 daha fazladır. 9. Haftadan itibaren, anne adayının göğüslerinde meydana gelen dolgunluk ve hassasiyet hissi biraz daha artmış olabilir. Bunun için göğüslerinizi alt kısımdan iyi destekleyen bir sütyen kullanmanız sizi rahatlatacaktır. Bu haftada hamilelik hormonlarının artması ile beraber, mide yanması ve hazımsızlık gibi şikayetlerinde de artış olabilir. Bunun önüne geçebilmek amacı ile midenizi hiç bir zaman aşırı bir şekilde doldurmayın. Bunu için de, az az ve sık sık yemek yemeye dikkat edin. Mide yanmasına sebebiyet verecek olan yiyecekleri yememeye dikkat edin.

Author

Write A Comment