hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Adet Kanaması Kaç Gün Sürer, Ne Kadar Olur?

Adet Kanaması Kaç Gün Sürer, Ne Kadar Olur?

adet2

Normal adet süresi kaç gün olmalıdır?

Adet (regl, mens) kanamasının 2-7 gün olması normaldır. Kanamanın yalnızca bir gün sürmesi ise bir soruna işaret edebilir ve araştırılması gerekir. Bunun dışında 7 günden fazla süren kanamalarda ise gene sebebin araştırılmaları gerekir. Kanama miktarı ise her kadına göre değişir. Şayet adet olma süresince kanama miktarı normal ise ancak bir süre sonra daha farklı miktarlarda kan geliyor ise bu bir sorun olabilir. Bir kadın hastalıkları uzmanına görünmek ve durumu kontrol etmek gerekir.

Fakat günde 3-5’ten fazla ped değiştirmek gerekiyor ise bu durumda kanama miktarı fazladır.  Bu gibi durumlarda da bir doktor  fikri almak önemlidir. Adet kanamaları hakkında önemli olan kanamanın en az 2 gün sürmesidir.

Normal olarak adet sıklığı ne kadar olmalıdır?

Adetin başladığı tarihten itibaren en az 21 gün sona adet olmak gerekir. Bu süre 35 güne de çıkabilir. Her kadın aynı döngüde adet olmaz. Adet döngüsünün 21-35 arası olması normaldir.

Adetlerin başladığı tarihler arasında minimum 21 gün, en fazla 35 gün olması gerekir. Her kadının tam 28 veya 30 günde bir adet görmesine gerek yoktur. 21 veya 35 gün arasındaki süreler, normal olarak kabul edilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken konu, bu sürenin hesaplanması sırasında bir adetin ilk gününden diğer adetin ilk gününe kadar geçen sürenin hesaplanmasıdır. Adetler arasında temiz kalınan günlerin sayılması doğru sayılmaz.

Ergenlik yaşında adet düzeni nasıl olmalıdır?

Adetlerin ilk başladığı süreçlerde adetlerde düzensizlik olması normaldir. Bu sebeple yukarıdaki kurallar, ergenlik dönemindeki bir kişi için geçerli değildir. Adetler 2-3 sene içerisinde düzelecektir. Bundan dolayı da ergenliğe yeni girmiş kızların adet düzeninin farklı olması ya da kanamaların seyrek olması notmal kabul edilir. 3 sene sonrasında da adetler düzensiz olmaya devam ediyor ise, bir doktora başvurarak sorunun nedeni araştırılabilir.

Ergenlik sürecinde aşırı kanama olmuyor ise, bu düzensizlik tedavi gerektirmemektedir.  Ancak aşırı kanama söz konusu ise mutlaka sorunun kaynağı araştırılmalı ve tedavisi sağlanmalıdır. Aynı şekilde kanamalar 7 günden fazla sürüyorsa da gene bir doktora başvurmak gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir