hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Anne Karnındaki Bebeğin Yan Durması

Anne Karnındaki Bebeğin Yan Durması

yumurtlama testi (2)

Bebeklerin anne karnındaki normal duruşu, baş aşağıdır. Bu duruşa normal duruş yani vertex prezentesyon denilmektedir. Bazı durumlarda bebekler anne karnında yan durabilir. Bu duruşa transvers situs denilmektedir. Bebeğin kafası ve ayakları rahmin sol ya da sağ tarafına uzanmış pozisyondadır. Yan duruş iki biçimde olabilir. Bebeğin sırtının aşağıda ya da yukarda olması bu duruşu belirler.  Anne rahminde yan pozisyonda olan bebeğin rahim kanalına kolu önde olarak girebilir. Ya da kimi zaman omzu önde şekilde girebilir. Anne karnındaki bebeğin yan durması ise 300 doğumda bir görülmektedir.

Bebekler doğum pozisyonunu ne zaman alırlar?

Gebeliğin 37. Haftasına bebek her pozisyonda anne karnında durabilir. Ancak 37. Gebelik haftasından sonra bebekler doğum pozisyonu alırlar. 

Bir bebeğin anne karnında ters durması ise yapılan el muayeneleri ile tespit edilebilir. Gerek duyulur ise ultrason yapılabilir. Yan duruşun düzeltilmesi için herhangi bir müdahale yapılmaz. Bu sebeple de doğumun beklenmesi gerekir. Şayet doktor uygun görürse, normal doğum yapılabilir.

Bebek yan duruyorsa normal doğum yapılabilir mi?

Ancak doğuma kadar bebeğin duruşu düzelmez ise çoğunlukla normal doğum yapılmayabilir. Bu durumda anne adayı sezaryene alınabilir.

Bebeğin annenin karnında ters durması ise makat geliş olarak adlandırılır. Bebeğin yan durması ise yani kafasının ve poposunun rahmin sağ ve sol tarafına gelecek şekilde durması ise yan duruştur.

Yan duruş için risk faktörleri nelerdir?

  • Prematürite bebek
  • Annenin çok fazla doğum yapması
  • Bebeğin suyunun fazla olması
  • Plasentanın alçak olması
  • Rahimdeki anomalliler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir