hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Anal Atrezi (Bebekte Makatın Kapalı Olması )

Anal Atrezi (Bebekte Makatın Kapalı Olması )

anal atrezi

ANAL ATREZİ (BEBEKTE MAKATIN KAPALI OLMASI)

Bebeğin makatının kapalı olması; bağırsakların son bölümünde bulunan anüs ve rektumun gelişmemesi sonucu meydana gelir. Bu alanda açıklık olmadığı için bebek kaka yapamaz. Oldukça nadir görülen bu anomali, ultrason muayenelerinde fark edilemeyebilir. Ortalama olarak 5000 doğumda 1 görülür.

Ameliyata ihtiyaç duyulur mu? Nasıl bir ameliyat yapılır?

Anüs açıklığının olup olmaması ya da yapılan muayeneler sonucunda gelişmeyen bağırsak bölgesinin anüs olması gereken alana uzaklığına göre uygulanması gereken tedavi yöntemleri değişir. Anüs açıklığının bulunması gereken kas kompleksi; yerleşik durumda ise operasyon tek seansta yalnızca makat bölgesine uygulanabilir. Ancak anüs açıklığının daha zor yaratılması durumlarında, kalın bağırsağın karın duvarı ağzına yerleştirilmesi sağlanabilir. Çocuğun uygun yaşa ve kiloya gelmesi durumunda ise tamamlayıcı ameliyatın yapılmasına da ihtiyaç duyulur.

Bu operasyonlar yapılmazsa, anüs olmadığı için bebek hayatını kaybedebilir ya da tedavi sağlandıktan sonra dahi kronik kabızlık meydana gelebilir.

Anal atrezi ameliyatı sonrası

İşlemin tamamlanmasından sonra, hastanın yaşına göre yeni doğan yoğun bakım servisi ya da çocuk cerrahisi servisine gidilmesi gerekebilir. Bu aşamada artık bebek ya da çocuk kontrol altına alınmalıdır. Hasta, uygulanan operasyonun durumuna bağlı olarak 2-3 gün hastanede yatabilir. Şayet hastaya kolostomi yapılmış ise, bağırsak hareketleri gerçekleştikten sonra beslenme yapılabilir.

Ancak makat bölgesinde tek seanslı ameliyatı yapılan hastalar 4 ile 5 gün süre ile ağızdan beslenmemekte, gerekli beslenme yardımı damar yolundan verilmektedir.

Anal atrezi ameliyatından sonra, görülebilecek riskler nelerdir?

Yara yeri enfeksiyonu:

Tek seans olarak uygulanan operasyonlarda, ameliyat bölgesinde dikişler açılabilir ya da zorlama kaynaklı olarak dikişler atabilir. Bu durumda enfeksiyon meydana gelebilir.

Anal darlık:

Operasyonun tamamlanmasından sonra operasyon yapılan alanda darlık olabilir. Bu gibi durumlarda dilatasyon uygulanır ve durum düzeltilir.

Deri problemleri:

Deri çevresinde kızarıklık, nemlilik, döküntü ya da renk değişikliği meydana gelebilir.

Stoma iskemisi ve nekrozu:

Stomanın açıldığı bağırsak bölgesinin, kan dolaşımını engellemesi sebebiyle meydana gelir. Stomaiskemisi, genel olarak operasyondan sonra meydana gelir.

Kanama:

Stomanın temizlenmesi aşamasında kanama meydana gelebilir. Fakat aşırı kanama durumunda doktora başvurulması gerekmektedir.

Atelektazi ve pnömoni:

Yapılan her operasyon sonrasında, akciğer enfeksiyonun gelişme riski vardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir