hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Adet Geciktirici Bitkiler

Adet Geciktirici Bitkiler

Son senelerde bitkisel tedavilerin ciddi bir rağbet gördüğü ve pek çok kadının rahatsızlıklarında ilaçlar ve doktorlar yerine bitki temelli tedaviler için çaba gösterdikleri bir gerçek. Bu konunun bu kadar popüler hale gelmesinin en temel sebeplerinden bir tanesi ise internet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte faydalı veya zararlı her türlü bilgiye erişmenin çok kolay hale gelmesi. Halbuki araştırmalar konusunda biraz seçici olmak, ne idüğü belirsiz, bilimsel temeli olmayan kaynaklardaki bilgileri doğru kabul etmemek gerekiyor.

Adet Geciktirici İlaçlar

adet1

Adet geciktirici ilaçların en önemli özelliği, içlerinde bulunan progesteron hormonu sayesinde rahmin adet döneminin başlangıcını sağlayan sinyali almasına engel olmak. Zira ay içerisinde giderek artış gösteren progesteron hormon düzeyi bir anda düştüğünde, rahim de gebelik olmadığını anlar ve adet döngüsünü başlatır. Progesteron hormonu alınmaya devam ettiğinde, rahim de bu konuda bir uyaran alamayacağı için, adet başlamaz. Dolayısıyla aslında adet geciktirici ilaçların hormon dengesi ile oynayarak adeti geciktirdiği bir gerçektir.

Doktorlar da bu nedenle bu tip ilaçların devamlı kullanımını önermez, sadece belli rahatsızlıklar için önerirler. Çünkü vücudun hormon dengesi ile oynandığında bunun tekrar normal düzenine dönmesi bazı vakalarda altı ayı bile bulmaktadır. Bir ay adet geciktirici kullandığınızda en az iki ila üç ay boyunca adet düzeniniz bozulacaktır ve yeniden rayına oturması için sabretmeniz gerekecektir.

Adet Geciktirici Bitkiler

adet

Adet geciktirici olarak addedilen bitkiler ise maalesef halk sağlığına ciddi bir tehdit oluşturuyorlar çünkü bunların içerisinde adetin gecikmesine etki eden faktörler olduğu kadar, yoğun kullanımda insan sağlığına tehdit oluşturabilecek etkenler de bulunuyorlar.

Adet geciktirici ilaçların içerisindeki hassasiyetle ayarlanmış dozajın aksine, bitkilerde böylesi bir doz ayarlaması yapmak oldukça zor ve farklı bölgelerde yetişmiş aynı bitkiler arasında bile içerik farklılığı bulunabiliyor. Pek çok bitkide formülasyonlara göre hazırlanmış bir hormon içeriği değil, insan vücudundaki hormonları etkileyebilecek diğer içerikler bulunuyorlar ve bunların bütün beden üzerinde nasıl etkilerde bulunacaklarını tahmin etmek de oldukça zor.

Dolayısıyla uzun vadeli kullanımda beklenmeyen etkilerinin olmaları ihtimali çok yüksek ve kadınlar adet geciktirici olarak bitkisel çözümlere başvurmamalılar. Herhangi bir acil durum halinde bir ilaç yerine ne olduğu bilinmeyen bir bitkinin kullanımına karşı yapılabilecek olanlar da sınırlıdır.

Bitkisel çözümleri sağlayan satıcıların kullandıkları bu ürünlerin nasıl ortamlarda üretildikleri, saklandıkları veya paketlendikleri de bilinmediği için, tamamen standart dışı ve kontrolsüz bitkileri vücudunuza alıyor da olabilirsiniz. Dolayısıyla sadece hormonal denge açısından değil, aynı zamanda genel hijyen açısından da büyük riskler mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir