hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

AMH (Anti Müllerian Hormon)

AMH (Anti Müllerian Hormon)

AMH

AMH, 6 milimetreye kadar olan yumurta hücrelerinden salgılanan glikoproteine verilen addır. Bu hormon, kız bebekler anne karnında 36 haftayı doldurduklarında salgılanmaya başlar ve menopoza kadar salgılanmaya devam eder. Farklı işlevleri olmasının yanında en önemli işlevi cinsiyet farklılaşmasına yardım ediyor olmasıdır. Dişilerde dişi bebeğe sahip olan tüp, rahim ve vajinanın oluşmasını sağlayan Müller kanalının karşıtı olan, yani erkek üreme organ ve fonksiyonlarına hizmet eden anlamında Müller karşıtı adını almıştır.

AMH’nin görevi nedir?

AMH’nin asıl görevi döllenme sonucunda oluşan erkek fetüste dişi kanalların oluşmasını, gelişmesini engellemek olarak söylenebilmektedir. Erkek bebekler anne karnında gelişirlerken testis dokusundaki sertoli hücreleri AMH salgılar ve bunun sonucunda kız bebeklere özgü olan rahim, yumurtalık ve tüp oluşmaz. Ancak bebek kız ise testis dokusu olmayacağından Anti Müller Hormonu salgılamaz ve Müller Kanalı olan rahim, rahim ağzı, tüp ve üst vajina gelişebilir. Kadınlarda AMH, folikül seçimini düzenler, bu bağlamda yapılan hormon ölçümü folikül seçimine dair bilgi vermektedir. Ayrıca yumurtlama dönemi boyunca büyüyen kadın preantral folikülleri antral foliküle dönüşürler ve işte bu sayede yumurtlama meydana gelir. İşte bu süreçteki hız ve seçicilir AMH’nin görevidir.

AMH ölçümü nasıl ve neden yapılır?

Günümüzde kadınların yumurta sayılarını, rezervlerini gösteren en başarılı testlerden birisi kanda AMH ölçümüdür. Zira gözlenen yumurta sayıları azaldıkça kan düzeyleri düşmektedir. AMH seviyesi kadınlarda yumurtlama, adet döngüsü süresince yapılabilmektedir, adetin 2.-3. günü yapılması arasında bir fark yoktur. AMH seviyesi aylar arasında çok büyük farklılıklar göstermediğinden 1 ya da 2 kez yapılması yeterli olacaktır. Ancak yaşla birlikte üreme fonksiyonları, cinsiyet belirleyicileri azaldığından ileri yaşlarda AMH değeri de düşmekte ve menopozla beraber kaybolmaktadır. Kadınların AMH ölçümü değerleri doğurganlık potansiyelleri ve gebelik tedavilerine verecekleri yanıt konusunda bilgilendirici önemdedir. Bu hormon testi için koldaki damarlardan kan alınıp incelenmesi yeterlidir.

AMH değerleri neyi göstermektedir?

AMH değerleri kadınlarda yumurta rezervi, doğurganlık potansiyeli ve kısırlık tedavisine vereceği yanıt konusunda bilgi vermekle beraber, sadece AMH değerleri ile kesin karara ulaşılamamaktadır. AMH değeri 4-6.8 arasındaysa çok iyi, 2.2-4 arasındaysa yeterli, 0.3-2.2 arasındaysa düşük, 0.0-0.3 arasında ise çok düşük olarak kabul edilmektedir. Ancak 6.8 değerinin üzerinde olması da hormonun fazla salgılanması dolayısıyla aşırı uyarılmadan doğacak riskleri beraberinde getirmektedir. Yumurtalıklarda çoklu kist oluşumu anlamına gelen polikistik yumurtalık rahatsızlığı yaşayan kadınlarda AMH değerinin 6.8 çıktığı gözlenmiştir. Buradan hareketle bu hormon değerinin çok yüksek çıkmasının polikistik over sorununa gösterge olabileceği şeklinde yorum yapılabilmektedir.

Hamilelik döneminde AMH değeri kaç olmalıdır?

Daha önceden yapılan test ve ölçümler kadının gebe ya da lohusa olmasının AMH değerlerinde bir değişikliğe sebep olmadığını göstermiştir. Bu sebeple gebelikle ilgili test ve tahliller arasında AMH ölçümü sayılmamaktadır.

AMH ölçümü hangi tanılarda, sorunlarda kullanılır?

AMH ölçümünün en bilindik kullanım alanı yumurtalık rezervinin kontrolü, gebe kalabilirlik kapasitesinin ölçümüdür. Bunun dışında menopoz yaşı ile ilgili tanılarda, yumurtalık ameliyatlarında, kemoterapi ve radyoterapi uygulamaları sonrasında yumurtalıkların hasar görme durumunun tespitinde, erken ya da geç ergenliğe giriş sorununda, polikistik over durumunda ve kısırlık tanısında, tedavisinde AMH seviyeleri bilgi verici rol oynar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir