hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Bebeğin Zeka Gelişimi İçin Hamilelikte Ne Yapmalı?

Hamileliğiniz süresince aile ve arkadaşlarınızdan sayısız miktarda tavsiye ve sözde tıbbi gerçekler duyacaksınız. Bu oldukça yorucu bir iş. Herkes gerçekten ne söylediğini biliyor mu? Neden iki yakın arkadaşınız birbiri ile çelişen şeyler söylüyor? Kim haklı veya herkes haklı mı?

Tavsiye sözleri çevrenizden akıp giderken, güvenilir bir bilgi almak önemli. Özellikle de bebeğin gelişimi gibi ciddi bir konuda konuşurken.

Bu nedenle bebeğin zeka ve beyin gelişimi için hamilelikte yapılması gerekenlere dair bir liste hazırladık!

Bedeninizi Besleyin

İlk kural, hamilelikte ne kadar sağlıklı olursanız bebeğin de o kadar sağlıklı olacağı gerçeği. İyi yiyerek, sağlıklı bir kilo alarak ve takviye vitaminleri alarak iyi, sağlıklı alışkanlıklar edinmeye çalılşın.

Ne Yemeli?

Hamile olsanız da olmasanız da sağlıklı bir beslenmeyi korumak önemli ancak tam gıdalarda bulunan temel besinler bebeğin beyin gelişimi için gerekliler.

Meyve ve sebzeler, protein ve sağlıklı tahıl ile yağlar bakımından zengin bir beslenmeye odaklanın. Herkes aşerir ancak işlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışın. Aşermeler mineral eksikliğinin bir işareti olabileceği için bedeninize dikkat edin ve ona ihtiyacı olan şeyleri verin.

Ancak çok fazla endişe etmeyin. Arada bir aşermek bebeğin IQ’sunun düşmesine sebep olmayacaktır.

Prenatal Vitaminler

Bazen vücudun tüm vitamin ihtiyacını sadece gıdalardan almak mümkün olmaz. Neyse ki prenatal vitaminler var. Kolayca emilen ve aşağıdakileri barındıran bir vitamin takviyesi için doktorunuza danışın:

  • B12 vitamini
  • C vitamini
  • D vitamini
  • Çinko
  • Demir
  • Folik asit

Folik Asit

Folik asiti duymuş olma ihtimaliniz yüksek. Hamile kaldığınızda veya öncesinde almış olmanızın bir farkı yok, tek yapmanız gereken devam etmek. Yeterince folik asit almak sağlıklı beyin hücrelerinin gelişimine, otizmin engellenmesine ve bebekte doğum kusurlarının oluşma ihtimalinin azaltılmasına katkıda bulunur. Gıdalardan veya takviyelerden alabilirsiniz.

Omega-3 Yağ Asitleri

Pek çok süper gıdada bulunan bu vitamin, bebeğin beyin gelişimi üzerinde pozitif etkilere sahip. Hatta Harvard Tıp Okulu’nda yapılan bir çalışmada, ikinci trimesterde artan miktarda balık tüketen kadınların bebekleri, 6 aylıkken yapılan zihin gelişimi testlerinde daha yüksek skor elde etmişler.

Haftalık balık tüketiminizi arttırarak veya balık yağı takviyeleri ile bunu elde edebilirsiniz. Sadece cıva düzeylerine dikkat edin ve cıvası düşük balıkları tercih edin.

İlaçlardan Kaçının

İlaç almak günlük yaşamlarımızda hayli yaygın ancak bazı ilaçlar ADHD, doğum kusurları, otizm, anksiyete ve diğer gelişimsel problemler ile bağlantılılar. Herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuza danışın.

Sağlıklı Kiloda Olun

Hamileliğiniz boyunca ilk kilonuzla orantılı olmak üzere 9-18 kilo almanız gerekiyor. Size özel bilgi için doktorunuza danışın.

Su İçin

Su yaşayan her şey için temel ve bebek de bunun içinde. Hamile kadınların bebeğin beyin gelişimini sürdürmek için susuz kalmamaları gerekiyor. Her beden farklı ve bu nedenle susuz kalıp kalmadığınızı idrar renginize bakarak ölçün: idrar sulandırılmış limonata gibi bir renge sahip olmalı. Daha koyu olmamalı.

Spor

Egzersiz hem fiziksel hem de ruhsal olarak bedeniniz için iyidir. Spor yapınca salgılanan endorfinler ruh halinizi iyileştirirler ve beyin küçülmesini azaltırken bilişsel fonksiyonları iyileştirirler. Spor yapınca bu faydalar bebeğinize de geçerler. Haftada 3-5 defa ölçülü 30 dakikalık spor, tüm faydaları elde etmek için yeterli.

Herkes Bir Şekilde Başlar

Eğer daha önce spor yapmadıysanız endişe etmeyin. Herkes bir şekilde başlıyor. Sakatlanma riski olmayan ölçülü sporlar seçin ve hazır olmadığınız bir şeye atlamayın.

Hamilelik onaylı sporlar yapın ve dışarı çıkıp tempolu bir yürüyüş yapın.

Çalışma Arkadaşı Bulun

Her iş bir arkadaşınız varsa daha kolay olur ve spor da farklı değil. Bir spor arkadaşı bulun ve zamanlayın. Bu sayede günlük egzersizleri aksatma ihtimaliniz düşecek çünkü arkadaşınızı yarı yolda bırakmak istemeyeceksiniz.

Kurslara Gidin

Eğer yaratıcılık içinizde yoksa veya biraz motivasyona ihtiyacınız varsa, şehrinizdeki kurslara göz atın. Bazen güzel hamilelik kursları oluyor ve bu sırada arkadaşlar da edinebiliyorsunuz.

Dinlenmeyi Unutmayın

 

Spor yaparken dinlenmek çok önemli. Kendinizi çok zorlamayın ve arada bir dinlenme günleri uygulayın. Özellikle de spor sırasında kendinizi biraz zorluyorsanız. Hamilelik güç egzersizleri ve kurslardan sonra güzelce bir banyo yapın ve kendinizi şımartın.

Stres Düzeylerini Yönetin

Kronik stres yaşam için iyi değil ancak bebeğin beyin gelişimi üzerinde de yan etkileri olduğunu biliyor muydunuz? Pek çok çalışmada hamilelikte stresin bebeklerde doğuştan beyin işlev bozuklukları riskini arttırdığı görülüyor.

Rahatlayın ve hamileliğinizde büyük hayati değişikliklerden kaçınmaya çalışın. Sakinliğinizi arttırmak için stres azaltan aktiviteleri deneyin.

Bebeğinizle Konuşun

Bebeğinizin gelişimi üzerinde gerçek bir etki yaratmak istiyorsanız, onunla her gün konuşun. Bu ilk başta biraz garip gelebilir ancak kısa sürede onunla muhabbet ediyor hale geleceksiniz. Rahimdeki bebek ile konuşmak onun zihinsel gelişimine yardımcı olur ve annelerinin sesine alışmalarına yardımcı olur.

Bu sohbetler fark edilmeden geçmezler. Rahimdeki bebek ile konuştuğunuz zaman, sosyal ve duygusal gelişim için güçlü bir temel atar ve aynı zamanda dil yetenekleri ile hafızasını güçlendirirsiniz.

Müzik Çalın

Bebeklere rahimdeyken Mozart dinletmenin onları Einstein gibi yapacağını duymuşsunuzdur, peki bu doğru mu? IQ düzeylerini arttırmayabilir ancak bebeğin yeni sesler, tonlar duymasına yardımcı olur ve onu sakinleştirir.

Toksinlerden Kaçının

Toksinler kimse için iyi değiller, hassas bir bebek için hiç değiller. Plasenta toksinleri filtrelese de, onun da bir sınırı var. Neyse ki bebeğin beyin gelişimini negatif etkileyecek toksin düzeylerinden kaçınmak oldukça kolay.

  • Temizlik malzemelerine uzun süre maruz kalmayın
  • Evinizin kurşunsuz boya ile boyandığından emin olun
  • Trafik kaynaklı hava kirliliğinden uzak durun
  • Evinizde genel olarak sağlıklı bir ortam oluşturun

Bebeğinizi toksinlerden korumak için elinizden geleni yaptığınız zaman, değiştiremeyeceğiniz şeyler için paranoyak ve stresli hale gelmeyin. Unutmayın, stres de onun için iyi değil.

Asla Sigara ve Alkol Tüketmeyin

Bu bir kesinlik. Asla sigara veya içki tüketmeyin.

Nikotin kan damarlarını kasar ve kan akışını azaltır, bu da bebeğe giden besinleri azalttığı gibi onun bilişsel beyin hücrelerinin gelişimini bozar.

Alkol sadece fetal alkol sendromuna sebep olmaz, aynı zamanda daha kötü bir beyin gelişimine sebep olur. Hatta hamilelikte içmenin daha düşük IQ düzeyine, dikkat eksikliğine, kötü bilişsel yeteneklere ve hafızaya, impulsif davranışlara ve hatta motor fonksiyon bozukluklarına sebep olabileceği biliniyor.

Sigara ve içki hamilelikte tüketmeye değmeyen şeyler arasında. Eğer hamilelikten önce bırakmanız gerekiyorsa, doktor veya güvendiğiniz birisi ile görüşün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir