hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Anne Sütünü Arttıran Besinler

Anne Sütünü Arttıran Besinler

Süt üretimini doğal yoldan arttıran pek çok gıda mevcut ve bunlar emzirme dönemindeki annelerin işini kolaylaştırıyorlar. Pek çok gıda bu kategoriye giriyor ve dünya çapında farklı kültürlere sahip olan kadınlar, farklı süt yapıcı gıdaları doğumun ardından tüketiyorlar ve böylece bebeklerinin sütsüz kalmalarına engel oluyorlar. Bu gıdaların bazıları vitaminler ve mineraller ile doluyken, bazılarında ise meme sütü üretimine destek olan kimyasal özellikler var. Sebebi ne olursa olsun, emzirmeye yarayan bu süper gıdaların anne sütünü sağlıklı bir şekilde destekledikleri biliniyor.

Anne Sütünü Arttıracak 11 Gıda

Tam Tahıllar

Tam tahıllar, emziren anneler için çok besleyiciler. Meme sütü üretiminde kullanılan hormonların üretimini destekledikleri de düşünülüyor. Bu nedenle tam tahıllar tüketmek meme sütü desteğinizi arttıracaktır. Yavaş pişirilmiş bir yulaf ezmesi, en yaygın kullanılan tam tahıl. Ayrıca arpa, esmer pirinç ve tam tahıllardan üretilmiş diğer gıdaları da tercih edebilirsiniz.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Alfalfa, marul, lahana, ıspanak ve brokoli gibi koyu yapraklı yeşil sebzeler başta kalsiyum olmak üzere pek çok besinle dolular. Ayrıca içlerinde meme sütü üretimini pozitif etkileyen fitoöstrojenlere de sahipler.

Dereotu

Dereotu Akdeniz bölgesine has bir bitki. Çekirdekleri pek çok gıdaya aroma veriyorlar ancak onu doğrudan pişirip yemeklerde kullanmak veya çiğ tüketmek de mümkün. Soğan kısmı, sapları ve yapraklarının hepsi tüketilebilir ve onları çorbalara, yahnilere ve diğer tariflere ekleyebilirsiniz. Dereotunda bulunan bitkisel östrojenler emziren annelerin daha fazla süt üretmelerine yardımcı oluyorlar.

Sarımsak

Sarımsak çok besleyici ve çoğu beslenmeye eklenebilecek sağlıklı bir malzeme. Ayrıca süt üretimine destek olduğuna inanılıyor ve annelerin daha fazla süt üretmesini sağlıyor. Anne sütüne de geçen güçlü bir kokusu olsa da, bazı bebeklerin bu tadı sevdikleri belirtiliyor. Çalışmalar sarımsak aromalı sütün bebeklerin emzirme sürecini daha fazla sürdürmelerini sağladığını gösteriyorlar. Diğer yandan bazı çocuklar sarımsağa toleranslı olmayabilirler. Eğer çocuğunuz sarımsak aromalı sütü tükettikten sonra gıda hassasiyeti gösteriyorsa, bir süre sarımsaktan uzak durmak isteyebilirsiniz. Bu konuda onun isteklerini takip edin. Onu sebzeler, etler, deniz ürünleri, makarna ve soslar ile kullanarak beslenmenize katabilirsiniz.

Nohut

Nohut ülkemizde sık kullanılan bir baklagil ve kadınların nohut tükettikten sonra daha fazla süt ürettikleri, antik Mısır zamanlarından bu yana biliniyor. Nohut proteinler bakımından zengin besleyici bir gıda. Ayrıca içerisinde süt üretimini arttıran bitkisel östrojenler de mevcut. Onu yemek olarak tüketmenin yanında makarna ve salatalara da ekleyebilirsiniz. Humus da nohuttan üretiliyor ve bu sağlıklı baklanın tüketimi için güzel bir yol sunuyor.

Susam

Kalsiyum ve östrojen benzeri bitkisel özelliklere sahip olan susam, emziren annelerin daha fazla süt üretmesini sağlıyor. Tek başına tüketebileceğiniz gibi onu salatalara ve soslara da ekleyebilir, diğer çekirdekler, yemişler ve kuru meyveler ile birlikte tüketebilirsiniz.

Badem

Kuruyemişler, özellikle de çiğ badem, sağlıklı ve aynı zamanda bol bol protein ve kalsiyum dolu. Pek çok emziren anne badem tüketerek ve badem sütü içerek sütlerinin daha tatlı, kremamsı olmasını sağlıyor ve miktarını da arttırıyor.

Keten tohumu ve yağı: Susam gibi keten tohumu da fitoöstrojenler ile dolu olduğundan süt üretimini arttırabilir. Ayrıca içlerinde temel yağ asitleri de mevcut.

Taze zencefil: Taze zencefil sadece beslenmeniz için sağlıklı bir ekleme değil, aynı zamanda anne sütü üretimini arttırıyor ve sütün bebek emdiğinde gelmesine yardımcı oluyor. Onu pişirdiğiniz gıdalara kolayca ekleyebilirsiniz. Ayrıca haşlayarak çayını da üretebilirsiniz. Çiğ zencefil güvenli olsa da zencefil takviyelerini doktorunuza sormadan almayın.

Bira mayası: Bira mayası çok sağlıklı bir besin takviyesi ve içerisinde B vitaminleri, demir, protein, kromiyum, selenyum ve diğer mineraller bulunuyor. Emziren anneler onu sadece daha fazla süt üretimi için değil, aynı zamanda daha fazla enerji, ruh halinde iyileşme ve doğum sonrası depresyondan kurtulmak için de tüketiyorlar. Onu tablet veya toz formunda bulmak mümkün.

Emzirme çayları: Çay bir içecek, gıda değil ancak sütü arttıran çaylar çeşitli gıda ve bitkilerden üretiliyorlar ve genellikle en yaygın tercih oluyorlar. İçlerinde tek bir bitki olabildiği gibi farklı bitkilerin kombinasyonu da olabilirler. Bu çaylarda bulunan bitkiler genellikle çemenotu, kekik ve rezene oluyorlar. Bu çaylar süt üretimini arttırmanın yanında rahatlık veriyorlar. Hazırlamaları da oldukça kolay.

Dikkat Edilecekler

Bu gıdaların taze versiyonlarını tüketmek sağlıklı ve güvenli ancak her şeyde olduğu gibi bunda da ipin ucunu kaçırmamalısınız. Hiç bir şeyin çok fazlası iyi değil. Ayrıca takviyelerin taze gıdalar ile aynı şeyler olmadıklarını unutmayın. Süt üretimini arttırmak için bir takviyeye başvurmadan önce doktorunuzla konuşmanız iyi olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir