hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Adet Döneminde Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

Adet Döneminde Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

Üreme dönemleriniz boyunca ayda bir kez adet dönemi geçirirsiniz. Özellikle çekingen olmadıkça, adet döneminiz boyunca cinsel aktiviteden kaçınmanıza gerek yoktur. Adet döneminde seks biraz zor olsa da, güvenlidir. Ve adet sırasında seks yapmak, adet kramplarından kurtulmak da dahil olmak üzere birkaç avantaj sunabilir.

 

Adet döneminiz boyunca seks hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

 

Adet Döneminde Cinsel İlişkinin Faydaları Var Mıdır?

Adet döneminde cinsel ilişkiye girmenin birkaç yararı bulunmaktadır:

Adet Kramplarını Azaltabilir

Orgazm, adet kramplarını azaltabilir. Menstrüel kramplar, uterus duvarının astarını serbest bırakmasının bir sonucudur. Orgazm olduğunuzda, rahminizin kasları da gerilir. Sonra serbest kalır. Bu olay, adet dönemine bağlı krampları biraz da olsa rahatlatabilir. Seks ayrıca endorfin adı verilen kimyasalların salınmasını da tetikler. Bu sebeple cinsel ilişkiye girmek, bir nevi beyninizin fişini çeker. Bu da, menstruasyon rahatsızlığından kurtulmanıza yardımcı olabilir.

 

Adet Dönemlerinizi Kısaltabilir

Cinsel ilişki adet dönemlerini kısaltabilir. Orgazm sırasında yaşanan kas kasılmaları sayesinde uterus içeriğini daha hızlı iter ve bu daha kısa adet görülmesi ile sonuçlanabilir.

Cinsel Dürtüyü Artırabilir

Cinsel dürtü, hormonal dalgalanmalar sayesinde adet dönemin boyunca değişir. Birçok kadın, yumurtlama sırasında cinsel tahrikinin arttığını söylese de, bu süre, yaklaşık iki hafta öncesinden başlar. Ancak kadınların çoğu, adet döneminde cinsel dürtülerinin arttığını hissediyor.

 

Baş Ağrınızı Azaltabilir

Migrene bağlı baş ağrısı olan kadınların yaklaşık yarısı, adet dönemlerinde migren atakları yaşar. Migrenli kadınların çoğu migren atakları sırasında cinsel ilişkiden kaçınmalarına rağmen, seks yapanların çoğu baş ağrılarının kısmen veya tamamen dindiğini bildiriyor.

 

Adet Döneminde Cinsel İlişkiye Girmenin Muhtemel Yan Etkileri Nelerdir?

Adet dönemi boyunca cinsel ilişkiye girmenin en büyük olumsuz yanı zorluğudur. Özellikle yoğun bir kan akışı varsa, kan size, partnerinize ve çarşaflara bulaşabilir. Yatağı kirletmekten başka, kanama size utanç hissettirebilir. Bu şekilde seks yapmaktan duyulan kaygı, eğlencenin bir kısmını veya tamamını yok edebilir.

 

Adet dönemi boyunca seks yapmakla ilgili bir başka endişe, HIV veya hepatit gibi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonun (CYBH) yayılma riskidir. Bu virüsler kanda yaşar ve enfekte olmuş adet kanıyla temas yolu ile yayılabilirler. Seks yaptığınız her seferinde prezervatif kullanmak, cinsel yolla bulaşan hastalık yayma veya kapma riskinizi azaltabilir.

 

Adet dönemi boyunca seks yapmayı planlıyorsanız ve bir tampon takıyorsanız, önceden çıkarmanız gerekir. Unutulan bir tampon, seks yaparken vajinadan içeri kaçabilir ve böyle olursa, bir doktorun çıkarması için hastaneye gitmek gerekir.

 

 

Adet Döneminde Cinsel İlişkiye Girerseniz Hamile Kalabilir Misiniz?

Eğer aktif olarak gebe kalmaya çalışmıyorsanız, menstruasyon döngüsünün hangi gününde olursanız olun korunmanız iyi bir fikirdir. Gebe kalma ihtimaliniz adet döneminde daha düşüktür, ancak yine hamile kalmak da mümkündür.

 

Yumurtlama sırasında hamile kalma olasılığınız yüksektir, bu da adet döneminden yaklaşık 14 gün önce gerçekleşir. Yine de her kadının yumurtlama ve adet süresi farklıdır ve döngü uzunluğunuz aylık olarak değişebilir. Kısa bir adet döneminiz varsa, adet döneminde hamile kalma riski daha yüksektir.

 

Ayrıca spermin vücudunuzda yedi güne kadar canlı kalacağını unutmamalısınız. Dolayısıyla, 22 günlük bir döngünüz varsa ve adet olduktan kısa bir süre sonra yumurtlarsanız, sperm hala üreme sisteminizdeyken, bir yumurtanın serbest bırakılması mümkündür.

Adet Döneminde Cinsel İlişkiye Girerken Korunmak Gerekir Mi?

Korunmak aynı zamanda sizi, cinsel yolla bulaşan hastalıklara (CYBH) karşı da koruyacaktır. Adet dönemi boyunca cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon kapabilirsiniz ve ayrıca, HIV gibi virüsler kanda yaşadığı için partnerinize daha kolay bir şekilde iletebilirsiniz.

 

Kadının hamile kalması ve hastalık kapma olasılığını azaltmak için her cinsel ilişkide prezervatif kullanılmalıdır. Siz veya eşinizin lateks alerjisi varsa, kullanabileceğiniz başka korunma türleri vardır. Eczanenize veya doktorunuza önerilerini sorabilirsiniz.

 

Adet Dönemi Boyunca Seks Yapmak İçin İpuçları

Adet döneminde yaşanacak cinsel ilişkiyi daha rahat bir deneyim haline getirmek için uygulayabileceğiniz birkaç ipucu aşağıdadır:

 

  • Partnerinizle birbirinize açık ve dürüst olun. Adet dönemi boyunca cinsel ilişkiye girerken neler hissettiğinizi söyleyin ve bunun hakkında neler hissettiğini sorun. Biriniz tereddütlüyseniz, rahatsızlığın ardındaki nedenlerden bahsedin.
  • İçeride tampon varsa, başlamadan önce çıkarın.
  • Herhangi bir kan lekesini önlemek için yatağa koyu renkli bir havlu yayın. Ya da duşta veya banyoda seks yapabilirsiniz.
  • Daha sonra hemen temizlenmek için yatağın yanında ıslak bir bez veya ıslak mendil bulundurun.
  • Prezervatif kullanın. Hamileliği önler ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlar.
  • Her zamanki cinsel pozisyonunuz rahatsız ise, farklı bir şey deneyin. Örneğin, eşinizle birlikte yan uzanmayı deneyebilirsiniz.

 

 

Sonuç olarak;

Adet döneminizin cinsel yaşamınıza bir son vermesine izin vermeyin. Biraz hazırlık çalışması yaparsanız, ayın geri kalanında olduğu gibi, adet gördüğünüz günlerde de seks eğlenceli olabilir. Ayrıca ağrıları azalttığını bir kez daha hatırlatmakta fayda var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir