hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

9. Hafta Hamilelik

Hamileliğin 9. haftası, birinci 3 aylık dönemin son ayının, yani 3. ayın ilk haftasıdır. Anne adayı ilk 3 aylık dönemin son ayına girdiğinde erken dönem gebelik belirtileri olan yorgunluk, açlık, mide bulantısı, sık sık idrara çıkma gibi şikayetler şiddetlenmiş, çok daha artmıştır. Gebelik söz konusu olduğunda ilk 3 ay ve son 3 ay gebelik komplikasyonları, şikayetleri bakımından kesinlikle zor geçer. Gebelik dönemi, her kadın için farklı geçebildiğinden bazı anne adayları bu süreçlerde o kadar da zorlanmayabilirler. Hamileliğin 9. haftasına gelindiğinde ise bu şikayetler için artık son 3 haftadır. Zira hamileliğin ikinci 3 aylık döneminde anne adayı rahat bir nefes alır ve hamileliğini daha keyifli bir şekilde yaşayabilir.

Hamileliğin 9. Haftasında bebek hangi değişimleri yaşar?

Sağlıklı bir şekilde devam eden bir gebelikte bebek her geçen gün büyüyor, gelişiyordur. Hamileliğin 9. haftasında bebek yaklaşık olarak orta boy bir yeşil zeytin kadar olmuştur. Hala bebeğin boyu başından poposuna kadar ölçülebiliyordur ve bu uzunluk ortalama 2.2 – 3 cm arasındadır. Anne adayının rahmindeki bu canlı her geçen gün daha çok bebeğe benzemeye devam ediyordur.

  • Bebeğin kafası vücuduyla kıyaslandığında daha büyüktür ve göğe doğru eğik şekilde duruyordur.
  • Bebeğin elleri bileklerinden kıvrılmış durumdadır, ellerinde ve ayaklarında parmaklar oluşmaya devam ediyordur.
  • Bebeğin kolları ve bacakları uzarken, ayakları vücudunun ortasına doğru yaklaşır.
  • Bebeğin şimdiye kadar belli olmayan dirsekleri daha belirgin hale gelmiştir.
  • Bebeğin iç sistemleri yavaş yavaş oluşuyor, pankreas ve safra kesesi artık oluşmuş, bağırsakları ise uzamaya devam ediyordur.
  • Bu hafta itibariyle bebeğin iç üreme organları oluşmaya başlamıştır. Ancak dış üreme organlarında henüz fark edilecek bir cinsiyet özelliği ortaya çıkmamıştır.

Hamileliğin 9. haftasında bebeğin hareketleri

Hamileliğin 9. haftasında aslında irice bir zeytin kadar olan bebek yavaş yavaş hareket etmeye başlar. Zira minik bebeğin minik kasları oluşmaya başlamıştır. Çok küçük olsa da bebek artık vücudunu, kol ve bacaklarını hareket ettirebiliyor ve bu hareketler de gebeliğin 9. hafta ultrason muayenesinde görülebiliyor. Ancak anne adayının beklediği gibi hissedilir tekmeler, yumruklar, hareketler için biraz daha beklemek gerekiyor.

Hamileliğin 9. haftasında anne adayında hangi değişiklikler olur?

Hamileliğin 9. haftası 3. ayın başlangıcı, 3. ay ise ilk trimesterin sonuncu ayıdır. Gebelik şikayetlerinden bahsedildiğinde ise hamileliğin ilk 3 ayı çok ciddi şikayetlerin yaşandığı dönemdir. Bu bağlamda hamileliğin 9. hafta şikayetleri arasında mide bulantısı, sık idrara çıkma, yorgunluk, gerginlik gibi erken dönem belirtileri bulunmaktadır, hatta ilk trimesterın bu son haftaları şikayetlerin en yoğun olarak hissedildiği dönemdir.

Hamileliğin 9. haftasında sık sık idrara çıkma ve kasık ağrısı neden olur?

Anne adayının gebelik döneminde sık sık idrara çıkmasının sebebi rahmin hızlı bir şekilde büyümesidir. Rahim hızlı büyüdüğü için zamanla mesaneye, idrar torbasına baskı yapmaya başlar ve bu baskı yüzünden de mesanenin idrar taşıma kapasitesi azalır. Dolayısıyla da bu hafta anne adayı sık sık idrara çıkma ihtiyacı hisseder.

Hamileliğin 9. haftasında kasık ağrısı da yine rahmin genişleyerek bebeğe yer açmaya çalışmasından kaynaklanmaktadır. Rahim hızlı bir şekilde büyürken, rahmi karın içinde tutan bağlar rahim kadar hızlı büyüyemez ve bu bağların içinden geçen sinirler gerilerek anne adayında çok ciddi kasık ağrılarına yol açar. Gebeliğin ilk aylarında yaşanan bu kasık ağrısında genellikle korkulacak bir durum olmamakla birlikte, ağrı şiddeti arttığında veya ağrıya kanama eşlik ederse doktora başvurmak önerilir.

Hamilelik boyunca anne adayları çok farklı sorunlar, şikayetler yaşarlar. Bunlardan hangilerinin normal, hangilerinin sıra dışı olduğunu öğrenmek için en doğru yol doktora danışmaktır. Bu bağlamda anne adayının gebeliği takip eden doktorla sıkı ve düzenli bir iletişim halinde olması gerekir.

9. hafta gebelik

Hamileliğin 9. haftasında anne adayı nelere dikkat etmeli?

Hamilelik boyunca anne adayının davranışları ve günlük yaşam alışkanlıkları hem gebeliğin seyrini hem de bebeğin gelişimini etkilemektedir. Bu bağlamda anne adayı gebelik öncesine göre aslında yaşamında pek çok değişiklik yapmalıdır. Gebelikte zararlı olduğu bilinen ya da şüphe duyulan her bir husustan anne adayının sakınması çok önemlidir.

Hamilelikte döneminde anne adayının aşırı sıcak ortamlardan uzak durması gerekiyor. Bu açıdan saunalar, sıcak küvetler ve kaplıcalar gebelikte sakıncalıdır. Zira bebeklerin vücut sıcaklığının korunması annenin görevidir. Ancak anne adayı sauna, sıcak küvet, kaplıca gibi sıcak ortamlarda anne adayının vücut sıcaklığının yükselmesi, bebeğin gelişimi için zararlı olabilir.

Kış mevsiminde yeterince iyi ısınmayan evlerde insanlar üşütmemek için elektrikli battaniye kullanabilmekteler. Ancak gebelik söz konusu olduğunda elektrikli battaniyeler, düşük ısıda çalışsalar bile elektromanyetik alan oluşturdukları için gelişmekte olan cenine zarar verebilir.

Yemekleri ısıtmak için çok pratik bir araç olan mikrodalga fırınların aslında küçük büyük herkesin sağlığı için zararlı olduğu bilinmektedir. Özellikle de gebelik döneminde anne adayının rahminde büyümeye çalışan bebeğin vücudunda gelişen dokular mikrodalga fırınların bu olumsuz etkilerinden çok fazla zarar görmekteler. Bu bakımdan gebelik boyunca anne adayı mikrodalga fırın kullanmamaya özen göstermelidir.

Hamileliğin 9. haftasında anne adayının beslenmesi nasıl olmalı?

Hamileliğin ilk haftaları, ilk ayları bebeğin zihinsel gelişimi ve iç sistem gelişimi için çok önemlidir. Hamileliğin 9. haftasında da bu bağlamda anne adayları gerekli vitamin ve mineralleri alabilmek için sebze ve meyve tüketimine özen göstermeliler. Gebelik beslenmesinde çeşitli beslenme şekli çok önemli olduğu için anne adayı her gün düzenli olarak her besin grubundan dengeli bir şekilde almalıdır. Hamilelikte sağlıklı ve yeterli beslenme için anne adayı her şeyi mevsiminde ve taze tüketmelidir.

Gebelik beslenmesinde çeşitliliği sağlamak, her besin grubundan alabilmek anne adayına demir, folik asit, kalsiyum, A, B, C vitaminleri ve diğer faydalı elementlerden yeterince alma imkanı sağlar. Gebeliğin başından sonuna kadar alınan C vitamini, fetal dokunun gelişimi ve demir emilimi açısından çok önemlidir. Bu konuda yapılan araştırmalar C vitamininin hamilelik zehirlenmesini önlemeye yardımcı olduğunu, amniyotik kesenin oluşmasına katkı sağladığını gösteriyor. Sağlıklı bir vücut sistemi için hemen herkesin C vitamini bakımından zengin beslenmesi önerilirken, gebelikte C vitamininin bebek ve anne adayının sağlığı için çok daha önemli olduğu bir gerçektir. Bunun için anne adayının C vitamini açısından zendin beslenmesi, düzenli olarak C vitamini içeren besinler alması da çoğu zaman yeterli olur. Bu sayede C vitamini takviyesine ihtiyaç duymadan gebeliğin doğal beslenerek sağlıklı bir şekilde geçirilmesi mümkün olur.

Anne adayları gebelikte C vitamini ihtiyacını karşılamak için lezzetli ve düşük Kalorili C vitamini kaynaklarını her gün düzenli olarak tüketmeliler. Bu bağlamda 1 kase çilek 94 mg, 1 bardak portakal suyu 82 mg, 1 orta boy kivi 74 mg, 1 kase brokoli 58 mg, 1 tane orta boy kırmızı ya da yeşil biber 57 mg C vitamini içermektedir.

Hamilelikte her gün C vitamini açısından zengin 1-2 porsiyon meyve tüketmek, demir, lif, folik asit içinse koyu yeşil, sarı sebzeler yemek önerilir. Bu bağlamda üzüm, muz, portakal, elma, brokoli, havuç, patates, yeşil yapraklı sebzeler tüketerek hem yeterince C vitamini hem de folik asit alabilmek mümkündür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *