hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Adet Geciktirici İlaçların Yan Etkileri Var mı?

Adet Geciktirici İlaçların Yan Etkileri Var mı?

Adet geciktirici ilaçlar, adı üzerinde olduğu gibi adetin geciktirilmesi için kullanılıyorlar ancak bu ilaçların işlevlerini gerçekleştirmeleri, tamamen barındırdıkları hormonlar ile alakalı. Zira kadınlarda adet dönemi, progesteron hormonunun salgılanmasının bir anda sona ermesi ile birlikte başlar ve rahim gebelik gerçekleşmediği için kendi içindeki dokuları dışarı atmaya başlar. Adet geciktirici ilaçlarda ise progesteron hormonu bulunur ve devam eden hormon alımı sayesinde adetin ortaya çıkması engellenir.

Progesteron hormonu ise genellikle ayın ikinci yarısında enerjimizi alan, moralimizi bozan ve kendimizi kötü hissetmemize sebep olabilen bir hormondur. Dolayısıyla adet geciktirici ilaçların içerisindeki progesteron hormonu da benzer bir işlev görür.

Adet Geciktirici İlaçların Yan Etkileri Var mı?

adet-gecikirici

Adet geciktirici ilaçların içeriğindeki bu progesteron, hem kısa vadeli hem de uzun vadeli bazı yan etkilere sahiptir ve bu nedenle ilaçların doktor kontrolünde kullanımı önerilmektedir.

Kısa vadeli yan etkilere göz attığımızda, genellikle göğüslerde şişlik olması, meme uçlarında hassasiyet, göğüslerin daha dolgun hissedilmesi, ilaç bırakıldıktan sonra adetin düzensiz ve miktarında değişme olması gibi bazı yan etkiler görülmektedirler. Bu kısa vadeli yan etkiler kalıcı değillerdir ve ilacın bırakılmasının ardından bir iki ay içerisinde adet düzeni tekrar normal haline döner. Ancak bu iki ay süresince adet olmasa bile zaman zaman ufak kanamaların olduğunu görmek mümkün olur. Bazı vakalarda ise progesterondan dolayı uykusuzluk, halsizlik, bulantılar ve sindirim sistemi problemleri görülebilir. Lakin her kadında aynı belirtilerin aynı anda çıkmayacağı da unutulmamalı.

Uzun vadeli yan etkiler ise genellikle kadınlarda hormon dengesinin bozulması ile alakalı. Zira adet geciktirici ilaçları çok uzun süre kullanmak rahmin kendini yenilemesine izin vermez ve bu nedenle rahimde çeşitli tümör, kanser, polip gibi yapılanmaların ortaya çıkma riskini arttırır. Bu tip etkileri görmek için illa ki devamlı adet geciktiriciler kullanmak da gerekmez. Yıl içerisinde birden fazla defa bu ilaçları kullanmak ve bunu her sene tekrarlamak, zararın birikmesine sebep olarak hastalık riskini arttıracaktır. Ancak hayattaki alışkanlıklarınız ve yaşam tarzınız, genetik yatkınlıklarınız ve mevcut sağlık durumunuz da tabii ki bu sonucu etkilemektedir ve her adet geciktirici ilaç kullananda uzun vadeli tehlikeli durumların ortaya çıkacağını da düşünmemek gerekir.

Adet Geciktirici İlaç Kullanmaması Gerekenler

Adet geciktirici ilaçların kullanımının tehlikeli olduğu bireyler de mevcut ve bu nedenle bu koşullara sahip olanların kullanmadan önce kesinlikle doktorlarını bu konuda bilgilendirmeleri gerekiyor. Kara ciğer rahatsızlıklarına sahip olanlar, sigara kullananlar, sıklıkla alkol kullananlar, fazla veya çok düşük kilo problemleri olanlar, doğum kontrol hapı kullanıyor olanlar ve kronik rahatsızlıkları olanlar, adet geciktirici ilaçları kullanmadan önce uzmanlara danışmalılar. Hali hazırda bir ilaç kullananlar da o ilaçla birlikte alınmasının bir sıkıntı oluşturup oluşturmadığını doktorlarından öğrenmeliler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir