hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Bebeğiniz Nasıl Kilo Alır?

Bebeğiniz Nasıl Kilo Alır?

Sorunsuz bir şekilde gebe kalabilmek, gebelik sürecini sağlıklı geçirebilmek, sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek gibi endişelerin hepsini problemsiz atlatabilmek çok önemlidir. Tüm bunlar istediğimiz gibi geçtikten sonra, yani doğumdan sonra da işler, endişeler bitmiyor. Neden mi? Bebek sağlıklı doğduysa doğumdan sonra kilo alışı, uyku düzeni, içinde bulunduğu ayın gerektirdiği gelişim etkinliklerini yerine getirmesi gibi daha sayısız endişe kaynağı vardır. Özellikle de bebeklerin kaç aylıkken ya da kaç yaşındayken kaç kilo olması gerektiğine dair yığınla uzman görüşü vardır. Bu görüşlerin karmaşıklığı ve çelişkileri yetmezmiş gibi bir de eş, dost, akraba, ebeveynler ve arkadaşların da bebeğin sahip olduğu kilo ve olması gereken kilosuna dair pek çok görüşleri vardır. Hal böyle olunca da bebek olması gereken kiloda mı, değilse neden değil ve istenen kiloya nasıl gelebilir gibi soruların yanıtı çok merak ediliyor. Çünkü bebeklerde çoğu zaman ayına, hatta haftasına göre aldığı kilo onun gelişiminin ve hatta sağlığının iyi olup olmadığını gösterebiliyor. Ancak bebeğin kilosunun azlığından şüphe etmek için öncelikle sadece anne sütü alan, mama ile beslenen ya da anne sütüyle birlikte ek gıdalara geçmiş olan bebeklerin ne kadar sürede kaç kilo almış olması gerektiğini bilmek gerekir.

Bebekler ayda kaç kilo alır?

Bebeklerin kilo alış hızları erkek ve kız bebeklerde birbirinden farklıdır. Ancak hem erkek hem de kız bebeklerde kilo alım hızları her ikisinin de ilk zamanlar daha fazla, 9. aydan sonra daha az, daha yavaş olur. Doğduktan sonraki ilk ay en az 600 gram alan bir erkek bebek, 10 aylık olduğunda ayda en az 250 gram alır. Bu bebeklerin kilo alımı hızları anne sütüyle beslenen ve ek gıda ile beslenenlerde aynı şekildedir. Bebeklerin kilo alımında en yüksek kilo alımları da en az kilo alımları kadar önemlidir. Yaygın inanışın aksine “daha kilolu bebeğin daha sağlıklı olduğu” gibi bir durum söz konusu değildir. Bu bakımdan da kilo alması için bebeğe farklı ve sağlıksız besinler verilmesi çok yanlıştır. Çünkü sağlıklı bebek kilolu olan değil, sağlıklı beslenendir.

Bebekler nasıl kilo alır?

Bebeğinin zayıf olmasından endişe eden anneler, bebeğinin olması gerekenden daha zayıf olduğunu düşünenler bunu gidermek için uygulanabilecek bazı yöntemler uygulayabilirler. Bebeğin kilo alması için öncelikle beslenmesini doğru planlamak gerekiyor. Eğer bebeğin beslenmesi yerinde ve düzenli olmasına rağmen, bebek zayıf ise vakit kaybetmeden doktora başvurmakta fayda var. Kilo alamayan bebekte ishal, bağırsak kurdu, anemi, letarji, kusma, öksürük gibi belirtilerin olup olmadığına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Doktora başvurulduğunda da bu anlamda bir yönlendirme yaparak kansızlık ya da ishal gibi bir sorunun olduğu bildirilmelidir. Bununla birlikte bazı bebeklerde olan iştah azlığı sorunu da zayıf kalmalarına sebep oluyor. Bu tür durumlarda yine doktora başvurarak doktorun önerileri doğrultusunda hareket edilmelidir.

Bebeğin doğumundan sonraki ilk 6 ay bebekler için her anlamda hayati bir önem taşımaktadır. Anne sütü dönemindeki bu bebekler,  annelerinden kaliteli ve yeterli miktarda süt alamadıklarında olması gerekenden daha zayıf kalırlar. Anne sütünün miktarı ve kalitesi her ne kadar bebeğin kilo alıp alamamasında etkili olsa da, aynı zamanda yetersiz ilgi, ebeveynlerinin kendi aralarında tartışmaları gibi faktörler duygusal açıdan bebeği olumsuz etkileyerek bebeğin kilo almasına engel olabilir. Ancak özellikle de zayıf doğan bebeklerin ideal kilolarına ulaşması, sağlıklı bir şekilde büyümeleri ve gelişimlerini tamamlamaları için oldukça önemlidir. Bebeklerin olması gereken ideal kilosuna ulaşması için annenin beslenme konusunda çok dikkatli olması gerekiyor. Bu bakımdan annelerin, bebeklerinin beslenme saatlerine ve aç olma durumlarına çok dikkat etmesi, aksaklıkların önüne geçmesi çok önemlidir. Alınan tüm önlemlere rağmen kilo alamayan bebeklerin anne sütünün yanında organik ek gıdalar almaları da sağlıklı bir gelişim için çok önemlidir.

Bebekler anne sütü ile beslenmeli!

“İlk 6 ay sadece anne sütü, 6 aydan 2 yaşına kadar da ek gıdalarla birlikte anne sütü şart” gibi olan yaklaşımın bebeğin sağlığı açısından önemi büyüktür. Bebeklerin doğduğu andan en az 6 aynı bitirene kadar sadece anne sütü almaları çok önemlidir. Zaten bebek beslenmesinde en önemli nokta anne sütünün yeterli ve kaliteli olmasıdır. Bebeklerin özellikle ilk 6 ay boyunca anne sütü ile beslenmesi gelişimi açısından çok önemlidir. Hatta uzmanlar 2 yaşına kadar anne sütünün bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirdiği, anne ve bebek arasındaki bağı artırdığını, obeziteden de en önemli koruyucu olduğunu belirtmekteler. Bu bağlamda sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde ilk aylarda fazla kilo alınması, bebeğin akranlarına göre daha şişman olması sağlık açısından hiç de sorun değildir.

Anne sütü azalmamalı, artmalı!

Özellikle de doğumdan sonraki ilk 6 ayda annenin yorgun olması, dinlenmeye zaman bulamaması, yetersiz beslenmesi, su tüketiminin azalması gibi durumlardan dolayı sütü azalabilir. Bu da bebeğin sağlıklı beslenebilmesinin engelleyebilmektedir. Anne sütünün artması ve bu sayede bebeğin en doğru şekilde beslenebilmesi için iyi beslenmek, çok su içmek, yeterince dinlenmek ve psikolojik açıdan dinç ve güçlü olmak çok önemlidir.

İlk kez bebek sahibi olan kadınlar genellikle sütünün az olduğu, bebeğe yetmediği ile ilgili endişeler yaşayabilmekteler. Özellikle de bebek herhangi bir şekilde emme problemi yaşarsa anne kendi sütü ile ilgili sorun olduğunu düşünür. Oysaki tek sorun süt değildir. Beslenmesine, dinlenmesine, su tüketimine ve herkesi, her şeyi kafaya takmamaya dikkat eden kadınların sütü yeterli ve kaliteli olur.

Bebeğin beslenme durumunu sürekli olarak kontrol edip düzenli beslenmeye dikkat etmek çok önemlidir. Özellikle ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin geceleri uyandırılarak beslenmesi gereklidir. Bazı bebeklerde ise genetik faktörlerden dolayı çok az ve yavaş kilo alma gibi sorunlar olabilir. Bunlar için de doktora başvurmak gerekiyor. Yani bebeğin sadece anne sütü aldığı dönemde genellikle endişeye gerek yoktur. Beslenmesi çok iyi ve düzenli olduğu halde kilo alamayan bebeklerin de mutlaka bir uzman kontrolünden geçmesi gerekir.

Ek gıdaya geçen bebeklerde kilo artışı

Bebekler normal şartlar altında ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslendikten sonra, 7. Aya girişle birlikte ek gıdalara başlarlar. Bebeklerde ek gıdaya geçiş, sağlıklı beslenmeleri için gerekliyken çiğneme yutma fonksiyonlarının gelişimi için de çok önemlidir. Bebekler ek gıdaya geçtikten sonra beslenmesi yeterli olmazsa zayıf kalacak, aşırı fazla beslenirse de gereğinden fazla kilo alacak, birtakım sağlık sorunları yaşanabilecektir. Bu bakımdan doktorun önerdiği şekilde uygulamalarla bebeğin ek gıda alım süreci kolaylaştırılmalıdır.

Ek gıdaya başlayan bebeklere nasıl kilo aldırılır?

  • Bebeklere hazır mama verilmemeli, anneler evde kendileri pirinç veya buğday unundan mamalar yapmalı.
  • Bebek kaç aylık olursa olsun azar azar yoğurt verilmeli, kemik gelişimi desteklenmeli,
  • Meyveler ve sebzeler her günkü öğünde olmalı,
  • Pişmiş yemeklerdeki sebzeler püre haline getirilerek bebeğe yedirilmeli,
  • Bebeğin ihtiyaç duyduğu vitaminlerin karşılanması için evde taze sıkılmış meyve suları içirilmeli,
  • Bebek her ne kadar ek gıdaya geçmiş olsa da emzirmeye devam edilmeli. Çünkü bebeklerin anne sütünden aldığı besin değeri  kilo kaybını engeller, sağlıklı bir şekilde kilo almaya yardım eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir