hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Adet Ağrısına Neler İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Adet Ağrısına Neler İyi Gelir, Nasıl Geçer?

 

adet-donemi

Adet ağrıları maalesef pek çok kadının başının en büyük belası çünkü bazıları bu dönemi çok hafif ve belli olmayacak bir şekilde atlatırken, bazıları için adet dönemi bir ızdırap haline gelebiliyor. Bu dönemde hissedilen ağrıların en temel sebebi ise tabii ki rahmin kendini yeni bir gebelik için hazırlaması. Fakat hem rahmin kasılma miktarı, hem varolan rahatsızlıklar hem de bireylerin ağrı eşikleri, bunların şiddetinin değişmesine sebep olabiliyor. Adet ağrısına neler iyi gelir, adet ağrısı nasıl geçer diyenler için bilinmesi gereken bazı temel bilgiler mevcut.

Adet Ağrısı Neden Olur?

Kadınlar ay içerisinde gebe kalmadıklarında, rahim yumurtayı ve rahim içi dokuyu parçalayarak dışarı atmaya başlar çünkü bir sonraki ay, yeni muhtemel gebelikler için rahmin taze ve hazır olması gerekir. Bu ise hormonlar ile tetiklenir ve rahimden kopan parçalar adet kanı ile birlikte atılırlar. Lakin rahimdeki dokuların yerlerinden çıkarılmaları için kasların devamlı olarak kasılmaları gerekir, bu kasılmalar ise bazılarında hafif olurken, bazılarında çok şiddetli hale gelebilirler. Özellikle ağrı eşiği düşük olanlar, kasılmalar az olsalar bile bunu oldukça şiddetli şekilde hissedeceklerdir.

Bazı vakalarda ise ağrıların çok şiddetli olmalarının sebepleri arasında rahim içi ve çevresindeki hastalıklar bulunmaktadırlar. Dolayısıyla adet ağrıları dayanılmaz miktara geldiğinde gerekli tıbbi kontrollerin de yapılması gerekir.

adet-agrisi

Adet Ağrısına Neler İyi Gelir, Nasıl Geçer?

Adet ağrılarına sebep olan şey rahimle ilgili bir sağlık problemi ise, bu problem ortadan kaldırıldığında ağrıların hafiflemesi mümkündür. Ancak bu süreçte kendi kendinize ilaç kullanmamalı, doktorunuzun önerdiği tedavi metodunu sürdürmeniz gerekmektedir.

Sebebi bilinmeyen doğal adet ağrılarına karşı ise yapılabilecek bazı şeyler mevcut.

Uzmanlar düzenli olaran spor yapanların ve hareketlilik halinde olanların adet ağrılarında hafiflemeler olduğunu belirtiyorlar. Çünkü hareketli bir bedenin salgıladığı hormonlar, adet ağrılarını öne çıkaran diğer hormonların etkilerinin hissedilmesini engelliyorlar ve bu sayede dolaylı yoldan adet ağrılarında hafifleme meydana gelebiliyor.

Bunun yanında sigara, alkol, kahve, çay tüketimi ile aşırı yağlı yemekler yemek de adet ağrılarını arttıran bir etken oluyorlar. Zira bu maddeler hem uyaran görevi görüyorlar hem de kan akışını ve dolaşım sistemini bozarak rahimdeki ağrıları şiddetlendiriyorlar. Dolayısıyla en azından adet döneminde bu maddelerden ve besinlerden uzak durmak, ağrıların hafifletici olması için işe yarayacaktır.

Sıcak suyun adet ağrılarına iyi geldiği bilindiği için aşırı sıcak olmayan, ılık-sıcak arası bir banyo yapmak, ayrıca kasık ve bel bölgesine sıcak bir havlu sarmak, hafiflemeye sebep olabilir. Ancak aşırı sıcağın ağrıları arttırma ihtimali var ve bu nedenle sıcaklığı abartmamalısınız.

Son dönemlerdeki bazı çalışmalarda magnezyum eksikliğinin adet ağrılarını arttırdığı ortaya konulmuş durumda ve bu yüzden magnezyum bakımından zengin yeşil yapraklı sebzeleri tüketebilir, besin desteği olarak magnezyum içerikli olanları alabilirsiniz.

Adet Ağrılarına Doğal Bitkisel Çözümler

Son dönemlerde çeşitli bitkilerin veya onların öz yağlarının adet ağrılarının kesilmesi hususunda oldukça etkili oldukları ortaya çıkmış durumda. Sizler için kullanabileceğiniz bu temel bitkileri bir araya getirdik.

Papatya Çayı

Papatya çayının en belirgin özelliği kas gevşetici olması ve bu sayede rahimdeki kasılan kasların biraz daha düşük hareketlerde bulunmalarına yardımcı olması. Ayrıca spazm önleyici yapısı sayesinde gereksiz yere kasılan kaslar da bu özelliklerini kaybediyorlar. Adetini başlamadan günde bir iki bardak içmeye başlarsanız adet döneminde etkisini hissedeceksiniz.

Zencefil

Adet ağrısına sebep olan ve kasları şiddetle kastıran hormonları baskılama özelliği olan zencefil, bunun yanında adet düzensizliğine sahip olanlar için de oldukça etkilidir. Tek yapmanız gereken marketten, pazardan veya aktarlardan taze zencefil almak, daha sonra onu suda beş dakika kaynatmak ve suya bal ekledikten sonra içmek. Günde bir kaç bardak zencefil tüketimi adet ağrılarına oldukça iyi gelecektir.

Tarçın

Tarçın da spazm önleyici yapısı sayesinde rahim kasılmalarındaki aşırılığı alabilirken, aynı zamanda bol miktarda mineral içeriğinden dolayı kasların ihtiyaç duydukları maddeleri de onlara sağlar. Bir tatlı kaşığı kadar tarçını sıcak suda bekleterek demledikten sonra bal ekleyerek onu tüketebilirsiniz. Tabii ki yine adet gününden bir kaç gün öncesinden başlamayı unutmuyoruz.

Maydanoz

Listemizdeki en kolay ulaşılabilir ürünlerden birisi maydanoz ve onu biraz dilimledikten sonra sıcak suda bekletebilir ve suyunu her gün bir kaç defa içebilirsiniz. İçerisindeki iki adet bileşik adet düzenini de tekrar rayına oturtma konusunda etkili.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir