hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Bebeğin Kalp Atışları Ne zaman Duyulur?

Bebeğin Kalp Atışları Ne zaman Duyulur?

Bebeğin kalp atışlarını ilk defa duymak, anne baba olacaklar için önemli anlardan bir tanesi.

Bebeğin kalp atışı, gebelik oluştuktan 5-6 hafta sonra vajinal ultrasonda ilk defa tespit edilebilir. Bu sıralarda gelişen embriyonun ilk işaretleri de bazen görülebilirler.

Ancak gebelik oluştuktan 6.5-7 hafta sonra kalp atışı daha kolay şekilde duyulabilir. Bu zaman zaten sağlıklı, gelişen bir hamilelik işaretleri için doktorunuzla karın veya vajinal ultrasonla birlikte yapacağınız ilk kontrol olabilir.

İlk Ultrason Kontrolünde Ne Beklemeli?

Pozitif hamilelik testinden sonra, doktor 7.5-8 haftanın ardından erken dönem hamilelik ultrason taraması için size randevu verebilir. Bazı doktorlar ise 11-14 hafta aralığına kadar ilk ultrason taramasına gerek görmüyorlar.

Eğer şu koşullara sahipseniz 6. haftada bile doktor kontrol isteyebilir:

  • tıbbi bir rahatsızlığınız varsa
  • daha önce düşük yaptıysanız
  • geçmişte hamileliği sürdürmekte problemler yaşadıysanız

İlk ultrason kontrolünüzde, doktor şunları kontrol edecektir:

  • uygun bir hamileliğin onaylanması, molar veya ektopik hamilelik ihtimallerine bakılması
  • bebeğin kalp atışlarının onaylanması
  • bebeğin boyunun ölçülmesi ile gebelik haftasının belirlenmesi
  • anormal hamilelik koşullarına bakılması

Bebeğin Kalp Ritmi

Bebeğin kalp ritmi 6-7 hafta civarında dakikada 90-110 atım olmalı. 9. haftada bebeğin kalp ritmi 140-170 atıma ulaşır.

Bebeğin Kalp Atımını Neden Duyamayabilirsiniz?

İlk ultrasonda bebeğin kalp atımını duyamayabilirsiniz. Bunun en yaygın sebebi, hamileliğin çok erken bir döneminde olmanız. Bu bir problem olduğu anlamına gelmez.

Doktor 1-2 hafta sonra bir ultrason daha önerebilir.

Kalp atışını duyamıyor olmanızın diğer bazı sebepleri şöyle:

  • Rahminizin farklı bir açıda durması
  • Geniş bir karna sahip olmak
  • Sandığınızdan daha az haftadır hamile olmak

Eğer kalp atımı tespit edilmezse, doktor önce bebeğin ölçülerini kontrol edecektir. Eğer embriyo mesafesi 5 milimetreden daha uzun olmasına rağmen kalp atışı duyulmazsa doktorunuz da endişelenebilir.

6. haftanın ardından gebelik kesesi yoksa da bir endişe sebebidir. Doktor hamileliği onaylamak için bir kan testi isteyebilir veya bir kaç gün sonra başka bir ultrason için gelmenizi isteyebilir.

1999 yılında 325 düşük geçmişi olan kadınla birlikte İngiltere’de yapılan uzun bir çalışmada, kalp atışının 6. haftada duyulması durumunda hamileliğin devam etme ihtimalinin %78 olduğu tespit edilmiş. 8. haftada duyulursa %98 şans ve 10. haftadan sonra ise %99.4 ihtimal bulunuyor.

Kalp Atışını Duymak İçin Neler Kullanılır?

İlk taramanızda doktor veya bir ultrason teknisyeni 2D veya 3D karın ultrasonu veya transvajinal ultrason kullanacaktır.

Transvajinal ultrason embriyonun açık bir görüntüsünü almak için hamileliğin erken dönemlerinde kullanılır. 3D ultrason ise doktorun genişliği, yüksekliği ve derinliği daha iyi algılamasını sağlar.

Bebeğin Kalbi İnsan Kulağı ile Duyulabilir mi?

Embriyonun kalp atımını tespit etmek insan kulağı için imkansız olacak derecede zor.

Ancak bazı anne adayları karınlarında bebeklerinin kalp atımını duyabildiklerini belirtiyorlar. Bu özellikle ikinci ve üçüncü trimesterde çok sessiz bir odada mümkün olabilir.

Eğer evde onun kalp atımlarını duyamazsanız endişe etmeyin.

Eğer bebeğin kalp atışı konusunda endişeleriniz varsa en güvenli seçenek doktorunuza ulaşmak. Doktor bir sonogram ile bebeğin kalp atımının normal olduğunu size gösterebilir.

Bebeğin Kalp Atışımı Duymak İçin Uygulamalar Kullanılabilirler mi?

Ebeveynlerin evlerinde bebeklerinin kalp atımlarını duymalarını sağladığı iddia edilen pek çok cihaz ve uygulama mevcut. Ancak doktor bu tip cihazların kullanımı konusunda sizi uyarabilir.

Bu uygulamaların ve cihazların kalitesi çok değişken. Ayrıca yanlış kalp atım okumaları verebilir ve gereksiz yere endişe etmenize sebep olabilirler.

Doktorunuzla görüşün ve bu cihazları önerip önermediklerini öğrenin. Hamilelikte kullanımları güvenli ise bunu bildireceklerdir.

Hamilelikte Kalp Atımı Değişimleri

Hamilelik süresince bebeğin kalbi gelişimine devam edecek. Kalp atımı gebeliğin ilk haftalarında 90-110 bpm düzeyinde olur. Ancak 9-10 hafta arasında artık 140-170 atıma yükselmiştir.

Bunun ardından normal fetal kalp atımı düzeyi ikinci ve üçüncü trimesterde 110-160 arasında görülür. Ancak bu düzeylerin hamilelik boyunca ve her kontrolde değişebileceklerini unutmayın.

Doktorunuz bebeğin kalp atışı çok yavaşsa, çok hızlıysa veya düzensizse endişelenebilir. Eğer böyle olursa bebeğinizin nadir de olsa bir kalp rahatsızlığı olabilir. Bu nedenle doktor her kontrolde bebeğin kalp atışlarını kontrol eder.

Eğer doktor bebeğin kalbinin gelişimine dair endişeler taşıyorsa, fetal EKG kontrolü yapar ve böylece bebeğin kalbini inceler.

Sonuç Olarak

Doktor bebeğin kalbini her kontrolde kontrol eder. 6. hafta gibi erken bir dönemde bile onun kalp atışlarını duyabilirsiniz.

Eğer bebeğinizin kalp atışları konusunda endişeleriniz varsa, doktorunuzla konuşun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir