hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Askı (Sling) Ameliyatları

Askı (Sling) Ameliyatları

Askı ameliyatları ya da sling ameliyatları olarak adlandırılan tıp terimi, idrar kaçırma rahatsızlığına sahip olan kadınlarda uygulanabilen operasyonlara deniliyor ve kadınlardaki çeşitli sebeplerden kaynaklanabilecek bu durumun önü oldukça uzun vadeli bir şekilde alınabiliyor. Geçmiş senelerde karından açılan kesikler yerine günümüzde vajina içerisinden küçük kesiklerle uygulanan bu ameliyatların hem iyileşme süreci daha hızlı hem de işlemin kolaylığı sayesinde elde edilen sonuçlar çok daha iyi.

Askı-Sling ameliyatlarının detaylarına değinmeden önce kadınlarda idrar kaçırma konusuna biraz daha değinmek ve hangi durumlarda bu ameliyatların gerçekleştirileceğini belirlemek gerekiyor.

Kadınlarda İdrar Kaçırma

Kadınlarda idrar kaçırma, zaman zaman enfeksiyonlar, beslenme alışkanlıkları, alkol tüketimi, stres ve psikolojik travmalar gibi durumlardan kaynaklanabiliyor ve bu gibi durumlarda askı ameliyatları uygulanmıyor.

Ancak mesane yani idrar torbasının konumu üzerinde değişiklikler ortaya çıktığında ve mesane sarktığında, bu sarkmanın geri alınabilmesi için sling ameliyatları uygulanıyorlar. Mesanede sarkmaya neden olabilecek ve bu nedenle idrar kaçırmanın ortaya çıkabileceği durumlar şu şekilde sıralanıyorlar:

Gebeliğin ve doğumun ardından annenin vücudunda gerçekleşen değişimler ve içerideki organların dar bir alanda sıkışmaları, kasların sıkılıklarını kaybetmeleri gibi durumlar mesanenin aşağı doğru sarkmasına neden olabilirken, aynı durum yaşlanma veya rahim operasyonları sebebiyle de gerçekleşebiliyor. Bunun yanında, kanser tedavilerindeki cerrahi operasyonlar ile kemoterapi tedavileri, kazalarda o bölgede oluşan yaralanmalar gibi durumlar da maalesef mesanenin sarkmasına ve dolayısıyla idrar tutmakta zorlanmasına neden oluyor.

Bunlara ek olarak kadınların bu rahatsızlığa erkeklerden çok daha yatkın olduklarını da belirtmeden geçmemek gerekiyor. Obezite ve fazla kilolar, enfeksiyonlar ve kötü hayat tarzı da maalesef süreci hızlandırabilen etkenler arasında bulunuyor.

ameliyat

Askı Ameliyatları

Askı ameliyatları seneler içerisinde büyük bir gelişim gösterdiler ve geçmişte büyük kesikler açılmasına rağmen günümüzde vajina içerisinden açılan 2 santimetrelik kesikler ile tüm operasyon tamamlanabiliyor.

Bunun gerçekleştirilebilmesi için idrar torbası ve üretranın altına çeşitli dolgular eklenerek destek sağlanıyor, bunun yanında yukarıya doğru asılmaları için gerekli işlemler yapılıyor. Bu iş için kullanılan askı materyallerinin yanında, direkt olarak dikişler kullanılarak organları olmaları gereken yerlere çekmek de mümkün. Her ne kadar başarı şansı yüzde 100 olmasa da, pek çok vakada çok yüksek başarı oranları yakalanabiliyor ve rahatsızlığın tekrar etmesi imkansız hale geliyor. Ancak yeniden mesane ve üretranın aşağı sarkmasına neden olabilecek bir olay yaşandığında maalesef idrar kaçırmanın yeniden başlaması da mümkün olabiliyor.

idrar kaçırma

Askı-sling operasyonlarının uygulanmasını gerektirmeyecek hafif vakalarda ise bilhassa pelvik kas egzersizleri, elektrik stimülasyonu, ilaç tedavileri gibi çeşitli yöntemler kullanılabiliyor.

Bazı vakalarda mesanenin yukarı asılması gerekmediği için sadece altının doldurularak desteklenmesi işlemi de uygulanabiliyor. Hangi hastaya hangi tedavi ve operasyonların düzenleneceği hastanın durumu ve doktorun görüşleri ile ilgili olduğundan, doktorunuzu açık bir şekilde şikayetleriniz hakkında bilgilendirmeniz ve onun görüşlerine riayet etmeniz çok önemli. Gerekli tetkiklerin tam olarak yapılması ve operasyon öncesinde varolan kronik rahatsızlıklar, kalp damar problemleri, sigara ve alkol kullanımı, alerjiler gibi hususlarda gerekli bilgilendirmeleri yapmanız, işlemin daha sorunsuz ve başarılı geçmesi için gerekli.

Bilhassa 30 yaşını aşmış ve doğum yapmış kadınlarda görülme olasılığının daha yüksek olması sebebiyle idrar kaçırmayı daima psikolojik hallere bağlamaktan kaçınmalı, bunun utanılacak bir şey olduğunu düşünmekten de vazgeçmelisiniz. Zira fiziksel olarak yaşanan deformasyonların idrar kaçırmada büyük etkileri olduğu biliniyor ve tıp dünyasında bunun çözümleri mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir