hamilelik.com © 2017 Aysetolgaiyiyasam.com - Tüm Hakları Saklıdır.

Bebekler Ne Zaman Diş Çıkarır?

Bebekler Ne Zaman Diş Çıkarır?

Her çiftin hayali sağlıklı bir bebek sahibi olmaktır. Sağlıklı ve sorunsuz bir doğumun ardından bebeğin yeterince anne sütü alması, hastalanmaması, özellikle de ateş, ishal gibi sorunlar yaşanmaması için anneler hemen her türlü önlemi alır. Ancak ne kadar dikkat edilirse edilsin, anneler ne kadar özen gösterirse göstersin bebekler; dışarıdan gelen bakteriyel enfeksiyonlara, gelişimle, büyümenin doğal sonucu olan sorunlara maalesef ki güçsüz ve açık oluyorlar. Özellikle de bebeklerin diş çıkarmaya başladığı dönem anneler için hiç de kolay olmayabiliyor.

Bebekler diş çıkarmaya başladıklarında ya da bununla ilgili herhangi bir sinyal fark edildiğinde anneler, babalar çok sevinir. Ancak zorlu ve zaman zaman sorunlu olabilecek bir sürece de girilmiştir. Özellikle de diş çıkarma süreci henüz daha yeni yeni belirtilerini göstermeye başladığında, diş etinin içinden o dişlerin çıkması hiç de kolay olmayacaktır. Canı acıyan bebek anneleri de uykusuz bırakmaktadır.

Diş çıkarma dönemi her ne kadar bebek için zor olmakla birlikte anne için de gerçekten zorlu olabiliyor. Diş çıkarma dönemini her bebek; farklı şekilde, farklı zorluklarla ve farklı zamanlarda geçirmektedir. Uzmanlar, bebeklerin diş çıkarma dönemlerinin hangi ayda, kaç aylıkken olabileceği konusunda genetik faktörlerin de rol oynadığını belirtmekteler. Yani bu bağlamda anne ve babası erken dönemde diş çıkaran bebeklerin de dişlerini erken dönemde çıkardığı bilinmektedir. Ancak diş çıkarma dönemi açısından bir ortalama düşünüldüğünde genellikle bebeklerin 6. – 7. aylarda başlayıp ardından aylarca devam ettiği söylenebilir. Bu diş çıkarma süreci hem bebek için hem de anne ve tüm aile için sancılı bir dönem olabilir.

Bebekler ne zaman diş çıkarmaya başlar?

Sağlıklı ve gelişimi normal olan bir bebek, ortalama olarak ilk dişini 6. ve 7. aylarda çıkarmaya başlamaktadır. Ancak ilk dişini 3. ayda çıkaran bebekler olduğu gibi, 12. ayda hatta sonrasında diş çıkaran bebekler de vardır. Bebeklerin ilk olarak santral kesici dişleri, sonra lateral kesici dişleri, kanin ( köpek dişleri ), birinci azı ve ikinci azı dişleri ise son süt dişleri olarak çıkar. Fakat buradaki sıralama her bebekte aynı olacak diye bir kural yoktur. Diş çıkarma sürecinde genetik faktörler de çok etkilidir. Yukarıda da anlatıldığı üzere bebeğin annesinin ve babasının diş çıkarma zamanlarıyla, bebeğin diş çıkarma zamanları hemen hemen aynı dönemlere denk gelir. Bebeğin; ön santral dişleri 6. ve 10. aylarda, lateral (yan dişleri) 9. ve 12. aylarda, kanin ( köpek dişleri) 15. ve 21. aylarda, birinci azılar 13. ve 18. aylarda, ikinci azılar 24. ve 33. aylar arasında çıkmaya başlamaktadır.

bebek

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir?

Diş çıkarma süreci her bebek için farklı gelişebilir, farklı şiddette olabilir, diş çıkarma dönemi de farklılıklar gösterebilir. Ancak genel olarak aşağıda sıralanan belirtiler diş çıkarma dönemlerinde bebeklerde görülmektedir.

 1. Salya akıtma

Bebeklerde salya akıtma neredeyse 2 -3 yaşına kadar devam etmektedir. Zaten pek çok bebek 2. ve 3. aylardan itibaren salya akıtmaya başlıyor ve neredeyse 2 yıl kadar devam ediyor. Bebekler söz konusu olduğunda bu durum normal ve rutindir. Salya akıtma olayı bazı bebeklerde azken, bazılarında çok yoğun olarak görülebilir. Ancak bebekler diş çıkarmaya başladığında bu salya çok daha fazla artacaktır.

 1. Ağrı ve sızı

Bebeklerin diş çıkarması hiç de kolay olmamaktadır. Şöyle ki dişetini yararak çıkan diş elbette ki bebeğin canını acıtmaktadır. Dolayısıyla da bebeğin çıkan dişi, diş etine basınç uygulamakta diş etinde bazı iltihaplara neden olabilmektedir. Bu tür dişeti iltihaplarına bağlı olarak bebeklerin acı, sızı, ağrı hissetmesi normaldir. Bebeklerin dişleri çıkarken en çok ağrı, sızıya sebep olan dişler ise azı dişleridir.

 1. Huysuzluk

Bebeğin dişleri çıkarken dişetlerine yapılan baskı sebebiyle çıkmakta olan diş yüzeye yaklaştıkça ağrı da artacaktır. Normalde düzenli emen, düzenli uyuyan ve sakin olan bebeklerin bu süreçte huysuz olması da çok normaldir. Diş ilk olarak etten çıkmaya başladığı andan tamamen dışarıya çıkıncaya kadar bebek huysuz ve huzursuz olabilir.

 1. Yanak ve çene bölgesinde kızarıklık

Bebekler diş çıkarırken en sık karşılaşılan ve en yoğun olarak yaşanan sorun bitmek tükenmek bilmeyen salyalardır. İşte diş çıkaran bebeklerin akıttıkları bu salyalar, bebeğin yanaklarında ve çene bölgesinde tahriş, kızarıklık ve çatlaklara sebep olabiliyor. Özellikle de yazın sıcak günlerinde akan bu salyalar cildi çok fazla tahriş etmektedir.

 1. Öksürük

Diş çıkaran bebekler çok fazla salya akıttıkları için boğaz bölgesinde tıkanıklık ve tahriş ortaya çıkar. İşte bu durumda da bebeğin özellikle geceleri öksürmesi, nefes alış verişinde zorlanması söz konusudur. Hatta bazı bebekler öksürünce annenin ilgisini çektiğini fark ederse, bu öksürük nöbetlerini oyun haline getirip devamlı hale getirebilir.

 1. Ateş

Toplumda diş çıkarma ve yüksek ateş sanki eş değerliymiş gibi, sanki her diş çıkarıldığında yüksek ateş olurmuş gibi bir algı var. Ancak diş çıkarırken bazı bebeklerde ateş görülebildiği gibi bu süreci tamamen ateşsiz geçiren bebeklerin sayısı da hiç de az değil. Bebeklerde yüksek ateş başka hasatlıkların başlangıcı ve belirtisi olabileceği için yüksek ateş durumunda bebek mutlaka doktora götürülmeli, yüksek ateş diş çıkarma sürecine bağlanmamalıdır.

 1. Isırma

Bebekler ellerine aldıkları hemen her materyali ağızlarına götürüp ısırmaya çalışıyorlarsa diş çıkarma dönemi başlamış demektir. Bu durum hemen hemen her bebekte görülebilir. Çünkü dişlerin çıkmaya çalışıyor olmasına bağlı olarak dişlerin yerlerinde kaşınma olur. Bu kaşınma hissini karşılamak için, biraz rahatlamak için de bebekler için ellerine geçen her şeyi ısırmaya çalışırlar.

 1. İshal

Bebeği olan herkes en çok yüksek ateş ve ishalden korkar. Çünkü bebeklerde yüksek ateş çok ciddi sağlık sorunlarına ve belki de ölüme sebep olabilecek kadar tehlikelidir. İshal ise vücuttaki su oranını azaltır, bebeği halsizleştirir ve bebeğin iştahını düşürür. İşte bebekler diş çıkarırken de daha fazla tükürük ürettikleri için bağırsaklar daha hızlı çalışabiliyor. Ancak tıpkı yüksek ateş konusunda da bahsedildiği gibi bebeğin ishal olmasının tek sebebi diş çıkarma değildir. Bu bakımında bebeğin bir günden uzun süren bir ishal yaşaması durumunda mutlaka bir doktora götürülmesi ve ishale sebep olan etkenlerin belirlenip ortadan kaldırılması gerekir.

 1. İştahsızlık

Diş çıkarma dönemi bebeklerin belki de 5 -6 aylık yaşamlarının en zorlu dönemidir. Bu süreçte normalde olmayan pek çok sorun ortaya çıkabilir. Özellikle de diş çıkarırken ağız içi, dişetleri hassas olduğu için bebekler, katı gıdaları istemeyebilirler. Bu durum kesinlikle normal karşılanmalıdır. Diş çıkarma döneminde bebeğin ihtiyaç duyduğu besinlerin sıvı olarak verilmesi süreci hem bebek hem de anne için kolaylaştıracaktır. Zaten dişleri çıktıktan sonra bebeğin iştahı yerine gelecektir.

 1. Uykusuzluk

Bebeği olan annelerin en çok zorlandıkları durumlardan birisi geceleri uyanmak ve bebeği beslemek durumunda kalmalarıdır. İşte diş çıkarken bebeklerin yaşadıkları ağrı ve sızı da geceleri uyumalarını engelleyebilir, bebeklerin uykularının bölünmesine sebep olabilir. Böyle bir durumda anneler sabırlı olmalı ve bebeklerini sakinleştirmeye çalışmalılar, özellikle de emzirmek bebeği rahatlatmaya yardımcı olacaktır.

 1. Kulak kaşıma, kulağı çekiştirme

Bebekler diş çıkarma sürecinde dişetlerinde olduğu kadar kulaklarında da ağrı hisseder. Bu ağrı dolayısıyla da bebek, sürekli kulağını kaşıma ve çekiştirmeye çalışır. Ancak diş çıkarırken her bebeğin kulağında ağrı olmayabilir ve her kulak ağrısı da diş çıkarmadan kaynaklanmayabilir. Bu sebeple bebeğin kulağında iltihap olma riski de göz önünde bulundurulmalı ve doktora götürülmelidir. Zira kulak iltihabı ciddi bir rahatsızlıktır.

 1. Dişetinde kanama

Bebekler diş çıkarken etin içinden çıkmaya çalışan diş, dişetine baskı uygular ve bu durumda da birkaç damla da olsa kanamalar görülebilir. Bu süreçte dişeti kanaması fazla olmadığı sürece normal karşılanabilir. Hatta bu kanamalar dişetlerinde mavi benekler halinde de görülebilir. Annelerin bu durumda buzlu bir pamuğu diş etine hafif hafif değdirmeleri rahatlatıcı olabilir.

Bebekler diş çıkarırken yüksek ateş ve ishal normal mi?

Diş çıkarma döneminde bazı bebeklerin ateşinin yükselmesi ve ishal olması rastlanan bir durum olmakla birlikte, her yüksek ateş ve ishal de diş çıkarma ile ilgili değildir. Diş çıkarma döneminde bebeğin ateşinin 37 dereceye kadar yükselmesi normal kabul edilebilir. Ancak bebeğin ateşinin 38 derece ve üstünde olması bir de buna ishal eşlik etmesi durumunda kesinlikle doktora danışılmalıdır. İshal olsun olmasın bebeğin ateşinin 38 derecenin üstüne çıkması ciddi bir sorundur ve vakit kaybetmeden doktora gitmeyi gerektirir. Diş çıkarma dönemi içinde başlayan ishal ve yüksek ateş gibi belirtilerin farklı bir hastalığın belirtileri olma ihtimali de yüksektir. Zaten bebekler diş çıkarma döneminde diğer hastalıklara daha yatkın olurlar ve iyileşmeleri de daha uzun sürebilir.

bebek

Diş çıkarma döneminde bebekler nasıl beslenmeli?

Diş çıkarma dönemi bebeğin çok hassas olduğu bir dönemdir, özellikle de ağız içi, dişetleri çok hassastır. Bu sebeple de normalde yediği besinleri bebek reddedebilir, az yediği için de kilo alımı yavaşlayabilir. Bu süreçte ek besinleri yemek istemeyen bebeği zorlamamak gerekir. Zira bebeğe sadece anne sütü ve mamalar da yeterli gelir. Bu dönemde annelerin telaşlanmaması ve bebeği yemek yemesi için zorlanmaması çok önemlidir. Özellikle de yaşadığı ağrıdan, sızıdan dolayı iştahsızlık yaşayan bebeğe soğuk meyve püreleri ve su vermek hem ağrıyı hafifletir hem de besin ve su kaybını önler.

Diş çıkaran bebeğe beslenme önerileri

 • Dişetleri çok hassas olduğu için bebeği mümkün olduğunca sıcak gıdalardan uzak tutmak gerekir.
 • Besinlerin ılık, hatta soğuk olması rahatlatıcı etki yapar.
 • Şeftali ve elma püresi, yoğurt, muhallebi gibi besinler dolapta biraz soğutulduktan sonra verilerek dişetlerinin ferahlaması sağlanır.
 • Bebeğe verilen besinlerin çiğnenebilecek olanları bu dönemde daha faydalıdır. Bu sayede bebek hem besin alır hem de dişetleri rahatlar. Bir süre buzdolabında soğutulmuş bir muz veya havuç çok doğru alternatiflerdir.
 • Çok yaygın olarak bilinmese, kullanılmasa da bebeklerin diş çıkarma dönemleri için en doğru seçeneklerden birisi kereviz sapıdır. Kereviz sapının rahatlatıcı, ferahlatıcı bir etkisi vardır ve bebeğin beslenmesi için gerekli bazı faydalı besinleri de içermektedir. Bunun için kerevizin saplarını kesip yıkamak ve ardından 10 dakika kadar buzlukta soğutmak gerekiyor. Sonrasında bebeğin eline tıpkı bir çubuk kraker gibi verilen kereviz sapı diş çıkarma sürecinde çok faydalı olacaktır. Özellikle de hemen her yerde satılan plastik diş kaşıma aletleri ile karşılaştırıldığında hem doğal hem de faydalı olduğu unutulmamalıdır.
 • Ek gıdaya geçmiş olan bebekleri beslemenin en sağlıklı ve kolay yolu bol sebzeli köfteler hazırlayıp bir bir yedirmektir. Diş çıkarma döneminde de yine değişik sebzelerin katıldığı köfteler bebeğin elinde tutabileceği büyüklükte hazırlanmalı ve dolapta bir süre soğutulduktan sonra bebeğin eline verilmelidir. Bu şekilde hem dişeti kaşınmalarının önüne geçmek hem de bebeği sağlıklı bir şekilde beslemek mümkün olabilir.
 • Diş çıkarma döneminde olsun olmasın bebeğin yeterince su içiyor olması çok önemlidir. Özellikle de diş çıkarma döneminde bebeğin çok fazla salya akıttığı ve zaman zaman ishal olabildiği düşünüldüğünde bebeğe normalden fazla su içirilmesi gerekebilir. Bu bakımdan diş çıkarma döneminde de bebeğin ihtiyaç duyduğu kadar su içtiğinden emin olmak önemlidir.
 • Bebek beslenmesinde en önemli hususlardan birisi mümkün olan tüm besinlerin evde ve sağlıklı, hijyenik koşullarda hazırlanmış olmasıdır. Marketlerde minik kavanozlarda satılan meyve suları, meyve püreleri yerine anneler evde sıkılmış taze meyve sularını dolapta biraz soğutup bebeğe verebilirler. Bu sayede hem bebeğin sıvı alımı artırılabilir hem dişetleri rahatlatılabilir hem de öğünlerde ve öğün aralarında vitamin ve mineraller bakımından zengin beslenmiş olur.
 • Bebek beslenmesine dair materyallerin satıldığı marketlerde ve eczanelerde bebek beslenme fileleri bulunmaktadır. Diş çıkarma dönemindeki bebeklere içine dondurulmuş meyveler konmuş beslenme fileleri verilerek onları kemirmesi sağlanabilir. Bu çok sağlıklı ve işlevsel olabilir.
 • Havaların çok da soğuk olmadığı dönemlerde anneler sütlerini çok az sağarak sağlıklı buz küplerine doldurup dondurarak, bunu da beslenme filesi içinde bebeğe verebilir. Bebek hem beslenir hem de dişetleri ferahlar.
 • Emzik kullanan bebekler için de emziği bir bardak içme suyunun içine daldırıp, emziğin ucunu sıkıp bırakarak içine su dolması sağlanabilir. İçinde su olan emzik buzlukta tamamen donduktan sonra bebeğe verilir ve bebek özellikle yemeklerden önce dişetlerini bu şekilde yatıştırabilir, yemek saatinde ise daha keyifli ve iştahlı olabilir.

Bebekler diş çıkarırken doktora gitmek gerekir mi?

Diş çıkarmak bebeklerde doğal olarak yaşanan bir süreçtir ve bu doğal olayın bazı şikayetlere de yol açması mümkündür. Ancak bu şikayetler genellikle yukarıda sıralanan basit uygulamalarla azalabilmektedir. Bu bağlamda klasik diş çıkarma şikayetleri doktora acil bir başvuru için neden değildir. Fakat annenin diş çıkarmanın yanı sıra başka bir sorundan endişelenmesi durumunda ve özellikle de diş çıkarmaya yüksek ateş, ishal gibi sorunların eşlik etmesi durumunda mutlaka bir uzmana başvurmalıdır.

Bebeklerin diş çıkarma sürecini kolaylaştırmak için öneriler

 • Bebeğe çiğneyebileceği sağlıklı bir şeyler verilmeli. Soğuk bir muz veya havuç çok faydalı olur.
 • Temiz ve soğuk bir bezle bebeğin dişetlerine masaj yapılmalı.
 • Gerekli görülürse doktorun önerdiği jeller beslenme öncesinde diş etlerine sürülmeli.
 • Diş kaşıyıcılardan mümkün olduğunca uzak durulmalı ve özellikle de plastik ve boyalı olanlar asla kullanılmamalı.
 • Çok zorlanan bebeklere doktor önerisiyle parasetamol verilebilir.
 • Fazlaca akan salyalardan dolayı oluşan bebeğinizin yüzündeki kızarıklar için nemlendirici kremler kullanılabilir.
 • Diş çıkarma süreci biraz ağrılı ve acılı olabildiği için bebeğin ateşlenmesi ve iştahının kapanması mümkündür. Bu süreci en az zararla atlatabilmek adına bebeği soğuk meyve püreleri ile beslemek doğru olabilir.
 • Bebeğin vücudunun su kaybetmemesi çok önemli olduğu için daha fazla su verilmeli ve sulu içecekler, besinler verilmelidir. Özellikle ishal varsa su ihtiyacının daha fazla olacağı da unutulmamalıdır.
 • Dişetlerini kaşımak için sağlıklı ürünler kullanılmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir