hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Anormal Uterin Kanamalar

Anormal Uterin Kanamalar

Anormal-Uterin-Kanamalar

Normal sağlık koşullarına sahip olan üreme çağındaki tüm kadınlar 21-35 günlük arayla ayda bir kez adet kanaması yaşamaktalar. Bu kanamalara normal uterin (rahme ait) kanamalar da denilmektedir. Bu adet kanamalarının düzenli aralıklarla olması kadında yumurtlama ve üreme fonksiyonlarının yolunda gittiğini göstermektedir. Adet kanamaları genetik faktörler, beslenme bozuklukları, yaşanan iklimin özellikleri gibi etkenlere bağlı olarak biraz daha erken ya da geç başlayabiliyor olsa da, normal şartlarda 12-14 yaş civarında olan kız çocuklarında adet kanamaları başlar.

Ergenliğe girişle beraber başlayan bu kanamalar kadının üreme fonksiyonlarının durduğunu gösteren menopoz dönemiyle sona ermektedir. İşte tüm bu süreç ve gelişim aşamaları normal sağlık koşullarına sahip olan kız çocukları için geçerlidir. Aksi durumda 18 yaşına geldiği halde adet kanamaları başlamayan, 9 yaşında adet kanaması gören, çok sık ya da çok seyrek kanamaları olan kadınlarda bir şeylerin yolunda gitmediği, anormal bir durumun var olduğundan endişelenip, doktora başvurmak gerekmektedir.

Kanamaların anormal olduğuna nasıl ve ne zaman karar verilir?

Ortalama 12-14 yaşlarında başlayan normal adet kanamalarının miktarı, yoğunluğu ve rengi çok fazla değişmemekte, yaklaşık olarak aynı özellikleri göstermektedir. Bununla beraber adet kanamaları 21-35 gün arayla olabilmekte ve bundan çok daha kısa ya da uzun aralıklar yaşandığında hormonsal bazı anormalliklerden bahsedilebilmektedir. Adet kanaması; normalden uzun sürdüğünde (Menoraji), düzensiz aralıklarla olduğunda (Metroraji), aşırı ve düzensiz olduğunda (Menometroraji), düzenli ancak aralarda kanama olduğunda (Intermenstruel kanama), az miktarda olduğunda (Hipomenore), çok miktarda olduğunda (Hipermenore) 21 günden daha sık aralıklarla görüldüğünde (Polimenore), 35 günden daha uzun aralıklarla görüldüğünde (Oligomenore) kanamanın anormal olduğundan bahsedilebilir.

Anormal uterin kanamalar neden kaynaklanır?

Kadında normal adet kanamalarının ve dolayısıyla üreme fonksiyonlarının düzenli işleyebilmesi için hormon salgılayan beynin altındaki hipofizde yaşanan sorun ve bozukluklar, çoğu zaman anormal uterin kanamalara sebebiyet verebilmektedir. Bunun dışında organlar tarafından salgılanan bazı hormonların gereğinden az ya da fazla salgılanması, tiroid bezi problemleri ve aşırı ilaç kullanımına bağlı olarak kadının adet kanamalarında anormallikler gözlenebilmektedir. Bunların yanında gebelik, düşük yapma, dış gebelik, kullanılan doğum kontrol yöntemleri, rahim ağzı ve rahim iltihapları, polipler, miyomlar, şeker hastalığı ve kanser rahatsızlıkları kadında adet kanamalarının düzenini bozabilmektedir. 

Anormal uterin kanama sorunları nasıl tedavi edilmektedir?

Anormal kanama sorununda tedavi yönteminin belirlenebilmesi için öncelikle bu soruna sebep olan etken belirlenir ve bu paralelde bir tedavi yöntemi seçilir. Bunun yanında kadının yaşı, başka bir sağlık sorununun olup olmadığı, kanamanın şiddeti, gebelik isteyip istemediği gibi pek çok farklı faktörün de incelenmesi, göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bu bağlamda kanama problemleri genel olarak hormonsal dengesizliklerden kaynaklandığından, hormon tedavilerine ağırlık verilir, gerektiği durumda ilaç tedavisi ve cerrahi müdahaleler de kullanılır.

Hormon tedavilerinde çoğunlukla adet kanamalarını düzenlemek için doğum kontrol hapları verir, ilk aylarda fazlalaşan kanamalar sonrasında azalıp birkaç ay içinde düzene girecektir. Bunun yanında İbuprofen türevi ilaçlar kullanılarak çok şiddetli, yoğun olan kanamalar durdurulabilir, adet sancılarını azaltabilir. Eğer enfeksiyon da varsa bu ilaçların yanında antibiyotik de verilmesi uygun olacaktır.

İlaç ve hormon tedavisinin işe yaramayacağı durumlarda da cerrahi müdahalelere başvurulmaktadır. Örneğin kadında miyom ve polip gibi anormal oluşumlar gözlenmiş ve bunlar anormal kanamalara sebebiyet vermişse cerrahi operasyon gerekmektedir. Böyle durumlarda Histeroskopi tekniğiyle kapalı uygulama yapılacağı gibi, açık ameliyat da yapılabilmektedir. Ancak bu rahatsızlıkta tedavi yöntemi seçilir, belirlenirken kadının bir daha gebelik isteyip istemediği göz önünde bulundurulmalıdır. Zira bazı tedavi yöntemleri gebeliği imkansız hale getirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir