hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Bebek Anne Karnında Nasıl Hava Alır?

Bebek Anne Karnında Nasıl Hava Alır?

Gelişen bebekler hamileliğin erken dönemlerinden başlayarak oksijene ihtiyaç duyarlar. Ancak bebek doğumdan sonrasına kadar ilk nefesini almaz. Bunun anlamı, bebek aslında rahim içinde gerçekten nefes almaz. Bunun yerine göbek kordonu vasıtasıyla bebeğe ilk nefesine kadar oksijen ulaştırılır.

Akciğer gelişimi hamileliğin erken dönemlerinde başlar ancak üçüncü trimestere kadar tamamlanmaz. 24-36. haftalar arasında akciğerlerde alveol gelişimi başlar, yani oksijen ile dolan küçük kesecikler oluşmaya başlarlar. Bu keseler tamamen gelişene kadar bebek rahim dışında nefes almakta zorluk yaşar.

Doğum yapan anneler bazen bebeklerinin nasıl nefes alacakları konusunda endişe ederler, özellikle de doğum kanalının dar yapısında zaman geçirdikleri zaman. Göbek kordonu bebek tamamen doğana kadar ona destek olmaya devam eder.

Bebeklerin Rahimde Nefes Almasına Dair Pratik Bilgiler

  • Hamileliğin ilk haftalarında bebek bir kişiden çok bir hücreler topu gibidir. Bu haftalarda nefes almaya ihtiyacı yoktur.
  • Göbek kordonu fetüs için temel oksijen kaynağıdır.
  • Göbek kordonu bağlı olduğu sürece, rahmin içinde veya dışında boğulma riski yok.

Bebekler Anne Karnında Nasıl Hava Alır?

Birkaç biyolojik sistem ve süreç rol oynar. Bunlar şöyle:

Göbek Kordonu

Hamilelikte 5-6 haftanın ardından göbek kordonu gelişir ve oksijeni doğrudan gelişen fetüsün bedenine aktarır. Göbek kordonu plasentaya bağlanır ve o da rahme bağlıdır. Her iki yapıda da çok sayıda damar bulunur ve hamilelik boyunca büyüyüp gelişmeye devam eder.

Göbek kordonu ve plasenta birlikte çalışarak besinleri anneden bebeğe aktarırlar. Ayrıca bebeğin gelişimi için gerekli olan oksijen bakımından zengin kanı da sağlarlar.

Yani anne bebeği için nefes alır ve kanındaki oksijen sonrasında bebeğin kanına geçer. Anne aynı zamanda bebeği için nefes de verir ve bebekteki karbondioksit plasenta vasıtasıyla annenin kanına geçer ve nefes vererek dışarı çıkar.

Oksijen gibi bebeğe giden bileşenler, asla bebekten çıkan atık ürünler ile etkileşime girmezler. Göbek kordonundan iki ayrı damar vasıtasıyla aktarılırlar.

Rahimde Akciğer Gelişimi

Akciğer gelişiimi normalde hamileliğin 35-36. haftasından sonra tamamlanır. Ancak bu gelişim değişim gösterebilir ve bebeğin ne zaman rahme düştüğünde hesap yanlışları yapılmış olabilir. Bu da geç erken doğum yaşamış olan bebeklerin bile nefes alma zorlukları yaşamalarını açıklar. Steroidler bebeğin akciğerlerinin gelişimini hızlandırabilirler. Bir kadın erken doğum yapmak zorunda kaldığında veya erken doğum riskine sahip olduğunda, doktorlar anneye steroid verilmesini önerebilirler ve böylece bebeğin rahim dışında hayatta kalma şansı artar.

Fetüsün akciğerleri tamamen geliştiğinde bile bebek için nefes alma süreci ancak doğum sonrasında başlar. Gelişen bebeklerin çevresi amniyotik sıvı ile çevrilidir ve ciğerleri de bu sıvıyla doludur. Gebeliğin 10-12. haftasında bebekler nefes alma denemeleri yapmaya başlarlar. Ancak bu nefesler onlara oksijen vermez ve sadece ciğerlerini daha fazla amniyon sıvısı ile doldurur. Fetüsün ciğerlerinin sıvı ile dolu olması normal olduğu için rahimde boğulmaz.

Eğer plasenta veya göbek kordonunda bir problem olursa, gelişen bebeğin nefes alması için başka yol kalmaz. Bunun sonucunda bebekte doğum kusurları, beyin sakatlanmaları ve ölüm gerçekleşebilir.

Doğum Sırasında ve Sonrasında Nefes Alma

Bazı bebekler göbek kordonları boyunlarına dolanmış şekilde doğarlar. Bu görece yaygın bir durum ve tüm doğumların %12-37’sinde ortaya çıkıyor. Çoğu vakada bir probleme sebep olmuyor. Çünkü göbek kordonu bebeğe hala oksijen verebilir durumda oluyor.

Ancak kordon bebeğin boynuna çok sıkı dolanırsa, kordonun oksijen takviyesi sınırlı olabilir. Doğum sırasında doktor bunu kontrol eder ve mümkünse kordonu çözer. Bebek doğduktan sonra sıcaklık değişimlerinin olduğu, amniyotik sıvının olmadığı ve havaya maruz kalınan yeni ortamdaki bebek ilk nefesini alır.

Bazı bebeklerin ilk bağırsak hareketleri doğum sırasında daha rahimden çıkmadan oluşur. Bu dışkıya mekonyum adı verilir. Doğum sırasında veya biraz öncesindeki nefes alma denemelerinde bebek mekonyumun birazını ciğerlerine çekebilir. Bu ciddi bir sıkıntı ve bebeğin rahim dışında nefes alma yeteneğini etkiler. Bu nedenle mekonyumu almış bebeklerin doğumdan sonra özel bir tedaviye ihtiyaçları olur.

Suda Doğum Nefesi Nasıl Etkiler?

Pek çok hastane suda doğum uygulamasını yapıyor ve bazı kadınlar da bunu normal doğuma tercih ediyorlar. Evde veya doğum merkezlerinde doğum yapan kadınlar da bu yöntemi tercih edebiliyorlar. Suda doğum rahatlatıcı olabilir, ağrıları azaltabilir ve rahimdeki ortamı taklit eder. Genelde güvenlidir ve bebeğin nefes alma yeteneğini etkilemez.

Çünkü bebek doğum küvetinden çıkana kadar göbek kordonundan oksijen almaya devam eder. Fakat suyun içinde çok uzun süre bırakılan bebek teorik olarak boğulabilir. Bazı raporlarda bebeğin suda doğum sırasında yaralanabileceği belirtiliyor. Ancak 2009 yılında yapılan bir değerlendirmede 12 suda doğum çalışması incelenmiş ve bebeğin hasar görme ihtimalinde artış görülmemiş. Bebek doğduktan sonra ve sudan çıkarılınca ilk nefesini alır.

Doğum Yaralanması Olarak Oksijensiz Kalma

Bebek gebelikte veya doğumda yeterince oksijen alamazsa hipoksi geçirebilir. Hipokside beyin ve beden oksijensiz kalır. Bu ise serebral palsi ve ölüm gibi pek çok probleme sebep olabilir. Hipoksinin yaygın sebepleri şöyle:

  • Kordon problemleri, kordonun veya damarlarının hasar görmesi
  • Anormal çıkış. Bazı bebekler rahimde ters durabilirler ve doğumda oksijen yetersizliği yaşayabilirler.
  • Omuz distosisi. Omzun takılıp kalması sonucunda baş çıktıktan sonra doğumun yavaşlaması.
  • Hamilelik veya doğumda aşırı kanama.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir